Jump to content


Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

H αυτοκτονία για μένα είναι η ύστατη προδοσία που μπορεί να διαπράξει κάποιος στον εαυτό του.

υπαρχει ολοκληρη αναλυση απο γιατρους ψυχολογους κλπ, δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζουμε ή φανταζομαστε. Σεβαστη η αποψη σου απλα νομιζω οτι πολυσυνθετο το ζητημα.

@Γιαγκο, γιατι τρομπας, αν εχεις χρονο να μας εξηγησεις γιατι το πιστευεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Έχουμε μία χώρα με πλούσιο υπέδαφος. Προκύπτει το θέμα του κόστους εργασίας. Με γειτονικές χώρες που δίνουν 200 με 300 ευρώ το μήνα, εμείς για να έχουμε ανταγωνιστικό κόστος τι μισθούς θα δίνουμε ή θα παίρνουμε; Εκτός αυτού, δεν ξέρω κατά πόσο συμφωνούν οι κάτοικοι των περιοχών με πλούσιο υπέδαφος στη δημιουργία ορυχείων. Από όσο υποστηρίζουν προκαλούν πρόβλημα στο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μα δουλεύουν 10-12 ώρες την ημέρα χωρίς ωράριο:hehe: (το άκουσα το πρωί στο Mega)

Δυστυχώς ή ευτυχώς στο δημόσιο αν δουλεύεις 10 ώρες θεωρείσαι βαριά εργαζόμενος ενώ στον ιδιωτικό τομέα θεωρείσαι φυσιολογικός. Η αδικία εις βάρος του ιδιωτικού τομέα συνεχίζεται σε ένα κράτος που θέλει να απεξαρτηθεί από την κρατικοδίαιτη οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ολοκληρη αναλυση απο γιατρους ψυχολογους κλπ, δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζουμε ή φανταζομαστε. Σεβαστη η αποψη σου απλα νομιζω οτι πολυσυνθετο το ζητημα.

@Γιαγκο, γιατι τρομπας, αν εχεις χρονο να μας εξηγησεις γιατι το πιστευεις αυτο

Αν θέλεις να κρίνεις έναν άνθρωπο μην ασχολείσαι με αυτά που λέει, αλλά πρόσεξε αυτά που κάνει.

Αυτά που έλεγε ο Λιαντινης ήταν τα περισσότερα σοφά και ωραία όμως οι πράξεις χαρακτηρίζουν τον άνθρωπο.

Ας ξεκινήσουμε από το όνομα.

Νικολακακος ήταν το όνομα του και αποφάσισε να προσθέσει το Ποταμίτης ( για να τιμήσει τα ποτάμια lol ) Πληροφορήθηκε όμως ότι το όνομα το είχε και κάποιος ηθοποιός ( Δεν ήξερε δηλαδή τον άνθρωπο που έπαιξε το πορτρέτο του Dorian Gray μοναδικά στον πλανήτη, αλλά τεσπα) Βρήκε λοιπόν το Λιαντίνας που το έκανε Λιαντίνης για να είναι μοναδικό και στο θηλυκό γένος. Πήγε στο πρωτοδικείο και το πρόσθεσε .

Για μένα δεν έχουν σημασία τα ονόματα και αυτά τα θεωρώ Χατζηαβατιλήκια.

Δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι που θεωρούν τις γυναίκες υποδεέστερες (βοηθάνε τον άνδρα!!) και όχι ισότιμες συνοδοιπόρους

Μπορεί να αντιπαθώ την Εβραϊκή μαφία του σινεμά και της μουσικής όμως δεν χώνω συλλήβδην ρατσιστικά όλους τους εβραίους σε ένα κουβά όπως ο Λιντίνης

Το μητρικό ένστικτο είναι μια αρχέγονη λύση της φύσης για να προστατεύσει την διαιώνιση των ειδών. Το πατρικό ένστικτο δυστυχώς σταματάει στο πήδημα. Στον εξελιγμένο αρσενικό άνθρωπο η πατρότητα δεν είναι ένστικτο. Είναι μια λογική απόφαση ζωής να υποσκελίσει τα δικά του θέλω χάρις ενός άλλου ανθρώπου.

