Jump to content



Project "Oil PC"


pug_f_e

Recommended Posts

γεια σας προσφατα εκανα και εγω το ιδιο με ενα παλιο p4 που ειχα για δοκιμες! ειπα να κανω μια φτηνη κατασκευη να δω πως θα παει κ αργοτερα εχω σκεφτει την τελικη μορφη του πως θα ειναι!

παρατηρησα λοιπον οτι την θερμαινομενη σιλικονη την λιωνει μεσα σε μια ημερα ενω αντιθετα η κανονικη εχει δειξει οτι αντεχει(απλως διογκωνεται λιγο) ισως απο αυτο να εσπασε και το τζαμι του ενυδρειου σου! ισως διογκωθηκε ανομοιομορφα κ ζορισε το τζαμι... (ισως ομως και απλα να ετυχε)

εγω πηρα πλαστικο διαφανο κουτι 20l με καπακι 7ευρω και τα εβαλα ολα εκει!

η μελλοντικη κατασκευη θα ειναι σε τζαμι στεγανο απο πανω (γιατι παρατηρω μια μικρη εξατμιση της παραφινης) ενοειτε ολες οι θυρες με προεκτασεις να ειναι εξω κ σκεφτομαι κ ενα συστημα ψυξης του λαδιου με peltier η με καποιο radiator και αντλια

Έγινε επεξεργασία από storm
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pug_f_e: Την εν λόγο γυάλα την έχω πάρει και εγώ από γνωστό πετσοπ της Θεσσαλονίκης και την έχω από τον Φεβρουάριο με ψαράκια μέσα και δεν έχω πρόβλημα...

Αλλά είχανε πολλά κομμάτια ραγισμένα ή με σπασμένους πάτους ή πλαϊνα, αλλά έψαξα και πήρα ένα ΟΚ κομμμάτι από το μαγαζί.

Η γυάλα έχει το άσχημο ότι την έχουνε κολλημένη με ελάχιστη σιλικόνη και εγώ την ενίσχυσα με σιλικόνη της "Bison διαφανή για τζάμια και ενυδρεία", ακόμα αν παρατηρήσεις τα πλαστικά ποδαράκια με τον τρόπο που πατάνε αφήνουν ένα ελάχιστο κενό από κάτω και η γυάλα είναι στον αέρα στην μέση της, εκεί εγώ έβαλα έναν πάτο ενυδρείων έξτρα και όλα οκ.

Άρα ίσως να σου άνοιξε γιατί ήτανε μόλις λίγα χιλιοστά στον αέρα η γυάλα και με το βάρος άνοιξε.

Link to comment
Share on other sites

pug_f_e: Την εν λόγο γυάλα την έχω πάρει και εγώ από γνωστό πετσοπ της Θεσσαλονίκης και την έχω από τον Φεβρουάριο με ψαράκια μέσα και δεν έχω πρόβλημα...

Αλλά είχανε πολλά κομμάτια ραγισμένα ή με σπασμένους πάτους ή πλαϊνα, αλλά έψαξα και πήρα ένα ΟΚ κομμμάτι από το μαγαζί.

Η γυάλα έχει το άσχημο ότι την έχουνε κολλημένη με ελάχιστη σιλικόνη και εγώ την ενίσχυσα με σιλικόνη της "Bison διαφανή για τζάμια και ενυδρεία", ακόμα αν παρατηρήσεις τα πλαστικά ποδαράκια με τον τρόπο που πατάνε αφήνουν ένα ελάχιστο κενό από κάτω και η γυάλα είναι στον αέρα στην μέση της, εκεί εγώ έβαλα έναν πάτο ενυδρείων έξτρα και όλα οκ.

Άρα ίσως να σου άνοιξε γιατί ήτανε μόλις λίγα χιλιοστά στον αέρα η γυάλα και με το βάρος άνοιξε.

με προλαβες και ηθελα να ρωτησω το παληκαρι ποσο καιρο εχει που το εφτιαξε για να συγκρινω με μενα, γιατι απότι ειδα εχουμε αγορασει και την ιδια γυαλα..

Link to comment
Share on other sites

pug_f_e: Σήμερα ξεμόνταρα το ενυδρείο για να το καθαρίσω να αλλάξω μερικά φυτά και άλλα τέτοια. Έτσι το έβγαλα από το έπιπλο και κοίτα πόσο κενό αφήνουν τα ποδαράκια από κάτω...

p9180703.th.jpg p9180704.th.jpg p9180706.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

pug_f_e: Σήμερα ξεμόνταρα το ενυδρείο για να το καθαρίσω να αλλάξω μερικά φυτά και άλλα τέτοια. Έτσι το έβγαλα από το έπιπλο και κοίτα πόσο κενό αφήνουν τα ποδαράκια από κάτω...

p9180703.th.jpg p9180704.th.jpg p9180706.th.jpg

καλα ναι..

οτι υπηρχε κενο απο κατω ειναι αληθεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και επειδη το case modding Ζαντα Pc απετυχε λογω του οτι η ζαντα ιταν τελικα μικρη (14'...το λιγοτερο να ειναι 16') αναβιωσε το πρωην case modding που λεγεται Oil Pc :upside::neo:.......Παρακατω σας παραθετω 3 φωτογραφιες με τα κομματια....σημερα σχεδον το ολοκληρωσα αλλα δεν βρηκα αμμο που βαζουν στα ενυδρεια και θα με καθυστερησει λιγο.....επειδη ομως ειναι σχετικα μικρο ενυδρειο ξερει κανεις αν υπαρχει κανας τροπος η καποιο εξαρτημα ωστε να το βαζω μεσα και να το ψυχει λιγο? :crazy_pilot::crazy_pilot:

http://img832.imageshack.us/i/img00001201009272206.jpg/

http://img821.imageshack.us/i/img00002201009272206.jpg/

http://img691.imageshack.us/i/img00003201009272207.jpg/

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε πει αυτο στα προηγουμενα ποστ.

