Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Υ.Γ: Τα έβαλα για όσους είναι ανοιχτόμυαλοι και διαβάζουν σωστά*. Δεν θα απαντήσω επί του θέματος περεταίρω και ειδικά στον ένα και μοναδικό. Ξέρεις εσύ. :p

Πως απευθύνεσαι σε ανοικτόμυαλους ενώ ο ίδιος απορρίπτεις τον διάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Πως απευθύνεσαι σε ανοικτόμυαλους ενώ ο ίδιος απορρίπτεις τον διάλογο;

Κάποιοι δεν είναι ούτε για διάλογο. Κάποιοι, όχι όλοι, από εκεί και πέρα το λέω για καλό, γιατί ξέρω πως θα καταλήξουμε πάλι να μας κυνηγάς για κάρτες. Μπορεί το παραπάνω να προκαλέσει διάλογο, απλώς δεν θα είμαι εγώ, δεν κακό. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω επί του θέματος περεταίρω και ειδικά στον ένα και μοναδικό. Ξέρεις εσύ. :p

Μην απαντάς, κάνε με και ένα ignore να μην χαλάμε τις καρδιές μας, και άντε στο καλό.

Τα έβαλα για όσους είναι ανοιχτόμυαλοι και διαβάζουν σωστά

Οι από εδώ μιλάνε ξεκάθαρα, δε χωρούν παρανοήσεις.

Εσύ τότε μόνο ανοιχτόμυαλος δεν είσαι, και διαβάζεις τελοίως λάθος, αφού αν διάβαζες και λίγο πριν και λίγο μετά του κομματιού που κότσαρες (από μία συνέντευξη 5 χρόνια πριν, υπό πολύ διαφορετικές συνθήκες), θα έβλεπες ότι χωρούν παρανοήσεις...

  • Schooligans: Πρόσφατα έκανες μια δήλωση στα «ΝΕΑ» που ξεσήκωσε αντιδράσεις. Είπες ότι θαυμάζεις τη «διαχρονική σκέψη του Μάο». Πώς μπορείς να θαυμάζεις μια σκέψη που η εφαρμογή της στην Κίνα έφερε λογοκρισία, φυλακίσεις, δολοφονίες;
  • Τσίπρας: Παιδιά, εγώ δεν είπα ότι θαυμάζω τον Μάο. Είπα ότι η σκέψη του Μάο -όχι ο Μάο ως προσωπικότητα, όχι ο Μάο ως διοίκηση, όχι ο Μάο ως καθεστώς- αλλά η σκέψη του Μάο σε πολλά σημεία της αξίζει. Το πιστεύω αυτό.
  • Schooligans:Ένα παράδειγμα;
  • Τσίπρας:Ας πούμε, η σκέψη πίσω από την Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο είναι ότι πρέπει συνεχώς να αμφισβητούμε τις δομές και την νομενκλατούρα, ακόμα και όταν είμαστε μέσα στην «επαναστατική» διαδικασία. Αυτή είναι μια σημαντική σκέψη.
  • Schooligans: Μα αυτό είναι αστείο! Δηλαδή ο Μάο στη θεωρία ενθάρρυνε την αμφισβήτηση και στην πράξη επέβαλε τη λογοκρισία;
  • Τσίπρας: Είναι πολύ αντιφατικό, το ξέρω. Ο Μάο εκτιμούσε ότι αυτό που κάνει είναι ένα βήμα προς τη σοσιαλιστική κοινωνία. Και πίστευε ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αλλά, ο σκοπός του, η πρόθεσή του ήταν καλή.

[...]

