Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

E, σταματάς να ψωνίζεις Elbisco και όταν αποκτήσουμε συλλογική συνείδηση και οργανωμένη εκπροσώπηση σαν καταναλωτές, θα σου πω που θα φτιάχνονται οι φρυγανιές μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και μη που πει κανείς ότι ο βιομήχανος που έχει την ELBISCO (και οι μέτοχοι) δε βγαίνουν και πήγαν Σκόπια για να μειώσουν τα κόστη...

attachment.php?attachmentid=48322&stc=1&d=1329905244

Ω ρε μαν τι μου κάνεις τώρα. Δεν το είδα καθολου αυτό.

Να τις φάω τώρα η να τις δώσω στα ιπτάμενα ?

post-5317-1416075859,305_thumb.jpg

post-5317-1416075859,458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πληρώθηκαν. Το να τις φας δεν αλλάζει κάτι. Απλά έχε το νου σου την επόμενη φορά. Εγώ πάντα κοιτάω προελεύσεις κλπ.

Και κάτι που διάβασα μόλις:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63618419

Όλοι οι άλλοι είμαστε οι μ@κες του 20% και αυτοί λέει έως 7,5 % στο επιχειρησιακό επίδομα που είναι το 11,76% του μισθού

δηλαδή…..κάντε υπολογισμό……

χαχαχαχα οι τραπεζιτες είναι φίλοι μας...

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Και μη που πει κανείς ότι ο βιομήχανος που έχει την ELBISCO (και οι μέτοχοι) δε βγαίνουν και πήγαν Σκόπια για να μειώσουν τα κόστη...

σιγουρα πηγαν για να μειωσουν τα κοστη

και σιγουρα επισης δεν το εκαναν γιατι δεν βγαινουν,αλλα για να μαξιμαρουν το κερδος,οπως και ολες οι επιχειρησεις

προσωπικα,δεν ενδιαφερομαι για το που παρασκευαζεται το προιον.

ειτε τα δωσω στον Ελληνα μεγαλοβιομηχανο που παραγει στα Σκοπια/Βουλγαρια/Ρουμανια/wherever,ειτε τα δωσω στον Ελληνα μεγαλοβιομηχανο που παραγει Ελλαδα,ειτε στο Δ.Σ. της Χ πολυεθνικης,ειτε ακομα ακομα,στον Μπαγλαμα κουτοπονηρο που εχει ανοιξει "μαγαζι" στα Σκοπια για να εκμεταλευτει το χαμηλοτερο κοστος παραγωγης,το ιδιο μου κανει και το λεω λεω εντελως κυνικα...

σαν καταναλωτη με ενδιαφερουν η ποιοτητα του προιοντος και η τιμη του

Εαν αυτες οι 2 συμβασεις καλυπτονται,τοτε δεν πα να ναι και απο το Σουριναμ οι φρυγανιες?

Κατα την αποψη μου,θα εχιε νοημα να "στηριχτει" η ελληνικη "παραγωγη",εαν και εφοσον ειχε ανταγωνιστικες τιμες και ποιοτητα ή κυριως εαν και εφοσον μιλαμε για να στηριξουμε παραγωγους,συνεταιρισμους,μικροβιοτεχνες

Γιατι να μην ξεχναμε πως αυτοι που σημερα γκρινιαζουν οτι δεν βγαινουν,πριν 10 χρονια μαζευαν λεφτα με τα τσουβαλια πουλώντας το ιδιο πραγμα στην ιδια τιμη!

Εχω ενα παραδειγμα παντα στο μυαλο μου...

Αγοραζω πουκαμισσα για την δουλεια απο ενα Πουκαμισσαδικο (Θεσ/νικη),το οποιο ειναι κ απο τα λιγα που απεμειναν

Αγοραζω τα πουκαμισσα λοιπον στην "φιλικη" τιμη των 15 ευρω/κομματι οταν αναλογης ποιοτητας ρουχο σε αλλα μαγαζια εχει 20+

Επειδη ειναι και για την δουλεια,δεν με πολυαπασχολει σταμπα-βουλα-υπογραφη

Θελω να ειναι βολικα και ανετα και σε χαμηλη τιμη γιατι τα εχω πλενε βαλε

ο Τυπος λοιπον παραπονιεται οτι δεν βγαινει και μπλα μπλα για την στηριξη των ελληνικων μαγαζιων.Οκ μεχρι εδω..

