Jump to content



Ξαφνικο wireless προβλημα


papadopoulos

Recommended Posts

Χαιρετω και μπαινω στο θεμα:)

Εδω και μια βδομαδα ξαφνικα χαθηκε η ασυρματη συνδεση που εχει το 2ο pc μου, αλλα και τα φορητα των επισκεπτων δεν μπορουν να συνδεθουν απο κει που προηγουμενως δεν υπηρχε προβλημα.

Εκανα και στα 2 pc επανεγκατασταση των Windows(Ultimate 7-64) για να'μαι σιγουρος οτι δεν φταιει καποια ρυθμιση ή καποιος ιος, αλλα δεν αλλαξε κατι.

Το 2ο pc ειτε δεν βλεπει καθολου το router, ειτε το βλεπει αλλα δηλωνει unable να συνδεθει... Τι μπορει να φταιει? Σε διαστημα λιγων ημερων παρα τις απειρες προσπαθειες μου, εχει γινει συνδεση μόνο 2 φορες κι αυτες κρατησαν πολυ λιγο. Εχω κανει 5-6 φορες reset to defaults στο router. Βεβαια το 2ο pc δεν μπορει καν να ανοιξει τη σελιδα του router(192.168.1.254)

Μηπως τα εφτυσε το router μετα απο 3 χρονια, και θα πρεπει να το αλλαξω?

Αναμενω απελπισμενος βοηθεια:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα έφταιγε το ρούτερ το οποίο και έστρωσε με ένα ρεσέτ...

Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα σου.

Μα ειπα οτι εκανα ηδη 5-6 resets.

Τι μπορει να σημαινει οτι ενας ασυρματος ανταπτορας δεν βλεπει τον router(αν και μεχρι πριν απο λιγο τον εβλεπε κανονικα) ή τον βλεπει αλλα δεν μπορει να συνδεθει?

Μηπως να αγορασω νεο router? Ποιο μου προτεινεις?

IP δίνεις αυτόματες ή τις ορίζεις εσύ;

Δεν εδωσα τιποτα στα 7, δε χρειαστηκε. Μεχρι πριν απο λιγο ειχα κανονικα συνδεση και Remote χωρις να ασχοληθω με τη συμπληρωση αυτων των πεδιων.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να βάλεις ip σε όλα τα μηχανήματα. Πχ (H ip εξαρτάται από την ip του modem, την οποία βάζεις και σαν default getaway)

Pc1:

Ip: 192.168.1.2

Netmask: 255.255.255.0

Default getaway: 192.168.1.1

Primary DNS: 192.168.1.1

Pc2:

Ip: 192.168.1.3

Netmask: 255.255.255.0

Default getaway: 192.168.1.1

Primary DNS: 192.168.1.1

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα στα δυο pc τις ΙP που χρησιμοποιουσα και με τα XP

192.168.1.252 & 253

default getaway 192.168.1.254 (η ip του router)

dns servers 62.169.194.17 &18 (tellas)

παντα χωρις αποτελεσμα.

Το 1ο pc ειναι καλωδιομενο με ethernet και δεν εχει προβλημα. Το 2ο pc εχει ασυρματο ανταπτορα και δεν λεει με τιποτα να συνδεθει...:wall::wall: Ειτε δεν βλεπει καθολου το router ειτε το βλεπει αλλα δεν μπορει να συνδεθει.

Εχω καταληξει οτι φταιει το router, πρωτου αγορασω ενα καινουργιο υπαρχει κανενας τροπος να βεβαιωθουμε οτι οντως αυτο φταιει? Καποιο τεστ ισως?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κανένα access point φίλου αν μπορείς να συνδέσεις τα μηχανήματά σου ασύρματα. Επίσης αν έχει χαλάσει μόνο το ασύρματο του router μπορείς να πάρεις ένα access point και να το συνδέσεις πάνω στον router, ώστε να αναλάβει αυτό το ασύρματο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κανένα access point φίλου αν μπορείς να συνδέσεις τα μηχανήματά σου ασύρματα. Επίσης αν έχει χαλάσει μόνο το ασύρματο του router μπορείς να πάρεις ένα access point και να το συνδέσεις πάνω στον router, ώστε να αναλάβει αυτό το ασύρματο κομμάτι.

