Jump to content


Αντικατασταση μητρικης στην εγγυηση.


gio7

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Διαπιστωθηκε απο τον τεχνικο ελεγχο στο pc του αδερφου μου, σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων ,οτι εχει προβλημα η μητρικη,abit ip35pro, η οποια ειχε αγοραστει απο το εν λογω καταστημα...

η προταση του τεχνικου ηταν αντικατασταση με μια νεα μητρικη με κοστος αναλογο της τωρινης εκτιμωμενης τιμης της abit..δηλ. περι τα 50ευρω...και με δυνατοτητα για αγορα ακριβοτερης και καταβολη της διαφορας απο τον αδερφο μου...(απο οτι ειδα το καταστημα δεν διαθετει πλεον μητρικες abit)

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν αυτη ειναι η "προβλεπομενη" διαδικασια?

Eπισης,αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια μητρικη για να παρει την θεση της ip35pro...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

η αντικατάσταση γίνεται με μητρική αντίστοιχης ή ανώτερης τεχνολογίας. Σε περίπτωση που δεν έχουν κάποια αντίστοιχη ή ανώτερη για αντικατάσταση τότε πιστώνεσαι το ποσό ΑΓΟΡΑΣ και όχι την τρέχουσα αξία.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Κ πως "οριζεται" το "αντιστοιχης ή ανωτερης τεχνολογιας" που αναφερεις?

Δικαιουμαι να ζητησω πιστωση ακομα κ αν εχουν "αντιστοιχη" μητρικη να μου δωσουν?

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν αντίστοιχη μητρική ή καλύτερη όχι, δε δικαιούσαι πίστωση.

αντίστοιχης ή ανώτερης τεχνολογίας εννοώ

με το ίδιο chipset P35 ή καλύτερο π.χ. P45

με τις ίδιες θέσεις για μνήμες (π.χ. 4) και ίδιες θέσεις για sata ή περισσότερες.

με τις ίδιες ή περισσότερες συνδέσεις στο πίσω μέρος για usb digital sound κλπ.

νομίζω το πιασες το νόημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και κάποιες προτεινόμενες για να καταλάβεις τι εννοώ όταν αναφέρω ίσων ή ανώτερων χαρακτηριστικών από τη φθηνότερη προς την ακριβότερη

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ECS-S775-P35-Ddr2-P35T-A.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-S775-Ddr2-P45-BI-P45-T2RS.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/MSI-P45T-C51-s775-DDR2-P45.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/DFI-Mb-Lpdk-P45-T2Rs-S775-Ddr2-LP-DK-P45-T2RS-PLUS.htm

Γενικώς το P45 θεωρείται αντικαταστάτης του P35 τώρα που εκλείψανε όλες οι P35 μητρικές.

Τα P41 P43 θεωρούνται κομμένα P45 με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όπως και με το P35 που υπήρχαν P31 και P33 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως προκαιρου στο πλαισιο που επεστρεψα μια μητρικη μου κοψανε πιστωτικο παρολο που ειχαν "αντιστοιχες" μητρικες. (p43 chipset)

Απλα ενημερωτικα το λεω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως προκαιρου στο πλαισιο που επεστρεψα μια μητρικη μου κοψανε πιστωτικο παρολο που ειχαν "αντιστοιχες" μητρικες. (p43 chipset)

Απλα ενημερωτικα το λεω.

Είναι και θέμα πολιτικής καταστήματος/ομίλου.
Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ.. του ειπαν τηλεφωινκα οτι ειναι 20 ευρω για τον τεχνικο ελεγχο και αλλα 20 ευρω για αντικατασταση της μητρικης...Παιζει να "γλιτωσουμε" τιποτα ή δικιο εχει ο τεχνικος?

Με τοσα που διαβαζω να γινονται πλεον..εχει φοβηθει το ματι μου κ τα αντιμετωπιζω ολα με λιγο "καχυποψια"..

ολα τα παρτς ειχαν αγοραστει απο πλαισιο αλλα του το ειχα συναρμολογησει εγω το pc....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα γλιτωνεις αυτα απο την στιγμη που δεν πηγες μονο την μητρικη...

Οταν ειχε καει και η δικια μου abit και μου ειχαν πει για 50ε πιστωτικο,ζητησα απλα αντικατασταση με οποιαδηποτε μητρικη που να εχει 2 lan οπως και η ip35pro.

Οι επιλογες τους ηταν λιγες και ακριβες. :)

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα..

Αρα στην καλυτερη να γλιτωσει τα 20ευρω της αντικαταστασης αν την παρει κ την βαλει μονος του...

edit:

@greekfragma

λογικα τα ενα 20αρικο δεν το γλιτωνει μιας και ειναι χρεωση για τον ελεγχο που εγινε απο τον τεχνικο για να βρει την βλαβη...εγω απο τα συμπτωματα του προβληματος,οταν δωσαμε το pc,του ειπα για μητρικη ή τροφοδοτικο κ του διευκρινισα οτι ειχαμε δοκιμασει κ αλλο τροφοδοτικο κ εμφανιζε τα ιδια προβληματα..(αρα εκτιμουσα οτι ειναι η μητρικη..)

Link to comment
Share on other sites

ο έλεγχος σε προιον που αποδεικνύεται ελλατωματικό δεν χρεώνεται.

κάνε αυτό που σου είπα:)

Μα ρε συ τους πηγε ολοκληρο τον υπολογιστη αν καταλαβα καλα.

Ο τεχνικος θα του πει οτι λυθηκε το μηχανημα και ελεγθηκε εξονυχιστικα ολο το hardware ενα ενα κομματι κλπ σαλτσες και τελικα διαπυστωθηκε προβλημα στην μητρική.Ολα τα μαγαζια εχουν χρεωση εργατικων για κατι τετοιο.

Οταν πας την μητρικη στο χερι και πεις χαλασε τοτε δεν υπαρχει χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

+1 για τον Astakos...

Συν το γεγονώς πως όσο εύκολο και να φαίνεται σε πολλούς να συναρμολογήσουν ένα πισί υπάρχει ακόμα κόσμος που δεν γνωρίζει πώς γίνεται.

Λάθη ή ζημιές μπορούν να γίνουν εύκολα κατά το στήσιμο, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.