Jump to content


Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Με απλά λόγια μέχρι τώρα δεν επέτρεπαν στα νέα ζευγάρια να σκεφτούν να κάνουν οικογένεια

οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν οικογένεια και νιώθουν οι εκπαιδευτικοί πως βρίσκονται στην αδικημένη μειοψηφία?

Θα μου πεις : «κάνετε απεργία γιατί τα κονομάτε από τα ιδιαίτερα...»

Δεν εθελοτυφλώ. Και βέβαια υπάρχουν ιδιαίτερα!

«τα παιδιά σας η Κυβέρνηση τα έχει ... ΧΕΣΜΕΝΑ»

Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι ισχύει. Για να καταλάβω, οι τέσσερις παραγραφοι ακριβώς από κάτω ποιο σοβαρό αντεπιχείρημα υποστηρίζουν? Προσπαθούν να πουν ότι "αφού η κυβέρνηση τα έχει χ..σμενα, τότε θα τα έχουμε χ..σμενα κι εμείς"?

Δεν είμαι κάτι το ιδιαίτερο, είμαι ακριβώς αυτό που θέλετε για τους εκπαιδευτικούς, και δάσκαλος και διοικητικός υπάλληλος, και προϊστάμενος, και ψυχολόγος και τεχνίτης και συντηρητής και καθαρίστρια και...

Δεκτόν ότι υπάρχουν υπερβολικές απαιτήσεις αλλά γιατί τότε δεν αντιστάθηκαν λέγοντας "όχι. εγώ είμαι μόνο εκπαιδευτικός/δάσκαλος"? Γιατί τότε μπήκαν στην διαδικασία να κάνουν πολλά περισσότερα απο τις αρμοδιότητες τους ενώ τώρα οι δυο ώρες (με ό,τι συνεπάγεται) αποτελεί αφορμή για παράπλευρη κοινωνική ζημιά?

Βοήθησε με σε παρακαλώ γιατί εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί τώρα; Τι εξυπηρετεί η ανακοίνωση της αύξησης του ωραρίου τώρα, δύο εβδομάδες πριν τις πανελλαδικές; Έτσι κι αλλιώς το νέο ωράριο θα εφαρμοστεί το Σεπτέμβριο, γιατί τόση βιάση; Εγώ με το μικρό μου το μυαλό θα άφηνα να γίνουν οι εξετάσεις κανονικά και τέλος Μαΐου θα το ανακοίνωνα. Στη διάρκεια των πανελλαδικών όλο το υπουργείο νεκρώνει και ασχολείται με τις εξετάσεις, άρα ούτε μεταθέσεις, ούτε διορισμοί, ούτε σχεδιασμοί γίνονται. Σε μια χρονιά που μέχρι πριν δύο βδομάδες κανείς δεν μιλούσε για απεργία. Γιατί τώρα;

Έστω ότι έγινε σκόπιμα. Οι εκπαιδευτικοί είναι άβουλα, αντιδραστικά όντα? Σε εμένα αυτό το μήνυμα περνάει. Ότι οι καθηγητές/δασκαλοι πρέπει να αντιδράσουν άμεσα ο κόσμος να χαλάσει. Τι γνώμη έχουν για την περίπτωση που το νομοσχέδιο περάσει παρά την επανάσταση τους και με το πρόβλημα των πανελλαδικών που δημιουργήθηκε?

Για αυτό σου λέω, όταν όλα τα κανάλια θα βρίζουν τους τεμπέληδες εκπαιδευτικούς και όλος ο κόσμος θα τα έχει με τους κοπρίτες τους δασκάλους, εσύ έχε τα αυτιά σου ανοιχτά να ακούσεις κάτω από τις φωνές αυτό που σου ετοιμάζουν. Γιατί να είσαι σίγουρος αύριο στη θέση του τεμπέλη εκπαιδευτικού θα είναι ο επίορκος γιατρός ή ο φοροφυγάς έμπορος, μεθαύριο ο πλούσιος φαρμακοποιός, αντιμεθαύριο ο «έχων και κατέχων» ιδιοκτήτης ακινήτου και ίσως με λίγη τύχη να βρεθείς και εσύ.

Ιδίως όταν οι δασκαλοι θα εξακολουθήσουν να κάνουν τα ιδιαίτερα που αναφέρθηκαν, προσπαθεί να πείσει ότι η άλλη πλευρά (που είναι κατά της απεργίας) δεν έχει καθόλου αξιόλογα επιχειρήματα?