  • Schooligans:Έτσι κι αλλιώς, η πραγματική του πρόθεση φάνηκε στην πράξη! Προτεραιότητα ήταν ο εαυτός του και όχι η κοινωνία!
  • Τσίπρας: Δεν μπορώ να σας πείσω να εκτιμήσετε την σκέψη του Μάο.
  • Schooligans: Εσύ, πάντως, δέχεσαι ότι το καθεστώς του Μάο ήταν απολυταρχικό;
  • Τσίπρας: Ναι, βέβαια, διότι ήταν ένα καθεστώς ανελευθερίας. Αλλά σας είπα, πρέπει να απομονώσουμε τη σκέψη από την ιστορική περίοδο και το αποτέλεσμα. Και αυτό ισχύει για πολλές προσωπικότητες - από τον Λένιν μέχρι τον Τσε. Εγώ μάλιστα εκτιμώ και τη σκέψη πολιτικών προσωπικοτήτων από την άλλη πλευρά.
  • Schooligans: Όπως;
  • Τσίπρας: Για παράδειγμα, ο Ρούσβελτ, ο πρόεδρος των ΗΠΑ, ήταν αυτός που πρωτομίλησε στην ιστορία της ανθρωπότητας για κοινωνικό κράτος. Ξέρουμε τι ήταν ο Ρούσβελτ και τι σφαγές έκανε... Ή ας πάρουμε τον Άνταμ Σμιθ, ο οποίος είναι ο θεωρητικός του νεοφιλελευθερισμού. Αν σας πω ότι βρίσκω διαχρονικά πολλά σημεία της σκέψης του, θα μου πείτε ότι είμαι νεοφιλελεύθερος;

[sarcasm] Πως σου ξέφυγε ότι ο Τσίπρας γουστάρει τον Ρούσβελτ και δεν το έβαλες με μεγάλα γράμματα? [/sarcasm]

Όσο για τα Γκουλάγκ, και για να έρθουμε στο θέμα μας, αν όλες οι ανακοινώσεις του ΣΥΡΙΖΑ και τι video που δείχνει ότι απλά αστειετηκε κλείνωντας την ομιλία του δεν σε πείθει δεν φταίει κανείς παρά εσύ. Κατηγόρησε τους για κακό χιούμορ ή έλλειψη χιούμορ, όχι ότι θέλουν να στείλουν κόσμο στα Γκουλάγκ.

Υ.Γ.

Πιστευω στην Δημοκρατία, στον Κομμουνισμό και την Ελευθερία του ατόμου, για αυτό δεν θα (ξανά)κάνω συζήτηση πάνω στο θέμα Κομμουνισμού και Δημοκρατίας, τα έχω πει αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

πάντα όταν ποστάρετε κάτι να είσαστε έτοιμοι για την απάντηση ειδικά όταν αναφέρεστε σε κάποιον έστω και πλάγιως.

Επίσης ο Μυράλις έχει δικαίωμα να πιστεύει σε ότι θέλει και να το υποστηρίζει όσο δυνατά γουστάρει, προσωπικά όταν διάβασα το ποστ του hydra περίμενα την απάντησή του... Αντιστοίχως και ο Hydra

προς όλους: Καλό θα είναι να μην αναφέρεστε με ειρωνεία σε κανέναν ούτε να απαντάτε ειρωνικά γιατί δείχνει ασέβεια προς έναν συνάνθρωπό μας και έλλειψη παιδείας. Τα έχω πει στο παρελθόν και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Είναι πάρα πολύ καλό να διαφωνούμε μεταξύ μας, να τα συζητάμε να κρατάμε τα θετικά μιας ιδεολογίας και τα θετικά μιας άλλης να τα αναμιγνύουμε (όσο είναι δυνατόν) και να βρίσκουμε την optimum λύση. Απορρίπτοντας όμως τον συνομιλητή μας αυτό δεν είναι εφικτό και ουσιαστικά φοράμε κάτι όμορφες παρωπίδες και αντί να εξελισσόμαστε σαν άνθρωποι/χαρακτήρες παραμένουμε οι ίδιοι στάσιμοι.

Μυράλις μόνο θα απαντήσω στο υστερόγραφο...