Δεν υπάρχει λοιπόν χειρότερη πράξη από το να εγκαταλείψεις το παιδί σου επιλέγοντας θεατρινίστικες αυτοκτονίες. Που δεν τελειώνεις σε κάποιο δωμάτιο αλλά κρύβεσαι για να σε ψάχνει αστυνομία πυροσβεστική και κόσμος με τις μέρες. Να τραβηχτή σαν το λάστιχο η γυναίκα ( αυτή καλά να πάθη αφού τον επέλεξε) και το παιδί με το ικα που δεν θα τους δίνει την σύνταξη.

Αφού βιώσανε λοιπόν την δυστυχία του χαμού σου, μετά 7 χρόνια κανονίζεις με το λακέ σου να τους το ξαναθυμίσεις

Για μένα η μεγαλοσύνη περνάει από την ταπεινότητα και δεν θα έγραφα τίποτα αν δεν με έβγαζε εκτός εαυτού η σύγκριση του Λιαντινη με τους Παπαδιαμάντη και Καβάφη, η ζωή των οποίων ήταν παράδειγμα ταπεινότητας. και εγκράτειας.

"ταξίδια εμπρός μου ξάνοιξαν τον κόσμο όλο

και τί είμαι; χόρτο ριζωμένο σ' ένα σβόλο

απάνω που ξεφεύγει κι απ' τα κλαδευτήρια."

Κωστής Παλαμάς

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να ανοίξουμε ένα poll για τις επερχόμενες εκλογές;

όχι ότι αποτελούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα της κοινωνίας (η οποία ως επί το πλείστον είναι χειραγωγούμενη μάζα, χωρίς ικανότητα κριτικής σκέψης, ή έχοντες άνομα συμφέροντα -προδότες και κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου.

Link to comment
Share on other sites

η οποία ως επί το πλείστον είναι χειραγωγούμενη μάζα, χωρίς ικανότητα κριτικής σκέψης, ή έχοντες άνομα συμφέροντα -προδότες και κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου.

Δυστυχως ειναι πολλοι αδερφε. Ισως περισσοτεροι απο τους μισους.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει να ανοίξουμε ένα poll για τις επερχόμενες εκλογές;

όχι ότι αποτελούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα της κοινωνίας (η οποία ως επί το πλείστον είναι χειραγωγούμενη μάζα, χωρίς ικανότητα κριτικής σκέψης, ή έχοντες άνομα συμφέροντα -προδότες και κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου.

Και πιστεύεις θα βγάλεις ειλικρινά συμπεράσματα; Άσε και γεμίσαμε "αριστερούς/επαναστάτες/αντιστασιακούς" κτλ τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κρίνεις έναν άνθρωπο μην ασχολείσαι με αυτά που λέει, αλλά πρόσεξε αυτά που κάνει.

Αυτά που έλεγε ο Λιαντινης ήταν τα περισσότερα σοφά και ωραία όμως οι πράξεις χαρακτηρίζουν τον άνθρωπο.

Ας ξεκινήσουμε από το όνομα.

Νικολακακος ήταν το όνομα του και αποφάσισε να προσθέσει το Ποταμίτης ( για να τιμήσει τα ποτάμια lol ) Πληροφορήθηκε όμως ότι το όνομα το είχε και κάποιος ηθοποιός ( Δεν ήξερε δηλαδή τον άνθρωπο που έπαιξε το πορτρέτο του Dorian Gray μοναδικά στον πλανήτη, αλλά τεσπα) Βρήκε λοιπόν το Λιαντίνας που το έκανε Λιαντίνης για να είναι μοναδικό και στο θηλυκό γένος. Πήγε στο πρωτοδικείο και το πρόσθεσε .

Για μένα δεν έχουν σημασία τα ονόματα και αυτά τα θεωρώ Χατζηαβατιλήκια.

Δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι που θεωρούν τις γυναίκες υποδεέστερες (βοηθάνε τον άνδρα!!) και όχι ισότιμες συνοδοιπόρους

Μπορεί να αντιπαθώ την Εβραϊκή μαφία του σινεμά και της μουσικής όμως δεν χώνω συλλήβδην ρατσιστικά όλους τους εβραίους σε ένα κουβά όπως ο Λιντίνης

Το μητρικό ένστικτο είναι μια αρχέγονη λύση της φύσης για να προστατεύσει την διαιώνιση των ειδών. Το πατρικό ένστικτο δυστυχώς σταματάει στο πήδημα. Στον εξελιγμένο αρσενικό άνθρωπο η πατρότητα δεν είναι ένστικτο. Είναι μια λογική απόφαση ζωής να υποσκελίσει τα δικά του θέλω χάρις ενός άλλου ανθρώπου.

