Jump to content


Απορία με FSB : DRAM και όχι μόνο


TZANNSPY

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Αφού κατάφερα σχετικά πολύ εύκολα να υπερχρονίσω το σύστημά μου (INTEL Core 2 Quad CPU Q9550 2.83 GHZ @ 4000 & 4x2GB Geil B-Dragon 800 @ 940 κτλ) αναζητώ τώρα το ακριβώς αντίθετο δηλαδή να γυρίσω στις default τιμές ή και πιο κάτω.

Και εξηγούμαι, το PC το οποίο είναι στο υπνοδωμάτιο, θα παραμείνει ανοικτό για κάποιες μέρες/νύκτες και θα ήθελα να γλυτώσω τόσο από το θόρυβο (σύζυγος) όσο και από την επιπλέον κατανάλωση (σύζυγος, ΔΕΗ και Greenpeace).

Η απορία μου έχει να κάνει περισσότερο με τις μνήμες, να τις αφήσω στα default 800 (12:10) ή να τις ρίξω στα 667 και να παίζουν FSB : DRAM (1:1).

Το CPU θα είναι multi 8.5 * 333.

Γνωρίζω πως τα "σύγχρονα" συστήματα μπορούν να τρέξουν και "Α-σύγχρονα" FSB : DRAM, αλλά μέχρι εκεί, το θεμιτό/σωστό πιο είναι ?

Την ίδια απορία έχω και στις περιπτώσεις του overclocking όπου από συνήθεια ή/και αμάθεια προσπαθώ ο λόγος FSB : DRAM να είναι 1:1.

Όλες οι απόψεις δεκτές...

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα bios reset , ασε τις μνημες οπως τις ορισει το bios απο μονο του (δεν υπαρχει διαφορα) , οτι options υπαρχουν για ανεμιστηρια βαλτες στο silent και βαλε μετα στα windows profile για energy saving.(Να απενεργοποιουντε και οι σκληροι δισκοι οταν δεν χρησιμοποιουντε)

Σβησε και την οθονη πριν φυγεις και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά επιμένω:

Η απορία μου έχει να κάνει περισσότερο με τις μνήμες, να τις αφήσω στα default 800 (12:10) ή να τις ρίξω στα 667 και να παίζουν FSB : DRAM (1:1).

Το CPU θα είναι multi 8.5 * 333.

Γνωρίζω πως τα "σύγχρονα" συστήματα μπορούν να τρέξουν και "Α-σύγχρονα" FSB : DRAM, αλλά μέχρι εκεί, το θεμιτό/σωστό πιο είναι ?

Την ίδια απορία έχω και στις περιπτώσεις του overclocking όπου από συνήθεια ή/και αμάθεια προσπαθώ ο λόγος FSB : DRAM να είναι 1:1.

Όλες οι απόψεις δεκτές...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τις τρεχεις 1:1 τα δεδομενα των μνημων γεμιζουν το fsb επ'ακριβως.

Αν βαλεις τις μνημες να τρεχουν πιο γρηγορα δε κερδιζεις κατι το ιδιαιτερο μιας και ο διαυλος ουτος ή αλλως καλυπτοταν και με την μικροτερη ταχυτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βασικά κι εγώ αυτό το έχω απορία τελικά.. Τι εννοώ. Είχα κάνει μια αναβάθμιση πέρυσι και πήρα 1066 μνήμες. διάβασα διάφορα περί αυτών έκανα και κάτι testακια και νομίζω πως τώρα που τις έχω 1:1 τρέχει το pc αν όχι πιο γρήγορα, τουλάχιστον πιο σταθερά. Οπότε λόγο και του ότι έριξα και ένα overclocking τρέχουν στα 800. Έδωσα δηλαδή τζάμπα παραπάνω λεφτά για τις 1066; Και αν είναι έτσι, τι νόημα έχουν οι μνήμες που φτάνουν μέχρι και τα 2000;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα overclockingτον Ε8400 στα 3,6 (9χ400) ,δηλαδη αλλαξα το fsb σε 400 απο 333 ,και εβαλα τις μνημες στα 800 mhz παλι (400χ2) και ειναι δηλαδη 1:1 με το fsb .Ειδα οτι o δεικτης εμπειριας των windows 7 αυξηθηκε εκτος απο τον επεξεργαστη που πηγε απο 6,6 σε 6,9 και στις μνημες απο 6,9 σε 7 χωρις να εχω αλλαξει κατι σε αυτες

