Jump to content



ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΒΟΗΘΕΙΑ


mea-culpa

Recommended Posts

Καλησπερα για αλλη μια φορα θα χρειαστω την βοηθεια ολων σας για ενα σημαντικο προβλημα κατα λαθος εσβησα ολα μου τα αρχεια με αυτο τον τροπο που φενεται στι μεση της σελιδας http://www.lancelhoff.com/multi-partition-a-usb-flash-drive-in-windows/ εκει που λεει How to setup multiple flash drive partitions in Windows: εκανα αυτες τισ ενεργειες με αποτελεσμα να διαλεξω λαθος driver μολισ πηρα χαμπαρι τι εγινε πηγα να δω και ελειπε ολος ο σκληρος ο δισκος δεν μπορουσα να τον δω καν τον σκληρο μου δισκο πουθενα κατεβασα το partiotion magic και εκανα ξανα τον σκληρο να φενεται αφοθ εκανα διαμορφωση. Τωρα το θεμα ειναι μπορω να ανακτησω τα αρχεια και αν ναι πως ειχα πολυ σημαντικα πραγματα εκει μεσα που ειναι μεγαλης σημασιας για μενα σας παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει. σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορέσεις να κάνεις δουλειά με κάποιο πρόγραμμα, θα πρέπει να καταφύγεις σε κάποια εξιδικευμένη εταιρεία για τον σκοπό αυτό. Το κακό είναι ότι οι αμοιβές που ζητάνε δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητες ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου χρεωσουν κανά 1000άρικο και θα τρέξουν κανένα παρόμοιο tool. Σε αυτούς πας όταν "χτυπάει" ο δίσκος και είναι σχεδόν dead ως συσκευή.

Ξεκίνα με τα tools που είπαν τα παιδιά και έχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή. Θα σου πάρει μέρες γιατί εκτός από τα καλά αρχεία θα σου επαναφέρει ότι άλλο βρει (παλιά σβησμένα, κτλ) και μάλιστα (διορθώστε αν κάνω λάθος) θα τα ονομάσει file1, file2, κτλ, οπότε μετά θές κάμποσες μέρες για να δεις τι έχει μέσα το καθένα και να το βάλεις στη θέση του.

Είναι μεγάλος ο δίσκος? Πόσα GB είχες σε χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Τι φορματ έκανες? Low level? αν τα "σιδέρωσες" όλα δε νομίζω ότι μπορείς να επαναφέρεις κάτι. Αυτά τα προγράμματα δουλέυουν σε περιπτώσεις κατά λάθος delete. Εσύ έκανες και format.

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση (σκέτο delete) με FileScavenger έκανα τη δουλειά (όπως την περιέγραψα παραπάνω). Ακόμη έχω κάπου επανακτημένα αρχεία που τα κράτησα just in case γιατί βαρέθηκα να τα τσεκάρω ένα-ένα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα create με το magic γιατι δεν εβλεπε το δισκο καθολου το pc και την πρωτη φορα ειχα μπει εδω για να κανω partition το usb stick και κατα λαθος εκανα τον σκληρο http://www.lancelhoff.com/multi-part...ve-in-windows/ τωρα εβαλα το file scavenger θα σας πω παιδια ευχαριστω. (πολυ πικρα λεμε)

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο απόφαση ότι μετά από παιχνίδια με τα partitions και format στο καπάκι, πολύ δύσκολα θα ξαναβρείς τα αρχεία σου. Αν ήταν κάτι αναλλώσιμο όπως ταινίες, παιχνίδια, μουσική για την πλάκα, κλπ μην το σκέφτεσαι καν. Αν ήταν προσωπική δουλειά ξέρω ότι είναι δύσκολο, κ**οκατάσταση, αλλά η ζωή συνεχίζεται.

Θεώρησε ότι τα έχεις χάσει και ότι υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να βρείς κάτι. Αν πάς αντίθετα, παίζεις με τα νεύρα σου.

Είμαι σίγουρος ότι το άκουγες και πιο πριν: backup την σημαντική προσωπική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για οποιον αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα το file scavenger ολα τα λεφτα ανακτησα ολα τα αρχεια μου πισω εκτος της μουσικης την οποια οκ θα αντικαταστησω τωρα μπορει να φταινε και τα win 7 που δεν ανακτησα την μουσικη θα ξαναπροσπαθησω με xp σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και τις συμβουλες σας στην δυσκολη εκεινη ωρα

Link to comment
Share on other sites

Φτηνά τη γλύτωσες, αλλά τη γλύτωσες και αυτό μετράει.

Εγώ τώρα γιατί δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατό μετά από φορμάτ (όχι quick) να μπορείς να ανακτήσεις αρχεία ?! Τι format είχες κάνει mea-culpa? Quick ή το αργό?

Link to comment
Share on other sites

παιδια για οποιον αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα το file scavenger ολα τα λεφτα ανακτησα ολα τα αρχεια μου πισω εκτος της μουσικης την οποια οκ θα αντικαταστησω τωρα μπορει να φταινε και τα win 7 που δεν ανακτησα την μουσικη θα ξαναπροσπαθησω με xp σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και τις συμβουλες σας στην δυσκολη εκεινη ωρα

nice man ...

ευχαριστούμε για την ενημέρωση και θα το έχουμε υπ'όψη.

Link to comment
Share on other sites

Φτηνά τη γλύτωσες, αλλά τη γλύτωσες και αυτό μετράει.

Εγώ τώρα γιατί δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατό μετά από φορμάτ (όχι quick) να μπορείς να ανακτήσεις αρχεία ?! Τι format είχες κάνει mea-culpa? Quick ή το αργό?

Από όσο ξέρω εγώ, ούτε το κανονικό φορμάτ διαγράφει τίποτα στο δίσκο. Η διαφορά είναι ότι το quick format απλώς σβήνει το fat, τον πίνακα του συστήματος αρχείων, ενώ το κανονικό ελέγχει επιπλέον όλη την επιφάνεια του δίσκου για bad sectors, χωρίς να γράφει/διαγράφει τίποτα. Συνεπώς και μετά από κανονικό φορμάτ είναι δυνατή η ανάκτηση αρχείων με αντίστοιχα προγραμματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι το αργό format ελέγχει τα sectors γράφωντας πάνω οπότε χάλαγε και τα παλιά data. Εφόσον γίνεται recover όπως τα λες είναι.

Με Write Zeros νομιζω "διαγραφονται".

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το file scavenger ειναι ολα τα λεφτα ανακτησα ολα μου τα αρχεια εκτος απο τα τραγουδια σε αυτο δεν φταει το προγραμμα αλλα τα win 7 που δεν μπορουν να συνεργαστουν σωστα με το προγραμμα οπως και με αλλα προγραμματα δεν μπορει να δουλεψει σωστα, αλλα με τα xp ανακτησα και την μουσικη μου μετα απο δυο format με το magic partition και αυτο γιατι δεν εβλεπε τον εξωτερικο καθολου το pc τα αρχεια υπηρχαν ακομα αλλα υπ oψιν δεν ειχα γραψει τιοτα μεχρι την ανακτηση τωρα δεν μπορω να ξερω αν εγγραφα κατι απο πανω τι θα γινοτανε. ελπιζω οι πληροφοριες αυτες να φανουν σημαντικες και για αλλους που θα παθουν μια τετοια μεγαλη και σοβαρη ζημια. σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.