Jump to content



Προβλημα με στιγμιαια παγωματα.


takis-pa

Recommended Posts

Ιδου το προβλημα.

Στο pc μου με τις ΑΤΙ εδω και 2 ημερες αντιληφθηκα στιγμιαια παγωματα σε ολα τα παιχνιδια.

Απο την ωρα που κανει load το παιχνιδι αλλα και μεσα σ αυτο,καθως κινειται ο χαρακτηρας καθε 2 βηματα κανει ενα μαγκωμα του κλασματος δευτερολεπτου και μετα συνεχιζει κανονικα.

Αυτο σε win 7 και στους ssd raid 0. Στα Vista που εχω σε αλλους δισκους (2 veloci raid 0) παιζουν κανονικα.

Εχω ενημερωμενο το λειτουργικο μου με ολα τα updates.

Απο χθες εχω ριξει 2 φορες λειτουργικο και ενω στην αρχη ειναι ενταξει στην πορεια το εμφανιζει,υποψιαζομαι καποιο update των 7.

Εχει υπ οψιν του καποιος κατι ρε παιδια,εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε.

csaris:Το κανει 2 μερες τωρα,εβαλα και μια μονο 5970 επανω και ενναλαξ και παλι τα ιδια.

ioanis:Το ψιλοσκεφτηκα και εγω αυτο και ετσι εμεινα στα Vista που ειναι στους αλλους δισκους και εκει μετα απο λιγο τρωω ενα παγωμα μεσα σε παιχνιδι που μονο με restart επανηλθε.

Μπαινω στο bios και παρατηρησα οτι το ρευμα +3.3v ειχε πεσει στα 2.64 και ηταν κοκκινη η ενδειξη.

εκανα ενα ψαξιμο στο net και βρηκα οτι αυτο ειναι απο τις PCI οποτε τωρα ψαχνομαι ή μητρικη ή τροφοδοτικο,

Τι εχετε να πειτε;

Αυτο το μηχανακι θα με σκασει την μια η 5970 με προβλημα τωρα αυτο αντε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

@takis-pa Εχεις δοκιμασει αν το προβλημα παραμενει με το συστημα σου στα defaults. Κοιτα και λιγο τις θερμοκρασιες σου.

Απο οτι googlαρα παντως την 3.3 την δουλευει το bios της μητρικης και δεν ειναι θεμα τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σημερα βρηκα λιγο χρονο να πειραξω το pc μου (bios update την μητρικη για clockαρισμα και βαλε βγαλε ati drivers για το ποιος οδηγος δινει τα καλυτερα fsp) επεσα πανω στην περιπτωση σου με τα στιγμιαια κολληματα σε ολα τα παιχνιδια οπως αναφερεις.

Νατος λεω ο takis-pa. Οτι και να εκανα απο install/unistall τους οδηγους της ati δεν μπορουσα να γυρισω στην προηγουμενη κατασταση που ημουνα με τιποτε.

Λοιπον οταν γυρισα στο bios που επαιζα πριν με το profile που ειχα κρατησει ως δια μαγειας ολα τα κολληματα εφυγαν.

Για κοιτα μηπως κανα bios update της μητρικης ή κανα clear cmos σε γλυτωσουν απο τρεξιματα.

Link to comment
Share on other sites

Νεωτερα νεα:

ioanis:Το γυρισα το μηχανημα και default και παρεμεινε το ιδιο προβλημα,τωρα οσο για το ρευμα 3.3 αλλαξα μητρικη και δεν εγινε τιποτα (ξεφυγαμε απο αυτο)

bios update παντα το εχω ενημερωμενο με το τελευταιο bios με το που στηνεται το pc.

