Jump to content


Εγκατάσταση win7 σε RAID0?


morph

Recommended Posts

Στο γραφείο έχουμε αγοράσει ένα DELL workstation, ο οποιος έχει μόνο 2 σκληρούς (βέβαια του 1ΤΒ ο καθένας!). Θέλω τη γνώμη σας σας στο εξής:

Αν κάνω RAID0 τους 2 δίσκους το σύστημα θα είναι εντάξει αν "καθήσει" πάνω σε RAID0? Υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστούν προβλήματα αν είναι "σκορπισμένο" στους 2 δίσκους;

Η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με τον κίνδυνο να πάθει κάτι ο ένας από τους 2 δίσκους αλλά για την καθαυτώ λειτουργία του λειτουργικού σε RAID0. Το λειτουργικό θα είναι windows 7 pro.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το λειτουργικό. Και εγώ με raid 0 δουλεύω εδώ και χρόνια αλλά στο pc που έχω σπίτι μου.

Δεν ξέρω αν το raid 0 είναι η κατάλληλη λύση για pc σε χώρο εργασίας το οποίο μπορεί να έχει μέσα κρίσιμα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα ασφαλείας θεωρώ οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού θα κρατώ backup από τα δεδομένα αυτομάτως κάθε μέρα. Ο λόγος που θέλω το raid 0 είναι διότι θα επεξεργάζομαι και αρχεία ήχου μεγάλου μεγέθους και θέλω να είναι κάπως γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα ασφαλείας θεωρώ οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού θα κρατώ backup από τα δεδομένα αυτομάτως κάθε μέρα. Ο λόγος που θέλω το raid 0 είναι διότι θα επεξεργάζομαι και αρχεία ήχου μεγάλου μεγέθους και θέλω να είναι κάπως γρήγορα.

Ναι, μην ανησυχείς καθόλου.

Κι εγώ με RAID0 είμαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με τον κίνδυνο να πάθει κάτι ο ένας από τους 2 δίσκους αλλά για την καθαυτώ λειτουργία του λειτουργικού σε RAID0. Το λειτουργικό θα είναι windows 7 pro.

Και όμως αυτό ακριβώς είναι το (μεγαλύτερο) πρόβλημα, καθώς το λειτουργικό "κάθεται" μια χαρά πάνω στο raid0. Εννοείται ότι εφόσον έχεις 2 δίσκους, ο πιθανότητα να πάθει ζημιά κάποιος είναι διπλάσιος.

Link to comment
Share on other sites

RAID0 σε επαγγεμλατικό PC... ρίσκο (δεδομένου και του ότι "όταν τα θες, τότε χαλάνε").

@MicAn

Διπλή είναι η πιθανότητα να πάθει κάτι η συστοιχία, όχι ο κάθε δίσκος χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα αστοχίας της συστοιχίας RAID-0 είναι μικρότερη από τη διπλάσια του ενός δίσκου :)

Αφού ο φίλος λέει ότι θα κρατά backup από τα δεδομένα αυτομάτως κάθε μέρα, ας το επιχειρήσει.

Θα κερδίσει σε επιδόσεις χωρίς να κινδυνεύσουν ουσιαστικά τα δεδομένα του :)

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα αστοχίας της συστοιχίας RAID-0 είναι μικρότερη από τη διπλάσια του ενός δίσκου :)

Πώς βγαίνει αυτό?

Αν p1 και p2 οι πιθανότητα να σκάσει ο 1ος και ο 2ος δίσκος, η πιθανότητα να σκάσει η συστοιχία είναι p1*p2 καθώς τα 2 συμβάντα θεωρούνται ανεξάρτητα. Θεωρώντας ίδιους δίσκους υποθέτουεμ ότι p1=p2 οπότε p = 2*p1 (διπλάσιο).

Link to comment
Share on other sites

Πώς βγαίνει αυτό?

