Jump to content



Περί κοινόχρηστων πολυκατοικίας


jpavly

Recommended Posts

Ρε τι πάθαμε ρε πρωινιάτικα. 255€ κοινόχρηστα από το πουθενά. Ότι πρέπει ήταν για να ανοίξει το μάτι.

Θα με ακούσει όλη η πολυκατοικία το απόγευμα. 130ε λέει κατανάλωση θέρμανσης στον Ιανουάριο, παρά τις εκρήξεις των 20 βαθμών στη θερμοκρασία και την καλοκαιρία και παρά την μία βδομάδα εκτός καυστήρα λόγω "προβλήματος".

Το Δεκέμβριο και τον Νοέμβριο πλήρωκα όλα κιόλα από 60 ευρώ μαζί με την θέρμανση που έκαψα και η χρήση ήταν ίδια πάνω κάτω. Επίσης μέσα στο πακέτο ΔΕΗ κοινόχρηστων 360€ περίπου, μοιρασμένη στα διαμερίσματα.

Τι μπορώ να κάνω για να ξέρω τουλάχιστον αν όντως τα έχω χρεωθεί σωστά;

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

για τις χρεώσεις θέρμανσης, να ελέγχεις το μετρητή σου, κάτω στο λεβητοστάσιο.

για το ρεύμα, πιθανότατα να είναι έτσι. Γιατί πληρώνεις κι εκεί ΕΡΤ (τι? δεν έχετε κοινόχρηστη τηλεόραση; και; :p), και δημοτικά τέλη. Αλλά, εφόσον δεν εμπιστεύεσαι, ζήτα να δεις το λογαριασμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μία βδομάδα εκτός καυστήρα λόγω "προβλήματος".

Παίζει σοβαρό ενδεχόμενο να έχουν μπει στα κοινόχρηστα τα έξοδα για την επισκευή του καυστήρα.

Γενικώς ψείρισε λίγο το χαρτάκι που σου ήρθε για τυχόν έκτακτα έξοδα από συντηρήσεις/επισκευές.

Contact the administrator για διευκρινίσεις. Σίγουρα θα μιλάτε την ίδια γλώσσα λόγω ιδιότητας, οπότε μάλλον θα συνεννοηθείτε:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τον είχα δει πιο πριν, δεν ήξερα ότι τίθεται θέμα.

Απ' ότι μου είπαν, το σωστό για σένα είναι να τον βλέπεις με το που μπαίνεις στο διαμέρισμα πρώτη φορά και από κει και πέρα να ελέγχεις κάθε μήνα τις μετρήσεις. Το ρεύμα οκ, δεν λέω είναι μία φορά στο 4μηνο, no biggie. Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι η θέρμανση.

Συνηθίζω να έχω όταν είμαι σπίτι τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς και όταν υπάρχει λόγος ανάβει μόνο του. Έτσι κάνω από πάντα και στο προηγούμενο σπίτι, τόσο πολύ δεν έχω δει ποτέ ξανά..

Τον Οκτώβριο που είχε γίνει επισκευή καυστήρα το έγραφε ξεχωριστά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πληρώνεις κι εκεί ΕΡΤ (τι? δεν έχετε κοινόχρηστη τηλεόραση; και; :p), και δημοτικά τέλη. Αλλά, εφόσον δεν εμπιστεύεσαι, ζήτα να δεις το λογαριασμό.

δεν εχει ΕΡΤ σε λογαριασμό ΔΕΗ κοινοχρήστων

Link to comment
Share on other sites

Σχέσεις με κάποιον άλλο ένοικο της πολυκατοικίας έχεις ;

Θα μπορούσες να κάνεις ενα crosschecking.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως ενα τηλεφωνάκι στο διαχειριστή ή στην εταιρία δε θα έκανε κακό.

Του τύπου : ''Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος ;''

Link to comment
Share on other sites

Σχέσεις όχι δεν έχω, 4 μήνες είμαι εκεί. Θα πάρω όμως τη λίστα με τα κοινόχρηστα όλων των ενοίκων και θα συγκρίνω, το απόγευμα θα μιλήσω και με το διαχειριστή.