μπορεις να βαλεις ψυγειο απο υδροψυξη, μια αντλια και να κανεις κυκλωμα.

υπαρχει ομως ενα προβλημα.

οι κλασικοι σωληνες σιλικονης που μπαινουν στα υδροψυκτα pc , δεν αντεχουν στο παραφινελαιο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας προσφατα εκανα και εγω το ιδιο με ενα παλιο p4 που ειχα για δοκιμες! ειπα να κανω μια φτηνη κατασκευη να δω πως θα παει κ αργοτερα εχω σκεφτει την τελικη μορφη του πως θα ειναι!

παρατηρησα λοιπον οτι την θερμαινομενη σιλικονη την λιωνει μεσα σε μια ημερα ενω αντιθετα η κανονικη εχει δειξει οτι αντεχει(απλως διογκωνεται λιγο) ισως απο αυτο να εσπασε και το τζαμι του ενυδρειου σου! ισως διογκωθηκε ανομοιομορφα κ ζορισε το τζαμι... (ισως ομως και απλα να ετυχε)

εγω πηρα πλαστικο διαφανο κουτι 20l με καπακι 7ευρω και τα εβαλα ολα εκει!

η μελλοντικη κατασκευη θα ειναι σε τζαμι στεγανο απο πανω (γιατι παρατηρω μια μικρη εξατμιση της παραφινης) ενοειτε ολες οι θυρες με προεκτασεις να ειναι εξω κ σκεφτομαι κ ενα συστημα ψυξης του λαδιου με peltier η με καποιο radiator και αντλια

το πελτιερ δε νομιζω να βολευει στη συγκεκριμμενη κατασκευη.

ενα κυκλωμα ναι.. ειναι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλο!! οσο για το ραγισμα απο οτι ξερω το γυαλι ραγιζει απο την αποτομη ψυξη μηπως εγινε κατι εξωτερικα και "κρυωσε" αποτομα σε εκεινο το σημειο?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλο!! οσο για το ραγισμα απο οτι ξερω το γυαλι ραγιζει απο την αποτομη ψυξη μηπως εγινε κατι εξωτερικα και "κρυωσε" αποτομα σε εκεινο το σημειο?

να κρυωσε στη κατω δεξια γωνια αποτομα..δε παιζει...

2 ειναι τα πιο πιθανα ενδεχομενα

υπηρχε μικρο ραγισμα και μεγαλωσε στη πορεια , με τη βοηθεια και της πιεσης του υγρου

και το αλλο ειναι αυτο που ειπε ενα παληκαρι παραπανω.

η ζημια μπορει να εγινε οταν κρυωσε η θερμενομενη σιλικονη που εβαλα και καλα για ενισχυση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Εδω ειναι το Ενυδρειο που εφτιαξα http://img843.imageshack.us/img843/5659/img00057201004062308.jpg :triniti:

Πλάκα πλάκα...

Αν ρίξεις ένα ψάρι μέσα... Τι θα κάνει?? Θα αφηνιάσει... Αυτό πρέπει να το κάνεις και να πάρεις και βίντεο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ύστερα από πολλά χρόνια (εδώ και 4 χρόνια θέλω να το κάνω) το πήρα απόφαση και έστησα και εγώ τον υπολογιστή μου μέσα στο λάδι. Το βήμα αυτό ήταν μεγάλο καθώς έβαλα όλα τα καινούρια parts! Παραθέτω μερικές φωτό!

1006432c.th.jpg

1006453k.th.jpg

1006454mi.th.jpg

1006455.th.jpg

1006456p.th.jpg

1006457.th.jpg

1006458.th.jpg

1006460y.th.jpg

1006468p.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Να σημειώσω ότι το εν λόγω project λειτουργεί από τον Μάρτιο έως και σήμερα απρόσκοπτα, παίζοντας τα πιο τελευταία παιχνίδια και κάνοντας παράλληλα video encoding! Οι θερμοκρασίες είναι (με θερμοκρασία δωματίου 30) στους 40 βαθμούς σχεδόν συνέχεια.. Αν το ζορίσω με benchmark πάει ο επεξεργαστής μέχρι 78 (απότομα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί) και με το που τελειώσει γυρίζει απότομα στους 44.

Παραθέτω και την σύνθεση:

i7 2600k

asus p8p67 deluxe

spinq vt (cooler) ---> για ποζερια και μόνο!!

coolermaster silent pro 700W

corsair 4gb 1600 c7

asus ati 6950 2gb

Έγινε επεξεργασία από hrrsppzgl
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος...

Δοκιμασε να βαλεις εναν δυνατο ανεμιστηρα κοντα στη περιοχη του επεξεργαστη και δες ξανα τις θερμοκρασιες. Μπορει να βοηθησει στο "ανακατεμα" του ζεστου λαδιου

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος...

Δοκιμασε να βαλεις εναν δυνατο ανεμιστηρα κοντα στη περιοχη του επεξεργαστη και δες ξανα τις θερμοκρασιες. Μπορει να βοηθησει στο "ανακατεμα" του ζεστου λαδιου

δεν χρειάζεται ανακάτεμα, γιατί μετά από ώρα ομογενοποιείται όλο το λάδι.

μια τυπική ανακύκλωση γίνεται ως εξής:

το ζεστό λάδι ανεβαίνει στην επιφάνεια και ψύχεται από τον ατμοσφαιρικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.