Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το περναμε naked βρε αδερφε,

το καναμε ενα παραγωγο

και τα 100000ευρω με μια μοχλευση 1:10

το αγοραζαμε

τα μαθαμε πλεον ολα.

ετσι δουλευουν οι τραπεζες και τα φαντς και ακους για κατι δις ευρω, ολα αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν, ασχετα οτι αποφασισαν να ζητησουνε εμπραγματες εγγυησεις για αυτα....

Έγινε επεξεργασία από kostas314
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος, που με απλά λόγια, να μου εξηγήσει τι έγινε εδώ; Στο 95,7% έκλεισε το PSI - NEWS247 Κάτι σαν «PSI για άσχετους»

δεν ξέρω για το "PSI για ασχετους",αλλα γνωριζω το "PSI για Ελληνικά πρόβατα",βαση αυτού λεπον η Ελλάς σώθηκε απο τη χρεωκοπία,ο υπουργος οικονομικών ειναι μεγαλος πολιτικός,στις εκλογές θα βγάλουμε αυτον που "θέλουνε" άνετα και αναίμακτα και όλα καλά!!

σωθηκαμε! :hang3:

Link to comment
Share on other sites

καλά, αυτό το κατάλαβα :p Αλλά η απορία είναι τι έγινε επί της ουσίας. Αναβάλαμε την πληρωμή των ομολόγων; Θα τους πληρώσουμε λιγότερο (πόσο γλυτώνουμε, και με τι αντάλλαγμα?) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για να το θέσω όσο πιο απλά γίνεται, η υποχρέωση στα ομόλογα που έχουμε, απλά επιμυκήνθηκε ή κουρεύτηκε.

Δεν άλλαξε το πόσα χρωστάμε, αλλά πότε τα χρωστάμε. Αν σου όφειλα 100 ευρώ σήμερα απλά στα χρωστώ αυριο και μεθαύριο και αντιμεθάυριο απο 30 ευρώ (συν τόκους βεβαια - αρκετά μικρούς πρέπει να πούμε-). Αυτό γίνεται με την περιβόητη ανταλλαγή ομολόγων. Μου δίνεις σήμερα πίσω αυτό που σου χρωστάω και σου δίνω σε αντάλλαγμα άλλα για αργότερα.

Στην ουσία συμπιέζουμε το χρέος μας αλλά δυστηχώς θα το πληρώνουμε για πολύ καιρό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε παιδια το 53% των ομολογων ειναι απο την εσωτερικη αγορα(ταμεια τραπεζες κτλπ)

οι τραπεζες ομως θα αναχρηματοδοτηθουν με 30 35δις ευρω (οσο και η χασουρα τους πανω κατω)

οι ξενες τραπεζες εχουν ανταλλαξει τα περισσοτερα ομολογα τους με την ΕΚΤ και το EFSF αρα δεν τους ενδιαφερει ιδιαιτερα μιας και η EKT κατι αυστριακα φαντς και τα samurai bonds εξαιρουνται της διαδικασιας

με απλα μαθηματικα προκειται για εσωτερικη χρεωκοπια (φροντισαν να καλυφθουν οι ξενες τραπεζες στα 2 χρονια τωρα που σερνομαστε)

Απο τα υπολοιπα 40% περιπου ειναι μεγαλες τραπεζες (που εχουν βγαλει πολλαπλως τα λεφτα που χανουν αφου προεισπραξαν μεσω ΕΚΤ) και φαντς τα οποια εχουν και cds (ασφαλιστρα) οποτε θα τα βγαλουν παλι τα λεφτα τους

Σιγουρα χανουν οσοι ελληνες πολιτες ειχαν ομολογα ελληνικου δημοσιου (ισως δωσουν φοροαπαλλαγες για τα επομενα 100 χρονια αλλα ρευστο δεν παιρνουν με την καμια)