Για τυπική πολυκατοικιούλα με 3άρι σπίτι 85τμ πρώτη φορά ακούω τέτοιο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Σχέσεις όχι δεν έχω, 4 μήνες είμαι εκεί. Θα πάρω όμως τη λίστα με τα κοινόχρηστα όλων των ενοίκων και θα συγκρίνω, το απόγευμα θα μιλήσω και με το διαχειριστή.

Για τυπική πολυκατοικιούλα με 3άρι σπίτι 85τμ πρώτη φορά ακούω τέτοιο νούμερο.

θα πάρεις τη λίστα??? δεν την είχαν αναρτημένη σε κάποιο σημείο της οικοδομής, το νούμερο ήταν προφορικά δηλαδή?

αν είναι έτσι οπωσδήποτε να την δεις για να κάνεις σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εγώ σκάω κανονικά ~25 ευρώ / μήνα και τώρα τον χειμώνα κάτι 70άρια.

Ο λογαριασμός μπορεί να είναι φουσκωμένος, από κόστος επισκευής, από πετρέλαιο (βάζουν in advance και μπορεί να κρατήσει και 2 μήνες), ή κάτι άλλο.

Κανονικά πρέπει να φαίνετε στο χαρτί, το συνολικό κόστος, και μετά να είναι πολλαπλασιασμένο με ένα συντελεστή (<1) που αντιστοιχεί στο διαμέρισμα σου βάση τετραγωνικών.

Έχετε αυτόνομη θέρμανση, ή κεντρική?

Link to comment
Share on other sites

θα πάρεις τη λίστα??? δεν την είχαν αναρτημένη σε κάποιο σημείο της οικοδομής, το νούμερο ήταν προφορικά δηλαδή?

αν είναι έτσι οπωσδήποτε να την δεις για να κάνεις σύγκριση.

Ο διαχειριστής μόλις άλλαξε πριν 5-6 μέρες. Η πρώην διαχειρίστρια δεν έβγαζε λίστα, μόνο τα χαρτιά έδινε. Τώρα ο νέος δεν ξέρω αν έχει βάλει κάτι, το πρωί μόνο τα δικά μου είδα στο χαρτί που αφήνει και έφυγα για δουλειά.

Γιάννη, εγώ σκάω κανονικά ~25 ευρώ / μήνα και τώρα τον χειμώνα κάτι 70άρια.

Ο λογαριασμός μπορεί να είναι φουσκωμένος, από κόστος επισκευής, από πετρέλαιο (βάζουν in advance και μπορεί να κρατήσει και 2 μήνες), ή κάτι άλλο.

Κανονικά πρέπει να φαίνετε στο χαρτί, το συνολικό κόστος, και μετά να είναι πολλαπλασιασμένο με ένα συντελεστή (<1) που αντιστοιχεί στο διαμέρισμα σου βάση τετραγωνικών.

Έχετε αυτόνομη θέρμανση, ή κεντρική?

Αυτόνομη ρε, λέω πιο πάνω ότι έχω το θερμοστάτη όταν είμαι σπίτι στους 20 βαθμούς και ανάβει όταν κρίνει ο θερμοστάτης μόνο. Και απ' ότι ξέρω έτσι είναι και η σωστή χρήση. Πετρέλαιο για να βάλουν πρέπει να το πουν, δεν πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πως ρε φίλε; Εγώ ήξερα ότι μαζεύουν ένα αποθεματικό από 100-200 ευρώ ο καθένας και κινούνται. Κι άμα φύγω εγώ τον άλλο μήνα να το πλερώκω των αλλωνώνε; Δεν παίζει αυτό. Άλλωστε το έχει μέσα στην κατανάλωση, όχι σε έξτρα γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο αυτό... εγώ είμαι σε παλιά με κεντρική.

Γιάννη ψάχτο, σίγουρα θα μπορεί να στο εξηγήσει ο διαχειριστής.

Στην χειρότερη κοίτα τον μετρητή σου μήν έχει πάρει σασί...

Link to comment
Share on other sites

Ποσα τετράγωνα το σπιτι ? ? ? Αναφορικά εγω σε 2ρι πλήρωσα τον Ιανουαριο 115e~ Κανα 65ρι η θέρμανση ( 12 ωρες το εχω ανοικτο σίγουρα . . εκει καπου στους 20-22 ) Κανα 30ε Δεη και 15 νερο . Και μου φανηκαν πολλα .

