Jump to content



overclocking σε SSD γινεται ?


intel4ever

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος.

Γίνεται να κάνουμε overclocking στον ssd μας (π.χ. Vmod, όπως και με τις κάρτες γραφικών ) γιατί αν σκεφτείτε ο SSD με μνήμες είναι... αλώστε κάποιος από εδώ είχε πει πως ο Vertex Turbo Series είναι ένας Vertex Series overclockαρισμενος!

Λοιπών ?

Link to comment
Share on other sites

και να γινοτανε, δεν θα έπαιζα εγω τουλάχιστον με τα δεδομένα μου...

Βασικά όλως ο κόσμος έχει τον ssd για το λειτουργικό του,δεν νομίζω να έχουν μέσα σε αυτόν σημαντικά αρχεία, συνήθως αυτά προτιμάται να μπαίνουν σε έναν π.χ. 500αρι συμβατό εσωτερικό ή εξωτερικό σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Junior (και με βρίσκει και εμένα σύμφωνο) είναι πως γενικά με ένα σκληρό που τον θέλεις σταθερό 110% του χρόνου, για το λειτουργικό σου, και τα προγράμματα σου, δεν παίζεις με κάτι που θα τον έκανε πιθανός ασταθή.

Πήρες κάποιον SSD και σου μοιάζει αργός? o.O

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Junior (και με βρίσκει και εμένα σύμφωνο) είναι πως γενικά με ένα σκληρό που τον θέλεις σταθερό 110% του χρόνου, για το λειτουργικό σου, και τα προγράμματα σου, δεν παίζεις με κάτι που θα τον έκανε πιθανός ασταθή.

Πήρες κάποιον SSD και σου μοιάζει αργός? o.O

ενω οι καρτες γραφικων γινονται overclocking γιατι μας μοιαζουν για αργες ;

προφανως το παιδι ρωταει οχι για 24/7 χρηση αλλα καθαρα απο απορια γιατι ολο και καπου θα χρησιμευσει ενας ταχυτερος diskos...

Με εκανες και σηκωθηκα απο το κρεβατι αρρωστος ανθρωπος με ερωτημα σου :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν μου κρασάρει η κάρτα, κάνει artifacts ή άντε κάνα reboot και είμαι οκ, αν μου κάνει κανένα τσαλίμι ο δίσκος τότε θα γελάμε! :baby:

Δηλ τι μπορεί να σου κάνει ? Κανένα reboot και αυτός, δεν νομίζω να σβηστούν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ σου γιατί έκανες overclocking στον δίσκο σου... (άποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

caped απο το port ειτε του controller (inside controller set to SATAII = 3Gbs) ειτε απο τον ιδιο τον ICHxR που ειναι παλι caped το port επισης αν θελεις να κανεις overclock το ιδιο το NAND τοτε εισαι παλι limited στα channels του ΝΑΝD. καλυτερα να περιμενεις παρα να παιζεις με κατι το οποιο ειναι ακομα φρεσκο :D επισης δεν μιλαμε για τα δεδομενα αλλα για την ολικη καταστροφη του ιδιου του SSD :D οποτε παιξε καλυτερα με το PCIE bus που ειναι πιο safe θα σου χαρισει μερικα MB extra :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλ τι μπορεί να σου κάνει ? Κανένα reboot και αυτός, δεν νομίζω να σβηστούν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ σου γιατί έκανες overclocking στον δίσκο σου... (άποψη μου)

Καλά, εσύ δεν έχεις καταλάβει ακόμα πως θες να το κάνεις το overclocking στον SSD, τα κρασαρίσματα φοβάσαι;

Τι θα κλοκάρεις κι από που; Η flash τι είναι, μνήμη; Clock generator/IC έχει;

...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ τι μπορεί να σου κάνει ? Κανένα reboot και αυτός, δεν νομίζω να σβηστούν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ σου γιατί έκανες overclocking στον δίσκο σου... (άποψη μου)

Μπορεί και παραμπορεί.

Αν κρασάρει ο δίσκος την ώρα που σώζεις κάτι ή γενικά γράφεις σε ένα άλλο δίσκο που έχεις για τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.