Myralis εσένα οι δικοί σου (από όσο γνωρίζω είναι του επαγγέλματος) κάνουν ιδιαίτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τι έγραψες, είδα όμως την ερώτηση.

Ο πατέρας μου είναι εκπαιδευτικός, όχι η μητέρα μου.

Δεν θυμάμαι να έκανε ποτέ ιδιαίτερα, παρά μόνο πολλά χρόνια πριν, προφανώς τσάμπα σε μια δευτερη ξαδέρφη μου.. Τα μοναδικά άλλα ιδιαίτερα που έκανε ήταν.. σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν οικογένεια και νιώθουν οι εκπαιδευτικοί πως βρίσκονται στην αδικημένη μειοψηφία?

Όπως και να έχει, οι μετακινήσεις λόγω δουλειάς, σίγουρα δε βοηθάνε στην οικογένεια. Εγώ μια φορά άλλαξα σχολείο και από εκεί μου ήμουν μαθητής του 17-18, κόντεψα να χάσω τάξη.

Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι ισχύει. Για να καταλάβω, οι τέσσερις παραγραφοι ακριβώς από κάτω ποιο σοβαρό αντεπιχείρημα υποστηρίζουν? Προσπαθούν να πουν ότι "αφού η κυβέρνηση τα έχει χ..σμενα, τότε θα τα έχουμε χ..σμενα κι εμείς"?

Αυθαίρετο συμπέρασμα. Προσπαθεί να πει ότι η κυβέρνηση που παίρνετε το μέρος της, θέλει σκόπιμα να σας στρέψει εναντίον μας, ενώ την ίδια στιγμή τα παιδιά σας πέρασαν μια χρονιά χωρίς προηγούμενο για τα Ελληνικά δεδομένα.

Δεκτόν ότι υπάρχουν υπερβολικές απαιτήσεις αλλά γιατί τότε δεν αντιστάθηκαν λέγοντας "όχι. εγώ είμαι μόνο εκπαιδευτικός/δάσκαλος"? Γιατί τότε μπήκαν στην διαδικασία να κάνουν πολλά περισσότερα απο τις αρμοδιότητες τους ενώ τώρα οι δυο ώρες (με ό,τι συνεπάγεται) αποτελεί αφορμή για παράπλευρη κοινωνική ζημιά?

Τώρα εδώ να γελάσω, να κλάψω, να βρίσω; Δηλαδή κάνουν τόσα παραπάνω και δε μιλάνε και δεν πρέπει να μιλήσουν ότι και να γίνει; Δε μου λες, εργάζεσαι; Αν από εκεί που είχες συμφωνήσει να εργάζεσαι 8 ώρες και να παίρνεις 1500€, έφτανες 2 χρόνια μετά να παίρνεις 700€, να κάνεις πράγματα που δεν είχες συμφωνήσει, να κατηγορείσαι για όλα τα προβλήματα της εταιρίας που απλά εργάζεσαι και σε έλεγαν τώρα θα δουλέψεις 10ώρο, θα έπρεπε να έρθει κάποιος να σου πει "ε, καλά, τόσα ανέχθηκες, οι 2 ώρες παραπάνω σε πειράζουν;"

Έστω ότι έγινε σκόπιμα. Οι εκπαιδευτικοί είναι άβουλα, αντιδραστικά όντα? Σε εμένα αυτό το μήνυμα περνάει. Ότι οι καθηγητές/δασκαλοι πρέπει να αντιδράσουν άμεσα ο κόσμος να χαλάσει. Τι γνώμη έχουν για την περίπτωση που το νομοσχέδιο περάσει παρά την επανάσταση τους και με το πρόβλημα των πανελλαδικών που δημιουργήθηκε?

Για εξήγησέ μας τι άλλη επιλογή έχουν; Να κάτσουν με σταυρωμένα χέρια; Να πουν "κοίτα ρε γμτ, τώρα πάνε να το περάσουν που δεν κάνει να απεργήσουμε"

Σκεφτείτε. Βουτήξτε τη γλώσσα στο μυαλό σας πριν μιλήστε. Πετάτε αρλούμπες και θα γελάει ο κόσμος μαζί σας.

Διαίρει και βασίλευε. Το κάνουν πάρα πολύ καλά. Χτυπάνε μία μία τις ομάδες και έτσι όλοι κοιτάνε την πάρτη τους, μέχρι να έρθει η σειρά τους. Γιατί θα έρθει. Σε όλους. Και τότε, κανείς δε θα σε στηρίξει όπως δε στήριξες κι εσύ κανέναν. Είμαστε ήδη σκλάβοι. Μας λείπουν οι αλυσίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν wizard είσαι εκπαιδευτικός?

