Jump to content


Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το DC είναι μεγαλούτσικο από ότι ξέρω, τουλάχιστον.

Κάτι άλλα που αποκαλούνε τον εαυτό τους κλαμπ εκεί στο γκάζι που είναι κυριολεκτικά τρύπες και έτσι όπως τα γεμίζουν αν πιάσει καμμιά φωτιά ή γίνει κανάς σεισμός θα θρηνήσουμε πολλά θύματα τι να πει κανείς...

Κάποτε λέγανε ακριβά τα ΒΠ, δεν πάω μόνο ΒΠ, όπου "χορός" και ο Βασίλης είμαι, αλλά δεν θυμάμαι και πολλά μαγαζιά με το whiskey < 8€.

Από μεριάς μου πιστεύω ένας φοιτητής σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας θα έψαχνε φτηνότερα μαγαζιά, σαν εμένα. Δεν είναι απαραίτητο η πτώση της τιμής να επηρεάσει την ποιότητα.

Το ποτό 5-6 ευρώ έχει σε πολλά. Από εκεί και πέρα οι φοιτητές καταναλώνουν περισσότερο μπίρα, ούζα, κρασιά και τσίπουρα. Αυτά θα τα βρεις πολύ φτηνά. 2 έξοδοι με 2-3 ποτά μου κοστίζουν 10-12 ευρώ σύνολο (ποτά εννοώντας κρασί, ούζο, τσίπουρο). Για την ακρίβεια, με 13 ευρώ μπορώ να πιω 5 ποτήρια ούζο και σε άλλο μαγαζί να πιω 5 μπίρες με 10 ευρώ.

Για φοιτητές μιλάμε πάντα παιδιά. Οι φοιτητές δεν θα πάνε στα μέρη που αναφέρεις Βασίλη, πάνε κέντρο κυρίως.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Στο Χαλάνδρι και στην Πανόρμου μια χαρά φοιτητές έχει, και ΟΧΙ δεν είναι του Π.Ψυχικού, εμείς είμαστε όλοι Αγγλία. (για να προλάβω).

Μαζί με τον Τζιπαυλι και τον Βασίλη είμαι εγώ πάντως, έχουν πέσει οι τιμές αλλά πολύ οριακά, και δεν μιλάω για Κολωνάκι που μου φύγανε κάτι €€€ σε κάτι φάσεις που ούτε στο Λονδίνο που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιστημονική φαντασία μου φαίνεται, αλλά το βάζω για να γελάσουμε (ΝΟΤ)

ΣΟΚ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗ : '' ΣΚΟΠΙΜΑ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ''‏

Γιατι το λες επιστημονικη φαντασια??? Ειναι μια απλη στεγνη αληθεια! Το αρθο δεν το διαβασα που εβαλες.....αλλα εχω διαβασει αλλα αρθα εδω και χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ για να μην φάω κάρτα..

Δεν είναι άκρο ο Σύριζα; ΓΙατί; Επειδή είναι αξιωματική αντιπολίτευση; 30+ ο ένας, έχει ξεπεράσει το 15 σίγουρα η ΧΑ.

Επειδή δεν έχει ακραίες απόψεις.

Απλά επειδή και τα δύο κόμματα αποτελούν τα ΠΛΕΟΝ ΣΥΣΤΗΜΙΚΑ και κλέβουν απο το "ΚΕΝΤΡΟ", απαγορεύεται να τα πούμε άκρα;

Έχεις από την μία την ΧΑ που έκανε μόκο για την αγροτική και τάχθηκε με την "Ελληνικός Χρυσός", και από την άλλη ένα κόμμα που ανοιχτά ΔΕΝ στηρίζει εφοπλιστές, τραπεζίτες και βιομήχανους.