Δεν υπάρχει λοιπόν χειρότερη πράξη από το να εγκαταλείψεις το παιδί σου επιλέγοντας θεατρινίστικες αυτοκτονίες. Που δεν τελειώνεις σε κάποιο δωμάτιο αλλά κρύβεσαι για να σε ψάχνει αστυνομία πυροσβεστική και κόσμος με τις μέρες. Να τραβηχτή σαν το λάστιχο η γυναίκα ( αυτή καλά να πάθη αφού τον επέλεξε) και το παιδί με το ικα που δεν θα τους δίνει την σύνταξη.

Αφού βιώσανε λοιπόν την δυστυχία του χαμού σου, μετά 7 χρόνια κανονίζεις με το λακέ σου να τους το ξαναθυμίσεις

Για μένα η μεγαλοσύνη περνάει από την ταπεινότητα και δεν θα έγραφα τίποτα αν δεν με έβγαζε εκτός εαυτού η σύγκριση του Λιαντινη με τους Παπαδιαμάντη και Καβάφη, η ζωή των οποίων ήταν παράδειγμα ταπεινότητας. και εγκράτειας.

"ταξίδια εμπρός μου ξάνοιξαν τον κόσμο όλο

και τί είμαι; χόρτο ριζωμένο σ' ένα σβόλο

απάνω που ξεφεύγει κι απ' τα κλαδευτήρια."

Κωστής Παλαμάς

συμφωνουμε, ομως ξερεις κατι γιαγκο. Τον ακους να αναλυει και μαγευεσε, μας λειπουν τετοιοι ανθρωποι και δυστηχως ολες οι ιδιοφυειες ειχαν προβληματακια, Καρυωτακης, Γιαννοπουλος..κριμα ομως πρωτα για την οικογενεια του και μετα για το τοπο

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε "εσωτερικη αντιπολιτευση" και τα χρυσα χρονια" οπου "αι αγελαδοι ησαν παχιαι" :hehe:

Αν θυμαμαι καλα, κι αυτος εφυγε απο την πασοκαρα, εκανε δικο του κομμα, πηρε 0.5% και λεβεντοποιηθηκε/περιθωριοποιηθηκε κι αυτος...

Προφανως ολα δειχνουν οτι δεν επροκειτο περι κουταμαρας-αφελειας αλλα περι οργανωμενου σχεδιου 30+ χρονια τωρα

Τα έλεγε από το 1996.flv - YouTube

edit: κι ενα... κλασσικο εικονογραφημενο που πετυχα που εξηγει την φολα του chain mail της αποχης

424866_3096198718791_1078785506_2927750_1134391860_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στην κοσμάρα τους προκλητικοί οσο αλλο και μας συμπεριφέρονται λες και εχουν να κανουν με καμια αποξενωμένη φυλή στον αμαζόνιο . Ολα αυτα επιβεβαιώνουν πως ο προπηλακισμός και το λιντσάρισμα επιτόπου όπου βρεθούν είναι η μόνη λύση αφού αλλιώς δεν ιδρώνει το αυτι τους .

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η μεγαλοσύνη περνάει από την ταπεινότητα και δεν θα έγραφα τίποτα αν δεν με έβγαζε εκτός εαυτού η σύγκριση του Λιαντινη με τους Παπαδιαμάντη και Καβάφη, η ζωή των οποίων ήταν παράδειγμα ταπεινότητας. και εγκράτειας.

Αυτό πάει σε 'μένα μάλλον. Είχα διαβάσει το post σου [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] από το μεσημέρι, όμως σκεφτόμουν. Σκετόμουν, να απαντήσω; Τί να πω; Ας τιμήσω τους "κώδικες συμπεριφοράς" μας. Αλλά, ιδιοσυγκρασιακά δεν μου πολυαρέσει να ακούω οποιονδήποτε να λέει βλακείες. Μπορεί και να μην είναι, αλλά αν μου αποδείξουν με επιχειρήματα λογικά και σωστά ότι κάνω λάθος, μόνο τότε υποχωρώ. Αλλιώς βλακείες τις λέω εγώ και το πιστεύω έως τέλους, όπως και κάθετι που πιστεύω μέχρι να μπορείσει να με πείσει κανείς για το αντίθετο. Σκέφθομαι ακόμα τί να πω... και αν θα αξίζει. Να το κάνω ξεκάθαρο όμως, δεν σύγκρινα κανέναν, γιατί καθένας είναι μοναδικός και αξίζει η μοναδικότητά του! Ειδικά αυτών των ανθρώπων.

