Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αν ήταν κάτω από την Τουρκία δεν θα παραβίαζαν τον Ελλαδικό χώρο για να κάνουν έρευνες. (ή δεν είναι ή αν είναι δεν συμφέρει η άντληση)

Εγώ δεν λέω τίποτα. Οι διεθνείς νόμοι και συνθήκες τα λένε. Οι Τούρκοι μπορεί να ισχυρίζονται ότι μπορούν να πετάξουν κιόλας...

Μίλησε κανείς για επεκτατικό πόλεμο; Ότι να 'ναι λέμε;

Το ότι μπορεί να μη τους συμφέρει η άντληση (βασικά η όλη διαδικασία με τις γεωτρήσεις), ή απλά είναι αδύνατον να τρυπήσουν λόγο υπέδαφους, μήπως σημαίνει ότι ουσιαστικά θα κλέβουμε τα δικά τους πετρέλαια? λέω εγώ τώρα..

Δεν έχω εικόνα, όπως δεν έχεις και εσύ, αλλά εφόσον μπορεί να παίζει οποιοδήποτε σενάριο, μπορεί να παίζει και το σενάριο που έχει το 90% κάτω από την Τουρκία, το 10% κάτω από εμάς, και το σημείο που πρέπει να τρυπήσουν να είναι 100 μέτρα μέσα στα ύδατα της τουρκίας. Αυτό δεν είναι αιτία πολέμου?

Το ξαναλέω, μήπως και πιέσεις το μυαλό σου να το καταλάβεις, Καστελόριζο-Τουρκία απέχουν ~2315 μέτρα, είναι τρομακτικά μικρή απόσταση για να ορίσεις εκεί ανάμεσα που μπορείς να τρυπήσεις, που μπορείς να στήσεις εξέδρα για τα πετρέλαια κτλ.

Οι διεθνείς νόμοι και συνθήκες λίγο έχουν σημασία όταν δεν τα έχουν υπογράψει οι Τούρκοι.

Κανείς δεν μίλησε για επεκτατικό πόλεμο, εσύ όμως μίλησες ξεκάθαρα για πόλεμο όταν είπες

Έχουμε όλο το πετρέλαιο δικό μας και θα το μοιράσουμε για να μην μας κλάσουν;
..

Η Τουρκία έχει πει οτι αν αρχίσουμε τα "τρυπάμε" στα σύνορα θα το θεωρήσουν αιτία πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να μη τους συμφέρει η άντληση (βασικά η όλη διαδικασία με τις γεωτρήσεις), ή απλά είναι αδύνατον να τρυπήσουν λόγο υπέδαφους, μήπως σημαίνει ότι ουσιαστικά θα κλέβουμε τα δικά τους πετρέλαια? λέω εγώ τώρα..

Δεν έχω εικόνα, όπως δεν έχεις και εσύ, αλλά εφόσον μπορεί να παίζει οποιοδήποτε σενάριο, μπορεί να παίζει και το σενάριο που έχει το 90% κάτω από την Τουρκία, το 10% κάτω από εμάς, και το σημείο που πρέπει να τρυπήσουν να είναι 100 μέτρα μέσα στα ύδατα της τουρκίας. Αυτό δεν είναι αιτία πολέμου?

Το ξαναλέω, μήπως και πιέσεις το μυαλό σου να το καταλάβεις, Καστελόριζο-Τουρκία απέχουν ~2315 μέτρα, είναι τρομακτικά μικρή απόσταση για να ορίσεις εκεί ανάμεσα που μπορείς να τρυπήσεις, που μπορείς να στήσεις εξέδρα για τα πετρέλαια κτλ.

Οι διεθνείς νόμοι και συνθήκες λίγο έχουν σημασία όταν δεν τα έχουν υπογράψει οι Τούρκοι.

Κανείς δεν μίλησε για επεκτατικό πόλεμο, εσύ όμως μίλησες ξεκάθαρα για πόλεμο όταν είπες

..

Η Τουρκία έχει πει οτι αν αρχίσουμε τα "τρυπάμε" στα σύνορα θα το θεωρήσουν αιτία πολέμου.