Και μου λες ότι και τα 2 είναι τα πλέον συστημικά? Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ, και η ΝΔ είναι λιγότερο συστημικά από τον ΣΥΡΙΖΑ? Αυτό είναι για γέλια :tomato:

Το αριστερό άκρο ποιοι είναι δηλαδή; Οι πιο αριστέρα του ΚΚΕ; Οι αναρχικοί; Ποιοι αναρχικοί; Πού΄ντοι; Έχουν αντιπρόσωπο; Οι ΧΑ έχει και ταυτότητα και φανελάκια και γραφεία. Μάλιστα είχε και πριν αποκτήσει βήμα στην βουλή. Οι άλλοι ποιοι είναι;

Από πότε κάτι χρειάζεται ταυτότητα για να υπάρχει? Οι αναρχικοί είναι σίγουρα άκρο, είναι τόσο άκρο, που δεν πιστευουν σε εκλογές, για αυτό και δεν θα τους δεις. Αλλά σίγουρα υπάρχουν και θεωρητικοί (άκα εκπρόσωποι) της αναρχίας στην Ελλάδα. Όπως δεν πίστευε σε εκλογές και η ΧΑ πριν κάποια χρόνια..

Άλλο άκρο είναι πιθανόν κάποια κομμάτια της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς.

Άντε θα σου κάνω την χάρη να σου πλασσάρω και την ΔΗΜΑΡ ως άκρο. Ακόμα και αν είναι μέρος της "κυβέρνησης".

ΑΝ δεν θεωρείτε άκρα απόψεις τύπου ΔΟΥΡΟΥ, ΜΠΑΛΑΦΑ, ΡΕΠΟΥΣΗ και λοιπων προοδευτικών, τότε όντως το σχεδιάκι πάει καλά.

Ε τώρα είμαι σίγουρος ότι κάνεις πλάκα. Αν η λακαμία θεωρείται άκρο, τότε άκρα μας κυβερνούν τα τελευταία 30 χρόνια. Η ΔΗΜΑΡ δεν είναι άκρο, είναι κέντρο.

Επίσης αν μου βρείτε διαφορές της ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ με ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, εγώ κάθομαι να ****, και τα προφυλακτικά απο μένα. Δεν μιλάμε για ιδέες και γνώμες, μιλάμε για τρόπο λειτουργίας, τρόπο δημαγωγίας, τροπο ψηφοθηρίας κλπ.)

Οκ..

ΠΑΣΟΚ-> Ψήφισε με για να σε διορίσω...

ΝΔ-> Ψήφισε με για να σου δώσω εκείνη την εργολαβία μερικών εκατομμυρίων...

(Χωρίς να σημαίνει βεβαια ότι δεν γίνοταν και το αντίστροφο).

ΣΥΡΙΖΑ -> Ψήφισε με για να σου φέρω πραγματική Δημοκρατία.

ΧΑ -> Ψήφισε με για να διώξω τους μαυρους.

Ορίστε λοιπόν, τρόπος "ψηφοθηρίας", τελοίως διαφορετικός μεταξύ τους. Δεν είναι μόνο "ιδέες" και "γνώμες", είναι τι λένε για να "αποσπάσουν" ψήφους.

Μπορείς φυσικά να πεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν λέει αυτό, αλλά σίγουρα δεν λέει αυτά που λέει η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ ή η ΧΑ, και αυτόματα έχεις και τον διαφορετικό τρόπο λειτουργίας.

Για να πω περισσότερα, θα έπρεπε να ξέρω καλύτερα τι παίζει σε όλα τα κόμματα, αλλά δεν ξέρω.

Να το θέσω και σαν ανόργανη χημεία.

Βάλε σε ένα δοχείο 10 ΧΑυγίτες με 10 ΝΔκράτες.

Βάλε σε ένα δοχείο 10 ΧΑυγίτες με 10 ΠΑΣΟΚΟΥΣ.

Βάλε σε ένα δοχείο 10 ΧΑυγίτες με 10 ΚΚΕδες.** (αν βρεις δείγμα)

Βάλε σε ένα δοχείο 10 ΧΑυγίτες με 10 Συριζαίους.

Βάλε σε ένα δοχείο 10 ΧΑυγίτες με 10 Ανεξάρτητους Έλληνες.

Σε ποια περίπτωση πιστεύετε ότι το δοχείο θα κάνει μπάμ;

Τελευταία φορά που είδα χημεία ήταν πριν 9 χρόνια, αλλά η απάντηση εδώ είναι ότι πάντα θα κάνει μπουμ.

