Jump to content


ΒΟΗΘΕΙΑ cisco 876w


PainkiLer

Recommended Posts

Καλημερα( τι καλη, χάλια ξεκίνησε)

Μόλις μου ήρθε το παραπανω router, το οποιο μόλις το είχαν κάνει επείδηξη σε μια εταιρία.Προφανως δουλευε ρολόι.

Αφού το βάζω να δουλέψει και το συνδεω μα την ethernet μου αναβει κανονικα το led και αλλο ενα του wireless.

Εγκατεστησα το προγραμμα του router (SDM) και κάποια στιγμή μου ζήτησε κωδικό τον οποίο δεν τον είχα.Ετσι αποφάσησα να του κανω reset.Ελα ομως που με αναμενο το router δεν εκανε.Ετσι διαβασα καποιου να παταω το reset απο πριν και να το ανοιξω με πατημενο το reset, μεχρι να αναβοσβησουν τα led του.Τελικα δεν αναβοσβησαν,αλλα απλά αναψαν για λιγο και εσβησαν.Από εκεινη τη στηγμη και μετα οταν αναβω το router μου αναβει μόνο το led της ethernet που εχω συνδεσει στο pc.Προσπαθει να παρει ip το pc και μετα απο λιγο το led σβηνει.Και χωρις να συνδεσω κατι στην ethernet αν βαλω μετα απο 1-2 λεπτα το utp στην θυρα παλι δεν αναβει το led της.

Θελει να μπω από την console θυρα για να το φτιαξω; Χαλασε; Τι εγινε;

Εχω ξενερωσει αφανταστα, δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Μπές με κονσόλα να δείς τι σου εμφανίζει. Κάνε και ένα show run για να δείς το configuration του ρουτερ.

Υ.Γ. Έχεις καμία ιδέα απο cisco ή πρώτη φορά έρχεσαι σε επαφή με τέτοιο εξοπλισμό?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι αυτό:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Adapters/Konig-Convertor-Usb-A-Male-To-Db9-Male-Male-140-0239.htm

Και φυσικά και το κονσολοκαλώδιο της cisco!!

Θα σου πρότεινα πάντως να το δώσεις το ρουτερ γιατί θα σε παιδέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ας με παιδέψει.Αν είναι να κάνω σωστά τη δουλειά μου χωρίς χαζά μηχανήματα της πλάκας, που έχω φάει τόσα χρόνια στη μάπα, δεν με πειράζει.Θα μάθω.

Παλιά δεν είχα βρει τέτοιο μετατροπέα(usb-serial).

http://www.kame.net/~suz/cisco-cable.html αυτό δεν θα κάνει δουλειά?

Γιατί μου έστειλαν τo router από Αθήνα και δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να μου στείλουν το καλώδιο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λεγόμενο reverse καλώδιο γιατι ότι έχεις απο τη μια πλευρά το αντίθετο ακριβώς έχεις στην απέναντι.

Αυτό είναι γνωστό.

Χρειάζεσαι όμως και το RJ45-DSubpPin changer.

Δηλαδή το καλώδιο έχει πάνω κύκλωμα μετατροπής;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλά μετατρέπει το Pin out του rj45 σε σειριακό. Πάρε το καλώδιο που σου λέω και ζήτα να σου στείλουν και το καλώδιο που λείπει. Τέλος θα σου πώ ότι δεν χρειάζεσαι τέτοιο εξοπλισμό για να σερφάρεις. Υπάρχουν και άλλα ρουτερ αρκετά αξιόπιστα για να κάνεις τη δουλειά σου και θα σε παιδέψουν πολύ λιγότερο. Λόγω της απειρίας σου για να καταφέρεις να φτιάξεις ένα dhcp και να σετάρεις τη dsl θα σου πάρει πολύ καιρό... Φυσικά μπορείς να βρείς κάποια έτοιμα configuration αλλά έτσι δεν θα μάθεις. Γενικά θέλει αρκετό διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλές.Και λέω να το ρίξω στο διάβασμα.Αλλωστε το αντικείμενο που σπουδάζω έχει να κάνει και λίγο με δίκτυα.

Μια βασική ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να το χάλασα ή όχι;Τα υπόλοιπα θα τα λύσω,με βοήθεια βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να έσβησες το configuration. Λογικά έχει σαν default ip την 10.10.10.1/24. Δοκίμασε να βάλεις εσύ στην κάρτα ethernet του υπολογιστή σου

ip 10.10.10.10.2

subnet mask 255.255.255.0

default gateway 10.10.10.1

Άνοιξε ενα command line και δώσε την εντολή ping 10.10.10.1. Αν κανει με επιτυχία Ping τότε δώσε την εντολή telnet 10.10.10.1 και δώσε για username cisco kai password cisco.

Μετά γραψε ena και δώσε για password πάλι cisco. Τέλος δώσε την εντολή show run και ποσταρε τα αποτελέσματα.

Υ.Γ. H forthnet έχει και κάποια παραδείγματα για να σεταρεις το ρουτερ.

http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=141679

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά βρες από κάπου ένα κονσολοκαλώδιο και μια σειριακή. Μετά με ένα terminal emulator (putty, securecrt, hyperterminal) συνδέσου πάνω στο 876 και χτύπα του ένα σβήσιμο-άναμα για να δεις αυτά που σου βγάζει στην αρχή που φορτώνει. Αν είσαι τυχερός θα φορτώνει σωστά το ios και δε θα έχει κωδικό στην κονσόλα, οπότε θα μπεις να του βάλεις γρήγορα μία IP και να συνεχίσεις το ρύθμισμα από το gui.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν το κονσοκαλώδιο με courier και πήρα μετατροπέα από σειριακή σε usb.

Μίλησα με τον τεχνικό και θέλει οποσδήποτε το καλώδιο.

Οπότε είμαι έτοιμος να ξεκινήσω την επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να συνδεσεις Pc & Router μεταξυ τους με ενα lan καλωδιο (ο cisco ειναι autosense δεν χρειαζεσε cross). Δωσε στο PC καρφωτα 10.10.10.2 και mask 255.255.255.0. Κανε ping την 10.10.10.1 που ειναι o cisco. Αν απαντησει telnet 10.10.10.1 Username:cisco password cisco. Αν δεις yourname# δωσε show configuration για να δεις το configuration.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jimsid αυτο που λες το κάναμε, άμα δεις και πιο πάνω.

Όποιος έχει την διάθεση και ξέρει, να μου πει τι κάνω μετά απο το reset με εντολές από κονσόλα, ας ποστάρει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.