Jump to content



Μπλέ οθόνη


Paranoic

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...

Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας στο πρόβλημά μου.

Πριν από μερικές μέρες ο vga μου βγήκε off και την αντικατέστησα με new.

Από εκείνη την μέρα που κάικε η παλία μου έχει ξεκινήσει ο γογλοθάς μου.

Έβαλα vga επάνω στο pc μου και όταν το όταν το άνοιξα την ώρα που φορτώνει τα windows (xp) βγάζει μπλέ οθόνη και κάνει restart.

Είπα να κάνω format αλλά μετά απο 2-3 restart που είχαν γίνει είδα ότι δεν εβλέπα τους σκληρούς.

Τσεκάροντας όλα τα καλώδια και ανοίγοντας το pc τους σκληρούς τους έβλεπα άλλα είχα χάσει το raid.

Ξεκίνησα λοιπόν να τσεκάρω τα parts του pc μου μήπως έχει βγεί και τπτ άλλο off.

Τροφοδοτίκό δίνουν τάση όλα τα pin του κομπλέ.(Μέτρηση με όργανο)

Οι ram είναι και αυτές κομπλέ.(Μέτρηση με πρόγραμμα για ram)

1ας σκληρός δίσκος off 1ας κοπλέ.(Μέτρηση με πρόγραμμα για σκληρόυς δίσκους)

Αποφασίζω να δουλέψω με 1 σκληρό. Πάω να κάνω format και πάλι μπλε οθόνη.

Το πάω σε 1 μαγαζί ενός φίλου και με το που βάζει το cd τον windows κάνει εγκατάσταση κανονικά.

Το πάω σπίτι περνάω drivers, programms όλα καλά αλλά το μηχάνιμα μου φαίνεται ότι σέρνεται.

Το ανοίγω μετά από 1 μέρα και πάλι αυτή η καταραμένη μπλέ οθόνη.

Πάω να κάνω format και πάλι τα ίδια.

Τι μπόρεί να φταίει????

Έχετε καμία ιδέα???

Τα μόνα διαφορετικά που συνδέθηκαν στο pc μου έιναι mouse + keyboard (mx518 + g15).

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει pc που του κάηκε nvidia κάρτα γραφικών και του έβαλα ati. Με την ati έκανε κολλήματα. Μόλις του έβαλα ξανά nvidia το pc λειτουργούσε στην πένα....Περίεργο; Και όμως....Μήπως άλλαξες μάρκα στην κάρτα γραφικών; Μήπως με τη μητρική δε μπορεί να συνεργαστεί και χρειάζεται να αναβαθμίσεις το bios; Η μπλε οθόνη βγάζει ένα κωδικό σφάλματος που βοηθάει να βρεις που είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Motherboard: MSI P35 Platinum

CPU: E8500

RAM: Kingston HyperX 2GB

Τροφοδοτικό: Tagan 550W

Hard Disk: 2x80GB WD (τώρα έχω μόνο τον 1) , 1χ500GB WD

VGA: Gainward GTX260 (για την vga χρησιμοπειώ booster για να πέρνει ρεύμα απλά δεν θυμάμαι το μοντέλο του)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάλι μπλέ οθόνη βγάζει απλά τη φορά που κατάφερα να κάνω σωστό install στα window δεν ήταν με τα δικά μου mouse+keyboard. Το ανέφερε γιατί μου έκανε εντύπωση να προσπαθώ σπίτι μου να κάνω install στα window και όταν πήγα στον φίλο μου να έγινε το install κανονικά χωρίς πρόβλημα. Ίσως θέλει να μου σπάσει τα νεύρα τι να πω....

Έχω δοκιμάσει να ανοίξω το pc και να έχει συνδεσεμένο μόνο τα απαρέτητα αλλά τίποτα.

Έχω αρχίσει να πιστεύω μήπως η motherboard είναι στα τελευταία της και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν αποκλείεται. Μπορεί να είναι και η μητρική και πάνω στην αλλαγή της κάρτας γραφικών να έτυχε να παρουσιάσει πρόβλημα και να σε μπερδεύει με την κάρτα γραφικών. Για να μην όμως πάρεις μητρική καινούργια και μία στις εκατό σου κάνει τα ίδια, γιατί δεν προσπαθείς να δοκιμάσεις τη νέα κάρτα σε ένα άλλο pc. Επίσης δοκίμασε να δεις αν πετάει μπλε οθόνη με μία μνήμη επάνω (έγραψες πως τις δοκίμασες, όμως δοκίμασε και με αυτόν τον τρόπο) κάθε φορά. Bios reset αν δεν έκανες, κάνε. Αν έχεις διάθεση δούλεψε τη μητρική έξω από το κουτί μήπως ακουμπάει η μητρική κάπου στο κουτί. Στα γράφω για να σιγουρευτείς πως το πρόβλημα είναι στη μητρική. Αν θες ρίξε και μια καλή ματιά, στης μητρικής τους πυκνωτές μήπως έχει ανοίξει κανένας. Δες επίσης τις κολλήσεις αν έχει καμία μαυρίσει. Δες και στις υποδοχές των μνημών και της κάρτας γραφικών αν έχει κάποια μαυρίσει (μήπως έχει γίνει δηλαδή κάπου βραχυκύκλωμα). ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με διαφορετικές κάρτες, με διαφορετικές θέσεις των ram καθως και με 1 ram αλλά έχω την εντύπωση πως δεν έκανα κάθε φορά restart στην mobo. Όσο για σκασμένους πυκνωτές η μαυρίλες δεν το έχω κοιτάξει καθόλου. Το απόγευμα που θα πάς σπίτι θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.