Jump to content



Project "Oil PC"


pug_f_e

Recommended Posts

αν εβαζες κανα δυο φουρφουρια απο πανω να βαρανε την επιφανει ισα ισα???

1ον σκέψου ότι όλο το σώμα του ενυδρείου λειτουργεί ως ψύκτρα,η επιφάνεια είναι το μικρότερο σημείο.

2ον έχω βάλει τα πάντα μέσα και έχω πάρει ssd για να είναι αθόρυβο (όχι για να μην ακούγεται, για να μην παράγεται καν θόρυβος). Ίσως δοκιμάσω μελλοντικά (γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα με τις θερμοκρασίες), να βάλω 1 μεγάλο ανεμιστήρα από πίσω να το βαράει. Αλλά και πάλι θα τον ανοίγω μόνο όταν παίζω ζόρικα παιχνίδια. Με το Crysis 2 η θερμοκρασία είναι στους 45..

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται ανακάτεμα, γιατί μετά από ώρα ομογενοποιείται όλο το λάδι.

μια τυπική ανακύκλωση γίνεται ως εξής:

το ζεστό λάδι ανεβαίνει στην επιφάνεια και ψύχεται από τον ατμοσφαιρικό αέρα.

καλα ναι..

αυτα ειναι γνωστα, τοσα χρονια και με 2 oil pc στο ιστορικο μου , κατι ξερω

απο εξω αν βαλεις ανεμιστηρες θα κανει θορυβο και σιγουρα ΔΕΝ θα βοηθησει στο συγκεκριμμενο σου προβλημα.

οι ανεμιστηρες που λεω να μπουν μεσα,ουτε θορυβο θα κανουν

και λεω ισως βοηθησουν στο "προβλημα" της στιγμιαιας αυξησης με το στρεσαρισμα του επεξεργαστη.

βεβαια να χαμε να λεγαμε γιατι στη καθημερινη χρηση, εχει μια χαρα θερμοκρασιες, ακομα και παιχνιδια να παιζχεις ,οπως επιβεβαιωσες και συ

στη περιπτωση που επιμενεις να ριξεις τις θερμοκρασιες χρειαζεσαι ψυγειο,αντλια και 2 κομματια σωληνα :T:

τέλος μιας και ξαναεβγαλες το θεμα στο προσκηνιο ναπω οτι τωρα ετοιμαζω το 3ο, το οποιο ειναι φυσικα 100% αθορυβο(δισkος ssd οπως εβαλες και συ) και το τροφοδοτικο δεν ειναι μεσα στο λαδι για να μην επιβαρυνει με ζεστη. Το τροφοδοτικο ειναι ενα pico psu

Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.mini-itx.com/store/images/1867-picopsu-150-xt.jpg

οποτε τα εχω βαλει και σε μικροτερη γυαλα, μολις με 6 λιτρα λαδι, αφου και η μητρικη ειναι Mini itx

Δηλαδη ενα ομορφο μικρο mini oil pc

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, να σαι καλα

να μας ενημερωσεις μετα απο 2-3 μηνες αν συνεχισουν ολα να δουλευουν οκ.

εγω απο προβληματα εχω παρατηρησει τα εξης:

τα καλωδια που σκληραινουν ,αλλα οκ δε μας πειραζει

και παρατηρησα οτι τα φτηνιαρικα τροφοδοτικα,του κιλου σε λιγο καιρο χαλανε(εννοω και μεσα σε μερες)

αλλα εσυ αφου ηδη το χεις μηνες ειναι πολυ θετικο:T:

ενας λογος που κατεληξα στο τελευταιο oil pc να εχω το τροφοδοτικο εκτος,ηταν ο παραπανω.

παρεπιπτοντως μ'αρεσε πολυ το dvd που βγαινει απο το καπακι

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, να σαι καλα

να μας ενημερωσεις μετα απο 2-3 μηνες αν συνεχισουν ολα να δουλευουν οκ.

