Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Τα λεφτά για να πιουν που τα βρίσκουν; :p

Έλα ντε, το ουισκάκι ακόμα και για το σπίτι έχει πάει 20€

Γιάννη, λέει για 3 ποτά την ημέρα.

Λέει 3 ποτά την ημέρα που βγαίνουν έξω, και λέει ότι βγαίνουν 1 φορά την εβδομάδα.

Και όμως. Ξέρεις τι είναι να είσαι φοιτητής σε ξένη πόλη και να μην ξέρεις πότε θα και αν σου στείλουν λεφτά οι γονείς σου για να πληρώσεις λογαριασμούς και να έχεις να φας;

Το έχω ζήσει με φίλο μου και πίστεψέ με δεν ήταν καθόλου ωραία.

Σίγουρα δεν είναι ωραία Αντώνη, και μιλάμε για κάτι διαφορετικό.

Αν ήσουν φοιτητής και δεν είχες λεφτά να φας δεν θα τα έτρωγες στα bar κατεβάζοντας ποτά. Εκεί είναι το κενό του "άρθρου".

Από "δημοσιογραφία" έχουμε χορτάσει αυτή την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως. Ξέρεις τι είναι να είσαι φοιτητής σε ξένη πόλη και να μην ξέρεις πότε θα και αν σου στείλουν λεφτά οι γονείς σου για να πληρώσεις λογαριασμούς και να έχεις να φας;

Το έχω ζήσει με φίλο μου και πίστεψέ με δεν ήταν καθόλου ωραία.

Ομολογώ ότι αυτή τη παράμετρο δεν την είχα σκεφτεί :p

Αυτό που είχα κατά νου είναι να μην έχεις αρκετά για εξόδους

Link to comment
Share on other sites

καλα μην κολλατε μονο στα μπαρ.

ξερετε ποσοι μαζευονται σε σπιτι, παρεες αντι να βγουν, τσονταρουν ολοι και παιρνουν κανα μπουκαλι. ή μπυρες?

για να πιεις δεν χρειαζεται να πας σε μπαρ, αυτο θελω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε, το ουισκάκι ακόμα και για το σπίτι έχει πάει 20€

.

Ουισκάκι πίνουν οι "φορτωμένοι" αγγλοσάξονες : )

Προϊόν: Κρασί αγιωργίτικο (ερυθρό)

Τιμή: 2 ευρώ (σε ασκούς των 20 λίτρων)

Παραγωγός: Αικατερίνη Τέκνου

Τηλέφωνο: 6937635060

Περιοχές Διανομής: Κορινθία - Αθήνα

Προϊόν: Τσίπουρο

Τιμή: 5 ευρώ / λίτρο

Παραγωγός: Γιάννης Καραγεώργος

Τηλέφωνο: 6973553125

Περιοχές Διανομής: Λυγαριά - Λαμία

http://www.xe.gr/diafora-eidh/tsipouro,83584.html

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

τρίχες κατσαρές!

η πραγματική είδηση είναι ότι οι νέοι πίνουν περισσότερο όταν έχουν προβλήματα/πίεση.

Ουδεμία σχέση έχει με την κρίση αυτό. Έχει σχέση με την ανατροφή, τα μοντέλα που επικρατούν στην κοινωνία και άλλα τέτοια νόστιμα. Αυτό που εξάγεται από την έρευνα είναι "τι κάνουν οι έλληνες για να μειώσουν το αγχος" και ποια καλύτερη περίοδος για να το μελετίσεις αυτό παρά εν μέσω κρίσης. Μην το διαβάζετε ότι η κρίση μας κάνει αλκοολικούς...

Προσωπικά αν δεν ήθελα να διαβάσω και είχα σκοτούρες έλιωνα στο μπασκετ/ποδήλατο ή έπαιζα όλη μέρα doom(...), δεν έπινα αλκοολ. αλλά εγώ δεν φαίνομαι καλά στα στατιστικά μάλλον

Link to comment
Share on other sites

καλα μην κολλατε μονο στα μπαρ.

ξερετε ποσοι μαζευονται σε σπιτι, παρεες αντι να βγουν, τσονταρουν ολοι και παιρνουν κανα μπουκαλι. ή μπυρες?

για να πιεις δεν χρειαζεται να πας σε μπαρ, αυτο θελω να πω.

