Jump to content



Επιλογή Netbook!!


PClord

Recommended Posts

Παίδες,χρειάζομαι λίγη βοήθεια στην επιλογή...ψάχνω την καλύτερη λύση μέχρι 300euro και από Κωτσόβολο...

Οπότε έχω τις εξής επιλογές :

Asus 1001HA,Compaq 110 MiniC,Acer Aspire 1 A250,Acer Aspire A531H

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10041501

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10026881

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10035471

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10024271

Κατευθύνομαι προς το Compaq διότι είμαι κάτοχος του dv6000 και μου έχει βγει σκυλί + την κάρτα ήχου του... :p :P

P.S. PLZ,μόνο από Κωτσόβολο λόγω ειδικού διακανονισμού με δόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Acer Aspire one 751h καμια σχεση με τα Α250 και A531H στην τιμη των 300ευρω ειναι και αυτο,το πηρα και εγω απο τον κοτσοβολο πριν κανα 3 μηνο,λογικα θα υπαρχει ακομα. 11'6 οθονη 1366Χ768 και απο εσωτερικα πραματα οτι εχει ενα netbook. ;)

δεν εχω προθεση να επιρεασω απλα πληροφοριακα.

Link to comment
Share on other sites

Acer Aspire one 751h καμια σχεση με τα Α250 και A531H στην τιμη των 300ευρω ειναι και αυτο,το πηρα και εγω απο τον κοτσοβολο πριν κανα 3 μηνο,λογικα θα υπαρχει ακομα. 11'6 οθονη 1366Χ768 και απο εσωτερικα πραματα οτι εχει ενα netbook. ;)

δεν εχω προθεση να επιρεασω απλα πληροφοριακα.

Το κοίταξα και αυτό αλλά το απέκλεισα λόγω του 1.33 Ghz CPU... thnx για το ενδιαφέρον πάντως...!

Link to comment
Share on other sites

zen3

θα το ρωτήσω να δω αν το έχουν ;)

gbak

Αν ήταν να πάρω nVidia ION + Intel Atom N280 θα έπαιρνα το Compaq 311c ή MSI Wind χωρίς δεύτερη σκέψη...!

Αλλά δυστυχώς δεν με ενδιαφέρει netbook με 12' και επιδόσεις,το μόνο που θέλω είναι να τρέχει το πολύ ένα game επιπέδου most wanted,να ακούω και κανά τραγουδάκι (:dance3:) και να μπορώ να γράφω pascal,html και C στην σχολή μου ;)

:smoke:πολλά ζητάω...? xD

Link to comment
Share on other sites

zen3

θα το ρωτήσω να δω αν το έχουν ;)

gbak

Αν ήταν να πάρω nVidia ION + Intel Atom N280 θα έπαιρνα το Compaq 311c ή MSI Wind χωρίς δεύτερη σκέψη...!

Αλλά δυστυχώς δεν με ενδιαφέρει netbook με 12' και επιδόσεις,το μόνο που θέλω είναι να τρέχει το πολύ ένα game επιπέδου most wanted,να ακούω και κανά τραγουδάκι (:dance3:) και να μπορώ να γράφω pascal,html και C στην σχολή μου ;)

:smoke:πολλά ζητάω...? xD

Για τις ανάγκες που θέτεις ίσως και να μην σε καλύπτει το Netbook...

- Για πολύωρη πληκτρολόγηση χωρίς να κουράζεσαι και να μην σου βγαίνουν τα μάτια χρειάζεσαι

1- μεγάλο πληκτρολόγιο και 2- σχετικά μεγάλη οθόνη (από 12" και πάνω ίσως).

- Για παιχνίδια πιθανότατα να χρειάζεσαι κάτι καλύτερο σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών σε σχέση με ότι φοράνε τα netbooks.

Link to comment
Share on other sites

Το most wanted χωρίς ION και 12αρι το ξεχνάς, όπως και όλα τα παιχνίδια μετά το 2005 (για να μην πω πιο πριν)!