εγω απο προβληματα εχω παρατηρησει τα εξης:

τα καλωδια που σκληραινουν ,αλλα οκ δε μας πειραζει

και παρατηρησα οτι τα φτηνιαρικα τροφοδοτικα,του κιλου σε λιγο καιρο χαλανε(εννοω και μεσα σε μερες)

αλλα εσυ αφου ηδη το χεις μηνες ειναι πολυ θετικο:T:

ενας λογος που κατεληξα στο τελευταιο oil pc να εχω το τροφοδοτικο εκτος,ηταν ο παραπανω.

παρεπιπτοντως μ'αρεσε πολυ το dvd που βγαινει απο το καπακι

Γιατί χαλάνε?? Εγώ έχω το Coolermaster Silent Pro 700 που μόνο φτηνιάρικο δεν είναι βέβαια!

Αυτό με το !bluray! έκατσε κατά τύχη και πολύ το χάρηκα!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τι χαλασε δε ξερω...

παντως ολα καναν το ιδιο

εναν εντονο υψηλης συχνοτητας ηλεκτρονικο θορυβο (οχι απο τον ανεμιστηρα)

υποθετω εχει να κανει με τη ποιοτητα κατασκευης και συγκεκριμμενα με τους πυκνωτες

καποιος ηλεκτρονικος ισως μπορουσε να βοηθησει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τι χαλασε δε ξερω...

παντως ολα καναν το ιδιο

εναν εντονο υψηλης συχνοτητας ηλεκτρονικο θορυβο (οχι απο τον ανεμιστηρα)

υποθετω εχει να κανει με τη ποιοτητα κατασκευης και συγκεκριμμενα με τους πυκνωτες

καποιος ηλεκτρονικος ισως μπορουσε να βοηθησει περισσοτερο

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το Project, "και είς άλλα με υγεία" :clap:

Όσο για τον λόγο που χαλάνε τα τροφοδοτικά -Άρη που είσαι;- πιστεύω ότι μια εξήγηση μπορεί να είναι το γεγονός ότι αλάζουν κάπως οι χωρητικότητες και δημιουργούνται με την παρουσία του λαδιού νεές χωρητικότητες εκεί που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν (παρασιτικές συζεύξεις).

Αποτέλεσμα αυτού είναι να αλοιώνονται οι βρόχοι ανάδρασης των κυκλωμάτων υψηλής συχνότητας, και συνέπεια να δημιουργούνται ταλαντώσεις (ο "ηλεκτρονικός" ήχος που λέτε), οι οποίες μπορούν να ταλαιπωρήσουν τα τρανζίστορ ισχύος (π.χ. με την αύξηση του χρόνου μεταγωγής από την κατάσταση αγωγής στην κατάσταση αποκοπής και το ανάποδο) αυτό ζεσταίνει περισότερο από ότι έχει υπολογιστεί τα τρανζίστορ και οι κατασκευαστές δεν δίνουν και πολλά περιθώρια.

Ένα άλλο ζήτημα που μπορεί να συμβαίνει είναι για τους ίδιους λόγους , να αλοιωθεί ο κύκλος λειτουργίας των βαθμίδων switching και τα τρανζίστορ να μείνουν λίγο περισότερο χρόνο στην κατάσταση ΟΝ , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα πηνία με τα οποία συνεργάζονται τα τρανζίστορ, να φτάσουν σε κατάσταση κόρου όπου η επαγωγή τους πλέον δεν δρά στον περιορισμό του ρεύματος, το οποίο φτάνει στο "Θεό", και με την ευκαιρία παίρνει και τα τρανζίστορ μαζί του να κάνουνε παρέα!!!