Οπως ειπα στο πρωτο post, επισκεπτες που ερχονται με φορητo δεν μπορουν πια να συνδεθουν, ενω προηγουμενως δεν υπηρχε κανενα προβλημα. Αρα δεν φταιει ο ασυρματος ανταπτορας του 2ου pc.

Mηπως παιζει καποια ρυθμιση?

Αν ειναι να αγορασω access point, δεν αγοραζω καλυτερα ενα wireless modem/router? Aυτο που εχω ειναι που μου ειχε δωσει η tellas (speedouch 585) σε 12 δοσεις των 3 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που είπα αρχικά αναφερόμουν στην πηγή του προβλήματος σου που είναι το ασύρματο κομμάτι του router σου.

Είτε πέρνεις νέο ρούτερ, πρόσεξε μόνο να είναι συμβατό με τον πάροχο σου, είτε πέρνεις ένα access point και κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα τι μου προτεινεις. Οταν λες access point σε τι αναφερεσαι? πόσο κανει?

Πιο ακριβο ειναι απο το router?

H tellas δεχεται μόνο συγκεκριμενους routers? οπως και ναχει, σε σας θα απευθυνθω παλι για το ποιο router να αγορασω:)

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα τι μου προτεινεις. Οταν λες access point σε τι αναφερεσαι? πόσο κανει?

Πιο ακριβο ειναι απο το router?

H tellas δεχεται μόνο συγκεκριμενους routers? οπως και ναχει, σε σας θα απευθυνθω παλι για το ποιο router να αγορασω:)

Access points: http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=WIRELESS&category2=ACCESS%20POINT

Routers: http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=ROUTER&category2=WIRELESS

Οι τιμές από όπου ξεκινάνε είναι ίδιες πάνω κάτω απλά μπορεί να έχεις διαφορετικό επίπεδο δυσκολίας στην εγκατάσταση του καθενώς...

Κοίτα στο support της Τελλάς με ποιά δουλεύει καλύτερα για να εξασφλαίσεις συμβατότητα αν πάρεις ρούτερ.

Ή

Πάρε ένα access point για να ενεργοποιείς όποτε θέλεις εσύ μόνο το ασύρματο κομμάτι του δικτύου σου και να μην είναι μόνιμα ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

Καθιστε για να καταλαβω, το access point που λετε κανει την ιδια δουλεια με αυτη τη συσκευη?:

wusb54gclrg.jpg

Παντως δεν βλεπω το λογο να παρω συσκευη μόνο και μόνο για το wireles τμημα και να εχω 2 συσκευες, οταν μπορω να παρω 2 σε 1(modem router) στην ιδια τιμη, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δείχνεις είναι ένας wifi adaptor και αυτό που κάνει είναι να δίνει δυνατότητα για ασύρματη σύνδεση σε έναν υπολογιστή.

To access point είναι στην ουσία ένα ασύρματο switch, μπορεί να δημιουργήσει ένα σημείο από όπου πολλά πισί θα συνδέονται ασύρματα σε ένα δίκτυο.

Το 2σε1 ή 2 χωριστά έχει υπέρ και κατά ως συνήθως.

Π.Χ. δεν χαλάνε και τα 2 μαζί όπως στην περίπτωαη σου, που πρέπει να πετάξεις τώρα όλο το router επειδή σταμάτησε να λειτουργεί ένα κομμάτι του μόνο.

Επίσης, όπως ήδη είπα, με 2 διαφορετικές συσκευές μπορείς να κλείνεις εύκολα το ασύρματο όποτε δεν το χρειάζεσαι.

Κλείνεις το διακόπτη του access point και τελειώνεις αμέσως, τον ανοίγεις και έχεις το wifi σου έτοιμο σε δευτερόλεπτα.

