Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δαπανες για νοσοκομειακη περιθαλψη ειναι παρα πολλες και αν δε κανω λαθος ξεπερνανε τις αμυντικες.

Γενικα απο τα απλα εχει συμφωνηθει η χρεωκοπια. Απο τους δρομους, την ζιμενζ με τα εξυπνα προγραμματα στα φαναρια, τα υποβρυχια , τα στοιχηματα για χρεωκοπια και μετα ερχονται ιατρικα παιδεια και αμυνα,αυτα ειναι για να καλυπτουν τα μαυρα τους...

Δε φταινε αρχικα οι λαθρο-μεταναστες, αλλα με τον τροπο που εχουν

απορροφηθει στην κοινωνια ειναι το εκτελεστικο οργανο της παρανομης διακινησης καθε ειδους χρηματικου ποσου ναρκωτικου αρρωστιας, ενας αδοκιμος ορος προφανώς που δεν ειναι αμελητεος.

Μακαρι να τανε μικρα τα ποσα τα οποια φευγουν και πανε πακισταν και μπαγκλαντες αλλα

τα κυκλωματα ειναι τοσο μεγαλα δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Δαπανες για νοσοκομειακη περιθαλψη ειναι παρα πολλες και αν δε κανω λαθος ξεπερνανε τις αμυντικες.

Γενικα απο τα απλα εχει συμφωνηθει η χρεωκοπια. Απο τους δρομους, την ζιμενζ με τα εξυπνα προγραμματα στα φαναρια, τα υποβρυχια , τα στοιχηματα για χρεωκοπια και μετα ερχονται ιατρικα παιδεια και αμυνα,αυτα ειναι για να καλυπτουν τα μαυρα τους...

Δε φταινε αρχικα οι λαθρο-μεταναστες, αλλα με τον τροπο που εχουν

απορροφηθει στην κοινωνια ειναι το εκτελεστικο οργανο της παρανομης διακινησης καθε ειδους χρηματικου ποσου ναρκωτικου αρρωστιας, ενας αδοκιμος ορος προφανώς που δεν ειναι αμελητεος.

Μακαρι να τανε μικρα τα ποσα τα οποια φευγουν και πανε πακισταν και μπαγκλαντες αλλα

τα κυκλωματα ειναι τοσο μεγαλα δυστυχως..

Αν σου μπήξω ένα μαχαίρι στο πόδι και αρχίσω να το γυρνάω θα πονέσεις πολύ. Μπορείς να κάνεις 2 πράγματα, είτε να πλακώσεις τα vicodin ώστε να μετριάσεις τον πόνο, είτε να με σπρώξεις και να βγάλεις το μαχαίρι.

Στην πρώτη περίπτωση απλά θα πονάς λιγότερο και ταυτόχρονα θα κάνεις κακό στον εαυτό σου με το όπιο, μέχρι που θα σταματήσουν να "λειτουργούν" τα χάπια.

Στην δευτερη περίπτωση, και ο πόνος θα υποχωρήσει σιγά σιγά, και κακό στον εαυτό σου δεν θα έχεις κάνει, και θα έχεις ξοδέψει πολύ λιγότερα.

Τι θέλω να πω? Μία από τις λύσεις για το μεταναστευτικό είναι καταρχάς να πιάσουν τους λαθρεμπόρους και η παραδειγματική τιμωρία των κυκλωμάτων, και με τον καιρό, οι ίδιοι οι μετανάστες θα φύγουν (αφού δεν θα έχουν τι να κάνουν εδώ). Αυτό όμως δεν θα λειτουργήσει αν ταυτόχρονα κυνηγάς και δέρνεις μετανάστες, γιατί αν σε κυνηγάνε, πιέζεσαι, και όταν πιέζεσαι, πολλά μπορεί να κάνεις.