Αυθαίρετο συμπέρασμα.

Οκ.

Προσπαθεί να πει ότι η κυβέρνηση που παίρνετε το μέρος της, θέλει σκόπιμα να σας στρέψει εναντίον μας,

Αυτό όμως δεν είναι αυθαίρετο συμπέρασμα? Εγώ έθεσα τα επιχειρήματα μου με βάση τη λογική μου. Δεν έγραψα πουθενά ότι είμαι υπερ της κυβέρνησης αλλά βιάζεσαι να με κατατάξεις.

Τώρα εδώ να γελάσω, να κλάψω, να βρίσω;

Δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνεις αλλά πιστεύω καλό θα ήταν να το ξαναδιαβάσεις μερικές φορές. Βλέπω ότι το κατάλαβες λάθος.

Για εξήγησέ μας τι άλλη επιλογή έχουν; Να κάτσουν με σταυρωμένα χέρια; Να πουν "κοίτα ρε γμτ, τώρα πάνε να το περάσουν που δεν κάνει να απεργήσουμε"

Δεν ξέρω τι επιλογές έχουν/είχαν καθώς δεν ήμουν από εκείνους που έσπεψαν να συλλογιστούν το πρόβλημα και να πάρουν κάποιες αποφάσεις. Όμως η ερώτηση μου ήταν σαφής: "Τι γνώμη έχουν για την περίπτωση που το νομοσχέδιο περάσει παρά την επανάσταση τους και με το πρόβλημα των πανελλαδικών που δημιουργήθηκε?"

Δε μου λες, εργάζεσαι;

Έχω εργαστεί αρκετούς μήνες χωρίς μισθό (κανονική εργασία, όχι εθελοντική) και ακόμα περισσότερους έχω πέσει θύμα εκμετάλλευσης. Σου αρκεί για να μην με χαρακτηρίσεις (το υποθέτω αυτό) "κριτή εκ του ασφαλούς"?

Όπως και να έχει, οι μετακινήσεις λόγω δουλειάς, σίγουρα δε βοηθάνε στην οικογένεια. Εγώ μια φορά άλλαξα σχολείο και από εκεί μου ήμουν μαθητής του 17-18, κόντεψα να χάσω τάξη.

Ούτε εγώ νομίζω ότι βοηθάνε αλλά δεν πιστεύω ότι βοηθάνε πιο πολύ και τα ~450 μεικτά (το ~50ωρο) που παίρνουν πολλοί συμπατριώτες.

Σκεφτείτε. Βουτήξτε τη γλώσσα στο μυαλό σας πριν μιλήστε. Πετάτε αρλούμπες και θα γελάει ο κόσμος μαζί σας.

Εκτός του ότι με έχεις προσβάλει, έχεις να προσθέσεις κάποιο επιπλέον αξιόλογο επιχείρημα που να στηρίζει την αρχική μου απορία? (Γιατί ο αγώνας τους είναι δίκαιος?)

Διαίρει και βασίλευε. Το κάνουν πάρα πολύ καλά. Χτυπάνε μία μία τις ομάδες και έτσι όλοι κοιτάνε την πάρτη τους, μέχρι να έρθει η σειρά τους. Γιατί θα έρθει. Σε όλους. Και τότε, κανείς δε θα σε στηρίξει όπως δε στήριξες κι εσύ κανέναν. Είμαστε ήδη σκλάβοι. Μας λείπουν οι αλυσίδες.

Ίσως αλλά νομίζω μιλάμε για μία από τις πιο ευνοϊκότερες ομάδες συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα (ανειδίκευτα συν εξειδικευμένα) και με την υπάρχουσα κατάσταση της οικονομίας. Στο επιχείρημα "μετακινήσεις" ή "οι 15000 αναπληρωτές θα γίνουν αυτομάτως άνεργοι" θα ήθελα να δω κάποιον μαθηματικό να μου το αριθμοποιήσει (φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό), να μου το συγκρίνει με όλες τις υπόλοιπες ομάδες και να μου αιτιολογήσει γιατί το επιχείρημα που παρέθεσες (που έχει ειπωθεί κατά της χρυσής αυγής) αρμόζει εξίσου το ίδιο με την περίπτωση των εκπαιδευτικών.