Αμα εφαρμοστει το διεθνες δικαιο, η Τουρκια δεν εχει υφαλοκρυπιδα, εχει (_ο_)τρυπιδα. Τωρα για πολεμο, ΔενΝομιζωΤακη, it's too fuk up η κατάσταση με Κουρδους, Ισραηλ και δεν θα επιτραπει οχι να κηρυξουν πολεμο, αλλα να κλάσουν. Πλεον υπάρχουν αμερικανικες (?) εταιριες που κανουν γεωτρησεις, ο Ομπαμα οσο βλακας και να ειναι εξακολουθει νε ειναι αμερικανος και να υπερασπιζετε τα στρατηγικα συμφεροντα της Αμερικης.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη επίσημη αιτία από όσο ξέρω (casus belli) είναι η επέκταση των θαλλάσιων συνόρων στα 12 ναυτικά μίλια, από τα 6 που είναι τώρα.

ΥΓ. Όχι ότι δε θα παιχτεί διπλωματικό σκηνικό σε θέμα σχετικά με τα πετρέλαια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] : Χάρτης Κοιτασμάτων ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ στη Μεσόγειο | The Net War

Αν άνηκε πετρέλαιο στην Τουρκία, δεν θα έκαναν μπουμπούκια σ' εμάς, αλλά σε αυτούς.

Το "κλάσουν" το είπα, γιατί απλά δεν θα κάνουν τίποτα.

α) Έχουν δημιουργήσει πολλούς εχθρούς ήδη.

β) Δεν έχουν την γεωστρατηγική μας θέση, άρα δεν τους χρειάζονται τόσο πολύ οι ξένοι.

Απο δηλώσεις άλλο τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

β) Δεν έχουν την γεωστρατηγική μας θέση, άρα δεν τους χρειάζονται τόσο πολύ οι ξένοι.

Λανθάνεσαι. Αν έπαιζαν μπάλα πιο πηθήνια στις οδηγίες των ξένων και δεν ήθελαν να αναλάβουν το ρόλο περιφερειακής δύναμης θα είχαν πολύ σημαντικό ρόλο να παίξουν. Σύνδεση με τον Αραβικό κόσμο (και Ιράν) και μέχρι πρόσφατα καλές σχέσεις με το Ισραήλ (δηλαδή μέχρι την προσπάθεια εφαρμογής της πολιτικής της περιφερειακής δύναμης). Λέει πολλά πράγματα ο Νταβούτογλου για το ποια πολιτική κατά τη γνώμη του θα πρέπει να ακολουθήσει η Τουρκία στο βιβλίο του, το "Στρατηγικό Βάθος".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] Στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα αυτή την χρονική στιγμή, δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της, ούτε μπορεί να θέσει όρους διαπραγμάτευσης. In case you didn't notice, το sex έχει αρχίσει και είμαστε από κάτω.

ΑΝ δεν ακολουθήσουμε το μνημόνιο, θα πρέπει να γίνουν συμφωνίες με άλλες δυνάμεις, πχ Ρώσοι. Και οπωσδήποτε να εκμεταλλευτούμε πετρέλαια και ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Για αυτό αναφέρθηκα στους Τούρκους και στις βραχονησίδες εκεί κοντά, αφού τα πράγματα είναι σε ένταση, πχ http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/03/blog-post_6681.html ).

Διαφορετικά, αν βγει αντιμνημονιακή κυβέρνηση και απορρίψουμε παντελώς τον δρόμο του μνημονίου (Merkel says is not negotiable), και δεν κάνουμε κάποια άλλη συμμαχία, τότε προφανώς θα χρεοκοπήσουμε μέσα στο καλοκαίρι.

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχουν καλή θέση. Περνάνε αγωγοί φυσικού αερίου από εκεί. Είναι δίπλα σε πολλούς εχθρούς των Ισραηλο-Αμερικάνων, άρα χρειάζονται για βάσεις εξόρμησης. Ο στρατός τους μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ενίσχυση.

Απλά πιστεύω εμάς μας έχουν ανάγκη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Link or αερολογίες.

Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη - Βικιπαίδεια

Όσο αξιόπιστο είναι το Wikipedia τέλος πάντων..

Α! το λέει και εδώ

Το πρόβλημα όπως αναλύεται και εδώ είναι πολύ μεγάλο για να πούμε "Στα @@ μας οι Τούρκοι, είναι όλα δικά μας, πάμε για πετρέλαια.."

Κάποιος μοιρασμός απεναντίας θα είχε οφέλη και για τους 2.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION] : Το 1821 ξέρεις σε τι κατάσταση ήμασταν;

Ευτυχώς δεν υπήρχε αριστερά τότε, να κόψει τις αμυντικές δαπάνες.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] : !!!!!!!!!!Εδώ έχουν πλακώσει όλοι οι ξένοι για συνεργασία στο μασούλημα (=έχουμε ένα σκασμό αναγκαστικούς συμμάχους) και θα τα μοιράσουμε χωρίς λόγο;

Τους Ρώσους τους έχουμε κατα-γειώσει πολλάκις και ακόμη επιμένουν να βοηθήσουν.