Το κανει στο ασχετο και απο εκει και μετα δεν επανερχεται οτι και αν εχω κανει.Δηλαδη να το εξηγησω λιγο καλυτερα,στηνω καινουργιο λειτουργικο,drivers μητρικης -καρτας γραφικων μονο και το far cry 2.Ολα καλα.drivers καρτας ηχου και ξανα δικιμη με το παιχνιδι ολα καλα μονο με αυτα το αφησα για 2 ωρες ενταξει πηγαινε λεω ας βαλω και τιποτε αλλο μεσα ε λοιπον εστησα 3-4 προγραμματα τιποτα σπουδαιο Nero-office-και κανα δυο ακομα μπαινω στο παιχνιδι και γεια σας παλι τα ιδια:suicide2:Μουρθε να το πεταξω απο τον 5 οροφο.

Απενεργοποιω το CF μπας και...παλι εκανε τα ιδια πιο αραια αυτη την φορα και με το που πηγα να ενεργοποιησω παλι το CF με πεθανε στις μπλε οθονες με τιποτα δεν εμπαινε

Στεκει αυτο ρε παιδια!!

Λετε ναναι οι καρτες γραφικων;

Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω,απο εβδομαδα θα το παω Πλαισιο να δω τι θα μου πουν και εκαι...

Link to comment
Share on other sites

Νεωτερα νεα:

ioanis:Το γυρισα το μηχανημα και default και παρεμεινε το ιδιο προβλημα,τωρα οσο για το ρευμα 3.3 αλλαξα μητρικη και δεν εγινε τιποτα (ξεφυγαμε απο αυτο)

bios update παντα το εχω ενημερωμενο με το τελευταιο bios με το που στηνεται το pc.

Το κανει στο ασχετο και απο εκει και μετα δεν επανερχεται οτι και αν εχω κανει.Δηλαδη να το εξηγησω λιγο καλυτερα,στηνω καινουργιο λειτουργικο,drivers μητρικης -καρτας γραφικων μονο και το far cry 2.Ολα καλα.drivers καρτας ηχου και ξανα δικιμη με το παιχνιδι ολα καλα μονο με αυτα το αφησα για 2 ωρες ενταξει πηγαινε λεω ας βαλω και τιποτε αλλο μεσα ε λοιπον εστησα 3-4 προγραμματα τιποτα σπουδαιο Nero-office-και κανα δυο ακομα μπαινω στο παιχνιδι και γεια σας παλι τα ιδια:suicide2:Μουρθε να το πεταξω απο τον 5 οροφο.

Απενεργοποιω το CF μπας και...παλι εκανε τα ιδια πιο αραια αυτη την φορα και με το που πηγα να ενεργοποιησω παλι το CF με πεθανε στις μπλε οθονες με τιποτα δεν εμπαινε

Στεκει αυτο ρε παιδια!!

Λετε ναναι οι καρτες γραφικων;

Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω,απο εβδομαδα θα το παω Πλαισιο να δω τι θα μου πουν και εκαι...

1. Για δοκιμασε να βαλεις τον ανεμιστηρα στο 60% μηπως κατι ζεσταινεται και κανει throttling (ακραια περιπτωση αλλα ποτε δεν ξερεις).

2. Βγαλε τελειως τη μια 5970.

3. Μηπως κανει κανενα αυτοματο defrag ο δισκος σου ή κανενα indexing?? Στον ssd το εχεις περασμενο το farcry2?

4. Απεγκατεστησε ολα τα προγραμματα και ασε μονο to farcry2.

5. Δοκιμασε να το εγκαταστησεις σε καποιον αλλο δισκο μηπως εχει προβλημα ο ssd σου.

Προσπαθω να σκεφτω κι αλλα...:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα αποχης(ταξιδι στο εξωτερικο)επανηλθα φρεσκος να βρω τι ειναι αυτο που μου εχει σπασει εμενα τα νευρα και στο μηχανακι μου την ομαλη λειτουργια του.

Εφαγα ολο το μεσημερι και τελικα αποδειχθηκε οτι ηταν ενα γκατζετακι για μετρηση της GPU για ati που ειχα βρει και ειχα εγκαταστησει.

Απιστευτο και ομως αυτη η μακακια εκανε ολη την ζημια.

ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ τουλαχιστον στις ATI καρτες γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.