Γιατί δηλαδή εγώ να απορρίψω την υπόθεση ότι αυτοί νοιάζονται (σε παρόμοιο βαθμό) αποκλειστικά για τα δικά τους συμφέροντα, όπως οι άνθρωποι που προσπαθούν να "πολεμήσουν"?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] το νόημα έχεις χάσει φίλε μου, το νόημα... Τι σημασία έχει η "ευνοημένη" ομάδα; Άφησαν καμία ομάδα ήσυχη; Εργάστηκες χωρίς να πληρωθείς. Το χάρηκες; Γιατί θέλεις το ίδιο για τους άλλους; Όχι, δεν είμαι εκπαιδευτικός, αλλά έχω 9 φίλους/ες που είναι σε όλα τα επίπεδα, από Δημοτικό μέχρι Πανεπιστήμιο. Τυχαίνει να γνωρίζω πολλά από μέσα.

Όλα αυτά που μου λες, εγώ ξέρεις πως τα βλέπω; Έχουν δίκιο οι κλέφτες, να πατάξουν τους "ευνοημένους", επειδή κι εμάς μας έχουν π@ξει. Ο Έλληνας πάντα ενωμένος, δυνατός. Η επανάσταση του '21, παραλίγο να αποτύχει, γιατί ήμασταν ενωμένοι και στείλαμε τον Γέρο φυλακή. Στείλτε λοιπόν τώρα τους εκπαιδευτικούς, στείλτε τους συνταξιούχους, τους γιατρούς, τους αστυνομικούς, τους στρατιωτικούς και περιμένετε τη σειρά σας, αφήνοντας τους κλέφτες έξω να περνάνε ζωή χαρισάμενη.

υγ.: προφανώς και δε σου δίνω "στοιχεία", γιατί προφανώς δε διάβασες τα δύο κείμενα, ή τα διάβασες αλλά δε θέλεις να τα καταλάβεις, οπότε, ποιό το νόημα...;

Link to comment
Share on other sites

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Σίμος Κεδίκογλου, επανέλαβε ότι «είναι μια εποχή όπου όλοι θυσιάζουμε» και «πρέπει να βάλουμε πλάτη», ενώ επισήμανε ότι «οι εκπαιδευτικοί δεν ήταν από τους πιο ζημιωμένους, κάθε άλλο».

ΘυσιάζουΜΕ; Τι ακριβώς έχουν θυσιάσει οι 300+ βολεμένοι;

Πλάτη; Βάλαμε και σηκώνουμε το βάρος που εσείς δημιουργήσετε.

Δεν είναι οι πιό ζημιωμένοι; Να γίνουν λοιπόν. Κι αύριο μια άλλη ομάδα. Κι άλλη, κι άλλη. Να αλλάζουμε βρε αδερφέ, μέχρι να φτάσουμε ΟΛΟΙ πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Εργάστηκες χωρίς να πληρωθείς. Το χάρηκες;

Ειλικρινά δεν με απασχολεί πλέον. Είναι μια κακουχία που ανήκει στο παρελθόν, κι εκεί θα μείνει.

Γιατί θέλεις το ίδιο για τους άλλους;

Δεύτερο αυθαίρετο συμπέρασμα. Που έγραψα κάτι τέτοιο? Δεν υπονόησα κάτι, μίλησα ξεκάθαρα.

Όλα αυτά που μου λες, εγώ ξέρεις πως τα βλέπω; Έχουν δίκιο οι κλέφτες, να πατάξουν τους "ευνοημένους", επειδή κι εμάς μας έχουν π@ξει.

Με δεδομένο την νοοτροπία που έχω τώρα, αν ήμουν εκπαιδευτικός θα ήμουν σίγουρος ότι θα έλεγα: "Δεν πιστεύω ότι έχω αρκετά επιχειρήματα ώστε να δημιουργήσω προβλήματα στους μαθητές. Χαλάλι οι δυο ώρες έξτρα από τη στιγμή που οι περισσότεροι βρίσκονται σε χειρότερη οικονομική κατάσταση. Πιστεύω ότι είναι μια μικρή θυσία που μπορώ να κάνω για το σύνολο. Στη τελική, το ενδεχόμενο να είμαι ένας από εκείνους που κάνουν ιδιαίτερα είναι μεγάλο οπότε αμφιβάλλω ότι τα έξοδα μετακίνησης θα είναι τόσο πρόβλημα για μένα. Σίγουρα η αγοραστική μου δύναμη θα μειωθεί αλλά το ίδιο πράγμα συμβαίνει στην πλειοψηφία εδώ και 3 χρόνια"