όσο ελεύθερο πολίτευμα είναι ο κομμουνισμός, τόσο ελεύθερος πρέπει να είναι ο Μάκης Ψωμιάδης... Αν θες άλλαξε την λέξη κομμουνισμό σε σοσιαλισμό και θα συμφωνήσουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

απευθύνεται σε αυτούς, δε δήλωσε ότι ανήκει σε αυτούς.

Ε ναι, αν μπάζει και από παντού το μυαλό, θα πιάσει καρκίνο με τόσα που κυκλοφορούν.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Έχω συζητήσει με πολλούς ανοιχτόμυαλους του ΣΥΡΙΖΑ, πάντα θα υπάρχουν ό,τι κι αν πιστεύουν, αυτό δεν το έβαλα για να κάνω συζήτηση. Μια συνέντευξη παρέθεσα και ένα βίντεο που βρήκα έυκαιρα, και όποιος θέλει το συζητάει, αφού καθημερινά βλέπω ότι ασχολούνται εδώ.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

όσο ελεύθερο πολίτευμα είναι ο κομμουνισμός, τόσο ελεύθερος πρέπει να είναι ο Μάκης Ψωμιάδης... Αν θες άλλαξε την λέξη κομμουνισμό σε σοσιαλισμό και θα συμφωνήσουμε ;)

Ο Κομμουνισμός (ή ο Σοσιαλισμός) δεν είναι πολιτευματα, είναι ιδεολογίες, μοντέλα της κοινωνίας.

Πολίτευμα είναι η Δημοκρατία, και για αυτό την έβαλα στην πρόταση μου.

Τέλος, δεν μπορούμε να πάμε στον Κομμουνισμό, χωρίς να περάσουμε από το στάδιο του Σοσιαλισμού.

Ελπίζω να σε κάλυψα σε κάποιο βαθμό.

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION]

Ήμουν σίγουρος 100% ότι θα έβαζες το γνωστό σου επιχείρημα "Έχω μιλήσει με Χ της τάδε ιδεολογίας που τα λένε διαφορετικα"

Παρόλο όμως τις συζητήσεις σου (για αυτές έχεισ χρόνο υποθέτω) δεν έμαθες ακόμα να μην διαστρεβλώνεις αυτά που διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'οτι στις τελευταιες εκλογες ψηφισα συριζα , ειναι ολοφανερο οτι εχει συμβιβαστει και ετοιμαζεται να γινει το νεο πασοκ.

Για ποιο λογο το ισχυριζομαι αυτο ? Μα ειναι προφανες , την ωρα που συνεχιζονται τα πιο βιαια μετρα απεναντι στην κοινωνια , ενα πραγματικα αριστερο κομμα θα επρεπε να ηταν ολη την ωρα στους δρομους , να στηριζει οποια προσπαθεια αντιστασης , ειδικα οταν βλεπει να επιστρατευονται ,λες και ειμαστε χουντα (σχημα λογου αφου ειμαστε) ,οποιοι πανε να δημιουργησουνε προβλημα.

Οσοι περιμενουνε ως λυση το να ερθουνε οι εκλογες να ψηφισουν , θα εχουνε τρομερη απογοητευση.

Εχουμε καταντησει να κατεβαινουνε οι φασιστες στο δρομο , και οχι οι αριστεροι, καταντια...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο το ισχυριζομαι αυτο ? Μα ειναι προφανες , την ωρα που συνεχιζονται τα πιο βιαια μετρα απεναντι στην κοινωνια , ενα πραγματικα αριστερο κομμα θα επρεπε να ηταν ολη την ωρα στους δρομους , να στηριζει οποια προσπαθεια αντιστασης , ειδικα οταν βλεπει να επιστρατευονται ,λες και ειμαστε χουντα (σχημα λογου αφου ειμαστε) ,οποιοι πανε να δημιουργησουνε προβλημα.

Δίκιο έχεις στο ότι ένα Αριστερό κόμμα πρέπει να είναι στους δρόμους, αλλά υπάρχει ένας κίνδυνος σε αυτό.