Κάποιος μοιρασμός του σπιτιού ΣΟΥ θα είχε οφέλη για μία οικογένεια ακόμη, αλλά δεν το δίνεις.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μοιρασμός απεναντίας θα είχε οφέλη και για τους 2.

Πραγματικα ντρεπομαι για τα λεγομενα σου. Δηλαδη θα πας στο καστελοριζο και θα τους πεις , κοιταξτε επειδη η χωρα μας πλεον ειναι φτωχη και επειδη οι διπλανοι εχουν αγριες διαθεσεις απο αυριο θα ειστε Τουρκοι. Και μη φοβαστε δε θα μεινετε μονοι σας γιατι μεθαυριο θα δωσουμε και Ροδο.

Ντροπη και τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Στο χάρτη δεξιά φαίνονται 9 πιθανές περιοχές στη Μεσόγειο, που ενδείκνυνται περισσότερο κατά την άποψή μου, για έρευνα/γεωτρήσεις πρός άντληση φυσικού αερίου και πετρελαίου. Οι θέσεις προσδιορίστηκαν με κάποια μαθηματική μέθοδο, που δεν μπορώ να σας αποκαλύψω.

Μετάφραση, "Κολοκύθια τούμπανα"

Θα πονεσει η μεση απο το πολυ σκυψιμο αδερφε.

Είναι τώρα αυτό σοβαρό σχόλιο? Πως συμμετέχεις έτσι στο thread? Άλλοι είναι οι οσφυοκάμπτες τόσα χρόνια, εγώ έμαθα να μην σκύβω το κεφάλι σε κανέναν, επίσης έμαθα να μην είμαι πολεμοχαρής.

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION] : Το 1821 ξέρεις σε τι κατάσταση ήμασταν;

Ευτυχώς δεν υπήρχε αριστερά τότε, να κόψει τις αμυντικές δαπάνες.

Ευτυχώς δεν υπήρχε και δεξιά ή καπιταλισμός να τρώνε 10, και 200 να πεινάνε.

Τι ακριβώς πας και συγκρίνεις? Τίποτα δεν υπήρχε το 1821 από τις κοινωνικόοικονομικόπολιτικές δυνάμεις που υπάρχουν σήμερα.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] : !!!!!!!!!!Εδώ έχουν πλακώσει όλοι οι ξένοι για συνεργασία στο μασούλημα (=έχουμε ένα σκασμό αναγκαστικούς συμμάχους) και θα τα μοιράσουμε χωρίς λόγο;

Επαναλαμβάνω, αν θεωρείς ότι πόλεμος είναι η καλύτερη λύση, τότε προχώρα και οποιον πείσεις. Προσωπικά, δεν εμπιστευομαι τους Ισραηλινούς, στην τελική, με έναν νευμα τους μετά θα μας κρατάνε στο χέρι. Γενικά τα παιχνίδια πιέσεων πολιτικής και δύναμης, μου αρέσει να τα βλέπω μόνο στο σινεμά, δεν θέλω η χώρα μου να πάρει τέτοιο μέρος.

Κάποιος μοιρασμός του σπιτιού ΣΟΥ θα είχε οφέλη για μία οικογένεια ακόμη, αλλά δεν το δίνεις.

Έλα πες την αλήθεια, φέτος ψήφισες Χ.Α. και το 2009 Καρατζαφέρη.. Αυτόν μου θύμισε ο λαικισμός σου.

Το σπίτι ΜΟΥ, το αγόρασα κανονικότατα, και δεν υπάρχει ούτε ένας, με οποιονδήποτε νόμο που να μπορεί να το διεκδικήσει ολόκληρο ή μέρος αυτού. Δεν με απειλεί κανένας με πόλεμο αν μένω μέσα σε αυτό, δεν με απειλεί κανένας για κανένα λόγο για να κάνω ότι θέλω μέσα σε αυτό, οπότε και απολαμβάνω μόνος μου το όφελος που αγόρασα.

