Jump to content



Συμβατοτητα eleven gpu μπλοκ με ati 5xxx?


gio7

Recommended Posts

Ενοψη πιθανης αντικαταστασης της καρτα γραφικων μου (Χ1900ΧΤ) με μια νεα, της "εισαγωγικης" κατηγοριας 5χχχ της ατι (πιθανον μια 5450 ή 5670 διοτι παιχνιδια πλεον "γιοκ"...κυριως για htpc θα το χρησιμοποιω..) υπαρχει καποιος "ανταπτορας" για να χρησιμοποιησω το μπλοκ που ηδη εχω?

Αν οχι,ποιο μπλοκ θα μου προτεινατε?

Εχω καιρο να ασχοληθω με την υδροψυξη κ εχω χασει αρκετα επεισοδια...

Μιας κ δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με overclocking στην καρτα γραφικων (ελπιζω να μην μου μπει παλι το "μικροβιο") μηπως να την αφησω με το "μαμα" fan κ να αφησω μονο το μπλοκ στην cpu?

Τι επιπεδα θορυβου εχουν οι συγκεκριμενες καρτες (5450,5670)?

αυτη την στιγμη εχω 2 ανεμιστηρες στο ψυγειο με ρυθμιστη και 3 μεσα στο κουτι(πισω-μπροστα κ εναν πανω στις μνημες)..ολους τους ρυθμιζω σε επιπεδο τετοιο που δεν με ενοχλουν κατα την θεαση ταινιας...

Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμένες 5χχχ δεν νομίζω να ακούγονται με την stock ψύχτρα, εδώ οι 58χχ και σε κάποιους φαίνονται silent (τώρα βέβαια, αυτί με αυτί παίζει).

Δοκίμασε πρώτα να δεις πως ακούγονται, και μετά αν δεις ότι ερεθίζεται το ΚΝΣ, δες για Scythe Musashi (νομίζω είναι συμβατές με τις συγκεκριμένες 5χχχ).

Αν ντε και καλά θέλεις wc, ένα universal της Swiftech με λίγα ramsinks και τέλειωσες. Full cover είναι υπερβολικό στην περίπτωσή σου (δεν ξέρω αν υπάρχει κι όλας).

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν θελω ντε κ καλα υδροψυξη...

απλα να ξερω οτι μια νεα καρτα δεν θα μου χαλασει την "ισορροπια" που εχω πετυχει στο θεμα θορυβου...

παντως η scythe που μου αναφερεις ,γραφει για συμβατοτητα με 58χχ κ οχι με "κατωτερες"...

μαλλον θα την δοκιμασω οπως ειναι,οταν καταληξω στην καρτα κ βλεπουμε...

το θετικο απο αυτα που γραφεις ,ειναι οτι μαλλον η σειρα 5χχχ θεωρειται αρκετα καλη απο θεμα θορυβου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.