Αν p1 και p2 οι πιθανότητα να σκάσει ο 1ος και ο 2ος δίσκος, η πιθανότητα να σκάσει η συστοιχία είναι p1*p2 καθώς τα 2 συμβάντα θεωρούνται ανεξάρτητα. Θεωρώντας ίδιους δίσκους υποθέτουεμ ότι p1=p2 οπότε p = 2*p1 (διπλάσιο).

(βασικά, έτσι όπως το έγραψες δεν βγαίνει 2*p1, αλλά p1^2)

Αν P είναι η πιθανότητα να σκάσει ο δίσκος, τότε η πιθανότητα αστοχίας της συστοιχίας RAID-0 δύο δίσκων είναι 2P - P^2.

Εντάξει, μην κάνουμε πιθανότητες τώρα, δεν έχει και πολλή σημασία.

Η ουσία είναι ότι αυξάνεται πολύ η πιθανότητα αστοχίας όταν βάζουμε δίσκους σε RAID-0. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρέπει να τα έχω πιο φρέσκα, κοίτα να δεις πως είναι (με την παραδοχή παρόμοιων δίσκων, δηλ. p1=p2):

P(να σκάσει ο πρώτος ΚΑΙ να σκάσει ο δεύτερος) = p1*p2 = p1^2

P(να σκάσει ο πρώτος Ή να σκάσει ο δεύτερος) = p1 + p2 = 2*p1

Link to comment
Share on other sites

Διπλή είναι η πιθανότητα να πάθει κάτι η συστοιχία, όχι ο κάθε δίσκος χωριστά.

Εκτός από το να σκάσει κάποιος δίκσος (ή και οι 2) τί άλλο πρόβλημα μπορεί να πάθει η συστοιχία;

ο σκέφτομαι ως εξής:

2χ1ΤΒ σε raid-0. Ενα partition των 400για το σύστημα και προγράμματα και το υπόλοιπο 1.5ΤΒ για data. Στο τέλος της ημέρας τρέχει ένα batch file που κάνει robocopy τα δεδομένα σε εξωτερικό και shutdown.

Κάποια στιγμή, θα παίρνω και backup από το σύστημα. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι οτι αν σκάσει το σύστημα, μένω χωρίς pc για 1-2 μέρες. Αλλά το ίδιο θα συμβεί αν δεν έχω raid-0 και σκάσει ο δίσκος του συστήματος... Εκεί είναι που μπαίνει το δίλημμα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα στήσει RAID0 σε φίλο και κάποια στιγμή μετά από crash σε game, το PC δε μπούταρε βγάζοντας προβλήματα στο RAID volume. Βέβαια, άπειρα άτομα εδώ έχουν RAID0 και έχουν πει ότι δεν τρέχει τίποτε, ακόμη και μετά από crash, πόσο μάλλον που κάνουν και o/c κτλ.

Δεν ξέρω.... προσωπικά βρίσκω πολύ άβολο το καθημερινό back-up ως διαδικασία και προτίμησα τη λύση του RAID1, με περιστασιακό back-up σε τρίτο δίσκο. Βέβαια θυσίασα επιδόσεις, αλλά δε με πολυπειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκασει εστω ενας στο raid0 χανεις τα δεδομενα οποτε ειναι το ιδιο με το να εχεις ενα δισκο.Δε σου προσφερει καμια ασφαλεια!Μπορεις να κανεις 0 και 1 μαζι ωστε να εχεις και τα δυο,και ταχυτητα και ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μην ανησυχείς καθόλου.

Κι εγώ με RAID0 είμαι. :)

Και μένα κάποια ψυχή μου έχει κάνει RAID_0 και RAID_1, και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα, με ορθολογική χρήση φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρέπει να τα έχω πιο φρέσκα, κοίτα να δεις πως είναι (με την παραδοχή παρόμοιων δίσκων, δηλ. p1=p2):

P(να σκάσει ο πρώτος ΚΑΙ να σκάσει ο δεύτερος) = p1*p2 = p1^2

P(να σκάσει ο πρώτος Ή να σκάσει ο δεύτερος) = p1 + p2 = 2*p1

Δηλαδη μεγαλυτερη πιθανοτητα να σκασουν και οι 2 μαζι, απ' οτι ο ενας εκ των δυο? Μου φαινεται λιγο flawed το logic..