Άκόμα μια περίπτωση είναι το λάδι να καταστρέφει σιγά σιγά την στεγανότητα των "πωμάτων" των πυκνωτών ισχύος και εισρέοντας μέσα να αλοιώνει τα χαρακτηριστικά των εσωτερικών μονωτικών, μειώνοντας την πραγματική χωρητικότητα των πυκνωτών με αποτέλεσμα να αυξάνεται το ripple της τάσης και να ζορίζονται ακόμα περισότερο τα τρανζίστορ αλλά και να ζορίζονται και οι ίδιοι οι πυκνωτές ,.... να ζορίζονται ....ώσπου στο τέλος "σκάνε" από το κακό τους!

Αυτά τα λίγα φυσικά δεν καλύπτουν κάθε περίπτωση , αλλά είναι πολύ πιθανά σενάρια καταστροφής!

Και κάτι άσχετο με το παρόν θέμα , το οποίο όμως είδα ότι απασχόλησε αρκετά στο παρελθόν, εννοώ τα περί εκρήξεων κλπ.

Το λάδι δεν είναι εύλεκτο, αυτό που είναι εύλεκτο είναι οι ατμοί του λαδιού.(διαφορετικά όλες οι τηγανητές πατάτες θα κατέληγαν φλαμπέ!!:p )

Το λάδι σε φυσιολογικές θερμοκρασίες είναι μη πτητικό , άρα μέσα στο πλαίσιο των θερμοκρασιών που επιβιώνουν τα ηλεκτρονικά δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν εύλεκτοι ατμοί.

Για τον λόγο αυτό χρησημοποιείται και σε διατάξεις σβέσης τόξου σε διακόπτες ισχύος που λειτουργούν με τάση 20- 22 KV .

Φυσικά όλα τα λάδια δεν είναι τα ίδια και παίζει ρόλο και η καθαρότητά τους, αλλά στις τάσεις που μιλάμε είναι απίθανο μια επαφή που λειτουργεί βυθισμένη σε φυσιολογικής θερμοκρασίας λάδι, να δημιουργήσει σπινθηρα και ακόμα πιο απίθανο αυτός ο σπινθήρας να βάλει φωτιά στο λάδι.

Προσωπικά έχω χρησημοποιήσει την πατέντα αυτή σε κάποια περίπτωση που είχα σε ένα παλιό αυτοκίνητο έναν ανεμιστήρα ο οποίος τράβαγε 50+ Α ρεύμα, δεν του γλύτωνε κανένα ρελέ ότι και να έβαζα πολύ γρήγορα οι επαφές του κόλαγαν, ώσπου έβαλα ένα ρελέ κολυμπημένο σε λάδι και υσήχασα.

Η πατέντα αυτή λειτούργησε για χρόνια χωρίς πρόβλημα , ώσπου την άλλαξα όταν βρήκα ένα ρελέ αεροπορικού τύπου που οι επαφές του ήταν σε ατμόσφαιρα Αργού, το οποίο ήταν και η βέλτιστη λύση.

Αλλά παραπήρα φόρα.

Και πάλι μπράβο για την δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ για την απαντηση κατ αρχην...

ποιος λογος τα χαλασε δε ξερω,αλλα τα ακριβα επωνυμα τροφοδοτικα δε χαλανε (τουλαχιστον απο το πρωτο καιρο).

Υποθετω οφειλεται στη ποιοτητα κατασκευης,

αρα μαλλον παμε στην εισχωρηση του λαδιου στον πυκνωτη

τωρα για το αν παιρνει φωτια κλπ

δε ειναι το ιδιο λαδι με σογιελαιο,ελαιολαδο κλπ

γιατι το παραφινελαιο εχει βαση το πετρελαιο

αλλα για να παρει φωτια το λαδι ειναι δυσκολο,γιατι ακομα και σπιθες,βραχυκυκλωματα κλπ να συμβουν,

στο λαδι μεσα δεν υπαρχει οξυγονο

οποτε δε μπορει να αναπτυχθει και κυριως να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ η φωτια :T:

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε δεν είναι φυτικής προέλευσης, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο, μην ξεχνάς ότι αυτά τα λάδια έχουν υψηλότερο σημείο βρασμού από τα φυτικά -ή τέλος πάντων συγκρίσιμο.

