Jump to content


Windows XP:και μία ερώτηση για registrάκιδες


serpico75

Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε Windows XP, ήθελα να κάνω κάτι πειράματα με το μητρώο. Το πήρα λοιπόν backup (το έκανα export) σε ένα αρχείο.

Όταν λοιπόν τελείωσα τα πειράματα και ήμουν και πάλι Windows, πήγα να φορτώσω το μητρώο από το αρχείο που το είχα πάρει backup (να το κάνω import) και μου έβγαλε μήνυμα ότι δε μπορεί να το φορτώσει ολόκληρο διότι τα Windows εκείνη τη στιγμή χρησιμοποιούνται. Για να σας πω την αλήθεια είναι κάτι το οποίο περίμενα.

Πώς το φορτώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ενημερώσω ότι το πείραμα που έκανα δεν απέδωσε και ήταν το εξής:

Έχω κάνει εγκατάσταση τα XP σε IDE mode και ήθελα (μέσω αυτού του link) να το γυρίσω σε AHCI. Τζίφος. Τον driver (.sys αρχείο για το AHCI) τον έχω βρει και το έχω δηλώσει στο script για την εισαγωγή στο μητρώο αλλά είναι δύσκολο να δηλώσω τα υπόλοιπα (νούμερα σχετικά με sub, dev, κλπ).

Αλλά μην ανησυχείτε. Όλ' αυτά τα έκανα σε ένα pc που έχω για πειράματα για να μάθω και κάτι.

Τώρα, αν κάποιος το έχει κάνει και τα έχει καταφέρει, you know...

Το θέμα είναι πως το αρχείο αυτό δουλεύει και είναι γι' αυτή τη δουλειά αλλά πρέπει να δηλώσεις τα αντίστοιχα νούμερα για κάθε μητρική. Αυτό είναι το δύσκολο.

Όπως λέει και ο τύπος στο topic υπάρχει το Linux live-cd και δίνει και το command που θα σου βγάλει τα νούμερα για τον controller της μητρικής σου και πρέπει να τα προσαρμώσεις στο script.

Αλλά νομίζω πως αντί για το Linux live-cd την ίδια δουλειά θα σου κάνει π.χ. το HWinfo ή κάποιο άλλο utility σε Win (δεν είμαι σίγουρος.. ίσως).

Υ.Γ. μητρική ASUS M3N78. Και που σας δίνω τη μητρική, όμως, και να μου δώσει κάποιος έτοιμος το script γι' αυτή τη μητρική, το θέμα είναι να μάθω να φτιάχνω το script μόνος μου. Ή και κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται για το ίδιο, μόνος να μάθει να φτιάχνει το script για τη μητρική που θέλει.

Αν google-άρετε το θέμα θα δείτε το αντίστοιχο script για άλλες μητρικές και πως δουλεύει. Αλλά είναι λίγο δύσκολο να το προσαρμόσεις σε κάθε μητρική.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

το ειχα χρειαστει πριν 2 χρονια κοντα, να το κανω, αλλα σε αλλη πλατφορμα (775) , και με καποιο απο τα 2 links (δε θυμαμαι μετα απο τοσο καιρο ποιο :( ) , ειχα κανει την αλλαγη απο IDE σε ΑHCI , απροβληματιστα. ισως σε βοηθησουν.

link1 , link2

Link to comment
Share on other sites

papatsonis, το δεύτερο link είναι το δεύτερο που έχω βρει και πάνω στο οποίο προσπαθώ να δουλέψω. Είναι παρόμοιο με αυτό το οποίο έχω δώσει και στο δικό μου thread.

Θα δοκιμάσω με το πρώτο που δίνεις και ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Σε Windows XP, ήθελα να κάνω κάτι πειράματα με το μητρώο. Το πήρα λοιπόν backup (το έκανα export) σε ένα αρχείο.

Μια γενική παρατήρηση πάνω σε αυτό.

Το backup ολόκληρης της registry, παρ' ότι προσφέρεται σα δυνατότητα από τα Windows, δε γίνεται ποτέ με επιτυχία.

Μπορώ να το επιβεβαιώσω για τα XP και τα Vista, αλλά φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για τα 7 στα οποία δεν το εχω δοκιμάσει.

Η μόνη λύση είναι τα μεμονωμένα backups, συγκεκριμμένων branches πριν αυτά υποστούν αλλαγή. Αυτή η λύση δουλεύει, αλλά είναι αρκετά άβολη σε περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε πολλά πράγματα.

Αν θέλεις να αποθηκεύσεις ολόκληρη τη registry, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Erunt. Παλιότερα που το είχα χρειαστεί, είχα επιτυχία. Μιας και το pc το έχεις για πειράματα όπως λες, μπορείς να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

BartPE XP CD -> Boot από το CD -> Ανοιγεις την registry (είναι ένα ερχείο) και κάνεις τις δουλειές σου.

edit :

Some links :

http://windowsxp.mvps.org/peboot.htm.

http://www.icompute.info/restore_with_B_PE_disk.htm

http://smallvoid.com/article/winnt-offline-registry-edit.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το ειχα χρειαστει πριν 2 χρονια κοντα, να το κανω, αλλα σε αλλη πλατφορμα (775) , και με καποιο απο τα 2 links (δε θυμαμαι μετα απο τοσο καιρο ποιο :( ) , ειχα κανει την αλλαγη απο IDE σε ΑHCI , απροβληματιστα. ισως σε βοηθησουν.

link1 , link2

Αλλαξα απο IDE σε ΑHCI οπως ελεγε το λινκ1.Τον σκληρο των Windows τον αναγνωρισε κανονικα,ομως ενα δευτερο σκληρο δεν τον βλεπουν καθολου τα ΧΡ.Μονο στην διαχειριση συσκευων τον βλεπει σαν Volume0.O intel matrix storage manager τον αναγνωριζει κανονικα.Δοκιμασα unistall των drivers αλλα τιποτα.Οταν τον βαζω στο Jmicron controller της mobo(as IDE) αναγνωριζεται κανονικα απο τα ΧΡ.Τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.