Ο πατερας μου λοιπον,αγοραζε πριν το 2000 τα ιδια πουκαμισα στην προνομιακη τιμη των 5.000 δρχ...

Αρα διαχρονικα πουλαει το ιδιο μεν και μαλιστα σημερα πολυ φθινοτερα απο <2000 αναλογικα,αλλα φανταστειτε τι εχει κονομισει ο τυπος οταν πουλουσε το κομματι 5χιλιαρικα...

Γιατι να τον λυπηθω?

Οπως με την ιδια λογικη δεν βρισκω νοημα να ΜΗΝ ψωνιζω απο τα μεγαλα ξενα Υπερμαρκετ και αντ'αυτου να ψωνιζω απο τις Ελληνικες αλυσσιδες...

αν κατι εχει νοημα,αυτο ειναι ο μπακαλης της γειτονιας και το μιρο σουπερμαρκετ,αρκει ομως να μην εχει +30% πανω σε ολα...

Στο πατρικο μου κοντα τα ψωνια σε μεγαλο βαθμο γινονται απο ενα τετοιο μικρο μαγαζι (ο πατερας μου μου ειπε πως των ειχαν βγαλει και στην TV) γιατι ειναι και διπλα στο σπιτι,αλλα ο τυπος εχει πιασει το νοημα και εχει σε καποια προιοντα τιμη χαμηλοτερη του Καρφουρ...

οποτε overall,καπου ψωνιζεις λιγο πιο ακριβα,καπου πιο φθηνα και ετσι στο τελος οταν κοιτας τον βασιλη (aka Billy,aka bill) εχεις δωσει τα ιδια ή ενα +10% max ,δεν εχεις πληρωσει βενζινη και εχεις στηριξει και τον μεροκαματιαρη που δουλευει με την γυναικα του (και την στηριξη των πεθερικων/γονεων ενιοτε)

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτούς που είχαν πληρώσει χαράτσι στην hellas power;

Εαν εχεις πληρώσει και τις δύο δόσεις πηγαίνεις με τα αποδεικτικά πληρωμής και τους αντίστοιχους λογαριασμούς ρεύματος στην εφορία σου και σου δίνουν βεβαίωση πληρωμής του χαρατσιού γαι να την χρησιμοποιήσεις στην επανασύνδεσή σου με την ΔΕΗ ή όποιον άλλο πάροχο θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το να παράγεις / κατασκευάζεις στην Ελλάδα και να είσαι ανταγωνιστικός είναι 2 έννοιες για καλό ή κακό που δεν είναι συμβατές.

Παλιά είχαμε πχ την Πεταλούδα του Μουζάκη, που είχε την καλύτερη κλωστοϋφαντουργία της Ευρώπης, μετά απο επενδύσεις και μύρια όσα, έσκασε ο Κινέζος και πούλησε το ίδιο (υποδεέστερη ποιότητα φυσικά) στην μισή τιμή...

Καλός ή κακός οι 3ες χώρες με φθηνά εργατικά συμφέρουν τον επιχειρηματία...

Σε χαλεπούς καιρούς ειδικά, το πιο φθηνό θα είναι ΠΑΝΤΑ πιο δελεαστικό γιατί δεν θα κακομάθεις το εαυτό σου εν μέσω κρίσης.

Αυτοί που έχουν λεφτά και μέσα στην κρίση έτσι και αλλιώς θα πάνε και τώρα να ραφτούν στον Χριστάκη με 250 ευρώ / πουκάμισο (Πάγκαλος πχ - ναι το ξέρω).

(βέβαια ο πάγκαλος θέλει και 3 εκτάρια ύφασμα ανά πουκάμισο που δυνητικά ανεβάζει το κόστος...)

