Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μα τους βλέπεις ρε Γιάγκο παραμονή Πολυτεχνείου το βράδυ να πηγαίνουν στη Στουρνάρη. Γιατί πάνε; Για να μαζέψουν μαργαρίτες;

Να το ξαναγράψουμε λοιπόν γιατί σας διέφυγε. Μετά το τέλος της πορείας-διαμαρτυρίας για τις συνθήκες της εκπαίδευσης, θα γινόταν συνέλευση των συντονιστικών οργάνων των φοιτητικών συλλόγων. Είδες πουθενά στα πλάνα που τραβήχτηκαν μπαχαλάκιδες; είδες άτομα με καλυμμένα πρόσωπα; με λοστούς; με κράνη; με μολότωφ; Όχι γιατί πολύ απλά ήταν όλοι τους εν ενεργεία φοιτητές και καθόλου "εξωσχολικοί".

Απόδειξη οτι κανένας δεν αντέδρασε στο ξυλίκι των ΜΑΤ, καμία μολότωφ δεν πετάχτηκε, καμία πέτρα δεν έφυγε. Θα μπορούσε να γίνει, αλλά δεν υπήρξε καμία αντίδραση.

Συμπέρασμα λοιπόν μην κάνουμε το άσπρο-μαύρο ή μην πετάμε στο ίδιο καζάνι τα πάντα λόγω προκατάληψης.

Κυρίως γιατί αυτός που πρέπει να αποδείξει τις καλές προθέσεις δεν είναι ο απλός κόσμος που έχει το δίκιο με το μέρος του, αλλά η βρώμα αυτών στην εξουσία είναι που πρέπει να καθαριστεί πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αν μου λέγανε "Πάμε Πέμπτη βράδυ για συνέλευση στο παλιό πολυτεχνείο", σορρυ δε θα πήγαινα. Θα προτιμούσα κάποιο ΤΕΙ στο Αιγάλεω, μακρυά από το κέντρο και πιό ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αν μου λέγανε "Πάμε Πέμπτη βράδυ για συνέλευση στο παλιό πολυτεχνείο", σορρυ δε θα πήγαινα. Θα προτιμούσα κάποιο ΤΕΙ στο Αιγάλεω, μακρυά από το κέντρο και πιό ήσυχα.

Δεν είναι λάθος το κριτήριο σκέψης σου, όμως ξεχνάς οτι κάποια πράγματα λόγω ιστορικών γεγονότων και εικόνων του παρελθόντος αποκτούν ένα πιο παραδοσιακό χαρακτήρα και τείνουν να γίνουν ο κανόνας για να μην ξεχνάμε ποιοί είμαστε και από πού ερχόμαστε.

Εκτός αν διαφωνείς οτι η ιστορία, κακώς εξιστορείται και διατηρείται, και είναι καλύτερα να ξεχνάμε.

Να ξεχάσουμε τα γεγονότα του Πολυτεχνείου για χάρην των επεισοδίων με τα ΜΑΤ, να ξεχάσουνε και οι Γιαπωνέζοι τις ατομικές βόμβες και τις εκδηλώσεις που γίνονται κάθε χρόνο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι η γενιά του Πολυτεχνείου ήταν για τη χώρα ότι η ατομικές βόμβες για την Ιαπωνία :p

Ασχέτως εξέλιξης, θεωρείς οτι κάθε ιστορικό γεγονός, αξίζει να διαγραφεί για χάρην προκατάληψης; Μήπως παραείσαι passive στο επίπεδο αντίδρασης απέναντι στα προβλήματα της σημερινής Ελλάδας και έχεις χάσει την επιθυμία για κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Η επιθυμία για κάτι καλύτερο σαφώς και υπάρχει, απλά νομίζω ότι αυτή τη περίοδο είμαστε λίγο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Από τη μία έχουμε την χούντα του "Έτσι θέλω" και από την άλλη τη χούντα του "Έτσι πρέπει". Σε ένα τέτοιο πολωμένο κλίμα προσπαθώ να δω τα πράγματα όσο πιο ορθολογικά μπορώ, χωρίς να εξιδανικεύω καταστάσεις και χωρίς να παρασύρομαι από συναισθηματισμούς. Σαφώς και το Πολυτεχνείο είναι μια λαμπρή σελίδα αντίστασης στο βιβλίο της Ελληνικής Ιστορίας αλλά από το πολύ τράβα τράβα θα τη σκίσουμε και αυτή σε λίγο. Και για το παράδειγμά σου, έχεις δει τους Γιαπωνέζους να κάνουν κάθε χρόνο πορεία στην Αμερικάνικη πρεσβεία και να φωνάζουν;