Παράλληλα θα έθετα ένα πολύ σημαντικό ερώτημα. Έστω ότι ήμουν εκπαιδευτικός κι έστω υποστήριζα αυτή τη θέση. Η στάση των υπολοίπων δασκάλων/καθηγητών προς εμένα τον Hero που δηλώνω αντίθετη άποψη (με επιχειρήματα) ποια θα ήταν? Θα επιχειρούσαν χωρίς δισταγμό να με καταδικάσουν ή ακόμα να με "διώξουν/αποκλείσουν" κατά κάποιο τρόπο από τη συμμετοχή? Αν (υποθετικά) συμβεί κάτι τέτοιο, τότε τι εικόνα δείχνουν?

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] το νόημα έχεις χάσει φίλε μου, το νόημα... Τι σημασία έχει η "ευνοημένη" ομάδα;

Τότε θα ήταν διατεθειμένοι να κάνουν απεργία μαζί με όλους τους άλλους ή προτιμάνε να είναι μονάχα "εκπαιδευτικοί"? Εδώ θα ήθελα μια απάντηση (από εκπαιδευτικούς κατά προτίμηση)

υγ.: προφανώς και δε σου δίνω "στοιχεία", γιατί προφανώς δε διάβασες τα δύο κείμενα, ή τα διάβασες αλλά δε θέλεις να τα καταλάβεις, οπότε, ποιό το νόημα...;

Τρίτο αυθαίρετο συμπέρασμα. Ο,τιδήποτε με επιχειρήματα αντικρούεται στη θέση που παίρνεις, συνεπάγεται αυτόματα ότι δεν διάβασα τα κείμενα ή δεν θέλω να τα καταλάβω? Συνεχίζεις να με θίγεις και να υποτιμάς τη νοημοσύνη μου. Προτείνω να το σταματήσεις.

ΥΓ. Περιμένω τα "στοιχεία" για να τα αξιολογήσω.

ΥΓ2. Επόμενη πρόταση που να μου προσβάλει τη προσωπικότητα ή τον τρόπο σκέψης μου δεν θα υπάρξει ;)

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν με απασχολεί πλέον. Είναι μια κακουχία που ανήκει στο παρελθόν, κι εκεί θα μείνει.

Πως ακριβώς θα γίνει αυτό με την ανεργία να αυξάνεται συνεχώς;

Με δεδομένο την νοοτροπία που έχω τώρα, αν ήμουν εκπαιδευτικός θα ήμουν σίγουρος ότι θα έλεγα: "Δεν πιστεύω ότι έχω αρκετά επιχειρήματα ώστε να δημιουργήσω προβλήματα στους μαθητές. Χαλάλι οι δυο ώρες έξτρα από τη στιγμή που οι περισσότεροι βρίσκονται σε χειρότερη οικονομική κατάσταση. Πιστεύω ότι είναι μια μικρή θυσία που μπορώ να κάνω για το σύνολο. Στη τελική, το ενδεχόμενο να είμαι ένας από εκείνους που κάνουν ιδιαίτερα είναι μεγάλο οπότε αμφιβάλλω ότι τα έξοδα μετακίνησης θα είναι τόσο πρόβλημα για μένα. Σίγουρα η αγοραστική μου δύναμη θα μειωθεί αλλά το ίδιο πράγμα συμβαίνει στην πλειοψηφία εδώ και 3 χρόνια"

Έξω από το χορό λένε στο χωριό μου... Ειλικρινά δε μπορώ να λέω τα ίδια. Συνεχίζω να επιμένω ότι δε διάβασες τα κείμενα ή δε θέλεις να τα καταλάβεις. Και στοιχεία που ζητάς έχουν κι από όλα. Επίσης, διάβασε τις αντιπροτάσεις των καθηγητών. Ζητάνε κάποια πράγματα για να κάνουν πίσω. ΠΟΥΘΕΝΑ δε λένε σε αυτά για τις 2 ώρες. Αλλά αυτό πουλάνε τα ΜΜΕ, αυτό αναπαράγεις. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Κράτα την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία φράση "ενεργοποίησε" το ΥΓ2. Αγνοώ όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και εκείνο που θεωρώ σημαντικό επιχείρημα αλλά για άγνωστο λόγο δεν τέθηκε στην αρχή).