Πραγματικα ντρεπομαι για τα λεγομενα σου. Δηλαδη θα πας στο καστελοριζο και θα τους πεις , κοιταξτε επειδη η χωρα μας πλεον ειναι φτωχη και επειδη οι διπλανοι εχουν αγριες διαθεσεις απο αυριο θα ειστε Τουρκοι. Και μη φοβαστε δε θα μεινετε μονοι σας γιατι μεθαυριο θα δωσουμε και Ροδο.

Ντροπη και τιποτε αλλο.

Ντροπή σε εσένα που βγάζεις άσχετα συμπεράσματα από το μυαλό σου, παρερμηνευοντας τα πάντα όπως σε συμφέρει. Ποιος σου είπε να δώσουμε ή να μοιράσουμε τα νησιά μας?

Απλά Ελληνικά, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ σε ποιον ανήκουν τα πετρέλαια που ΙΣΩΣ υπάρχουν. Από το να καθόμαστε λοιπόν και να μαλώνουμε ή να κάνουμε πόλεμο και να σκοτώνουμε κόσμο, δεν είναι πιο πρακτικό να μοιράσουμε και οι 2 τα πετρέλαια (και μόνο) και να βγούμε όλοι κερδισμένοι.

Πραγματικά, απορώ με την νοημοσύνη σας πλέον, τόσα χρόνια ιστορίας δεν σας έχει δείξει τίποτα? Τι απληστία είναι αυτή για κάποιους που δεν έχουν τεκμηριώσει όχι μόνο που ειναι τα πετρέλαια, αλλά ούτε καν ότι υπάρχουν αξιοποιήσιμα κοιτάσματα.

Το συμπεριφορά είναι αυτή που λέει "Δεν με ενδιαφέρει η Τουρκία, εγώ θα πάρω τα πετρέλαια, ΚΑΙ ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ"??

Έτσι θα μιλάγατε αν σας έλεγαν "Αυριο παίρνεις ένα όπλο και πας για πόλεμο"? Γιατί πολύ θα ήθελα να σας δω να πολεμάτε, να σκοτώνετε και να πεθαίνετε επειδή κάποιοι θέλουν να βγάλουν περισσότερα χρήματα. Λέτε να νοιαστεί ο Ισραηλινός αν πεθάνουν 10.000 Έλληνες ? Δεν νομίζω Τάκη.. Τα λεφτά του θέλει, με οποιοδήποτε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Τι εύκολα που πάτε ρε παιδιά κατευθείαν στο άλλο άκρο. Βρήκε ο ένας τους όρους της συμφωνίας, πούλησε το Καστελόριζο και όχι μόνο αυτό αλλά σκέφτηκε και την δικαιολογία που θα πούνε στους κατοίκους. Ο άλλος συγκρίνει την κατάσταση της χώρας σήμερα με το 1821. Δηλαδή WTF !!! :confused:

Κουλάρετε λίγο, σκεφτείτε πιο ήρεμα. Δεν χρειάζεται πάντα να πάμε στα άκρα. Αυτό που είπα και αν κατάλαβα καλά συμφώνησε και ο Μύραλλης, είναι πως θα πρέπει να παίξουμε διπλωματικά παιχνίδια.

Σε κάθε περίπτωση, κουβέντα κάνουμε και ο καθένας ψάχνει να βρει λύσεις. Δεν σημαίνει πως είναι όλες σωστές, ή όλες λάθος. Ούτε είμαστε Ανθέλληνες και θέλουμε να πουλήσουμε την Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα και αν κατάλαβα καλά συμφώνησε και ο Μύραλλης, είναι πως θα πρέπει να παίξουμε διπλωματικά παιχνίδια.

Περίπου ναι, να πάμε με διπλωματία να λύσουμε το πρόβλημα με την Τουρκία, και να είμαστε και θετικοί σε λύση μοιρασμού του πλούτου για τους λόγους που είπα.

Όχι όμως να παίξουμε πολιτικά παιχνίδια κρατώντας τους Ισραηλινούς σαν νταβατζή, την Ρωσία για βοήθεια, να μην δώσουμε σημασία στην Τουρκία και να αρχίσουμε γεωτρήσεις 1500 μέτρα από τις ακτές τους όπως προτείνουν εδώ οι συμφορουμήτες. Αυτό θα είναι αυτοκτονία.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ντροπή σε εσένα που βγάζεις άσχετα συμπεράσματα από το μυαλό σου, παρερμηνευοντας τα πάντα όπως σε συμφέρει. Ποιος σου είπε να δώσουμε ή να μοιράσουμε τα νησιά μας?