Αλλά και μεταξύ όλων των υπολοίπων πάλι πολλές φορές θα κάνει μπαμ.

DISCLAIMER:

Διαφωνώ με πολύ από την ορολογία που χρησιμοποίησες (δημαγωγία, ψηφοθηρία κτλ), αλλά για χάρη της συζήτησης δεν αναφέρομαι καθόλου σε αυτό και θεώρησα τις λέξεις χωρίς αρνητική σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδεολογία του Myralis έχει μεν ενδιαφέρον αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ πιστεύω θα γίνει το π..τανακι των πολύ λεφτάδων/άπληστων καπιταλιστών/νεοφιλελεύθερων/whatever-you-name-it και τα επιχειρήματα που έμμεσα δείχνουν "πόσο μαμάτο κόμμα είναι" θα μετατραπούν σε λαϊκίστικες αηδίες.

Αλήθεια Myralis ποια είναι η γνώμη σου για την ισότητα/ισονομία?

Link to comment
Share on other sites

Άν καταλήξει έτσι, δεν θα είναι πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ που υποστηρίζω εγώ και πολύς άλλος κόσμος.

Αλλά τι εννοείς ποια είναι η γνώμη μου? Ποια μπορεί να είναι η γνώμη σε αυτά τα θέματα ανθρώπου που τοποθετεί τον εαυτό του στην Αριστερά;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα καταλήξει έτσι και τον υπερασπίζεσαι με τόση επιμονή σαν να είναι (το κόμμα) υπεράνω κριτικής?

Μπορώ να συμπεράνω ποια είναι η γνώμη, ενός ανθρώπου που τοποθετείται αριστερά, σε αυτά τα θέματα αλλά προτιμώ να μου απαντήσεις με μια κατάφαση και μια τεκμηρίωση, όχι με ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα καταλήξει έτσι και τον υπερασπίζεσαι με τόση επιμονή σαν να είναι (το κόμμα) υπεράνω κριτικής?

Μπορώ να συμπεράνω ποια είναι η γνώμη, ενός ανθρώπου που τοποθετείται αριστερά, σε αυτά τα θέματα αλλά προτιμώ να μου απαντήσεις με μια κατάφαση και μια τεκμηρίωση, όχι με ερώτηση.

Μα κανείς δεν εγγυάται τίποτα από κανένα κόμμα. Δεν παθιάζομαι με κάποιο κόμμα, γιατί ποτέ δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει αυριο. Αυτή την στιγμή όμως ο ΣΥΡΙΖΑ με καλύπτει.

Ισότητα και ισονομία παντού, ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις για όλους.

Αυτό όμως προϋποθέτει άλλα κατορθώματα πρώτα. Από κόψιμο της διαφθοράς (πράγμα πολύ δύσκολο), μέχρι αλλαγή των περισσότερων (όλων ?) των νόμων που δίνουν στους Βουλευτές περισσότερα δικαιώματα και διευκολύνσεις από όσα θα έπρεπε να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν ο Δραγασάκης τόσα χρόνια στο κουρμπέτι να έκανε τόση φασαρία για το τίποτα, φέρνοντας στη δημοσιότητα για άλλη μια φορά την ΧΑ;

Αν σκεπτόμουν πονηρά θα έλεγα ότι συμφέρει τον ΣΥΡΙΖΑ να πατρονάρει την ΧΑ αφού οι ψήφοι που μαζεύει είναι δεξιών άρα αποδυναμώνει τον βασικό του αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ..

ΠΑΣΟΚ-> Ψήφισε με για να σε διορίσω...

ΝΔ-> Ψήφισε με για να σου δώσω εκείνη την εργολαβία μερικών εκατομμυρίων...

(Χωρίς να σημαίνει βεβαια ότι δεν γίνοταν και το αντίστροφο).

ΣΥΡΙΖΑ -> Ψήφισε με για να σου φέρω πραγματική Δημοκρατία?!?!?!?!?!?!

