Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

χαχαχα δε το ειχα δει αυτο

συγκρινετε το τι χρησιμοποιουν σαν ονοματα και προφαση τα νεα κομματα

δειτε τι ειπε ο μαρκακης πριν κανα δυο χρονια

οι διαολοι, τοσο καλα μελετημενοι ειναι ή απλα τα ξερουν απο πριν...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=A1cIVxYJ90Q&feature=related]ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΡΕΕΕΕΕ !!!.wmv - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εχουν προβλημα με τα νουμερα φαινεται γτ δε θελουν να ανεβουν πανω απο 10% με τετοιες ανακοινωσεις.

Μαλλον ειναι αντιθετοι με τις αυθορμητες "επαναστατικες" κινησεις που δεν εκπορευονται-ελεγχονται απο κεντρικες κομματικες επιτροπες... Τι γνωμη εχουν για τη Λουξεμπουργκ δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι ενάντια στην προσπάθεια (του κόσμου ) που γίνεται.

Όχι ότι θεωρώ το ΚΚΕ λύση - αυτοί έχουν καρφωμένη ταχύτητα , τραβηγμένο χειρόφρενο και τάκο στη ρόδα. Θα έλεγα από την άλλη ότι το θράσος των αρμοδίων ξεχειλίζει που βγαίνουν και χαιρετίζουν την προσπάθεια , σαν να αποδέχονται ότι σκοπίμως δεν έκαναν τίποτα τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Όπως και με τους Αγανακτισμένους, που έσπευσαν να κατακρίνουν...

Θέλουν το μονοπώλιο.

Λέτε βλακείες όλοι, μία τέτοια κίνηση δεν οδηγεί στον σοσιαλισμό, δεν δημιουργεί ρωγμή στα κόμματα του δικομματισμού και των ευρωλάγνων και προφανώς είναι όλοι τους αντικομμουνιστές! Για αυτό και η υπεϋθυνη στάση του ΚΚΕ που πρώτο πρώτο θα καταδικάσει τέτοιες ενέργεις από τους ρεφορμιστές που έχουν σαν στόχο να κατευνάσουν τα πλήθη και να οδηγήσουν σε έναν πιο ήπιο καπιταλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι οι μεσάζοντες που θυσαυρίζουν εις βάρος του αγρότη και του του εργαζόμενου είναι του κόμματος.

Αυτό κατάλαβα. Τελεία και παύλα. :wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Λέτε βλακείες όλοι, μία τέτοια κίνηση δεν οδηγεί στον σοσιαλισμό, δεν δημιουργεί ρωγμή στα κόμματα του δικομματισμού και των ευρωλάγνων και προφανώς είναι όλοι τους αντικομμουνιστές! Για αυτό και η υπεϋθυνη στάση του ΚΚΕ που πρώτο πρώτο θα καταδικάσει τέτοιες ενέργεις από τους ρεφορμιστές που έχουν σαν στόχο να κατευνάσουν τα πλήθη και να οδηγήσουν σε έναν πιο ήπιο καπιταλισμό.

Το ΚΚΕ δηλαδή υποστηρίζει να μην υπάρχει ιδιοκτησία και να δοθεί η παραγωγή στο κράτος = στα τσιράκια του ΚΚΕ?

Και μάλιστα με τον εκμοντερνισμό των κομμουνιστικών ηθών, ο αγρότης που κληρονόμησε το χωράφι από την οικογένειά του, να έχει τα ίδια δικαιώματα με τον Πάκη που ήρθε πριν 2 μήνες στην Ελλάδα, αφού και οι 2 καλλιεργούν τη γη.

Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω, κάπιταλισμ φορ νάου, αν καπιταλισμό βαφτίζουν τις στοιχειώδεις προσωπικές και ατομικές ελευθερίες και τα στοιχειώδη δικαιώματα όπως αυτό της ιδιοκτησίας (λογικά καταχωρημένα σε κάποιο υπο-κεφάλαιο του ΟΗΕ / UNESCO / UNICEF / UNIPHARMA / UNIMOG Τρακτέρ).