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Η επιθυμία για κάτι καλύτερο σαφώς και υπάρχει, απλά νομίζω ότι αυτή τη περίοδο είμαστε λίγο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Από τη μία έχουμε την χούντα του "Έτσι θέλω" και από την άλλη τη χούντα του "Έτσι πρέπει". Σε ένα τέτοιο πολωμένο κλίμα προσπαθώ να δω τα πράγματα όσο πιο ορθολογικά μπορώ, χωρίς να εξιδανικεύω καταστάσεις και χωρίς να παρασύρομαι από συναισθηματισμούς. Σαφώς και το Πολυτεχνείο είναι μια λαμπρή σελίδα αντίστασης στο βιβλίο της Ελληνικής Ιστορίας αλλά από το πολύ τράβα τράβα θα τη σκίσουμε και αυτή σε λίγο. Και για το παράδειγμά σου, έχεις δει τους Γιαπωνέζους να κάνουν κάθε χρόνο πορεία στην Αμερικάνικη πρεσβεία και να φωνάζουν;

Βλέπω τους Γιαπωνέζους πλέον μυαλωμένους στη γενικότερη στάση τους απέναντι στον υπόλοιπο κόσμο και σε ποιο επίπεδο κρατάνε τα γκέμια όσων θέλουν να χειρίζονται οι ίδιοι και όχι κάποιος τρίτος για το καλό της χώρας τους.

Αντίθετα εμείς, αν σβήσουμε ακόμα και τις όποιες έστω και στραβές αναμνήσεις υπάρχουν, δε παύει να είναι όπως λες μια σελίδα αντίστασης και πυγμής του απλού λαού απέναντι στην καταπίεση. Και αν τη σβήσουμε και αυτή καλύτερα να χορέψουμε το χορό του Ζαλόγγου και να πάμε να πέφτουμε ένας ένας από την Ακρόπολη και το Λυκαβηττό.

Δεν διαπραγματευόμαι λοιπόν την οποιαδήποτε εναλλακτική φωνή διαμαρτυρίας ακόμα και αρνητικά να έχει εφόσον ξέρω οτι είτε θα διαμαρτυρηθώ με μέσα, όπλα, στρατηγικές που δε βρίσκουν τους πάντες σύμφωνους, είτε θα πετάξω λευκή πετσέτα και θα αφήσω το αγγούρι να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει, όσες φορές θέλει μέχρι να αφήσω την τελευταία μου ανάσα εγώ και τα παιδιά μου και τα εγγόνια μου.

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από Superior_Mind
Link to comment
Share on other sites

Τώρα συμβαίνει αυτό. Όταν τους μπήκε το αγγούρι δε φωνάζανε, αλλά έβαλαν το κεφάλι κάτω και όλοι μαζί ανοικοδόμησαν τη χώρα. Εδώ μόνο να φωνάζουμε ξέρουμε και να μιλάμε για θεωρίες συνωμοσίας και να περιμένουμε τους ΕΛ να έρθουν να μας σώσουν.

Το θέμα είναι η απόδοση ευθυνών και βλέπω πολλά πρώην μέλη κυβερνήσεων που μας έφεραν εδώ που μας έφεραν να κυκλοφορούν έξω κύριοι και να τους κάνουν ακόμα τεμενάδες. Ούτε ένα χαρακίρι, ούτε ένα συγνώμη. Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα λοιπόν ανοικοδομείται από τη νέα γενιά και στο πως γαλουχείται. Αν έχεις πετάξει προσωπικά λευκή πετσέτα σε οποιαδήποτε αντίδραση της νέας γενιάς, έστω με τα λάθη της, νέα γενιά είναι θα κάνει λάθη, πως περιμένεις να δεις άσπρη μέρα; Από την παλιά φουρνιά που όπως λες έχει δείξει τις δυνάμεις της και το τι είναι ικανή να πράξει;