Link to comment
Share on other sites

επειδη στην θερμανση πεφτει πολυ κλεψιμο, ζητα να δεις τιμολογια αγορας πετρελαιου και απο που εγινε η αγορα. μετα μαθε ποσο το πουλαει το πετρελαιο το βενζιναδικο, και συγκρινε με την τιμη που εγινε αγορα σε εσας.

εχουν γινει πολλα, ανεβασμενη τιμη, και τα τσεπωνει ο διαχειριστης.

επισης τσεκαρε τον μετρητη σου, αν ειναι ''οκ'' και δεν εχει ΄΄πειραχτει΄΄ τπτ..

γενικα προσπαθησε να μαθεις απο τι εξοδα βγαινει το ποσο αυτο.

αν εγιναν επισκευες ζητα να δεις αποδειξεις. δεν μπορουν να σου αρνηθουν.

edit και μενα θεσ/νικη 65 ευρο σε 50 τμ. και λειπω και απο το σπιτι αρκετα, και λιγο το καιω το καλοριφερ, αλλα ειμαστε 2 διαμερισματα στον οροφο...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθίζω να έχω όταν είμαι σπίτι τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς και όταν υπάρχει λόγος ανάβει μόνο του. Έτσι κάνω από πάντα και στο προηγούμενο σπίτι, τόσο πολύ δεν έχω δει ποτέ ξανά..

Αυτό είναι λίγο θέμα προσωπικά βρίσκω τους 20 βαθμούς για καταχείμωνο πολλούς (άσχετα αν αυτό το χειμώνα μας πήγε πάνω αυτό αυτό το όριο και ο ίδιος ο καιρός :p) Αλλά υπό συνθηκες κανονικού χειμώνα οπού έξω έχει πέσει αρκετά κάτω από τους 10 βαθμούς. Οι 20 βαθμοί μες το σπίτι είναι πολλοί. Αλλά οκ αυτό είναι θέμα γνώμης του καθ ενός όποτε πάω παρακατω.

Αυτό που πρέπει να έχεις υπ όψη σου είναι ότι ανάλογα με τη θέση του θερμοστάτη μες το σπίτι επηρεάζεται και ο τρόπος λειτουργίας του. Πχ η θέση που είναι ο θερμοστάτης στο σπίτι που μένω τώρα είναι πολύ απομακρυσμένη από κάποιο θερμαντικό σώμα και η κυκλοφορία αέρα σε εκείνο το σημείο είναι μικρή... Αν περιμένω σε εκείνο το σημείο να διαβάσει ο θερμοστάτης 20 βαθμούς, το υπόλοιπο σπίτι θα έχει γίνει φούρνος.

Επίσης από θερμοστάτη σε θερμοστάτη υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις.

Σίγουρα θα έπρεπε να το ψάξεις το θέμα της κατανάλωσης όσο μπορείς όσο άφορα τη μέτρηση από την εταιρία. Απλά καλό θα ήταν να παρατηρήσεις το πόσο συχνά η ρύθμιση και η θέση του θερμοστάτη, ενεργοποιούν τη θέρμανση τις ήμερες που κάνει κρύο. Ειδικά μετά από το τόσο ζεστό Δεκέμβρη μου μας έκανε... είναι πολύ πιθανό να έχεις συνηθίσει σε θερμοκρασία χώρου του σπιτιού πχ στους 24 βαθμούς (λέμε τώρα) και να μη σου φαίνεται η διάφορα στην κάπως αυξημένη θερμοκρασία σε σχέση με το παλιό σου σπίτι.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν η ίδια η μορφή του σπιτιού, τα ανοίγματα του, η θερμομόνωση που έχει γίνει κλπ κατασκευαστικά. Αλλά εκεί μάλλον το πάμε μακριά και τώρα δε παίζει να κάνουμε μελέτη απωλειών παλιού VS νέου σπιτιού για να δούμε πόση ενεργεία χρειαζεται για να φέρεις τον κάθε χώρο σε μια κάποια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαμέρισμα που μένει η κοπέλα μου, είχε παιχτεί κάποια βλάβη και όταν άναβε το καλοριφέρ της από το θερμοστάτη χρεωνόταν και η διπλανή της...

Κοίτα μήπως συνέβη κάτι αντίστοιχο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.