Και εκτός από μερικούς ηλίθιους, κανείς δεν τσιμπάει πλέον το δόλωμα. Ναι, πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά το ότι δεν ξεκολλάει το ΚΚΕ από το 10% ούτε με την ΚΑΤΑΝΤΙΑ του σημερινού κράτους, δείχνει πολλά για την 'επιτυχία' και την 'αντισυμβατικότητα' αναχρονιστικών ιδεών του 1917.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ο Myralis ειρωνεύεται :D

Προφανώς ειρωνευομαι idd...

Αλλά να πω κάτι, αυτά τα περί ιδιοκτησίας δεν ξέρω καν αν τα λέει το ΚΚΕ ακόμα και τώρα.

Κανένας Κομμουνιστής δεν θα πρέπει να λέει να μην υπάρχει ιδιωτική περιουσία κτλ, αυτό είναι ηλίθιο, για να ισχύσει κάτι τέτοιο πρέπει η Γη ολόκληρη να περάσει πρώτα από 150 χρόνια Μαρξιστικού-Λενινιστικού Κομμουνισμού.

Sorry αλλά δεν θα δικαιώσω τον καπιταλισμό,

αν καπιταλισμό βαφτίζουν τις στοιχειώδεις προσωπικές και ατομικές ελευθερίες και τα στοιχειώδη δικαιώματα όπως αυτό της ιδιοκτησίας
δεν έχω ιδέα αν ο καπιταλισμός λέει κάτι τέτοιο, πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ ο καπιταλισμός δεν λέει πολλά για Ανθρώπινα Δικαιώματα, όπως για Δικαίωμα στην Ζωή ας πούμε..

Δεν νομίζω να περιμένατε εμένα να το ακούσετε αυτό, καπιταλισμό έχουμε, βλέπετε τι γίνεται γύρω σας, βλέπετε ότι εμείς είμαστε στο παρατσακ για να κυκλοφορεί ο Βενιζέλος με αυτοκινητάρα, ή ότι πολλοί εδώ είναι άνεργοι για να έχει ο Κουβελος 1.000.000 euro ξεχασμένα σε κάποια τράπεζα, ή (και για να το πάρουμε αλλιώς) για να έχουμε iPhone και υπερχρονισμένα PCια σε Asus mobos, κάποιοι αυτοκτονούν στην Foxconn...

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ο καπιταλισμός δεν λέει πολλά για Ανθρώπινα Δικαιώματα, όπως για Δικαίωμα στην Ζωή ας πούμε..

Δεν νομίζω να περιμένατε εμένα να το ακούσετε αυτό, καπιταλισμό έχουμε, βλέπετε τι γίνεται γύρω σας

Το θέμα με τον καπιταλισμό, όπως και με τον κομμουνισμό, είναι ότι δεν εφαρμόστηκε ποτέ όπως τον φαντάστηκε ο εμπνευστής του. Το πρόβλημα δεν είναι το σύστημα αλλά ο άνθρωπος. Γιατί, αν κοιτάξω γύρω μου, δε βλέπω ιδιαίτερα ανθρώπινο ούτε τον Κομμουνισμό/Σοσιαλισμό, ούτε την Αναρχία.

για να έχει ο Κουβελος 1.000.000 euro ξεχασμένα σε κάποια τράπεζα

Για τον Κούβελο που λες, και λέμε... Είμαι ο μόνος που είδε μια ξεκάθαρη προσπάθεια να συγκαλύψουν το όλο θέμα, και μάλιστα τελείως τσαπατσούλικα; Βουλευτής βγάζει το Μάιο 1.000.000 ευρώ λέγανε, και τελικά έγινε σύζυγος βουλευτή που έβγαλε το Μάρτιο 1.000.000 δολάρια; Αν μπερδεύουν το Μάρτιο με τον Μάιο και τα δολάρια με τα ευρώ δε μιλάμε για προδότες, αλλά για παντελώς ηλίθιους, που δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το κίνημα της πατάτας και το ...ΚΚΕ