Το να διορθωθούν όλοι οι νόμοι που έχουν να κάνουν με την μετανάστευση είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει και κανείς δεν διαφωνεί, η υπογραφή μας στο Δουβλίνο 2 ήταν καταδικαστική και πρέπει να την αποσύρουμε (γίνεται?), να φυλακίσουμε όσους Έλληνες την υπέγραψαν και να μην το εφαρμόσουμε.

Μετά από όλα αυτά, ίσως διαπιστώσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί βία για την αντιμετώπιση των μεταναστών.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να πω? Μία από τις λύσεις για το μεταναστευτικό είναι καταρχάς να πιάσουν τους λαθρεμπόρους και η παραδειγματική τιμωρία των κυκλωμάτων, και με τον καιρό, οι ίδιοι οι μετανάστες θα φύγουν (αφού δεν θα έχουν τι να κάνουν εδώ).

Να πας για πολιτικός, μου αρέσουν αυτές οι προτάσεις - μαϊμού.

Θα έχουν δηλαδή να κάνουν στη χώρα τους; Να φάνε καμμιά βόμβα, να τους κόψουν κανένα κεφάλι, να πέφτει θύμα βιασμού καμμία μάνα και πάει λέγοντας.

Δεν λέω ότι πρέπει να μείνουν εδώ, για να το ξεκαθαρίσω, όμως βαρεθήκαμε να ακούμε την λύση του καθενός. Άκου "και με τον καιρό, οι ίδιοι οι μετανάστες θα φύγουν". Αυτό είναι τελείως υποθετικό, δική σου κρίση και άρα όχι πρόταση.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

μα καλά αν φύγουν οι ξένοι,ποιος θα καθαρίζει τα σπίτια,ποιος θα καλλιεργεί τα χωράφια,ποιος θα προσέχει τους παππούδες και το κυριότερο,ποια θα μαμήσει ο κυρίαρχος λαός;ποιος θα χορεύει στα μαγαζιά..

έχει γεμίσει η επαρχία κολόμπαρα με ανατολικοευρωπαιες και μπαρμπάδες που τρώνε τις επιδοτήσεις -εδώ και χρονιά-και μετά φωνάζουνε και κλείνουν τους δρόμους γιατί το κράτος δεν τους δίνει εξτρά λεφτά.....

αυτοί οι άνθρωποι ήρθανε εδώ για μια καλύτερη ζωή,όχι για να δουν τον Παρθενώνα

αλλά αφού τους ξεζουμίσαμε τόσα χρόνια αφήνοντάς τους απλήρωτους, ανασφάλιστους και άστεγους,τώρα τους πετάμε μπαλάκι στα νύχια του συριζα,της χρυσής αυγής και των υπολοίπων καθαρμάτων που θέλουν να σώσουν τη χώρα

για ποιον πολιτισμό μιλάμε ;

Έγινε επεξεργασία από wrong method
typo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχετε συνείδηση από ποιά σκοπιά εξετάζουμε εμείς τον "πολιτισμό" μας και απο ποιάν αυτοί; Εμείς, με το σπίτι, την 24αρα σύνδεση, το φραπεδάκι, το αποψινό ματς κλπ δεν έχουμε την ίδια εικόνα με κάποιον που ήρθε εδώ, καθώς στη χώρα του είχαν πόλεμο ή τον κυνηγούσαν ή μια μάνα που έχασε τον άντρα της και έπρεπε να προστατέψει τα παιδιά της. Όσο άσχημη κι αν είναι η αντιμετώπιση του κράτους απέναντί τους, δε συγκρίνονται οι συνθήκες εδώ με μια καλύβα, πάνω απ' την οποία πέφτουν βόμβες. Μην λέμε δηλαδή, θα φύγουν... μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Να πας για πολιτικός, μου αρέσουν αυτές οι προτάσεις - μαϊμού.

Θα έχουν δηλαδή να κάνουν στη χώρα τους; Να φάνε καμμιά βόμβα, να τους κόψουν κανένα κεφάλι, να πέφτει θύμα βιασμού καμμία μάνα και πάει λέγοντας.

