Jump to content


Windows 7: Πρόβλημα με "αποκατάσταση συστήματος"


Stallone

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Εδώ και 2-3 μέρες το PC μου έγινε κάπως πιο αργό (όταν το ανοίγω αργούν να ανοίξουν τα windows ενώ δεν ήταν έτσι).

Σκέφτηκα λοιπόν μήπως φταίει κανένα πρόγραμμα απ'αυτά που έχω φορτώσει τώρα τελευταία και επιχείρησα να του κάνω "επαναφορά συστήματος" (ξέρετε, που επιλέγουμε ένα προγενέστερο σημείο επαναφοράς).

Ενώ ακολουθώ όμως όλη την διαδικασία, στο τέλος μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει: "η επαναφορά απέτυχε γιατί το αρχείο ή ο κατάλογος έχει καταστραφεί και δεν είναι δυνατόν να αναγνώσει (0x80070570)". Επέλεξα άλλο σημείο επαναφοράς αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Υπάρχει κανένας τρόπος να το διορθώσω και πως;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη - Όλα τα προγράμματα - βοηθήματα - δεξί κλικ στο Command Prompt και Εκτέλεση ως διαχειριστής.

Δώσε chkdsk /r /f. Θα σου πει να γίνει restart για να γίνει ο έλεγχος. Πάτα ΟΚ.

Αφού γίνει ο έλεγχος δοκίμασε να κάνεις system restore από Safe Mode.

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη - Όλα τα προγράμματα - βοηθήματα - δεξί κλικ στο Command Prompt και Εκτέλεση ως διαχειριστής.

Δώσε chkdsk /r /f. Θα σου πει να γίνει restart για να γίνει ο έλεγχος. Πάτα ΟΚ.

Αφού γίνει ο έλεγχος δοκίμασε να κάνεις system restore από Safe Mode.

Φίλε μου το κάνω αλλά δεν ξέρω αν το κάνω σωστά.

Ανοίγει αυτή η μαύρη οθόνη (command prompt), του βάζω την εντολή (chkdsk /r/f), κάνει κάτι υπολογισμούς (μάλλον διορθώνει αρχεία) και η μαύρη οθόνη σβήνει μόνη της (δεν με ρωτάει τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Δίνω την εντολή στο command prompt και μου γράφει:

"Το σύστημα αρχείων είναι NTFS. Δεν είναι δυνατόν το κλείδωμα της τρέχουσας μονάδας".

και πιο κάτω

"Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση της εντολής chkdsk γιατί ο τόμος χρησιμοποιείται από μια άλλη διεργασία. Θέλετε να προγραμματίσετε έλεγχο του τόμου την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει το σύστημα; (N/O)" (μάλλον σημαίνει NO ή ΟΚ).

Μετά; βάζω "Ο" τίποτα. Βάζω "ΟΚ" τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα όπως μου είπατε αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Κάποιο αρχείο έχει καταστραφεί.

Μήπως αν κάνω format και ξαναφορτώσω τα windows απ'την αρχή λέτε να καταφέρω τίποτα;

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.