Έχω μια υποψία, ότι τα "σενάρια συγκυβέρνησης" μετά τις εκλογές γίνονται για να κρατηθεί ψηλά το μπατσόκ. Αν βγει ΝΔ, δηλαδή, και δεύτερος ο Καμμένος (λέωω...) θα κάνει η ΝΔ συγκυβέρνηση με ΠΑΣΟΚ. Και ο Καμμένος πούλεν; Ή ο x - y Καμμένος που θα βγει πιο μπροστά απ' το ΠΑΣΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Κούβελο που λες, και λέμε... Είμαι ο μόνος που είδε μια ξεκάθαρη προσπάθεια να συγκαλύψουν το όλο θέμα, και μάλιστα τελείως τσαπατσούλικα; Βουλευτής βγάζει το Μάιο 1.000.000 ευρώ λέγανε, και τελικά έγινε σύζυγος βουλευτή που έβγαλε το Μάρτιο 1.000.000 δολάρια; Αν μπερδεύουν το Μάρτιο με τον Μάιο και τα δολάρια με τα ευρώ δε μιλάμε για προδότες, αλλά για παντελώς ηλίθιους, που δεν είναι.

Και το Λονδίνο με την Ελβετία.

Εγώ δεν την χωνεύω την Ντόρα/Ντορίτσα/Ντοράκι ούτε με 50 λίτρα coca cola, αλλά εδώ της την είχαν στημένη και είναι προφανές ότι πάνε να συγκαλύψουν κάποιον άλλον. Για αυτό άλλωστε και τρέχουν τον Κούβελο στον εισαγγελέα. Απλά για να απασχολούν την κοινή γνώμη μέχρι να το ξεχάσει.

Αν τρέχεις τον Κούβελο για $1 εκατ. κάθε φορά που π.χ. ο Ολυμπιακός αγοράζει παίκτη από το εξωτερικό θα έπρεπε ο Μαρινάκης να πηγαίνει με χειροπέδες....

.....το οποίο δεν είναι κακή ιδέα.......

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ειρωνευομαι idd...

Δεν στα έγραψα προσωπικά, γενικά τα έγραψα, απλά με αφορμή το post σου.

Μην αγχώνεσαι :p

Αλλά να πω κάτι, αυτά τα περί ιδιοκτησίας δεν ξέρω καν αν τα λέει το ΚΚΕ ακόμα και τώρα. Κανένας Κομμουνιστής δεν θα πρέπει να λέει να μην υπάρχει ιδιωτική περιουσία κτλ, αυτό είναι ηλίθιο, για να ισχύσει κάτι τέτοιο πρέπει η Γη ολόκληρη να περάσει πρώτα από 150 χρόνια Μαρξιστικού-Λενινιστικού Κομμουνισμού.

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι, τουλάχιστον από αυτά που καταλαβαίνω εγώ από αυτά που λένε για μεταφορά της παραγωγής στον εργάτη. Άσε που μετά γλυκαίνονται και θα τα θέλει όλα το κράτος. Δεν τους πήρε 150 χρόνια στη Ρωσία, μέσα σε 10 χρόνια δεν είχε μείνει τίποτα ιδιόκτητο.

Sorry αλλά δεν θα δικαιώσω τον καπιταλισμό,

δεν έχω ιδέα αν ο καπιταλισμός λέει κάτι τέτοιο, πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ ο καπιταλισμός δεν λέει πολλά για Ανθρώπινα Δικαιώματα, όπως για Δικαίωμα στην Ζωή ας πούμε..

Ο καπιταλισμός είναι αναγκασμένος να παρέχει υλικά αγαθά στον άνθρωπο ώστε να δουλεύει το χρήμα. Αυτό είναι όλη η ιδέα. Για μένα είναι μούφα να βάζεις ως κέντρο του κόσμου το χρήμα, και ο άνθρωπος να χρειάζεται μόνο για να κινείς το χρήμα, προτιμώ πιο ανθρωποκεντρικά συστήματα. Αλλά δεν βλέπω κανένα διαθέσιμο.

Δεν νομίζω να περιμένατε εμένα να το ακούσετε αυτό, καπιταλισμό έχουμε, βλέπετε τι γίνεται γύρω σας, βλέπετε ότι εμείς είμαστε στο παρατσακ για να κυκλοφορεί ο Βενιζέλος με αυτοκινητάρα, ή ότι πολλοί εδώ είναι άνεργοι για να έχει ο Κουβελος 1.000.000 euro ξεχασμένα σε κάποια τράπεζα, ή (και για να το πάρουμε αλλιώς) για να έχουμε iPhone και υπερχρονισμένα PCια σε Asus mobos, κάποιοι αυτοκτονούν στην Foxconn...