Αυτα

μεγαλη επιτυχια-αγαλιαστε

Έγινε επεξεργασία από kostas314
Link to comment
Share on other sites

Η επιτυχία του πράγματος είναι σε δύο επίπεδα - πρώτον διασφαλίσανε , τουλάχιστο με τα τωρινά δεδομένα , ότι θα τους χρωστάς και θα τους πληρώνεις για πάντα και δεύτερον ότι για να σου κάνουν τη χάρη αυτή σου πήραν (με τσαμπουκά , δεν τους τα έδωσες) τα πάντα.Καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις εμπραγματες εγγυησεις ,οι ανταλλαγες που εχουν γινει αναμεσα σε ΕΚΤ ,EFSF και ξενες τραπεζες ειναι με ομολογα του αγγλικου δικαιου (περιπου 90 δις τα υπολογιζω).

αρα δεν μπορεις να κανεις μονομερως μειωση σε αυτα διοτι ο πιστωτης δικαιουται πλεον εμπραγματα ανταλλαγματα (περιλαμβανεται και η ιδιωτικη περιουσια των ελληνων).

Εχουν γινει τρελα πραγματα επι της διαδικασιας κατι το οποιο κατα τη γνωμη μου δειχνει οτι το συστημα ετσι πως δουλευε μεχρι τωρα δεν μπορει να συνεχισει.

Ενα απο τα στοιχεια που στο μελλον φαινεται να παιρνει τα πανω του ειναι αυτο που λεγεται Πραγματικη οικονομια (οχι κοψιμο χρηματος, 1γενης, 2γενης παραγωγη)

Έγινε επεξεργασία από kostas314
Link to comment
Share on other sites

καλά, αυτό το κατάλαβα :p Αλλά η απορία είναι τι έγινε επί της ουσίας. Αναβάλαμε την πληρωμή των ομολόγων; Θα τους πληρώσουμε λιγότερο (πόσο γλυτώνουμε, και με τι αντάλλαγμα?) κλπ

lol έχει πολλά νούμερα. Χαμός γίνεται. Απο ότι κατάλαβα από τα 350 δις που είναι περίπου όλο το χρέος, πήγαν για κούρεμα τα 200 δις. Χονδρικά τα λέω. Από τα 200 δις, δέχθηκαν να τα κουρέψουν το 90% δλδ περίπου 180 δις. 20 δις δεν δέχτηκαν. Τα 200 δις με κούρεμα 50% θα γίνουν 100 δις και αυτά θα τα πληρώσουν οι δανειστές μας. Άρα μένουν τα 100 δις + 150 δις που δεν κουρεύτηκαν = 250 δις χρέος. Τα 20 δις που δε δέχθηκαν κούρεμα δεν ξέρω τι γίνονται. Κάτι τέτοιο χονδρικά κατάλαβα πως έγινε.

Link to comment
Share on other sites

^εχω την εντυπωση παιζουν αλλα 130δις το τρεχων δανειο,αν δεν κανω λαθος,οποτε η σουμα ειναι ιδια με πριν με διαφορετικο επιτοκιο,και αλλο χρονο αποπληρωμης

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρέσει το site αυτό αλλά θα το Postάρω

ISDA: Πιστωτικό γεγονός η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους - Capital.gr

συν ένα epic comment:

αυτα τα cd απο τις εφημεριδες πιανουν τιποτα ;

Link to comment
Share on other sites

^εχω την εντυπωση παιζουν αλλα 130δις το τρεχων δανειο,αν δεν κανω λαθος,οποτε η σουμα ειναι ιδια με πριν με διαφορετικο επιτοκιο,και αλλο χρονο αποπληρωμης

Σωστά. Ίσως για αυτό λένε πως το 2020 θα είμαστε και πάλι στο 120% του ΑΕΠ. Στις ειδήσεις μιλάνε για κουρέματα και χτενίσματα όμως κανένας τους δεν αναφέρει αριθμούς για να μην πει την αλήθεια.

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.