Τεσπα, εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον απ οτι καταλαβαινω,

η διαφορα του wireless mοdem-router απο ενα access point ειναι οτι το δευτερο παρεχει ασυρματη συνδεση μόνο (ενω το router παρεχει και ενσυρματη και ασυρματη).

Επιπλεον με το access point εχεις τη δυνατοτητα να το κλεινεις οταν δεν χρειαζεσαι ασυρματη συνδεση (στη δικη μου περιπτωση βεβαια δεν χρειαζεται να κλεινει σχεδον ποτέ).

Το switch τι ειναι παλι, αλλος ορος?

Η ψαλιδα στις τιμες απο 23 ως 116€ στο e-shop σε τι συνισταται? Θα μπορουσα πχ. να παρω το 23αρι να κανω τη δoυλεια μου ή δεν ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

το access point δινει ασυρματη συνδεση μεταξύ υπολογιστών ή δημιουργεί τη γέφυρα προς το αρχικό σημείο διαμοιρασμού αρχείων ή ίντερνετ που θες να συνδέσεις.

το access point ΔΕΝ εχει modem.....δηλαδη ΔΕΝ εχει υποδοχή για τηλεφωνικό καλώδιο.....είναι μόνο ο διαμοιραστής ασύρματης σύνδεσης....όχι και διαμοιραστής internet.

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα... ωστοσο δυσκολευομαι να καταλαβω τη χρησιμοτητα του:unsure:

Καποιος οπως εγω που εχει μονο ενα 2ο pc για συνδεση και περιστασιακα ενα laptop, προφανως δεν το χρειαζεται ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον απ οτι καταλαβαινω,

η διαφορα του wireless mοdem-router απο ενα access point ειναι οτι το δευτερο παρεχει ασυρματη συνδεση μόνο (ενω το router παρεχει και ενσυρματη και ασυρματη).

Επιπλεον με το access point εχεις τη δυνατοτητα να το κλεινεις οταν δεν χρειαζεσαι ασυρματη συνδεση (στη δικη μου περιπτωση βεβαια δεν χρειαζεται να κλεινει σχεδον ποτέ).

Το switch τι ειναι παλι, αλλος ορος?

Η ψαλιδα στις τιμες απο 23 ως 116€ στο e-shop σε τι συνισταται? Θα μπορουσα πχ. να παρω το 23αρι να κανω τη δoυλεια μου ή δεν ειναι καλο?

Πάμε πάλι.

- Κάποτε είχαμε ΜΟΝΟ ενσύρματα δίκτυα και χρησιμοποιούσαμε hubs ή switches.

Ίδια δουλειά έκαναν με λίγο διαφορετικό τρόπο, μην εμβαθύνεις.

- Μετά αποκτήσαμε ΚΑΙ ασύρματα δίκτυα οπότε χρησιμοποιούσαμε τα λεγόμενα access points.

- Κάποια στιγμή περάσαμε και στο adsl οπότε για εκεί είχαμε τα adsl modem.

Πιάσε λοιπόν όλα τα παραπάνω και βάλε τα σε ένα, αυτό είναι το ασύρματο modem-router που είχες και που σου χάλασε...

Για τις τιμές δεν σχολιάζω, είναι όπως και τα αυτοκίνητα, όλα έχουν 4 ρόδες και μα ςμετακινούν αλλά δεν κοστίζουν και το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που δυσκολευομαι να καταλαβω ειναι η χρησιμοτητα του access point, γιατι να παρει καποιος access point και οχι wireless modem-router, απ τη στιγμη που το δευτερο κανει ΚΑΙ τη δουλεια του πρωτου?

Link to comment
Share on other sites

γιατί όπως είδες το access point ξεκινάει από τα 20ευρώ και το wireless modem router από τα 60-70.

αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι πάρε οτι νομίζεις οτι βολεύει τη τσέπη σου.

είτε 20ευρώ και κούμπωσετό πάνω στο παλιό είτε πάρε ένα με 60-70 και το παλιό που χάλασε το ασύρματο είτε στο πατάρι είτε κάπου (εξοχικό κλπ) που δε θα σε νοιάζει το ασύρματο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.