Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Οφτόπικ στο οφτόπικ πάλι. Hydra γνωρίζεις ποιός είναι αυτός που έχεις quote του στην υπογραφή σου ε;:p Όλο το οικονομικό σύστημα δομείται πάνω στις ιδέες του παραπάνω κυρίου...ο τυπάκος ρόγιαλτυ και σταρχιδιστής. Απλά στο λέω γιατί με βάση τα πόστ σου δεν περίμενα να συμβαδίζεις με την φιλοσοφία του.

Μην το πάρεις στραβά γιατί είχαμε κάτι "προηγούμενα" σε ένα άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Ομιλία της Βουλευτού Επικρατείας στην Επιτροπή Οικονομικών κατά την επεξεργασία και εξέταση του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Οικονομικών «Έγκριση των Σχεδίων Συμβάσεων Χρηματοδοτικής Διευκόλυνσης μεταξύ του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (Ε.Τ.Χ.Σ.), της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Τράπεζας της Ελλάδος, του Σχεδίου του Μνημονίου Συνεννόησης μεταξύ της Ελληνικής Δημοκρατίας, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της Τράπεζας της Ελλάδος και άλλες επείγουσες διατάξεις για τη μείωση του δημοσίου χρέους και τη διάσωση της εθνικής οικονομίας».

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sFtFf2QuT4c]Ομιλία E.Παναρίτη στην Επιτροπή Οικονομικών.11-02-2012.m4v - YouTube[/ame]

[MENTION=2165]Shadow Keeper[/MENTION] Ήξερα ποιός είναι, δεν τον έχω ψάξει όμως. Το quote το είχα βρει πολύ σωστό (ακόμα και αν ο ίδιος δεν το πίστευε και πολύ).

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Δεν θυμάμαι κανένα προηγούμενο φίλε μου, δεν τσακωνόμαστε - γι' αυτό. ;)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσε :

Τουλάχιστον ας μας ναρκώσουν να μη καταλαβαίνουμε.

Γράφει ο Δ. Βουλγαρίδης

Αφού οι νεοταξίτικες πολιτικές παραμέρισαν τις ιδεολογίες και των δύο κομμάτων εξουσίας λόγω της δύσκολης κατάστασης, αφού αποδείχθηκε ότι οι ιδεολογίες τους ήταν μόνο για τα εύκολα, αφού στη δύσκολη κατάσταση προσκυνούν τη βίβλο του μνημονίου, αφού συγκυβερνούν γιατί η κατάσταση είναι δύσκολη, ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ για να κυβερνήσουν κάτω από την ιδεολογία της Νέας Τάξης. Στο κάτω – κάτω αφού τα βρήκαν στα δύσκολα γιατί να τα χαλάσουν στα εύκολα;

Αφού βγάζουν σπυράκια μόνο που ακούν συγκέντρωση του λαού, αφού μόλις βγούμε από το σπίτι φροντίζουν να μάς τρομοκρατήσουν, να μάς ψεκάσουν, να μάς χτυπήσουν, αφού δεν μπορούν να μάς ανεχθούν ούτε καν για μια ώρα στους δρόμους, αφού τους ενοχλούμε ακόμα και ένα χιλιόμετρο μακριά από το Σύνταγμα, αφού δεν μπορούν να μάς βλέπουν ούτε από μακριά, επιτέλους ΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΑΘΡΟΙΖΟΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ.

Αφού 199 άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι οι μόνοι έξυπνοι μέσα σε 11 εκατομμύρια βλάκες, οι πιο νηφάλιοι μέσα σε έναν παρορμητικό όχλο, οι μοναδικοί υπεύθυνοι μέσα σε ένα λαό ανεύθυνων, οι μόνοι πατριώτες μέσα σε παραπλανημένους και κάποιους ύποπτους, οι μόνοι ενημερωμένοι και διαβασμένοι(!) απέναντι σε ένα τσούρμο ανενημέρωτων και αμόρφωτων στούρνων, ΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΒΟΤΟΜΗ, τουλάχιστον να μην αντιδρούμε και εμποδίζουμε τη σωτηρία της χώρας.