Μιλάμε για θερμοκρασία περίπου 300 βαθμούς.

Πάντως όπως καλά το ξέρεις έχει χρησημοποιειθεί ευρέως για το σκοπό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Απλά ήθελα να αναφέρω ότι μετά από 6 μήνες ζωής ο υπολογιστής

λειτουργεί άψογα και το λάδι δεν φαίνεται να έχει επηρεάσει κάποιο

υποσύστημα του.

6 μήνες παρέα με ένα αθόρυβο υπολογιστή.. νοιώθω υπέροχα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το παραφινελαιο ,ξερω πως το θεμα εχει καιρο να συζητηθει αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας,1) ειναι διαφορετικο απο το φωτιστικο πετρελαιο η ειναι το ιδιο πραγμα (γιατι σε μεταφρασεις που ειδα το paraffin/mineral oil ειναι το φωτιστικο πετρελαιο)και 2) οι θερμοκρασιες της καρτας ,γραφικων (gts 250 OC dual fan), μου εχουν φτασει μεχρι και 70 C πιστευετε πως υπαρχει καμια περιπτωση ο η/υ να γινει παραναλωμα?? 3)και τελος αμα θελω να κλεινω τον η/υ το βραδυ, το πρωι για να τον ανοιξω θα πρεπει να τον βγαζω εξω απο το λαδι,ωστε να ξεκινανε οι ανεμιστηρες και ολα τα αλλα κανονικα??

Έγινε επεξεργασία από Vagosp
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το παραφινελαιο ,ξερω πως το θεμα εχει καιρο να συζητηθει αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας,1) ειναι διαφορετικο απο το φωτιστικο πετρελαιο η ειναι το ιδιο πραγμα (γιατι σε μεταφρασεις που ειδα το paraffin/mineral oil ειναι το φωτιστικο πετρελαιο)και 2) οι θερμοκρασιες της καρτας ,γραφικων (gts 250 OC dual fan), μου εχουν φτασει μεχρι και 70 C πιστευετε πως υπαρχει καμια περιπτωση ο η/υ να γινει παραναλωμα?? 3)και τελος αμα θελω να κλεινω τον η/υ το βραδυ, το πρωι για να τον ανοιξω θα πρεπει να τον βγαζω εξω απο το λαδι,ωστε να ξεκινανε οι ανεμιστηρες και ολα τα αλλα κανονικα??

Καλησπέρα φίλε,

το mineral oil είναι το ίδιο κατά βάση με το φωτιστικό. Απλά υπάρχουν διαφορετικά είδη με διαφορετικές τιμές. Κανένα δεν είναι αγώγιμο. Απλά μπορεί κάποιο είναι έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα και κάποιο άλλο να έχει μεγαλύτερο σημείο ανάφλεξης. Εγώ προσωπικά έχω πάρει φαρμακευτικό γιατί έχει το μεγαλύτερο σημείο ανάφλεξης. Άρα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Μπορείς να τον ανοιγοκλείνεις ελεύθερα, δεν παίζει ρόλο στην κίνηση των ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!διαβαζα το θεμα γιατι κανω και εγω κατι παρομοια παιχνιδια με λαδι!εμενα ομως θα βυθιστουν ηλεκτρονικα κυκλωματα DIY οπως φωτορυθμικα και τετοια!και εγω τον ιδιο φοβο αναφλεξης εχω με το παραφινελαιο!(το οποιο λεει αοσμο απ'εξω αλλα μυριζει πετρελαιηλα οταν πλησιαζω να το μυρισω)επισης φοβαμαι οτι επειδη εκει που θα μπει η κατασκευη δεν εχει καλο εξαερισμο φοβαμαι μην ξυπνησω καμια μερα με ΄κεφαλι΄ λες και εχω πιει κανενα μπουκαλι ουισκι!:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.