Βέβαια αυτό μας σφάζει και παραπέρα μέσα στην κρίση, αλλά για αυτό λέγεται κρίση... και εγώ για την δουλειά πχ, παίρνω πουκάμισα απο το Χονγκ-Κονγκ που έχω εκεί ράφτη γιατί μου τα δίνει 15-20 ευρώ το ένα ΜΕ τα μεταφορικά και είναι ραφτά πανω μου...

Οπου μπορώ θα βοηθήσω τον ντόπιο μπακάλι, περιπτερά, χασάπη, αλλά είναι πράγματα που μέσα στην κρίση ειναι δύσκολο να τα δικαιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

...σαν καταναλωτη με ενδιαφερουν η ποιοτητα του προιοντος και η τιμη του

Εαν αυτες οι 2 συμβασεις καλυπτονται,τοτε δεν πα να ναι και απο το Σουριναμ οι φρυγανιες?...

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλοϊκά όσο τα αναφέρεις. Για περισσότερες πληροφορίες, μελέτησε (κι όχι απλά ρίξε μια ματιά) αυτό το site.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε νοιάζει που φτιάχνονται τα προϊόντα. Μάλιστα.

Αν η εταιρία που δουλεύεις πάει Βουλγαρία και σε αφήσει άνεργο θα σε νοιάξει;

μαλιστα...

Τωρα το θυμηθηκες αυτο Αστρολαβε?

οταν απο 1980 και μετα,συστηματικα εχουν ξεκληρισει ολη την Βιομηχανια στην Ελλαδα,απο Πελοποννησο μεχρι Ασπροπυργο και απο Βολο μεχρι Ναουσα,που ησουν?

Το μονο που εχει μεινει επι της ουσιας,ειναι η παροχη υπηρεσιας στην Ελλαδα και αυτο ανα κλαδο,ειναι επισης ξενο...

Δεν το σκεφτοσασταν αυτο τοτε....

Επισης ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψευδαισθηση να νομιζει καποιος πως,αν αγοραζει τα ελληνικα προιοντα (ελληνικης ποαραγωγης),η εταιρια αυτη δεν θα μεταφερθει εξωτερικο και δεν θα αφησει ανεργους...

Το 2000 γιατι το εκαναν τοτε?

ολη η παραγωγη απο την Μακεδονια,εχει μεταφερθει εδω και 10-15 χρονια στα Σκοπια και την Βουλγαρια.

Η διαφορα ειναι πως μεχρι σημερα,καποιοι ειχαν και παραρτημα Ελλαδα,ενω πλεον δεν υπαρχουν και αυτα...

Για αυτο και στο αρχικο μου ποστ εγραψα πως φυσικα και μεταφερονται εξω για να μειωσουν το κοστος...

Θα μεταφερθει,ειτε την στηριξεις,ειτε οχι,καποια στιγμη,γιατι απλουστατα με αυτον τον τροπο θα ελαχιστοποιησει το κοστος παραγωγης και θα μεγιστοποιησει το κερδος της...

ο μονος που δεν θα μεταφερθει ειναι ο μικροβιοτεχνης,οχι για καναν αλλον λογο,αλλα γιατι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να μεταφερθει στο εξωτερικο (το να πας σε μια αλλη χωρα και να στησεις μοναδα παραγωγης δεν ειναι τοσο ευκολο ολο φανταζει)

Ακριβως και για αυτον τον λογο ,τον εντασσω στην κατηγορια του προς στηριξη

Και σημερα που μιλαμε,γνωριζω πολυ κοσμο που πηγαινοερχεται Βουλγαρια και Σκοπια για να δουλεψουν,εφοσον πλεον εχει μεταφερθει το εργοστασιο εκει,αλλα με το μισο μεροκαματο (μεγαλυτερο απο τον ντοπιο ομως)

και κατι ακομα

Πανω σε αυτην ακριβως την "απειλη" και το ψευτοδιλημμα πατουσαν τοσα χρονια (και ακομα πατουν),για να πιεζουν το ελληνικο εργατικο δυναμικο και να συμπιεζουν τα μεροκαματα προς τα κατω...