Ουισκάκι πίνουν οι "φορτωμένοι" αγγλοσάξονες : )

Τσίπουρο - Οινοπνευματώδη Ποτά - Αγγελιες

Όταν λέγαμε ότι οι φτωχοί τρέφονται με ντόνατς 0,60€ το ένα δεν σας είδα να ψάχνεστε τόσο πολύ για πιο φθηνές λύσεις, καλά να διαβάζουμε κανά νέο, αλλά να πασχίζουμε να το αποδείξουμε ακόμα και αλλοιώνοντας το;

Το άρθρο μιλάει για νέους που βγαίνουν μία φορά την εβδομάδα έξω και καταναλώνουν 3 ποτά στην έξοδο τους, κάποιοι καταλαβαίνουν ότι έγιναν αλκοολικοί για τα προβλήματά τους, εγώ βλέπω ότι για να βγαίνεις έξω 1 φορά τη βδομάδα και να πιεις 3 ποτά θέλεις ένα 50άρικο.

Link to comment
Share on other sites

To "βγαίνω έξω" Γιάννη, δεν είναι πλέον όπως ήταν. Γνωρίζω παιδιά, λόγω της κουνιάδας μου (23 ετών) που η έξοδος είναι να μαζευτούν την πλατεία και να πιούν μπύρες ή ποτό από το σπίτι. Οπότε πρέπει να λάβουμε κι αυτό υπόψη μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά για να πιουν που τα βρίσκουν; :p

Να 'ναι καλά η μαμά, ο μπαμπάς, οι γιαγιάδες, οι παππούδες άντε και οι θείες/θείοι.

Μην ξεχνάμε επίσης ότι τα γκομενάκια πίνουνε εύκολα free drinks ( είτε από ανιματέρ και PR των μαγαζιών, είτε από αντροπαρέες κερνοπέφτουλες :p είτε από κωλοτραβήγματα με τους μέτρ, ιδιοκτήτες, κλπ ).

Εννοείται πως πολλοί και πολλές κάνουνε και το σκατό τους παξιμάδι για να έχουνε καβάτζα για τις εξόδους.

Στα μέρη που βγαίνω πάντως το ΣΚ συναντάς τα "γνωστά άτομα".

Καθημερινές βλέπεις λίγο κόσμο, και διαφορετικά άτομα, σπάνια θα δείς 2 φορές την ίδια εβδομάδα καθημερινή το ίδιο άτομο.

Προφανώς δεν συμπεριλαμβάνω κάποιους μεγαλοφραγκάτους που "λυμαίνονται" τα μαγαζιά αυτά :p

Αν έπρεπε πάντως να ασχοληθεί ο "δημοσιογράφος" με κάτι έστω ελάχιστα πιο ουσιώδες από αυτό το χαζό θέμα, είναι το ψώνιο που κουβαλάει κάμποσος κόσμος ( περισσότερο οι κοπέλες μάλλον ) την εποχή μας που δεν έχουνε να φάνε, μένουνε σε μια τρύπα γεμάτη υγρασία και μούχλα, έχουνε μια ψωροδουλειά, αλλά το Σάββατο θα βγούνε έξω με φόρεμα Versace, γοβάκια Christian Louboutin, τσάντα Luis Vuitton και ρολογάκι gaVogue και εννοείται με το τσιγαράκι στο χέρι ( φουγάρα οι περισσότερες... ασταμάτητο τσιγαριλίκι να βρωμάνε τα ρούχα σου για μέρες... )

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέγαμε ότι οι φτωχοί τρέφονται με ντόνατς 0,60€ το ένα δεν σας είδα να ψάχνεστε τόσο πολύ για πιο φθηνές λύσεις, καλά να διαβάζουμε κανά νέο, αλλά να πασχίζουμε να το αποδείξουμε ακόμα και αλλοιώνοντας το;

Το άρθρο μιλάει για νέους που βγαίνουν μία φορά την εβδομάδα έξω και καταναλώνουν 3 ποτά στην έξοδο τους, κάποιοι καταλαβαίνουν ότι έγιναν αλκοολικοί για τα προβλήματά τους, εγώ βλέπω ότι για να βγαίνεις έξω 1 φορά τη βδομάδα και να πιεις 3 ποτά θέλεις ένα 50άρικο.

Νομίζω υπήρξα προσεκτικός . Απομόνωσα την φράση που αφορά το ουισκάκι που αγοράζεις για το σπίτι και απάντησα σε αυτό.

Προφανώς δεν θέλω να εμπλακώ σε μια υπόθεση στην οποία θεωρό υπεύθυνο το γονέα.

Αν το παιδί μου ερχόταν πιωμένο σίγουρα θα το καταλάβαινα και θα θεωρούσα υπεύθυνο τον εαυτό μου.

Βεβαίως τους επόμενους μήνες δεν θα άφηνα καθημερινά χαμένη ευκαιρία που να μην αναφερθώ στις καταστροφικές συνέπειες του αλκοόλ.

Link to comment
Share on other sites

20ρικο.

6 ευρώ έχει το ποτό.