Δεν λέω ότι πρέπει να μείνουν εδώ, για να το ξεκαθαρίσω, όμως βαρεθήκαμε να ακούμε την λύση του καθενός. Άκου "και με τον καιρό, οι ίδιοι οι μετανάστες θα φύγουν". Αυτό είναι τελείως υποθετικό, δική σου κρίση και άρα όχι πρόταση.

Μα πολλοί δεν θέλουν να κάτσουν! Δεν θυμάσαι τα βιντεάκια με το τι γινόταν στην Πάτρα? που προσπαθούσαν μέρα μεσημέρι να ανεβούνε στις νταλίκες για να φύγουν λαθραία για Ιταλία?

Το Δουβλίνο 2 και οι διάφορες άλλες συνθήκες και κανονισμοί τους κρατάνε εδώ! Και φυσικά εδώ δρουν και τους εκμεταλευοντε τα κυκλώματα.

Μπράβο Hydra, με ξεφτύλισες, έκανα μία υπόθεση ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ.

Ας γίνουν πρώτα αυτά, και βλέπουμε πως θα πάει το πράγμα, ποια θεωρείς εσύ καλύτερη πρόταση δηλαδή? Πες μου ΜΙΑ πρόταση μόνο που να μην προσκρούει σε κάποιον απο τους κανονισμούς, Δουβλίνο 2, νόμους κτλ κτλ που είπα οτι πρέπει να αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ιταλία λες να τους δεχθούν; Ή σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης; Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά, οπότε στη χώρα τους να πάνε δε νομίζω να θέλουν τόσο πολύ.

Δεν είχα σκοπό να ξεφτυλίσω κανέναν, συγγνώμη αν φάνηκε έτσι.

Εγώ, ειλικρινά, δεν έχω καμμία λύση να σου δώσω. Όταν σκέφθομαι αυτό το θέμα έρχομαι σε μεγάλο δίλημμα. Από τη μία, σαν αυτοτελής άνθρωπος, με πιάνει πίκρα για την τύχη πολλών από αυτούς, τις δυστυχίες τους κλπ, από την άλλη, με την ιδιότητα του "πολίτη μιας κοινωνίας", βλέπω αλλιώς το καλό της. Και δυστυχώς είναι ενάντια στις αρχές μου και στο πρόσωπο των μεταναστών. Σαν πολίτης της κοινωνίας και για την καλύτερη λειτουργία της, θα σου έλεγα να τους διώξεις όλους, να κλείσεις τα σύνορα και να αφήνεις να έρχονται συγκεκριμένου αριθμού νόμιμοι μετανάστες κάθε χρόνο μόνο. Όμως, λέω, δεν θα την πάρω εγώ αυτήν την απόφαση, γι αυτό έχουμε τους πολιτικούς, όργανα που παίρνουν αποφάσεις καθαρά με βάση το δεύτερο σκεπτικό. Όταν γίνω κι εγώ πολίτικός, θα σου πω χωρίς διλήμματα, τώρα δεν μπορώ έτσι απλά να σου πω κάτι και να είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ιταλία λες να τους δεχθούν; Ή σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης; Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά, οπότε στη χώρα τους να πάνε δε νομίζω να θέλουν τόσο πολύ.

Με το Δουβλίνο 2 , τρέχουσες διατάξεις/κανονισμούς/νόμους κτλ υποχρεούμαστε να τους έχουμε και να τουσ κρατάμε εδώ και όχι μόνο αυτό, αν τους πιάσουν στην Γερμανία πχ και τους ρωτήσουν πως ήρθανε εδώ, και τους πούνε Ελλάδα, τότε οι Γερμανοί θα τους στείλουν πίσω στην Ελλάδα..

Με άλλα λόγια, αυτή την στιγμή, κανέναν Ευροπαίο δεν τον νοιάζει αν η Ελλάδα είναι γεμάτη μετανάστες.