Δεν ειναι θεμα διαχειρισης η κριση,πρεπει να το καταλαβουμε ολοι...

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]

συμφωνουμε και το ξερω πως ειναι απιθανος ο συνδοιασμος που αναζητω,αλλα αυτο ψαχνουμε ολοι.

Το αν και κατα ποσο το βρισκουμε ειναι αλλο θεμα

η μονη μου διαφωνια ειναι στο γιατι εκλεισε η Πεταλουδα και ο Λαναρας και ολη η κλωστουφαντουργεια (και οχι μον),αλλα δεν ειναι της παρουσης

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλοϊκά όσο τα αναφέρεις. Για περισσότερες πληροφορίες, μελέτησε (κι όχι απλά ρίξε μια ματιά) αυτό το site.

wizard , ποτε δεν ειπα πως τα πραγματα ειναι απλα...

Δες και την υπογραφη μου τι γραφει αν μη τι αλλο...

η απλοποιηση και η στρογγυλοποιηση μας εφαγαν..

επι του θεματος ομως

το συγκεκριμενο δεν το εχω διαβασει,αλλα εχω διαβασει αναλογα,οταν αυτα ειχαν πρωτογινει μοδα κοντα στις αρχες του 2000

Γνωριζω την συλλογιστικη αυτη και διαφωνω

και εξηγουμαι and i quote

Τι σημαίνει, με οικονομικά κριτήρια, επιλέγουμε ελληνικά προϊόντα;

Αυξάνουμε την απασχόληση στην Ελλάδα, αντί στη Γαλλία ή αλλού, με ευεργετικά αποτελέσματα για την κατανάλωση (ΑΕΠ), για τα φορολογικά έσοδα του δημοσίου, καθώς επίσης για τα έσοδα των ασφαλιστικών ταμείων. Μειώνουμε τις εισαγωγές, οπότε αντίστοιχα το έλλειμμα του εμπορικού ισοζυγίου, περιορίζουμε τις δαπάνες επιδομάτων ανεργίας, με αποτέλεσμα να μειώνονται τα ελλείμματα του προϋπολογισμού, ενώ έμμεσα βοηθάμε στη βελτίωση της αποταμίευσης - οπότε των υγιών επενδύσεων.

δηλαδη αν δεν αγοραζουμε απο τις Πολυεθνικες που εδρευουν Ελλαδα, δεν θα κλεισουν με αποτελεσμα να μεινουν ανεργοι οσοι απασχολουνται σε αυτες (στην Ελλαδα) , μαζι με ολα τα αρνητικα που ακολουθουν και περιγραφονται?

και αστο αυτο

Θα μου πει καποιος τι παραγεται στην Ελλαδα και τι ποσοστο του ελληικου εργατικου δυναμικου εργαζεται εκει?

τα υπολοιπα δνε τα κανω quote γιατι θα κανουμε διατριβη

στο μονο που συμφωνω,ειναι πως θελω το κρεμμυδι μου ελληνικο και την ντοματα μου το ιδιο

ΕΑΝ και ΜΟΝΟ,ομως,δεν κοστιζουν τα τριπλα απο το τουρικο ή αιγυπτιακο κρεμμυδι και εφοσον ειναι γευστικα και οχι ανοστα...

Οποτε επανερχομαι στο αρχικο ,συνδοιασμος ποιοτητας και τιμης...

και ενα παραδειγμα

η οικογεννια ενος απο τους κολητους μου ειναι 5μελης,4 αντρες+1 γυναικα

Ηλικιες τα παιδια,18-27-28 και οι γονεις 55-60

ειναι φαμελια XXXL (πανβ απο 100 κιλα οι ενηλικες πλην της μαμας και ο μικρος ειναι ο μονος λεπτος)

τρωνε καθε μερα Φετα στο μεσημεριανο τραπεζι (το γιατι και το αν χρειαζεται δεν το εξεταζουμε)

αυτο μεταφραζεται σε 0.5 κιλο ημερισιως περιπου,αρα 15 κιλα το μηνα, επι 7.5ευρω/κιλο = 112.5 ευρω το μηνα ΜΟΝΟ για φετα!