Αφού η σημαντικότερη απόφαση της βουλής, στην εποχή της μεταπολίτευσης, πέρασε με τη διαδικασία του κατεπείγοντος για να προλάβουμε τις αγορές, αφού οι διαδικασίες της βουλής είναι δυσκίνητες και αποτελούν εμπόδιο για να παίρνονται γρήγορες αποφάσεις, αφού δεν έχουμε την πολυτέλεια για συζητήσεις όταν η κατάσταση είναι δύσκολη και κινδυνεύει η χώρα, αφού ρεαλιστικά είτε μας αρέσει είτε όχι οι αγορές έχουν τον έλεγχο και οι δανειστές αποφασίζουν, ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΗ, στο κάτω – κάτω γιατί να την έχουμε; …μόνο για τα εύκολα;

Αφού οι εκλογές είναι επικίνδυνες για τον τόπο, αφού δεν αντέχουμε προεκλογική περίοδο, αφού η χώρα χρειάζεται σταθερότητα, αφού οι πολίτες δεν σκέφτονται σωστά και νηφάλια, αφού οι δανειστές και ευεργέτες μας επιθυμούν να μην αλλάξει ποτέ αυτή κυβέρνηση, ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Άλλωστε τόσες φορές που κάναμε εκλογές τι καταλάβαμε; Τώρα λοιπόν που έχουμε μία κυβέρνηση που θα σώσει τη χώρα, τώρα που τα δύο “μεγάλα” κόμματα είναι επιτέλους μονιασμένα, εμείς θα πάμε να κάνουμε εκλογές;

Αφού οι απεργίες καταστρέφουν την οικονομία, οι κινητοποιήσεις χαλούν την εικόνα της χώρας, οι πολίτες δεν έχουν τρόπο έκφρασης, αφού ούτε καν στους βουλευτές αναγνωρίζεται το δικαίωμα να αποφασίζουν ελεύθερα και κατά συνείδηση, αφού η Βουλή δεν είναι ευέλικτη, ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΉΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Έτσι κι΄ αλλιώς η κατάσταση είναι δύσκολη και τη δημοκρατία την έχουμε μόνο για τα εύκολα, όπως δεξιώσεις στο προεδρικό μέγαρο.

Αφού το μνημόνιο είναι ευλογία και εμείς δεν το καταλαβαίνουμε, αφού μάλλον είμαστε τρελοί για να μη καταλαβαίνουμε την ευτυχία μας, ΑΣ ΜΑΣ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ μέχρι να συνέλθουμε.

Αφού το μνημόνιο είναι θεραπεία, αφού είναι εγχείρηση, τουλάχιστον ΑΣ ΜΑΣ ΝΑΡΚΩΣΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέφω αυταπάτες, όταν ξέρω κάτι καλά, το χρησιμοποιώ για να στηρίξω άποψη. Δεν τα διαβάζω στα blogs...

Τα βάζω σε spoilers γιατί νομίζω είναι χαζή η συζήτηση που ανοίξαμε για να χαλάει το νήμα. Anyway, take it... ;)

Τώρα το τί ρόλο βαράει γενικά η αστυνομία είναι κάτι για το οποίο έχεις δίκιο, αλλά να το ελαφρύνουμε λίγο, για να μην νομίζεις ότι ο κάθε ένας ξεχωριστά από τους αστυνομικούς κάθε μέρα πριν πάει στη δουλειά του δέχεται call από κανένα μυστικό γραφείο να επιτελέσει "ρόλο". Σου είπα, ο γνωστός μου πχ κάνει περιπολίες όλη μέρα σε μια από τις πιο ήσυχες περιοχές, χωρίς εγκληματικότητα. Ο ρόλος του δεν είναι σε αυτή την περίπτωση ούτε να παραφυλάει μήπως περάσει κανένας πακιστανός να τον σαπίσει στο ξύλο (επειδή είχε ψυχολογικά μικρός μπλα μπλα....) ούτε να φυλάει το "κράτος". Κάνει αυτό το οποίο πρέπει να κάνει η αστυνομία. Να προστατεύει τους πολίτες. Και το παιδί το ξέρω, ήσυχος, από καλή οικογένεια, χωρίς ακραίες απόψεις.

Επειδή στο Σύνταγμα πέφτει ξύλο, ίσως ακυρώνει την εικόνα του θεσμού, όμως δεν ακυρώνει τις καλές προθέσεις ΠΟΛΛΩΝ, που τους παίρνει η φωτιά με τα ξερά...

Προσπαθήστε να μην είστε τόσο απόλυτοι. Εμένα δεν μου έτυχε ποτέ καλός ταξιτζής, αλλά δεν έχω πει ποτέ ότι όλοι οι ταξιτζήδες είναι βλάκες. Αυτό θα υποτιμούσε εμένα και το πώς σκέφτομαι πρώτα απ' όλα.