Καλή συνέχεια! :)

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε κάποια πράγματα για να κάνουν πίσω. ΠΟΥΘΕΝΑ δε λένε σε αυτά για τις 2 ώρες.
Μία φράση "ενεργοποίησε" το ΥΓ2. Αγνοώ όλα τα υπόλοιπα

Μόλις έχασες το μοναδικό "επιχείρημα" που είχες, αποχωρείς. Δικαίωμά μου ήταν να το κρατήσω για το τέλος. Εφόσον μπαίνεις σε αντιπαράθεση, είσαι υποχρεωμένος να έχεις μελετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έχασες το μοναδικό "επιχείρημα" που είχες, αποχωρείς. Δικαίωμά μου ήταν να το κρατήσω για το τέλος. Εφόσον μπαίνεις σε αντιπαράθεση, είσαι υποχρεωμένος να έχεις μελετήσει.

Έκανα edit πριν γίνει η δημοσίευση σου (ταυτόχρονα σου προ-απάντησα).

Λυπάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η Γερμανία πλήρωνε τις πολεμικές αποζημιώσεις

«Οργισμένοι οι Γερμανοί». «Στα όρια της τρέλας με τις αποζημιώσεις για το Ολοκαύτωμα». Ήταν Φεβρουάριος του 2001 και οι τίτλοι των ευρωπαϊκών εφημερίδων προσπαθούσαν να αποδώσουν την πολιτική αναταραχή που είχε προκαλέσει στη Γερμανία η κυκλοφορία του βιβλίου «Η βιομηχανία του Ολοκαυτώματος» του ακαδημαϊκού Νόρμαν Φινκελστίν.

Στο παρελθόν αρκετοί ακόμη συγγραφείς είχαν παρουσιάσει σχετικές καταγγελίες αλλά αντιμετωπίστηκαν σαν αντισημίτες ή αρνητές του ολοκαυτώματος – και σε αρκετές περιπτώσεις η συγκεκριμένη κατηγορία ευσταθούσε απόλυτα.

Η περίπτωση του Φινκελστίν όμως διέφερε ριζικά. Καθώς η μητέρα του και ο πατέρας του ήταν επιζώντες του ολοκαυτώματος και όλοι του οι συγγενείς και από τις δυο πλευρές των γονιών του βρήκαν φρικτό θάνατο στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης, γνώριζε πολύ καλά τα εγκλήματα της Γερμανίας του Χίτλερ αλλά και το πως ορισμένοι επιτήδειοι διαστρέβλωσαν αυτή την εικόνα.

Με συγκεκριμένα παραδείγματα υποστήριζε ότι ενώ άνθρωποι όπως η μητέρα του πήραν μόλις 3.500 δολάρια ως αποζημίωση άλλοι Εβραίοι, οι οποίοι συνδέονταν με το λόμπι στις ΗΠΑ, πήραν τεράστιες συντάξεις ενώ ορισμένα από τα ανώτερα στελέχη του λόμπι έφτασαν να λαμβάνουν πάνω από 100.000 δολάρια το χρόνο. Ο Φινκελστίν υποστήριζε ότι καθώς αυτή η «βιομηχανία του ολοκαυτώματος» γιγαντωνόταν ο αριθμός των επιζώντων αυξανόταν αντί να μειώνεται – όπως θα περίμενε κανείς να συμβαίνει αφού τα θύματα των ναζιστών πέθαιναν από φυσικά αίτια. Η μητέρα του μάλιστα συνήθιζε να του λέει ότι αν «όλοι αυτοί που υποστηρίζουν ότι είναι επιζώντες των στρατοπέδων συγκέντρωσης λένε την αλήθεια, τότε ποιους σκότωσε ο Χίτλερ».

Σύμφωνα πάντα με τον Φινκελστίν το ισραηλινό λόμπι των ΗΠΑ, σε συνεργασία με Αμερικανούς γερουσιαστές, εξαπέλυσε τότε μια πρωτοφανή επίθεση λάσπης εναντίον όχι της ελβετικής κυβέρνησης αλλά των ίδιων των πολιτών της χώρας, τους οποίους κατηγορούσαν συλλήβδην σαν συνεργάτες των Ναζί. «Ένα έθνος κλεφτών χωρίς καμία γοητεία το οποίο δεν έδωσε ούτε έναν καλλιτέχνη και ούτε μια σημαντική προσωπικότητα μετά τον Γουλιέλμο Τέλο» έγραφε χαρακτηριστικά μια εργασία που χρηματοδοτούνταν από το λόμπι.

Τελικά ύστερα από πιέσεις χρόνων οι οποίες έφτασαν μέχρι απειλές εμπορικού αποκλεισμού από τις ΗΠΑ, η Ελβετία πλήρωσε 1.25 δις δολάρια.