Εκτός αν είσαι της λογικής οτι κάθε μέρα που ξημερώνει, άδικα ξημερώνει μιας και η νέα γενιά είναι καταδικασμένη σε αέναο κύκλο και η πιθανότητα της εξαίρεσης και της πρωτοποριακής έμπνευσης έχει εξανεμιστεί, και άρα καλύτερα να αυτοκτονήσουμε όλοι μας να αδειάσει λίγο παραπάνω και ο πλανήτης από υπερπληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι η λευκή πετσέτα. Γιατί όλα τα βλέπεις μέσα από το πρίσμα των κινητοποιήσεων και των αντιδράσεων; Για εμένα είναι καθαρά θέμα συνολικής νοοτροπίας και το πως έχουμε μάθει (δεν έχουμε μάθει δυστυχώς) να δρούμε συλλογικά και όχι ο κάθε ένας για τη πάρτη του. Όταν θα μάθουμε να είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ, τότε θα δούμε άσπρη μέρα. Εγώ λυπάμαι, σε τρενάκι που πάει καρφί στο γκρεμό δεν ανεβαίνω. Αν το θεωρείς αυτό ρίψη λευκής πετσέτας, οκ τότε έχω πετάξει λευκή πετσέτα.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να αφήσω τη νέα γενιά να αναλάβει πρωτοβουλίες.

«Ιωάννα, γιατί είπες ότι έχουμε χούντα; Έχεις ζήσει τέτοια για να ξέρεις πώς είναι;» - POPAGANDA

10356161_908567839156092_5021288555675309955_n.jpg?oh=3ac78cba65a17c3f7eec4d137b335e5b&oe=5518F4FD&__gda__=1427613131_3ca6fca44b1600f2645e1fa09f29974e

Έγινε επεξεργασία από Superior_Mind
Link to comment
Share on other sites

Από το σπίτι σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια πέτα μου ένα κεφτέ ευχαριστώ δε καπνίζω

Τώρα γιατί γειωνεις το θέμα? Την δική σου λογική χρησιμοποιώ.

Εσυ λες "Πάνε στο πανεπιστήμιο ενώ δεν έχουν μάθημα, άρα θα παρανομησουν, άρα τιμώρησε τους". Εγώ λέω "Βάζεις 5η ενώ είσαι ήδη στο όριο, άρα θα παράνομησεις, άρα να τιμωρηθείς"

Καμιά διαφορά δεν βλέπω

Link to comment
Share on other sites

astrolabos

Δε ξέρω αν είσαι πάνω από 40. Μου δείχνεις πάντως οτι χάνεις το ρομαντισμό σου και είναι χαρακτηριστικό αυτής της ηλικίας και πάνω. Λίγη κρυφή ελπίδα δεν είναι κακό να υπάρχει ξέρεις, και με την προϋπόθεση οτι οι εικόνες και τα κείμενα που παραθέτω λένε ψέμματα και όλα είναι μαύρα και άραχνα όπως τα παρουσιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Άει καλά..

"οποιαδήποτε εναλλακτική φωνή διαμαρτυρίας"

Παλουκάρια, όταν η νέα γενιά επαναλαμβάνει ακόμα το ΛΑΘΟΣ της φουρνιάς του πολυτεχνείου και της παρα-ιστορίας του, και νομίζει (έτσι διδάσκεται) ότι με αυτόν τον τρόπο θα φέρει να πάνω κάτω όπως τάχα έγινε τότε, δεν περιμένουμε και πολλά από αυτήν. Νομίζω;

Αν οι αγώνες τις κάθε νέας γενιάς περιορίζονται πάλι πάλι πάλι πάλι σε καταλήψεις και πορείες, νίφκαμε....

Για να σας ρωτήσω και κάτι άλλο; Γιατί η "αγωνιζόμενη" νέα γενιά περιορίζεται στους φοιτητές και στα λυκειοπαίδα ίσως; Αυτοί που τελειώνουν γίνονται συστημικοί αμέσως να υποθέσω έ; Ρε, ο φοιτητής ρε, έχει άλλο άρωμα επαναστάτη σας λέω.

Έχουμε κολλήσει στα '70s τελικά πολύ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στο πανεπιστήμιο παραμονές της επετείου του πολυτεχνείου. Τι περιμένεις να κάνουν;

Βάζεις 5η ενώ είσαι στο όριο, τι περιμένω να κάνεις?

Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να υπάρξει τιμωρία πριν συντελεστει το αδίκημα??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.