Το πρωτο σιγουρα ειναι μικροτερο, παει με δεδομενη πιθανοτητα, να εχει σκασει ο πρωτος δηλαδη και να περιμενουμε τον δευτερο.. Συνεπως: P(A/B)= P(A∩B) / P(B)

Δεδομενου τωρα οτι με εναν δισκο χαλασμενο τουλαχιστον, το συστημα εχει θεμα.. Προφανως μας νοιαζει η πιθανοτητα του ενως.. Και θεωροντας οτι οι δισκοι εχουν ιδια πιθανοτητα σφαλματως, βρησκομαστε στο: P1 + P2 = 2x P1

Περαν απο το στατιστικο μπλα-μπλα, ειναι μια χαρα επιλογη χωρις να χρειαζεται να θυσιασει χωρο ή ταχυτητα.. Εφοσων κραταει αντιγραφο ασφαλειας καθημερινως, ειναι σαν να υπαρχει ενας δισκος.. Μιας που τα δεδομενα ειναι αυτα που χρηζουν ενδιαφερων.. (Αν το setup χαλασει, το PC δεν θα ανοιγει αν δεν αλλαχτει ο χαλασμενος δισκος.. οποτε δεν το γλυτωνει, για να πεις οτι θα κανει emergency boot)

Συν οτι εχω ακουσει οτι το rebuild του RAID, μειωνει σημαντικα την αποδωση που θα εχει το "recovered" συστημα.. (Οποτε manual backup ειναι η βελτιστη λυση)

Για εμενα δεν εχεις τιποτε να χασεις, go for it.

ΕDIT:

Εκτός από το να σκάσει κάποιος δίκσος (ή και οι 2) τί άλλο πρόβλημα μπορεί να πάθει η συστοιχία;

ο σκέφτομαι ως εξής:

2χ1ΤΒ σε raid-0. Ενα partition των 400για το σύστημα και προγράμματα και το υπόλοιπο 1.5ΤΒ για data. Στο τέλος της ημέρας τρέχει ένα batch file που κάνει robocopy τα δεδομένα σε εξωτερικό και shutdown.

Κάποια στιγμή, θα παίρνω και backup από το σύστημα. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι οτι αν σκάσει το σύστημα, μένω χωρίς pc για 1-2 μέρες. Αλλά το ίδιο θα συμβεί αν δεν έχω raid-0 και σκάσει ο δίσκος του συστήματος... Εκεί είναι που μπαίνει το δίλημμα...

Σωστη σκεψη, και εγω ακριβως το ιδιο θεωρισα για το δικο μου συστημα. Αν σε θελει.. σε θελει.. Γι αυτο απλως προσεχουμε, για να εχουμε. Απλως μια συστοιχια ειναι λιγοτερο forgiving απο εναν μοναχα δισκο, αν το προσεχεις συχνα, δεν θα εχεις προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μεγαλυτερη πιθανοτητα να σκασουν και οι 2 μαζι, απ' οτι ο ενας εκ των δυο? Μου φαινεται λιγο flawed το logic.. Το πρωτο σιγουρα ειναι μικροτερο, .....

Ας πούμε ότι η πιθανότητα είναι π.χ. 0.1% (στην πραγματικότητα είναι αρκετά μικρότερη).

P(Να σκάσουν και οι δύο): 0.1*0.1=0.01

P(Να σκάσει ένας από τους δύο): 0.1+0.1 = 0.2

Που το είδες το "flawed logic" ?