Αμέσως όμως μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία στην Ελβετία, τα ίδια δικηγορικά γραφεία στράφηκαν προς την Γερμανία απαιτώντας αποζημιώσεις 20 δισεκατομμυρίων δολαρίων από εταιρείες που είχαν χρησιμοποιήσει πολιτικούς κρατούμενους σαν σκλάβους κατά τη διάρκεια του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου

Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και μέλη της ισραηλινής Κνεσέτ φάνηκε να συμφωνούν σε αυτό το σημείο με τον Φινκελστίν. Ο Μάικλ Κλέινερ μάλιστα, επικεφαλής του κόμματος Χερούτ, υποστήριξε ότι ορισμένα στελέχη του λόμπι «συνεχίζουν το έργο των ναζί με διαφορετικό τρόπο» υπονοώντας ότι υφαρπάζουν αυτά που ανήκουν στα πραγματικά θύματα του ολοκαυτώματος.

Το 2001 ο Φινκελστίν υποστήριζε ότι η Γερμανία είχε ήδη πληρώσει περισσότερα από 60 δισεκατομμύρια δολάρια ως αποζημίωση για τα εγκλήματα της ναζιστικής ηγεσίας. Όταν κυκλοφόρησε μάλιστα το βιβλίο του το Βερολίνο είχε μόλις δώσει 4.8 δισεκατομμύρια δολάρια σε 900.000 άτομα που υποστήριζαν ότι είχαν εργαστεί σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας και οι οποίοι, όπως αναφερόταν, εκπροσωπούνταν συλλογικά από δικηγορικά γραφεία του ισραηλινού λόμπι. Προϋπόθεση για την παροχή των χρημάτων ήταν να αποσύρουν τις μηνύσεις που είχαν καταθέσει σε αμερικανικά δικαστήρια.

Το πραγματικό πρόβλημα όμως δεν ήταν τα χρήματα που δόθηκαν από τη Γερμανία αλλά το αίσθημα αδικίας που κυριάρχησε σε μεγάλο τμήμα του γερμανικού πληθυσμού. Η παροχή αποζημιώσεων απέκτησε πολύ μεγαλύτερο πολιτικό κόστος για κάθε κυβέρνηση στο Βερολίνο καθώς δημιουργήθηκαν βάσιμες υπόνοιες ότι τα χρήματα δεν κατέληγαν σε αυτούς που τα δικαιούνταν αλλά σε αυτούς που ήταν σε θέση να ασκήσουν τις μεγαλύτερες πιέσεις, χρησιμοποιώντας για το λόγο αυτό την επιρροή τους στην Ουάσινγκτον.

Link to comment
Share on other sites

Χύμα καπνός: Πόσο συμφέρει και ποιους τσούζει η νέα τάση

Πριν από μερικά χρόνια, ο χύμα καπνός ήταν για τους ολίγους θεριακλήδες που είχαν κάποιον γνωστό παραγωγό «στο χωριό» ο οποίος τους εξασφάλιζε μερικά γραμμάρια για να δοκιμάσουν. Σήμερα, ελέω οικονομικής κρίσης και ραγδαίας αύξησης στην τιμή των τσιγάρων, το Internet έχει γεμίσει από αγγελίες τύπου «Πωλείται χύμα καπνός για στριφτό, χωρίς χημικά», και εκείνος ο γνωστός παραγωγός από το χωριό κάνει χρυσές δουλειές.

Ο Γιάννης έχει και αυτός έναν γνωστό παραγωγό, από την Λαμία όμως, ο οποίος του φέρνει χύμα καπνό για να τον πουλήσει στην Αθήνα. Ενώ πέρυσι οι πελάτες που είχε ήταν με το ζόρι πέντε, από τον περασμένο Ιανουάριο ο αριθμός αυτός έχει δεκαπλαστιαστεί. «Ακόμα και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου ζητάει να του φέρω εκεί που έχει φτάσει η τιμή του τσιγάρου. Στην Αθήνα τον πουλάω από 20 μέχρι 30€ το κιλό και βγάζω ένα 10%, όμως αν πας λίγο πιο έξω σε καμιά Λαμία ή σε καμιά Χαλκίδα, εκεί μπορείς να βρεις και με 15 ευρώ ή ακόμα και με 10 ευρώ γιατί δεν υπάρχει μεγάλος έλεγχος. Εδώ είναι ζόρικα τα πράγματα. Αν σε πιάσουν να πουλάς, είναι χειρότερα και από το να πουλήσεις χόρτο. Αυτό θα το πληρώσει ο πελάτης στην τελική τιμή», λέει χαρακτηριστικά.