Ο κόσμος κουράζεται όταν δεν βλέπει αποτελέσματα και τα παρατάει.

Εκείνες τις ημέρες με τους καθηγητές, είχαν γίνει συγκεντρώσεις και διαδηλώσεις, αλλά η προσέλευση του κόσμου ήταν μηδαμινή! Με τι κουράγιο να το συνεχίσουν;

Στους καθηγητές, έγινε ένας ψιλοπανικός με τον ΣΥΡΙΖΑ, την ΑΝΤΑΡΣΥΑ και άλλα αριστερά κόμματα.

Το πρόβλημα είναι, ότι αν απεργούσαν οι καθηγητές, ποιος θα έβαζε πλάτη ώστε να μην απολυθούν και οδηγηθούν στην φυλακή την επόμενη μέρα;

Η πιστευεις ότι όλοι οι καθηγητές δεν θα φοβόντουσαν και θα απεργούσαν οπότε και θα έπεφτε η κυβέρνηση. Από την άλλη, αν μόνο 1000/2000/3000 απεργούσαν, η κυβέρνηση θα έκανε πάρτυ! Κανείς δεν θα μπορούσε να βάλει πλάτη (γιατί έσπαγαν τον νόμο), και 3000 εκπαιδευτικοί λιγότεροι είναι ότι χρειάζοντε για να εξοικονομήσουν χρήματα..

Η όλη διαμάχη ήταν, αν υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να κάνουν κάτι οι καθηγητές, αν υπήρχε στημένο κάποιο κίνημα από πίσω. Ο ΣΥΡΙΖΑ έλεγε ότι δεν υπήρχε (και θα συμφωνήσω με αυτό, σε 2-3 βδομάδες τι να πρωτοπρολάβεις) και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, έλεγε αρλούμπες, αλλά με το 0.3% στις εκλογές, τι κίνδυνο να έχει να πάρει κόσμο στον λαιμό της;

Δεν ξέρω να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Active Member γράψε άκυρο. Χοχοχο

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Τι είπες τώρα!! Ευτυχώς που έχω φάει γιατί μου κόπηκε η όρεξη. : P

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1471299

''Active Member (Official) πω πω φαρμακι, που το κρύβατε όλο αυτό? Αν ξεπερνούσαμε το πρόβλημα και είμασταν κοντά σας θα ηταν όλα μια χαρά. Πόσο γουστάρετε να κανιβαλίζετε μερικοί. Πρέπει να σας κάθονται όλοι χωρίς αντίρηση ότι και να τους έχει τύχει. Λοιπόν φίλοι βιαστικοί και συννένοχοι, μαθήματα και υποδείξεις δεν δέχομαι από κανένα. Φυσικά και είχα υποχρέωση να ενημερώσω το κόσμο του low bap που μας στηρίζει τόσα χρόνια αυτόν και μόνο όμως. Ποιοι ειστε όλοι εσεις ρε; Απο πότε ρε κωλοτρυπίδες γίνατε αγωνιστές; Ρε άντε γαμηθείτε καριόλια και συρθείτε να πουλήσετε μούρη εκεί που πάλι δέκα τρελλοί βάζουν τη ζωή τους μπροστά για να ξεπλένετε τη ψυχή σας εσείς μουνόπανα.Πες τε και στους άλλους τους καλιτεχνάδες που συμμετέχουν που έτσι κι αλλοιώς κλάνουν ******α τόσα χρόνια ότι ένας επιπλέον λόγος που δεν ανεβαίνω, είναι για να μη βρεθώ δίπλα σ' αυτές τις γραφικές σκουληκαντέρες. Είχα και τύψεις που δεν θα ανεβαίναμε αλλά με κάτι ******α σαν κι εσας τώρα δε το μετανοιώνω καθόλου. Σας έπιασε ο πόνος για το τι τραβάνε εκεί οι ντόπιοι, ******α ρε. Εγώ μόνο αυτούς τους δέκα άντε δεκαπέντε σκέφτομαι που μετά τη τρελοπανηγυρη του Σαββάτου πάλι θα ναι μόνοι. Όπως μόνοι είμαστε στα δύσκολα πάντα εμείς.πριν από 16 ώρες