ΤΟ πληκτρολόγιο, ειδικά στα Asus, είναι πολύ άνετο, αλλά την 12αρα οθόνη του την θέλει για πάνω από 2 ώρες συνεχόμενη ενασχόληση!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά,έχω και κανονικό pc...! :p

Αυτό που χρειάζομαι είναι ένα οικονομικό netbook προκειμένου να μπορώ να κάνω την δουλεία μου στην σχολή και να παίζω κανά παιχνιδάκι σε κάποια ταξίδια 5-6ωρών που κάνω που και που... ;)

τουλάχιστων εγώ το βρίσκω χαζό να δώσω πάνω από 300euro γιατί καλύτερα είναι να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάνα laptop... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

...γιατί καλύτερα είναι να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάνα laptop... :getlost:

Ξαναλέω ότι για τις 2 δραστηριότητες που ανέφερες ότι θέλεις να εξυπηρετήσεις είναι καλύτερο να δώσεις κάτιτις παραπάνω για κάτι μεγαλύτερο...

Πρώην κάτοχος Acer D150X

--> άβολο και μικρό πληκτρολόγιο για τις δακτυλάρες μου = ταλαιπωρία στην δακτυλογράφηση.

--> μακροπρόθεσμα κατάλαβα ότι η οθόνη είναι μικρή και μερικές φορές το σερφάρισμα γίνεται κουραστικό.

--> με 1.66GHz Atom + intel 950gpu αρκετές ταινίες σε 420p τις αναπαρήγαγε με σπασίματα και ασυγχρόνιστο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξέχασα :p

Mε το που πάρω το μηχανηματάκι:

1)η 1gb ram θα φάει πέταμα και θα μπει 2gb για βελτίωση της Intel 950G (Shared mem)

2)θα χρησιμοποιήσω Intel Gma booster (GPU Overclocker)

3)2gb Readyboost από SD

4)Format και εγκατάσταση Windows 7 Ultimate...

Με αυτά τα πραγματάκια έχουμε τρέξει Need for Speed U2 + Most Wanted με απόδοση κάτι λιγότερο από τέλειο σε Aspire D250...! :yes2:;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι για τις 2 δραστηριότητες που ανέφερες ότι θέλεις να εξυπηρετήσεις είναι καλύτερο να δώσεις κάτιτις παραπάνω για κάτι μεγαλύτερο...

Πρώην κάτοχος Acer D150X

--> άβολο και μικρό πληκτρολόγιο για τις δακτυλάρες μου = ταλαιπωρία στην δακτυλογράφηση.

--> μακροπρόθεσμα κατάλαβα ότι η οθόνη είναι μικρή και μερικές φορές το σερφάρισμα γίνεται κουραστικό.

--> με 1.66GHz Atom + intel 950gpu αρκετές ταινίες σε 420p τις αναπαρήγαγε με σπασίματα και ασυγχρόνιστο ήχο.

Το D150 δεν έχει τον N270 1.6gHz? :tomato:

sorry που ρωτάω έτσι αλλά αν έχει τον N280 με τα 1.66gHz,με ενδιαφέρει...! :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ :D :D

Πήρα το Compaq (HP) 311c :

http://www.msystems.gr/products/big/9754.jpg1 Gb ddr2 ram,N270 1.6Ghz,160Gb Sata II (5400rpm),nVidia ION,11' οθόνη... ;)

Λογικά αύριο θα μπει η 2Gb ddr2 Kingston που έχω ήδη πάρει! :jump:

ευχαριστώ για όλες τις γνώμες σας παιδιά! :D:D:D

P.S.

αν θέλετε μπορώ να σας κάνω και κανά review ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί όσα netbook έχω τεστάρει σέρνονται??

κάτι γρήγορο υπάρχει?

Όταν λες σέρνονται, τι εννοείς? Προσδιόρισε το λίγο!

Αν λες ότι είναι πιο αργά από οποιοδήποτε laptop, μάλλον οφείλεται στο hw:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί όσα netbook έχω τεστάρει σέρνονται??

κάτι γρήγορο υπάρχει?

Κάτι σε Laptop σου κάνει?? :p:P:P

Πάντως το 311c που πήρα εκτώς από έργο τέχνης είναι πολύ λειτουργικό ;) (ddr3 + nVidia ION Le (shared 320mb) )

Τώρα έρχονται και 2-3 Asus με ION2,για να δούμε... ;);)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.