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ αυτό το έχω απορία τελικά.. Τι εννοώ. Είχα κάνει μια αναβάθμιση πέρυσι και πήρα 1066 μνήμες. διάβασα διάφορα περί αυτών έκανα και κάτι testακια και νομίζω πως τώρα που τις έχω 1:1 τρέχει το pc αν όχι πιο γρήγορα, τουλάχιστον πιο σταθερά. Οπότε λόγο και του ότι έριξα και ένα overclocking τρέχουν στα 800. Έδωσα δηλαδή τζάμπα παραπάνω λεφτά για τις 1066; Και αν είναι έτσι, τι νόημα έχουν οι μνήμες που φτάνουν μέχρι και τα 2000;

Οι μνημες που εχουν εργοστασιακα μεγαλυτερη συχνοτητα , ειναι πιο ευκολες στο overclocking , μιας και εισαι σιγουρος οτι αν χρειαστει να λειτουργησουν στην υψηλη εργοστασιακη τους συχνοτητα και ισως και λιγο πιο πανω , δε θα κρεμασουν.

Σε οποιοδηποτε μοντελο βεβαια μπορεις να χαλαρωσεις τα timings και να τiς ανεβασεις πιο πολυ το frequency , αλλα δεν εισαι και σιγουρος 100% οτι θα σου δουλεψουν , εκτος κι αν εχεις μνημες που εχουν πολυ καλο chip , και που δε τις λες και φτηνες ( πχ dominator gt).

Τωρα για να απαντησω και πιο πολυ στην ερωτηση , το πως κανει ο καθενας overclocking ειναι σχετικο.

Δε κανουν ολοι o/c βαζοντας τον πολλαπλασιαστη στο Max και μετα το freq καπου στα 400 (για την περιπτωση του phm kai michalos)

Δλδ τα 3,6 τα εποιασες με 9*400...θα μπορουσες ομως να τα ποιασεις και με 8*450 οποτε θα ηθελες 900ρες μνημες .

Θα μου πεις γιατι να το κανεις?

Γιατι πολλοι μπορει να πεσουν σε gap και να μη τους δουλευει η μητρικη στα 400 αλλα να τους δουλευει παραπανω.

Σε σενα δε συνεβη , αλλα απ την αλλη το o/c που εχεις ειναι σχετικα μικρο μιας και ο 8400 παει και πανω απ τα 4 γιγα , οποτε αναγκαστικα θα θελες μεγαλυτερο fsb kai ram frequency.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αυτό με το gap δεν το ήξερα. Πάντως ο λόγος που δεν το έκανα 8x450 πχ είναι επειδή μόλις άρχισα να ανεβάζω το fsb άρχιζε μετά από κάποιο σημείο να γίνεται ασταθές το σύστημα. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω και τόσο καλή μητρική, είναι μέτριο μοντέλο.

Το ερώτημα μου όμως παραμένει, δηλαδή αν εγώ έβαζα τις μνήμες στα 1066 και με άλλο ratio αν υποτίθεται πως θα είχα κάποια βελτίωση στην ταχύτητα, ή αν απλά είναι κόλπο των εταιριών για να μας τα παίρνουν :p

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο freq παιδια , για τις εταιριες δεν αποτελει τροπο για να μας τα παρουν.

Αποτελει τεχνολογικο επιτευγμα γι αυτες , και τις βγαζει για τους καταναλωτες που τις χρειαζονται.

Ο τροπος που μας τα παιρνουν δεν ειναι της εταιριας που κατασκευαζει τις μνημες, ειναι τοσο των ενίοτε μη καλα πληροφορημενων πωλητων λιανικης που πιστευουν οτι More is better , οσο και των μη καλα πληροφορημενων αγοραστων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.