Λες ένα σωρό για την κόρη και τη σύζυγο του, αλλά ούτε καν τις ξέρεις. Δεν τις γνωρίζω πολύ, αλλά λίγο... πολύ πολύ λίγο... καθώς και μαθητές και φίλο του, καθηγητή μου. Καμμία σχέση με όλα αυτά που παρουσιάζεις. Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη του καθενός, μπορεί να τα πιστεύεις και να μην υπάρχει πρόβλημα για 'σενα, τα Thumbs up όμως κάτω απ' το post σου... είναι κρίμα! Παραπληροφόρηση...

Όσοι το πήγαμε λίγο παραπέρα από τις ψυχαναλύσεις και τους Ευαγγελάτους με το θέμα Λιαντίνης, έχουμε δει τη χαρά και την ικανοποίηση της συζύγου του για όλη την αγάπη μας στο πρόσωπο αυτό.

Ο Λιαντίνης δεν πέρασε ως πρότυπο πατέρα, αλλά δασκάλου. Πρέπει να ξεκολλήσουμε κάποια εποχή από αυτές τις μικρότητες. Διάβασε τα βιβλία του, κατάλαβε την ποιητική του φύση (με όλες τις παράλογες πτυχές της) και μπορείς να μιλάς, έστω και με αντίθετη από άλλους γνώμη. Δικαίωμά σου. Και εγώ δεν θεωρώ σημαντικό λογοτέχνη τον Τσίρκα ή τον Νιρβάνα. Αλλά τους διάβασα...

Γι αυτό δεν σέβομαι την άποψή σου.

Και για να σου θυμίσω την έλειψη αληθείας στα όσα κόπιασες να γράψεις, μιλάς για λόγια και πράξεις σωστά;

Κρίμα, αν είχες διαβάσει τα έργα του, θα έβλεπες ότι ήταν απολύτως πιστός σε όσα είπε. Όσα είπε τα έκανε. Αν ήταν άσχημα για άλλους, είναι μια τραγίκή αλήθεια, αλλά τα έκανε, αυτό δεν θα του το αφαιρέσει κανείς! Μόνο ένας αδιάβαστος...

Είμαι κατά της αυτοκτονίας. Δεν πρέπει να ρεζιλευόμαστε όμως, ισοπεδώνοντας τους πάντες, χωρίς να έχουμε κάνει εμείς έργα. Αυτό είναι ταπεινότητα.

Τώρα... θα κάνω μια απεγγραφή απ' το θέμα, να γλιτώσω και την ορμή να απαντήσω σε ότι πεις. Εξάλλου δεν τα έχεις διαβάσει και δεν αξίζει να γίνει συζήτηση (τουλάχιστον ουσιαστική) - και έτσι γλιτώνω την σύγχυση. :)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Οι <βρωμιά> είναι ανάμεσα μας δεν είναι γύρω μας ούτε απέναντί μας ούτε μακριά μας.

Δύστυχος δεν περιορίζεται μονό σε 300 άτομα άλλα σε πολλοί περισσότερα που στηρίζουν αυτό το σύστημα το όποιο βέβαια σιγά σιγά τους γκρεμίζει και τους ίδιους και ας μην το καταλαβαίνουν.

ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΟΥ 1843 Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από Palyrria
Link to comment
Share on other sites

Πηγες απο τη σαπιλα της ευρωπης στην ετ3.

Βιντεακια και αποκαλυψεις που μας κρυβουν τα καναλια και φροντιζουν να μας

τα δειχνουν χρονια μετα.

Απο κοινοβουλια ευρωπαικα του 2010 σαπιες πολιτικες γερμανιας.

Α που βλεπετε τα ελληνικα προβληματα. Απλα ειναι τοσο μαγκες οι γερμανοι και τα κρυβουν τοσο καλα...Θεοποιηστε τους. Μπεεεε

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.