Αλλαγή λοιπόν σε όλα αυτά, και αν πάνε Ιταλία ας κάνουν ότι θέλουν, δεν με ενδιαφέρει αν τους δεχτούν ή όχι, στην Ελλάδα δεν τους ξαναδεχόμαστε (όπως υποχρεούμαστε τώρα να τους δεχτούμε)

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί θεωρώ ότι αυτό είναι ένα καλό πρώτο βήμα?

Δεν είχα σκοπό να ξεφτυλίσω κανέναν, συγγνώμη αν φάνηκε έτσι.

Ειρωνικά το είπα.

Εγώ, ειλικρινά, δεν έχω καμμία λύση να σου δώσω. Όταν σκέφθομαι αυτό το θέμα έρχομαι σε μεγάλο δίλημμα. Από τη μία, σαν αυτοτελής άνθρωπος, με πιάνει πίκρα για την τύχη πολλών από αυτούς, τις δυστυχίες τους κλπ, από την άλλη, με την ιδιότητα του "πολίτη μιας κοινωνίας", βλέπω αλλιώς το καλό της. Και δυστυχώς είναι ενάντια στις αρχές μου και στο πρόσωπο των μεταναστών. Σαν πολίτης της κοινωνίας και για την καλύτερη λειτουργία της, θα σου έλεγα να τους διώξεις όλους, να κλείσεις τα σύνορα και να αφήνεις να έρχονται συγκεκριμένου αριθμού νόμιμοι μετανάστες κάθε χρόνο μόνο. Όμως, λέω, δεν θα την πάρω εγώ αυτήν την απόφαση, γι αυτό έχουμε τους πολιτικούς, όργανα που παίρνουν αποφάσεις καθαρά με βάση το δεύτερο σκεπτικό. Όταν γίνω κι εγώ πολίτικός, θα σου πω χωρίς διλήμματα, τώρα δεν μπορώ έτσι απλά να σου πω κάτι και να είναι λύση.

Λύσεις δεν έχεις, αλλά τόσο ευκολα κατακρίνεις αυτά που λέω, μήπως να γίνεις εσύ πολιτικός? Να διαμαρτύρεσαι για ότι συμβαίνει αλλά στην ουσία να μην λες τίποτα?

Αφού και εσύ όπως λες το βλέπεις ανθρωπιστικά το θέμα, άκουσε τι σου λέω. Δεν μπορείς να τους τσουβαλιάσεις μια μέρα όλους μαζί, να τους πας στα σύνορα και να τους αφήσεις εκεί. Δεν είναι ανθρωπιστικό. Ούτε προφανώς μπορείς να τους πας σε στρατόπαιδα συγκέντρωσης.

Μπορείς όμως να πολεμήσεις τα κυκλώματα και την διαφθορα και ότι άλλο υπάρχει που τους φέρνει και τους κρατά εδώ. Μπορείς όταν έρθουν (γιατί ότι και να κάνεις, κάπου/κάπως θα ξαναμπούν) και τους πιάσουν στον Έβρο, να τους κάνεις 2 εμβόλια, να τους δώσεις ένα νεράκι και ένα κρουασάν και να τους πας τότε πάλι πίσω στην χώρα απο την οποία μπήκαν (ακριβώς όπως κάνουν τώρα οι Ευρωπαίοι αλλα τους φέρνουν σε εμάς) γιατί πλέον θα έχεις αλλάξει τους νόμους.

Και αφού είσαι σίγουρος ότι κανείς δεν τους εκμεταλεύται εδώ, μπορείς να τους ρωτήσεις αν θέλουν ένα ταξιδάκι πίσω στην χώρα τους, ή σε κάποια σύνορα. Εγώ πραγματικά πιστεύω ότι θα δεχτούν.

Προφανώς θα πρέπει να σταματήσουν έτσι ευκολα οι πράσινες κάρτες και θα πρέπει να αλλάξει και η σχετική νομοθεσία.

Αν δεν λυθούν έτσι τα προβλήματα, βλέπουμε.. Αν όμως δεν κάνουμε τίποτα από αυτά, ε σόρρυ τότε αλλά σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, οποιος λέει ότι θα γίνει πιο βίαιος με τους μετανάστες θα μπαίνει στην Βουλή.