το γυρισαν σε λευκο τυρι με 4 ευρω το κιλο και εξοικονομουν μονο απο την καταναλωση τυριου ενα 50ρικο...

αναλογισου λοιπον στο ψωμι (το οποιο πλεον η μανα του φτιαχνει σπιτι),την σαλτσα και γενικοτερα ολα τα ειδη που καταναλωνουν σε μεγαλες ποσοτητες λογο μεγεθουν φαμελιας και ατομων και υπολογισε ποσα χρηματα "κερδισαν" σε μηνιαια/ετησια βαση

σε μικρες οικογενιες ισως να ειναι εφικτο το να ψωνιζεις λιγο ακριβοτερα,αλλα σε μεγαλες οχι

Εγω καθε φορα που παω στον μαναβη που ειναι 70 μετρα απο το σπιτι μου εκνευριζομαι...

ειναι 40% ακριβοτερος απο το σουπερμαρκετ καισ την τελικη τελικη,ουτε και αυτος εχει ελληνικα προιοντα...

Οχι αυτον δεν θα τον στηριξω γιατι ειναι τενεκες...

Ας ριξει τις τιμες του για να αυξησει την καταναλωση (σε τετοιπο βαθμο που να μπορει και να εξυπηρετισει την ζητηση)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αγοράζω πάντως για να κρατήσω ανοιχτή την επιχείρηση.

Εξάλλου η αποχή μου από την αγορά προϊόντων όπως coca - cola κλπ πάλι θα έχει ως αποτέλεσμα να χάσουν τη δουλειά τους Έλληνες. (που δουλεύουν στις εδώ αντιπροσωπείες).

Το βλέπω όμως από μια σκοπιά κοινωνικού ωφελιμισμού. Να μένει το χρήμα εδώ. Υπάρχουν προϊόντα που παράγονται εδώ και δεν είναι πάρα πολύ λίγα.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Αυτό δεν το ήξερα. Βεβαίως και για τον Καζάκη προέβλεψα ότι θα κάνει κόμμα πριν την ίδρυση του Ε.ΠΑ.Μ. Είναι κίνημα. Καλά, ο χρόνος θα δείξει... εξάλλου ακόμη δεν έχει δείξει να είναι ύποπτος για κάτι.

Ρε καλά κάνω και κόβω πάντα φάτσες. Σπανίως πέφτω έξω...

Μὀνοι μας είμαστε.

Και μετά την χαζομάρα που πόσταρες, δες και όλη την συνέντευξη και όχι μια edited ώστε να φαίνεται όπως θέλουν κάποιοι.

30ό λεπτό και μετά..

ANT1 WEB TV / Βράδυ - 01/12/2011

"Σπανίως πέφτω έξω..." :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το σπανίως δεν είναι ποτέ.

Ό,τι και να δω τώρα, τα "Τον Γιώργο τον συμπαθώ πάρα πολύ σε προσωπικό επίπεδο" , "Τους Παπανδρέου τους έχω φίλους"... μένουν.

Το πράγμα είναι απλό, λέει σαφώς σωστά πράγματα, αλλά τα αυτονόητα, αυτά που ο κόσμος θέλει να ακούσει από κάποιον. Η ιστορία διδάσκει, εν μέσω κρίσεων πάντα ο κόσμος θέλει κάποιον να λέει την αλήθεια! Ανεξάρτητα αν είναι ο Καμμένος που θα κάνει κόμμα, ο Τράγκας το ίδιο, ο Καζάκης που θα κάνει κίνημα ή ο γέροντας Παϊσιος.

Και θέλει να τα ακούσει από κάποιον, γιατί δεν έχει βρει τρόπο να κάνει ο ίδιος τη φωνή του να ακουστεί. Ή φοβάται... ;

Μετά το 30ο λέει για το sex απήλ του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.