Εννοείς βρίσκεις και με 6 ευρώ. Όχι "έχει 6". Επίσης, είπα η έξοδος πάει 50άρικο, γιατί θα βάλω μέσα και βενζίνη/πάρκινγ ή ταξί πήγαινε-έλα.

Νομίζω υπήρξα προσεκτικός . Απομόνωσα την φράση που αφορά το ουισκάκι που αγοράζεις για το σπίτι και απάντησα σε αυτό.

Προφανώς δεν θέλω να εμπλακώ σε μια υπόθεση στην οποία θεωρό υπεύθυνο το γονέα.

Αν το παιδί μου ερχόταν πιωμένο σίγουρα θα το καταλάβαινα και θα θεωρούσα υπεύθυνο τον εαυτό μου.

Βεβαίως τους επόμενους μήνες δεν θα άφηνα καθημερινά χαμένη ευκαιρία που να μην αναφερθώ στις καταστροφικές συνέπειες του αλκοόλ.

Σαφώς. Αν και προσπάθησα να είμαι και εγώ προσεκτικός στο σχόλιο μου χρησιμοποιώντας πληθυντικό :p

To "βγαίνω έξω" Γιάννη, δεν είναι πλέον όπως ήταν. Γνωρίζω παιδιά, λόγω της κουνιάδας μου (23 ετών) που η έξοδος είναι να μαζευτούν την πλατεία και να πιούν μπύρες ή ποτό από το σπίτι. Οπότε πρέπει να λάβουμε κι αυτό υπόψη μας.

Μία πλευρά. Η άλλη πλευρά είναι στο Γκάζι, στον Κεραμεικό, στη Γλυφάδα, στα μπαράκια και τα clubs. Και καλά κάνει μεταξύ μας, όποιος μπορεί να βγαίνει έξω ακόμα και να διασκεδάζει, καλά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

8 έχει το απλό, 10-12-14 τα cocktails εκεί που πάμε συνήθως.

Sorry ρε Bill, αλλά σας χουφτώνουν κανονικά. :nada:

Πάντως, για φοιτητές μιλώντας, είναι κρίμα με ένα χαρτζιλίκι που θα μπορούσαν να κάνουν τόσα, να δίνουν 20 ευρώ στα DC με ένα ποτό "δώρο", για να κάθονται στριμωγμένοι σε μια γωνιά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά οκ, είμαι εδώ που είμαι τώρα, αλλά ήμουν αρκετά χρόνια στην Κρήτη..

Σε κλαμπομπαρ (με 6 ευρώ το ποτό), να πηγαίναμε 1 φορά στους 2 μήνες? Και δεν πηγαίναμε για να μεθύσουμε, 1-2 ποτά πίναμε μόνο...

Σε συνοικιακό μπαράκι (όλο το Ηράκλειο ξέρει την Guernika), που πήγαινες και έπινες 1-2 μπύρες, πάλι στο σύνολο 6 ευρώ, άντε να πήγαινες 2-3 φορές την εβδομάδα , και πάλι, δεν έπινες πάντα, και δεν έπινεσ πάντα 2 μπύρες.

Πήγαινες επίσης και σε ρακάδικοτσιμπουράδικο (από αυτά δεν έχουν πολλά και φθηνά στην Αθήνα), και με 3-4 ευρώ με μία μπύρα, ή 2 ούζα, η μια ρακί ήσουν μια χαρά.

Προσωπικά, κάποτε έπινα αρκετά.. Τότε όμως το μπουκάλι βότκα/ουίσκι είχε 12 ευρώ.. Όταν άλλαξε ο φόρος, πήγα σε 5 ευρώ=1.5 λίτρο ρακί από το μπακάλικο στην γωνία.

50 ευρώ, για βενζίνες-πάρκινγ/ταξί ? Τι λες? Αυτά 2 φορές τον χρόνο και αν (Χριστούγεννα, γενέθλια).

Ούτε 50αρικα, ούτε 20άρικα ούτε τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που κάνετε το δικηγόρο του διαβόλου και προσπαθώ να αποδείξω τι;

Μιλάω για Αθήνα για μαγαζί που έχει το ποτό/είσοδο 10€, και 10-20 ευρώ ταξί με τη διπλή ταρίφα. Τόσο out of the world είναι ή παίζουμε με τις λέξεις;

Δεν έβαλα κανέναν σε λαϊκό δικαστήριο, αλλά έχω την εντύπωση ότι συζητάμε για το ίδιο θέμα. Άμα θέλετε να το μπαζώσω κι εγώ το θέμα όπως εσείς, να βάλουμε μέσα και το τραπεζάκι στα μπουζούκια, τα μπαράκια στην Εκάλη/Κηφισιά, Μύκονο κλπ.