Link to comment
Share on other sites

Να σταματήσουμε τις εξοπλιστικές δαπάνες και σιγά σιγά να καταργήσουμε και την υποχρεωτικη στράτευση σου λέω εγώ. Εκεί να δεις εξοικονόμηση χρημάτων, εκεί να δεις αν θα έχουμε λεφτά για γιατρούς και περίθαλψη, εκεί να δεις τι θα γίνει με το να πετάξεις στην προσπάθεια για παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας μερικές χιλιάδες νέων Ελλήνων με ιδέες και θέληση για δουλειά αντί να τους βυθίζεις στην λήθη και την σαπίλα για 9 μήνες ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟ.

Σε δύο τρία χρονάκια που η Τουρκία θα μας έχει αφήσει πολύ πίσω σε στρατιωτική ισχύ θα έχουμε την ευκαιρία να επιβεβαιώσουμε το επιχείρημά σου. Αν δήλαδή τόσα χρόνια οι εξοπλισμοί χρειάζονταν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις δεν έχεις, αλλά τόσο ευκολα κατακρίνεις αυτά που λέω, μήπως να γίνεις εσύ πολιτικός?

Έχω δικαίωμα να σχολιάζω, εξάλλου δεν το έπαιξα έξυπνος, πασάροντας τη δική μου λύση. Σου είπα, με πολύ ειλικρίνια, ότι δεν έχω λύση. Απλώς μου φάνηκε η πρότασή σου από τις χειρότερες που έχω ακούσει και απάντησα έτσι. Δηλαδή, να τους κάνουμε ένα εμβόλιο, να τους δώσουμε ένα νεράκι και μετά να γυρίσουν πίσω, λες εσύ.

Σκέφθηκες ότι δούλευαν δε ξέρω και γω πόσο για ένα τριχίλιαρο ευρώ, να το δώσουν στο κύκλωμα να τους περάσει στην Ελλάδα; Για κάποιο λόγο, δε νομίζεις, να το έκαναν αυτό; Ή είπαν να περάσουν μόνο μια βόλτα...

Και πάλι, δεν έχω λύση να σου δώσω. Ή θα κάνω πίσω την ανθρωπιά μου ή τη λογική μου. Η ανθρωπιά λέει να μην πρέπει εγώ, ένας και μόνος με τις "λύσεις" μου, να "αποφασίζω" για τις ζωές χιλιάδων ανθρώπων, η λογική λέει να τους διώξεις όλους, γιατί έτσι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

παλιο αλλα καλο για φρεσκαρισμα μιας και εκλογες ερχονται

Ήτανε 6 χρόνια στην κυβέρνηση της ΝΔ και είχε κάνει και υφυπουργός. Δεν έβλεπε τότε τον υπερδανεισμό που έκανε και η ΝΔ; Δεν έβλεπε τότε τις αθρόες προσλήψεις στο δημόσιο για λόγους ψηφοθηρικούς; Δε γνώριζε τότε για τις λέσχες Μπίλντεμπεργκ και ότι άλλο φρούτο έχουν εφεύρει για να έχουν να λένε; Τώρα του ήρθε η φώτιση; Πως μπορεί να εγγυηθεί για σωστή κρατική οικονομική διαχείριση όταν ο ίδιος επένδυσε στο χρηματιστήριο και έπεσε έξω;

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο τρία χρονάκια που η Τουρκία θα μας έχει αφήσει πολύ πίσω σε στρατιωτική ισχύ θα έχουμε την ευκαιρία να επιβεβαιώσουμε το επιχείρημά σου. Αν δήλαδή τόσα χρόνια οι εξοπλισμοί χρειάζονταν ή όχι.

Αχαχαχαχα, πραγματικά αυτό τό σχόλιο τα περίμενα για να γελάσω. Η στρατιωτική δύναμη της Τουρκίας είναι πολύ μεγαλύτερη ήδη, είναι χώρα με εφταπλάσιο πληθυσμό από εμάς, πραγματικά πιστευεις ότι αν ήθελε να κάνει κάτι δεν θα το είχε κάνει ήδη?