Σύμφωνα με την έκθεση STAR της KPMG που έδωσε στη δημοσιότητα η εταιρεία Παπαστράτος, περισσότερα από τρία δισεκατομμύρια παράνομα προϊόντα καπνού καταναλώθηκαν στην Ελλάδα το 2012, σημειώνοντας αύξηση 16% σε σχέση με το 2011 και 330% σε σχέση με το 2008. Επίσης, οι απολεσθέντες φόροι για το 2012, σύμφωνα πάλι με εκτιμήσεις της εταιρείας Παπαστράτος, υπολογίζονται σε 430 εκατομμύρια ευρώ, ενώ με κάθε δέκα τόνους παράνομου χύμα καπνού που διατίθεται στην αγορά, το ελληνικό Δημόσιο έχει απώλειες φόρων ύψους 2 εκατομμυρίων ευρώ.

Ήδη από τον περασμένο Οκτώβριο, η εταιρεία ξεκίνησε την καμπάνια «Όχι στα παράνομα τσιγάρα» και «Όχι στον παράνομο χύμα καπνό», χρηματοδοτώντας δράσεις για την ενημέρωση των καταναλωτών και την ενίσχυση της υλικοτεχνικής υποδομής των διωκτικών αρχών. Όπως όλα δείχνουν όμως, η καμπάνια λίγη απήχηση έχει στον μέσο Έλληνα, ο οποίος θα συνεχίσει να αναζητά την φθηνή λύση μέσα από διαδικτυακές αγγελίες, διαπροσωπικές επαφές, ακόμα και λαϊκές αγορές.

«Ό, τι και να λένε οι βιομηχανίες από την μεριά τους καλά κάνουν. Εγώ λέω τρία πράγματα: Τον καπνό, το τσίπουρο και το κρασί δεν μπορούν να το στριμώξουν γιατί υπάρχουν οικοτεχνίες. Έτσι απλά χάνουν λεφτά με τις αλλεπάλληλες αυξήσεις. Δες τι γίνεται με το χύμα κρασί, δεν υπάρχει ελληνικό σπίτι που να μην βγάζει το δικό του. Αν πάς το κρασί 5 ευρώ το κιλό και ο άλλος το πουλάει 30 λεπτά, την πάτησες», σχολιάζει ο Τόλης.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Όπως αναφέρουν Τα Νέα, ανησυχητικά είναι και τα στοιχεία για τη σημαντική αύξηση του ποσοστού των 15χρονων μαθητών που καταναλώνουν οινοπνευματώδη σε εβδομαδιαία βάση. Ειδικότερα, ένας στους τρεις 15χρονους καταναλώνει κάποιο οινοπνευματώδες ποτό τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. 'Ένα στα τέσσερα αγόρια και ένα στα πέντε κορίτσια ηλικίας 15 ετών πίνουν σε κάθε έξοδό τους τουλάχιστον 3 ποτά.

Sorry ρε φιλαράκι, αλλά όταν ήμουν 15 χρονώνε, ναι βγαίναμε έξω και τα πίναμε και μέχρι τα 17 μου περνάγαμε τα 3 ποτά τη βδομάδα. LOL δηλαδή, δεν έχουν τι να γράψουν και πετάνε ότι βλακεία τους έρχεται στο κεφάλι στρεβλωμένη.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Sorry ρε φιλαράκι, αλλά όταν ήμουν 15 χρονώνε, ναι βγαίναμε έξω και τα πίναμε και μέχρι τα 17 μου περνάγαμε τα 3 ποτά τη βδομάδα. LOL δηλαδή, δεν έχουν τι να γράψουν και πετάνε ότι βλακεία τους έρχεται στο κεφάλι στρεβλωμένη.

Ενώ αυτό?

Επίσης, ένας στους δύο φοιτητές υποστηρίζει ότι η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει σημαντικά την απόδοσή του στα μαθήματα.

Χωρίς τα οικονομικά προβλήματα θα διάβαζαν περισσότερο? something is wrong here...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως. Ξέρεις τι είναι να είσαι φοιτητής σε ξένη πόλη και να μην ξέρεις πότε θα και αν σου στείλουν λεφτά οι γονείς σου για να πληρώσεις λογαριασμούς και να έχεις να φας;

Το έχω ζήσει με φίλο μου και πίστεψέ με δεν ήταν καθόλου ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.