Active Member (Official) Και για να γλυτώσω μια και καλή απ' όλους τους ηλίθιους σ' αυτη τη χώρα δηλώνω από δω μέσα ότι δεν θα ξανασυμμετεχω σε τέτοιου είδους μαζώξεις όποιο και να το τίμημα, παλιοπουτάνες των καιρών.πριν από 16 ώρες''

Link to comment
Share on other sites

γενικά μου έκανε εντύπωση που θα πήγαιναν σε μια τέτοιου είδους συναυλία, γιατί πολύ παλιότερα είχαν αρνηθεί να πάνε σε ένα φεστιβάλ της ΚΝΕ, με την δικαιολογία ότι "δεν έρχονται για να ακουσουν την τέχνη μου" (δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια, αλλά αυτό ήταν περίπου το νόημα)...

πάντως θα ήθελα να δω και τις απαντήσεις του κόσμου, διοργανωτών και γιατί απάντησαν τόσο άσχημα είναι η αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Σκουπίδια: Υπηρέτης δυο… εργολάβων η κυβέρνηση

Λίγες ημέρες πριν ανακοινωθούν οι εργολάβοι που θα αναλάβουν τα φαραωνικά έργα για τη διαχείριση απορριμμάτων, η κυβέρνηση άσκησε πιέσεις για να αναβληθεί αποστολή επιθεωρητών του ευρωκοινοβουλίου, η οποία θα εξέταζε περιβαλλοντικά εγκλήματα που συντελούνται στη χώρα.

Όπως αποκαλύπτει στο τελευταίο του τεύχος το περιοδικό Unfollow η κυβέρνηση χαρίζει σε Έλληνες μεγαλοεργολάβους την κατασκευή γιγαντιαίων εργοστασίων διαχείρισης απορριμμάτων τα οποία ουσιαστικά δεν έχουν λόγο ύπαρξης, θα επιβαρύνουν τα δημοτικά τέλη και θα ακυρώσουν στην πράξη κάθε σχέδιο ανακύκλωσης.

Ο παίκτης που κινεί όμως τα νήματα είναι το Βερολίνο, το οποίο μέσω του τοποτηρητή Χανς Γιοακίμ Φούχτελ προσπαθεί να ξεφορτώσει στην Ελλάδα απαρχαιωμένη τεχνολογία διαχείρισης απορριμμάτων, η οποία δεν χρησιμοποιείται πλέον στη Γερμανία ως αναποτελεσματική και κοστοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'οτι στις τελευταιες εκλογες ψηφισα συριζα , ειναι ολοφανερο οτι εχει συμβιβαστει και ετοιμαζεται να γινει το νεο πασοκ.

Για ποιο λογο το ισχυριζομαι αυτο ? Μα ειναι προφανες , την ωρα που συνεχιζονται τα πιο βιαια μετρα απεναντι στην κοινωνια , ενα πραγματικα αριστερο κομμα θα επρεπε να ηταν ολη την ωρα στους δρομους , να στηριζει οποια προσπαθεια αντιστασης , ειδικα οταν βλεπει να επιστρατευονται ,λες και ειμαστε χουντα (σχημα λογου αφου ειμαστε) ,οποιοι πανε να δημιουργησουνε προβλημα.

Οσοι περιμενουνε ως λυση το να ερθουνε οι εκλογες να ψηφισουν , θα εχουνε τρομερη απογοητευση.

Εχουμε καταντησει να κατεβαινουνε οι φασιστες στο δρομο , και οχι οι αριστεροι, καταντια...

Εγώ λέω να το ξανακάνεις. Θα το κάνω και εγώ. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως δέρνουν οι αριστεροί όταν φοράνε τα καλά τους. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.