Υ.Γ: Όποιος κάνει σωστά τη δουλειά του και δεν με πειράζει, τον σέβομαι. Όλα τα επαγγέλματα χρειάζονται.

δεν ακυρωνεται η εικονα του θεσμου,ουτε ο ρολος της αστυνομιας ειναι να περιπολει στην ησυχη γειτονια,γιατι απλουστατα ετσι δεν φυλαει τους πολιτες της

φυλαει τους πολιτες της "καλης γειτονιας" ενω την ιδια ωρα στην Ομονοια το ωταλαβερι με τα ντραγκς γινεται μεα μεσιμερι...

με δουλευεις?

δεν κρινεται κανεις με βασει τις π[ροθεσεις του και φυσικα και με πειραζει οποιος κανη την δουλεια του σωστα,οταν η δουλεια που κανει ειναι το προβλημα μου...

αυτο που λές ειναι περα για περα αυθαιρετο και το λιγοτερο αστειο

και ο Χιτλερ με καλες προθεσεις εκανε αυτο που εκανε για την χωρα του και διεπραξε γενοκτονια.Δεν πρεπει να εχω προβλημα με αυτον?

οπως και οι Αμερικανοι στρατιωτες στο Ιρακ,με καλες προθεσεις πανε για τον "εκδημοκρατισμο" του Ιρακ.Δεν πρεπει να εχω προβλημα με αυτους και αυτο που πρεσβευουν?

και για να πω και ενα πιο "δικο" μας παραδειγμα, οι "μπαχαλοι" στην πλειοψηφια τους,με αγαθες προθεσεις ποετανε μολοτοφ και καινε και σπανε,εχω ομως προβλημα και διαφωνω με αυτο που αντιπροσωπευουν και αυτο που πρεσβευουν

εχεις μπερδεψει τα προσωπα με τους θεσμους και το τι ρολο επιτελουν μεσα στο καθεστως που ζουμε

και μενα συμμαθητης και φιλος καρδιακος,περασε σχολη αστυφυλακων και στην πορεια μπηκε στην Ασφαλεια

σε πληροφωρω λοιπον πως εχω να του μιλησω 10 χρονια και ας ηταν καλο παιδι και απο καλη οικογενια.Αυτο που πλεον πρεσβευει,με προσβαλλει και αντιτιθεμαι 101%

οπως καταλαβαινεις λοιπον,εδω δεν κανουμε δικη προθεσεων και διαθεσεων,αλλα οριζουμε το τι ρολο επιτελει ο καθης

και στην Αστικη Δημοκρατια,η αστυνομια και ο Στρατος (και σε ωρες αναγκης η δασοφυλακες,πυροσβεστες και λοιπα σωματα ασφαλειας) εχω τον ρολο του τοποτηριτη των αξιων του συστηματος εξουσιας στο οποιο ολοι μας ζουμε

οσο πιο γρηγορα το συνηδητοποιησεις,τοσο καλυτερα για σενα και επισης,σαν φιλικη συμβουλη,προσπαθησε να μην κρινεις μονο με τα δικα σου παραδειγματα απο τη ζωη προσωπα και καταστασεις.Οδηγουν σε λαθος συμπερασματα οταν η πληροφορια και τα στοιχεια περιοριζονται σε βιωματικα στοιχεια και μονο

καλως/κακως ζουμε σε οργανωμενες κοινωνιες,οπου το καθε τι εχει την αλληλεπιδραση του στα παντα

και ενα τελευταιο

ο "αξιοτιμο" κυριος Kanes,τον οποιο επικροτεις στην συγκεκριμενη του φραση,ειχε παντα καλες προθεσεις για να βελτιωσει την κατασταση (συχαθηκα να τον διαβαζω στην σχολη)

το ερωτημα ομως ειναι ,να την βελτιωσει για ποιον?

σιγουρα οχι για τον κοσμακη οπως εχει αποδειξει η ιστορια....:wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον είπα αξιότιμο, είπα ότι δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτόν, αλλά η φράση είναι σωστή, όπως την κρίνω.