Συν οτι εχω ακουσει οτι το rebuild του RAID, μειωνει σημαντικα την αποδωση που θα εχει το "recovered" συστημα.. (Οποτε manual backup ειναι η βελτιστη λυση)

To rebuild είναι κάτι που διαρκεί κάπου 2 ώρες σε δίσκο 500GB, στη διάρκεια των οποίων σε αφήνει να χρησιμοποιείς το σύστημα, απλά δεν είναι για πολλά-πολλά. Στα 2.5 χρόνια που έχω RAID1 χρειάστηκε 3-4 φορές rebuild, μετά από βαρύ OS crash από παιχνίδι. Μόλις τελειώσει το rebuild το σύστημα είναι 100% όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι η πιθανότητα είναι π.χ. 0.1% (στην πραγματικότητα είναι αρκετά μικρότερη).

P(Να σκάσουν και οι δύο): 0.1*0.1=0.01

P(Να σκάσει ένας από τους δύο): 0.1+0.1 = 0.2

Που το είδες το "flawed logic" ?

Oh, ξεχασα οτι πανε απο 0 εως 1.. 2:00AM γαρ.. Still, εχω την εντυπωση οτι μπορει να παει και με δεσμευμενη..

To rebuild είναι κάτι που διαρκεί κάπου 2 ώρες σε δίσκο 500GB, στη διάρκεια των οποίων σε αφήνει να χρησιμοποιείς το σύστημα, απλά δεν είναι για πολλά-πολλά. Στα 2.5 χρόνια που έχω RAID1 χρειάστηκε 3-4 φορές rebuild, μετά από βαρύ OS crash από παιχνίδι. Μόλις τελειώσει το rebuild το σύστημα είναι 100% όπως πριν.

Θυμαμαι πως το 'χα διαβασει καπου, οτι rebuild δημιουργει πληγμα στην αποδοση.. Link. (Αναφερει degradation, με το RAID5 να χει το μικροτερο νομιζω..)

Χανω κατι απο το κειμενο? O.o

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι πως το 'χα διαβασει καπου, οτι rebuild δημιουργει πληγμα στην αποδοση.. Link. (Αναφερει degradation, με το RAID5 να χει το μικροτερο νομιζω..)

Χανω κατι απο το κειμενο? O.o

Πρέπει να αναφέρεται στη χρονική στιγμή που γίνεται το rebuild. Δεν έχει νόημα και λογική διαφορετικά, τουλάχιστον με αυτά που ξέρω. Την ώρα που κάνει rebuild όμως, εννοείται ότι δεν είναι για βαριές read/write δουλειές. Κανένα browsing, mail, απλό word και τέτοια. Είναι σα να κάνεις defrag - οι δίσκοι δουλεύεουν στο full στη φάση του mirroring. Ετσι είναι και στο RAID5 όταν αλλάζεις δίσκο και πρέπει να ξαναδεί το parity κτλ στα δεδομένα.

Τώρα βέβαια, όπως πάει το πράμα, προσωπικά θα πάω μάλλον σε SSD, με long-term storage και συχνά data backup σε σιδερένιο RAID1.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκασει εστω ενας στο raid0 χανεις τα δεδομενα οποτε ειναι το ιδιο με το να εχεις ενα δισκο.Δε σου προσφερει καμια ασφαλεια!Μπορεις να κανεις 0 και 1 μαζι ωστε να εχεις και τα δυο,και ταχυτητα και ασφαλεια.

RAID 0+1 είναι σαφέστατα η καλύτερη λύση, αλλά το dell έχει μόνο 4 sata θποδοχές και χώρο μόνο για 2 δίσκους (dell precision T1500). Οπότε είτε θυσιάζω τις επιδόσεις και κοιμάμαι ήσυχος, είτε "ζω επικίνδυνα" με raid 0 + backup.

To τακτικό backup δεν είναι η "βέλτιστη" λύση γιατί σου τρώει χρόνο και γενικά έχει μια μέριμνα... ένα νταβαντούρι... αλλά δεν διαφαίνεται και καλύτερη λύση.

Τώρα στο PC1 & pc αντίκα είχα raid 0 συνολικά για 6 χρόνια και δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα... Βέβαια το παρελθόν δεν ισοδυναμεί με το μέλλον, γιαυτό και έκανα την ερώτηση. Το σύστημα πάντα το είχα σε δικό του δίσκο εκτός raid.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.