Σώνει και καλά κακομοιριά μόνο δηλαδή; Μας έχουν εκπαιδεύσει να τα βλέπουμε όλα μαύρα και να έχουμε την εντύπωση ότι έτσι πρέπει να είναι κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε Bill, αλλά σας χουφτώνουν κανονικά. :nada:

Πάντως, για φοιτητές μιλώντας, είναι κρίμα με ένα χαρτζιλίκι που θα μπορούσαν να κάνουν τόσα, να δίνουν 20 ευρώ στα DC με ένα ποτό "δώρο", για να κάθονται στριμωγμένοι σε μια γωνιά.

Το DC είναι μεγαλούτσικο από ότι ξέρω, τουλάχιστον.

Κάτι άλλα που αποκαλούνε τον εαυτό τους κλαμπ εκεί στο γκάζι που είναι κυριολεκτικά τρύπες και έτσι όπως τα γεμίζουν αν πιάσει καμμιά φωτιά ή γίνει κανάς σεισμός θα θρηνήσουμε πολλά θύματα τι να πει κανείς...

Κάποτε λέγανε ακριβά τα ΒΠ, δεν πάω μόνο ΒΠ, όπου "χορός" και ο Βασίλης είμαι, αλλά δεν θυμάμαι και πολλά μαγαζιά με το whiskey < 8€.

Περιστέρι ? 8 ή 9 ανάλογα το μαγαζί.

Αγ. Παρασκευή ? 8

Χαλάνδρι ? 8

Κορυδαλλός ? 8

Γκάζι ? 8 ή 9 ( και το τραγικότερο 14 ή 15 στο Αρχιτεκτονική ή πως στο καλό λέγεται εκεί στο γκάζι ένα μαγαζί με live stage )

Γλυφάδα ? 8 στην καλύτερη

Νέα Μάκρη ? 8

Έγινε ένα θαύμα στην πολιτεία για λίγο καιρό εκεί που ήταν το παλιό Moel, και το είχανε στα 6, αλλά ήταν επειδή βαράγανε μύγες και τελικά κλείσανε...

Link to comment
Share on other sites

8 έχει το απλό, 10-12-14 τα cocktails εκεί που πάμε συνήθως.

Σο πολλά μαγαζιά που βγαίνω πχ χαλάνδρι, το ποτό έχει 6 και το coctail 7.5 με 8.

Φυσικά το παιδί μπορεί να αδειάζει και την κάβα που είναι στο σπίτι, πριν βγει, και να πίνει μόνο ένα ποτό έξω..παίζουν και τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που κάνετε το δικηγόρο του διαβόλου και προσπαθώ να αποδείξω τι;

Μιλάω για Αθήνα για μαγαζί που έχει το ποτό/είσοδο 10€, και 10-20 ευρώ ταξί με τη διπλή ταρίφα. Τόσο out of the world είναι ή παίζουμε με τις λέξεις;

Δεν έβαλα κανέναν σε λαϊκό δικαστήριο, αλλά έχω την εντύπωση ότι συζητάμε για το ίδιο θέμα. Άμα θέλετε να το μπαζώσω κι εγώ το θέμα όπως εσείς, να βάλουμε μέσα και το τραπεζάκι στα μπουζούκια, τα μπαράκια στην Εκάλη/Κηφισιά, Μύκονο κλπ.

Σώνει και καλά κακομοιριά μόνο δηλαδή; Μας έχουν εκπαιδεύσει να τα βλέπουμε όλα μαύρα και να έχουμε την εντύπωση ότι έτσι πρέπει να είναι κιόλας;

Μωρέ καθόλου out of the world, και υπάρχουν τέτοια μαγαζιά και κόσμος πηγαίνει.

Αλλά η φοιτητική νεολαία, μικρομεσαίων γονιών, δεν πηγαίνει σε αυτά κάθε βδομάδα, και ούτε δίνει τεράστια ποσά για αλκοόλ. Και ξαναλέω, τα τελευταία 10 χρόνια, σαν μαθητής και φοιτητής, 50 ευρώ έδινα σε εξόδους μόνο Χριστούγεννα και Γενέθλια, ενώ 20-30 ευρώ με ταξί κτλ, άλλες 2-3 φορές το χρόνο, (κυνηγώντας/ακολουθώντας κοπελίτσες σε κλαμπ :upside::upside: ).

Τώρα αν μιλάμε για 23χρονα που το δώρο γενεθλίων του μπαμπά ήταν αυτοκίνητο, τότε ναι, κάθε βδομάδα 50 ευρώ είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιστημονική φαντασία μου φαίνεται, αλλά το βάζω για να γελάσουμε (ΝΟΤ)

ΣΟΚ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗ : '' ΣΚΟΠΙΜΑ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ''‏

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.