Για την αστυνομία, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Το σωστό είναι να πάνε μόνοι τους στην Ομόνοια να φυλάνε (αν πέσει καμιά σκούπα θα πεταχτούν οι άλλοι μετά και θα βρίζουν πάλι) λες και δεν έχουν αφεντικά. Στέκει. :getlost: Ειδικά αν σκεφτούμε και το προνόμιο ότι μπορεί να πεινάσουν λόγω των αυθαίρετων πρωτοβουλιών, ναι ξαναστέκει. :getlost:

Αν εσύ κρίνεις τους φίλους σου με βάση τα κριτήρια του εμφυλίου, εσύ έχεις το πρόβλημα, όχι ο φίλος σου που όπως λες ήταν καλό παιδί. Τότε και εγώ να αφορίσω τους γονείς μου επειδή είναι Χριστιανοί Και δεν με πρεσβεύουν. Όταν θα κάνω φίλους θα τους ρωτάω πρώτα "Είσαι μπάτσος, αλβανός, σκουπιδιάρης ;"

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν δουλεύει για την Goldam Sachs , είναι ανεξάρτητος επενδυτής (κερδοσκόπο τον λένε στο χωριό μου) και πρόσεξε πόσο κυνικά μιλά. Φαντάσου τώρα πως σκέφτονται οι μεγαλοκαρχαρίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον είπα αξιότιμο, είπα ότι δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτόν, αλλά η φράση είναι σωστή, όπως την κρίνω.

Για την αστυνομία, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Το σωστό είναι να πάνε μόνοι τους στην Ομόνοια να φυλάνε (αν πέσει καμιά σκούπα θα πεταχτούν οι άλλοι μετά και θα βρίζουν πάλι) λες και δεν έχουν αφεντικά. Στέκει. :getlost: Ειδικά αν σκεφτούμε και το προνόμιο ότι μπορεί να πεινάσουν λόγω των αυθαίρετων πρωτοβουλιών, ναι ξαναστέκει. :getlost:

Αν εσύ κρίνεις τους φίλους σου με βάση τα κριτήρια του εμφυλίου, εσύ έχεις το πρόβλημα, όχι ο φίλος σου που όπως λες ήταν καλό παιδί. Τότε και εγώ να αφορίσω τους γονείς μου επειδή είναι Χριστιανοί Και δεν με πρεσβεύουν. Όταν θα κάνω φίλους θα τους ρωτάω πρώτα "Είσαι μπάτσος, αλβανός, σκουπιδιάρης ;"

πραγματικα δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο οσα εχω γραψει τοση ωρα,ή κανεις πως δεν καταλαβαινεις και εξακολουθεις να μου απαντας με ασχετα και αυθαιρετα παραδειγματα :getlost:

παντως το να κανεις quote τα λεγομενα καποιου καθ'ολα οχι τυχαιου,χωρις να γνωριζεις τιποτα για αυτον θα πρεπει ννα σε προβληματισει περισσοτερο...:wall:

και φυσικα τα κριτηρια μου δεν ειναι εμφυλιακα,αλλα εντελως συγχρονα...αν εσενα σε βολευει να αντιλαμβανεσαι ετσι την πραγματικοτητα,suit yourself...:fist::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Πώς από το θέμα με τους μπάτσους, καταλήξαμε να σε ενδιαφέρει τόσο η υπογραφή μου...

Να κάνω τον κομπογιαννίτη ψυχολόγο;

Δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις με επιχειρήματα και το γυρίζεις όπου να 'ναι.

Άντε, προβληματίζομαι... :shout:

Link to comment
Share on other sites

εγινε...

δεν εχει και καποιο νοημα να συνεχισω το οτιδηποτε...

απλα για την ιστορια...σε τι ακριβως δεν εχω απαντησει?

ignorance is a blessing τελικα...

αντε να δουμε τι θα μας ξημερωσει και αυριο αυτη η χωρα..:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Το Βατικανό καλείται να πληρώσει 600-2200εκ € σε φόρους για να βοηθήσει το κράτος.

Η δική μας Εκκλησία, δίνει κανά ρουχαλάκι και λίγο ψωμί σε άστεγους μόνο.

Vatican told to pay taxes as Italy tackles budget crisis - Europe - World - The Independent

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω με τοσο ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας που πεφτει , καλυτερα να μην αγγιξουν και της εκκλησιας.

Μονο οτι εχει η εκκλησια θα απομεινει να ειναι ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω με τοσο ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας που πεφτει , καλυτερα να μην αγγιξουν και της εκκλησιας.

Μονο οτι εχει η εκκλησια θα απομεινει να ειναι ελληνικο.

Φοβάσαι μην ακούσεις καμία μέρα το ευαγγέλιο στα Γερμανικά;
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.