Απλά Ελληνικά, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ σε ποιον ανήκουν τα πετρέλαια που ΙΣΩΣ υπάρχουν. Από το να καθόμαστε λοιπόν και να μαλώνουμε ή να κάνουμε πόλεμο και να σκοτώνουμε κόσμο, δεν είναι πιο πρακτικό να μοιράσουμε και οι 2 τα πετρέλαια (και μόνο) και να βγούμε όλοι κερδισμένοι.

Πραγματικά, απορώ με την νοημοσύνη σας πλέον, τόσα χρόνια ιστορίας δεν σας έχει δείξει τίποτα? Τι απληστία είναι αυτή για κάποιους που δεν έχουν τεκμηριώσει όχι μόνο που ειναι τα πετρέλαια, αλλά ούτε καν ότι υπάρχουν αξιοποιήσιμα κοιτάσματα.

Το συμπεριφορά είναι αυτή που λέει "Δεν με ενδιαφέρει η Τουρκία, εγώ θα πάρω τα πετρέλαια, ΚΑΙ ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ"??

Έτσι θα μιλάγατε αν σας έλεγαν "Αυριο παίρνεις ένα όπλο και πας για πόλεμο"? Γιατί πολύ θα ήθελα να σας δω να πολεμάτε, να σκοτώνετε και να πεθαίνετε επειδή κάποιοι θέλουν να βγάλουν περισσότερα χρήματα. Λέτε να νοιαστεί ο Ισραηλινός αν πεθάνουν 10.000 Έλληνες ? Δεν νομίζω Τάκη.. Τα λεφτά του θέλει, με οποιοδήποτε κόστος.

Τους καρπους της πατριδας μου δεν δεχομαι να τους μοιραζομαι με οποιονδηποτε αλλο εκτος απο τους συμπολιτες μου. Και αυτο δεν ειναι απληστια οπως καταλογιζεις. Δεν πηγε, ουτε προκειται ποτε να παει η χωρα μας, να διεκδικισει κοιτασματα σε ξενες χωρες αντιθετα με την γειτονα χωρα.

Αν ενας ληστης θελησει να κλεψει τα αγαθα του σπιτιου μου δεν θα του το επιτρεψω διοτι καταπατα την ιδιοκτησια μου. Εσυ παλι τα δικα σου μπορεις να τα μοιραστεις.

Κλεινω εδω καθως δεν επιθυμω παραπερα συζητηση μαζι σου, διοτι η νοημοσυνη μου σε κανει να απορεις και επιπλεον δεν θελω να πω κουβεντες που θα σε προσβαλλουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πλάκα..

Συνέχισε την αρνητική προπαγάνδα δείχνοντας ότι δήθεν δεν καταλαβαίνεις, την λάσπη, και το να μην βλέπεις πέρα από την μύτη σου.

Οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει απόλυτα γιατί ο Τσίπρας μιλάει με αυτούς που έμειναν εκτός βουλής.

Τι έγινε ρε σεις, σας καρφώθηκε ότι όποιος ψηφίζει σύριζα νικάει τον Εινστειν στο τάβλι και λύνει το homework που φέρνει ο Τέσλα σπίτι; 2 έτσι κοντά κοντά αναφέρατε τη λέξη νοημοσύνη. Λοιπόν επειδή εγώ μάλλον είμαι ******* μπορείς να μου εξηγήσεις ποια η χρησιμοτήτα του να μιλάει ο κουλ Αλέξης με τα κόμματα που μιλάει (τα οποια δεν έχουν βουλευτές και άρα δεν του δίνουν μεγαλύτερο κομμάτι στη βουλή;).

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε σεις, σας καρφώθηκε ότι όποιος ψηφίζει σύριζα νικάει τον Εινστειν στο τάβλι και λύνει το homework που φέρνει ο Τέσλα σπίτι; 2 έτσι κοντά κοντά αναφέρατε τη λέξη νοημοσύνη. Λοιπόν επειδή εγώ μάλλον είμαι ******* μπορείς να μου εξηγήσεις ποια η χρησιμοτήτα του να μιλάει ο κουλ Αλέξης με τα κόμματα που μιλάει (τα οποια δεν έχουν βουλευτές και άρα δεν του δίνουν μεγαλύτερο κομμάτι στη βουλή;).

Απαντήθηκε.. Τουλάχιστον αυτό υποθέτω εγώ (και μου φαίνεται λογικό), όπως υπεθεσε και ο Αντωνάκης

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.