Στην Κίνα που αυτοκτονούν οι εργάτες, έχουν κομμουνισμό και όχι καπιταλισμό, ή έστω μια σύγχρονη μορφή του. Δεν πιστεύω ότι έχει σημασία το σύστημα (καπιταλισμός / κομμουνισμός / σοσιαλισμός κλπ.). Από τη στιγμή που το κέντρο είναι το χρήμα (ή αλλιώς 'ανάπτυξη') τα ίδια χάλια είναι όλα. Κι εμείς εδώ προ τρόικας δεν είχαμε ακριβώς καπιταλισμό, είχαμε έναν ιδιότυπο σοσιαλισμό (με τους μισούς εργαζόμενους να ανήκουν στο δημόσιο τομέα, καλώς ή κακώς δεν μπορείς να πεις ότι έχεις καπιταλισμό). Τώρα αρχίζει ο τρου κάπιταλισμ (που για μένα είναι σαφώς χειρότερο σύστημα, διότι τουλάχιστον με εργοδότη το δημόσιο ήσουν φτωχός αλλά άνετος (8ωρο), τώρα θα είσαι φτωχός και θα δουλεύεις και 16 ώρες τη μέρα).

Και το Λονδίνο με την Ελβετία.

Εγώ δεν την χωνεύω την Ντόρα/Ντορίτσα/Ντοράκι ούτε με 50 λίτρα coca cola, αλλά εδώ της την είχαν στημένη και είναι προφανές ότι πάνε να συγκαλύψουν κάποιον άλλον. Για αυτό άλλωστε και τρέχουν τον Κούβελο στον εισαγγελέα. Απλά για να απασχολούν την κοινή γνώμη μέχρι να το ξεχάσει.

Αν τρέχεις τον Κούβελο για $1 εκατ. κάθε φορά που π.χ. ο Ολυμπιακός αγοράζει παίκτη από το εξωτερικό θα έπρεπε ο Μαρινάκης να

πηγαίνει με χειροπέδες....

.....το οποίο δεν είναι κακή ιδέα.......

Αντιπαθώ τη Ντόρα τόσο πολύ που θεωρώ ότι καλά κάναν και στρέψαν τη σκευωρία πάνω της.

Παρ'όλ'αυτά το μόνο που με αγχώνει είναι μη βγει κερδισμένη.

Κατά τ'άλλα, τι Λωζάννη τι Κοζάνη... Ή, για να είμαι εντός θέματος, τι UBS τι RBS :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τον καπιταλισμό, όπως και με τον κομμουνισμό, είναι ότι δεν εφαρμόστηκε ποτέ όπως τον φαντάστηκε ο εμπνευστής του. Το πρόβλημα δεν είναι το σύστημα αλλά ο άνθρωπος. Γιατί, αν κοιτάξω γύρω μου, δε βλέπω ιδιαίτερα ανθρώπινο ούτε τον Κομμουνισμό/Σοσιαλισμό, ούτε την Αναρχία.

Για τον Κούβελο που λες, και λέμε... Είμαι ο μόνος που είδε μια ξεκάθαρη προσπάθεια να συγκαλύψουν το όλο θέμα, και μάλιστα τελείως τσαπατσούλικα; Βουλευτής βγάζει το Μάιο 1.000.000 ευρώ λέγανε, και τελικά έγινε σύζυγος βουλευτή που έβγαλε το Μάρτιο 1.000.000 δολάρια; Αν μπερδεύουν το Μάρτιο με τον Μάιο και τα δολάρια με τα ευρώ δε μιλάμε για προδότες, αλλά για παντελώς ηλίθιους, που δεν είναι.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι ο Κούβελος επιλέχθηκε για να συγκαληφθεί ο πραγματικός ένοχος.

Ευκαιριακά δώθηκε η ευκαιρία στον δικομματισμό να χτυπήσει και έναν ανταγωνιστή ( π@πάρια μέντολες η κόρη του Δρακουμέλ, αλλά από το τίποτα καλό και το ολίγο που λένε ).

Όπως και να 'χει, δεν άλλαξε τίποτα, ούτε πρόκειται.

Το τραίνο έχει μπεί στον συρμό, και διασταύρωσει δεν υπάρχει στην γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.