Στην τελική είμαστε στην Ευρώπη και στο ΝΑΤΟ κτλ για να αποφύγουμε (ή να έχουμε βοήθεια) να μπούμε σε πόλεμο.

Και κάτι άλλο, το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας δεν καταναλώνει λεφτά μόνο για εξοπλισμούς, αλλά και για να.. διατηρήσει μερικές χιλιάδες στρατιωτών, επίσης ξοδευει για να μετακινούνται αυτοί οι στρατιώτες με θεόπαλια φορτηγά που χαλάνε όλη την ώρα και καίνε την μισή Σαουδική Αραβία σε κάθε γκαζιά. Αυτοί οι στρατιώτες δεν θα δούνε ποτέ Τούρκο κατά την διάρκεια της θητείας τους. Γιατί όλα αυτά? Αφού μόνο οι πιλότοι μας τους βλέπουνε και μόνο τα ΟΥΚ κάνουν τις επιχηρήσεις?

Τέρμα για εμένα σε 9 μήνες κοροϊδίας, χάνουμε λεφτά, η στράτευση να γίνει προαιρετική. Η τουλάχιστον να γίνει σοβαρή και μικρότερη. 1 μήνα είναι όσο χρειάζεσαι για να μάθεις ότι είναι να μάθεις, όχι 9 μήνες καθαρισμός τουαλέτας και σκοπιές στα στρατόπαιδα. Δεν υπάρχει νόημα να υπάρχουν σκοπιές σε μη ακριτικά στρατόπαιδα, τι περιμένουνε? να σκάσει ο Τούρκος από την κεντρική πύλη σε στρατόπαιδο στην βόρεια.. Αττική.

Link to comment
Share on other sites

Ήτανε 6 χρόνια στην κυβέρνηση της ΝΔ και είχε κάνει και υφυπουργός. Δεν έβλεπε τότε τον υπερδανεισμό που έκανε και η ΝΔ; Δεν έβλεπε τότε τις αθρόες προσλήψεις στο δημόσιο για λόγους ψηφοθηρικούς; Δε γνώριζε τότε για τις λέσχες Μπίλντεμπεργκ και ότι άλλο φρούτο έχουν εφεύρει για να έχουν να λένε; Τώρα του ήρθε η φώτιση; Πως μπορεί να εγγυηθεί για σωστή κρατική οικονομική διαχείριση όταν ο ίδιος επένδυσε στο χρηματιστήριο και έπεσε έξω;

Αν είσαι παντρεμένος και χωρίσεις, τότε πρέπει να κατηγορηθείς ότι αγαπάς ακόμα την πρώην σου μιας και τόσα χρόνια την αγαπούσες; :p

Link to comment
Share on other sites

Συνέντευξη Καμμένου πριν από λίγο στη ΝΕΤ. Ο μόνος άνθρωπος που μίλησε και με στοιχεία. Δυστυχώς για την εικόνα του απέναντι στον αποχαυνωμένους ψηφοφόρους, εκνευρίζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνέντευξη Καμμένου πριν από λίγο στη ΝΕΤ. Ο μόνος άνθρωπος που μίλησε και με στοιχεία. Δυστυχώς για την εικόνα του απέναντι στον αποχαυνωμένους ψηφοφόρους, εκνευρίζεται εύκολα.

Πιστευω πως το κανουν επιτηδες να μην του απαντανε και να βαζουν συνεχως τα ιδια ερωτηματα

γιατι εχουν δει οτι δε βγαζουν ακρη να περασουν τα δικα τους.

Ας ελπισουμε οτι οι προβατοψηφοφοροι θα του αναγνωρισουν την ΔΕΣΜΕΥΣΗ.

Και μετα σε καθε κωλοτουμπα ας τον κρεμασουν συνταγμα με δημοκρατικους τροπους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.