ΧΑ -> Ψήφισε με για να διώξω τους μαυρους.

Myralis thx. Δεν περίμενα τίποτα άλλο από έναν οπαδό κόμματος.

Τέτοια Δημοκρατία που φέρνει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ ΠΡΙΝ απο κάθε εκλογική αναμέτρηση.

Ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] το προανέφερε: Εξουσία κοιτάς, και όχι την χώρα σου. Δεν είσαι κάτι το διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Myralis thx. Δεν περίμενα τίποτα άλλο από έναν οπαδό κόμματος.

Τέτοια Δημοκρατία που φέρνει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ ΠΡΙΝ απο κάθε εκλογική αναμέτρηση.

Ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] το προανέφερε: Εξουσία κοιτάς, και όχι την χώρα σου. Δεν είσαι κάτι το διαφορετικό.

Μπορείς φυσικά να πεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν λέει αυτό, αλλά σίγουρα δεν λέει αυτά που λέει η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ ή η ΧΑ, και αυτόματα έχεις και τον διαφορετικό τρόπο λειτουργίας.

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δεν έφεραν ή δεν είπαν ποτέ κάτι τέτοιο, όσο για το επόμενο που λες, περί εξουσίας, μέχρι να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση, είναι απλά εικασίες..

Έχει πλάκα πάντως να βλέπεις τόσα άτομα, να χώνουν στον ΣΥΡΙΖΑ (και την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και την ΧΑ και το ΚΚΕ και τους ΑΝΕΛ και την ΔΗΜΑΡ), χωρίς πραγματικά στοιχεία εναντίον όσων δεν κυβέρνησαν μέχρι τώρα. Αν αυτή την μηδενιστική "επανάσταση" την είχαν κάνει πριν 15 χρόνια ίσως να είμασταν αλλού τώρα.

Από την άλλη, υπάρχει κάτι το ενδιαφέρον σε όλα αυτά τα άτομα που εξηγεί το γιατί δεν την έκαναν. Δεν έχουν απολύτως τίποτα να προτείνουν!

Καλημέρα.

ΕΔΙΤ

http://rizopoulospost.com/giati-oi-ispanoi-mazevoun-fraoules-kai-oi-ellinares-oxi/#axzz2TjwaL2EG

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες. Πόσοι πρωην πασοκοι υπάρχουν τώρα στο συριζα και πόσοι είναι πιουρ συριζαιοι?

Που θες να ξέρω?

Υπάρχει πρόταση που στηρίζω

Ο minast είναι κάποιο κόμμα? Τι λέει για το μεταναστευτικό? Τι λέει για την Παιδεία? Τι λέει για την οικονομία? Μέσα ή έξω από το ευρώ?

ΑΑΑ, καλά, αυτά μας τα 'πανε άλλοι, αν ο minast κυβερνήσει θα γίνει χειρότερος από τον ΣΥΡΙΖΑ που θα έχει γίνει χειρότερος από την ΝΔ-ΠΑΣΟΚ..

(See what i did there?)

Δεν νομίζω ο ΣΥΡΙΖΑ να διαφωνεί με κάποιο από αυτά τα σημεία (πλην του τελευταίου περί ικανοτήτων δεξιοτήτων). Μάλλιασε η γλώσσα μας για αλλαγή του εκλογικού νόμου. Τα άλλα είναι αρκετά γενικά, αλλά σίγουρα θέλουμε κατάργηση τέτοιων νόμων που ευνοούν την διαφθορά, την γραφειοκρατία και τα ρουσφέτια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Κοιτά απο το 3% είσαστε στο 20%. Ακόμα και αν δεχτούμε οτι η κεφαλή του κόμματος είναι ηθικοτατη και δεν έχει σχέση με εργολάβους (εκτός απο τον μπαμπα του Τσίπρα that is) αυτο το ερμο το 17% το οποίο κυρίως ήρθε απο το ΠΑΣΟΚ ή είδε το φως το αληθινό ή θα επιδιώξει να συνεχίσει να έχει την ίδια πελατειακή σχέση που είχε και παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.