Jump to content



αγορά νέου HDD 1TB


BloodMage

Recommended Posts

βσκ θελω να παρω 2-3 δισκους 1Tb.....samsung F3 απλα ιθελα να ρωτισω αν

1 - οι F3 ειναι μονο για raid (γτ λεω να μην κανω raid0 λογο ασφαλειας, επισις αν κανω raid1 θα χασω ταχυτητα και χορο οποτε λεω να μην κανω raid)

2 - λετε να παω σε western digital (seagate δεν ψινομαι κθλ μετα το 7200.11)

θα χρισιμοποιηθουν μονο για αποθικευτικο χορο γιαυτο θα ιθελα να ειναι οσο γινετε πιο αξιοπιστοι παρα γριγοροι

οποιαδιποτε προταση ειναι ευπροσδεκτη

ty εκ τον προτερον

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Τι θα προτεινατε για 1 tb σκληρο??Ειμαι αναμεσα στους 3 παρακατω.

WESTERN DIGITAL WD10EARS 1TB CAVIAR GREEN SATA2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303617&u=WESTERN-DIGITAL-WD10EARS-1TB-CAVIAR-GREEN-SATA2

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303728&u=WESTERN-DIGITAL-1TB-WD1001FALS-CAVIAR-BLACK-SATA2

SAMSUNG HD103UJ 1TB

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134000919

Αν υπαρχει και καποια αλλη προταση καπου στα 80 ευρω...

O πρωτος μπηκε ως επιλογη λογω 64 mb buffer memory.Και ο black caviar εχει και 5 χρονια εγγυηση εναντι 3 των αλλων 2.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα που δουλεύεω τώρα έχω έναν seagate 7200.11 (δε μου έχει κάνει καμία ιστορία, χτύπα ξύλο), έναν maxtor και έναν black 750ρη. Τον τελευταίο τον πήρα πρόσφατα. O wd είναι ο πιο θορυβώδης. Είναι κ 8-10 βαθμούς πιο ζεστός από τον seagate (και είναι και πιο κάτω από τον seagate στο κουτί, και ο seagate έχει το λειτουργικό). Είναι όμως και πιο γρήγορος από τον seagate. My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

volrath κανε update στο firmware πριν σου χτυπήσει ο 7200.11

Ευχαριστώ, αλλά να σου πω την αλήθεια, τον έχω, χμ, 2-3 χρόνια, με 24/7 λειτουργία, διακοπές απο ΔΕΗ, κεραυνούς - πλημμύρες. Άμα είναι να "φύγει", θα "φύγει" με δαύφνες. He will be remembered :D

μετά από λίγο ψάξιμο, δεν υπάρχει ούτως ή άλλως firmware για τον δίσκο μου. Είναι καλής φουρνιάς :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερος δισκος απο τους WD.

πως δικαιολογείται αυτό; Από ποια άποψη καλύτερος;

Black ή RE3. Όχι Green. RE3 αν κάνεις RAID. (ίσως βγήκαν και RE4, δεν είμαι σίγουρος).

Τι παραπάνω δίνει ο RE3 [ή τι λιγότερο δίνει ο Green] όσον αφορά στο RAID; επί του πρακτέου

Link to comment
Share on other sites

O F3 είναι (λένε) λίγο πιο σβέλτος σε sequencial (μεγάλα αρχεία). Στα υπόλοιπα ο RE4 είναι μπροστά. Ο RE4 επίσης, ώς γνήσιο WD τέκνο είναι λίγο (4-5 C) πιο ζεστός και πιο γουργουριστός (I love that sound).

Ο Green έχω την εντύπωση ότι δεν έχει την σπιρτάδα των άλλων λόγο... πρασινάδας. Μήπως είναι σε πιο χαμηλές στροφές ή μπαίνει σε κανένα πιο αργό mode για να μη καίει ρεύμα?

Οι RE3 (και προσφάτως RE4) υποτείθεται είναι για RAID. Παλαιότερα είχαν μεγαλύτερο MTBF από τους απλούς. ΄

O Θωμάς είχε πρόσφατα συγκεντρωτικό bench.

Link to comment
Share on other sites

@deninho:τα 2 platters των 500gb που εχει ο f3 του δινουν πολυ καλυτερες ταχ. σε read σε σχεση με το RE3..και ειναι και πολυ πιο ησυχος......ομως ο νεος sata3 caviar black(WD1002FAEX) με τα 64mb cache λογικα θα τον περναει λογω 6gb/s (ακομα και σε sata 2 mode) και 2 platter....

επισης, ο green λειτουργει συνεχεια σε 5400 rpm....δεν μεταβαλει την ταχυτητα του...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει σημασία για ΤΙ τον θέλετε τον δίσκο...

για αποθήκη, δεν βρίσκω λόγο να μην πάρετε τους 1.5 τέρα (WD green πχ) που είναι στα 96 ευρω... εκεί δεν σε νοιάζει η ταχύτητα.

Αν τον θέλετε για λειτουργικά κλπ, οκ ο Black.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.