Jump to content



Αναμένοντας το μέλλον κτίζοντας στο παρόν


costpsy

Recommended Posts

Καλησπέρα ανοίγω αυτο το thread ζητώντας ιδέες και συμβουλές για “κτίσω” έναν υπολογιστή με full custom water-cooling που θα αντέξει σε μελλοντικές αναβαθμίσεις αλλάζοντας μονό τα water blocks έχοντας εμπλουτίσει της ανύπαρκτες γνώσεις που είχα αρκετά παραθέτω τα παρακάτω :

Case : Thermaltake MozartTX

PSU : THERMALTAKE TOUGHPOWER 1500W

MoBo : GIGABYTE GA-X58A-UD7

CPU : i7 920 (ή αναμονή για i9)

RAM : G.SKILL F3-17066CL9T (3x2Gb)

VGA :GIGABYTE RADEON HD5870 (iσος X-fire)

Pump : 2 Swiftech MCP655

RADIATOR : Monsta Extreme Radiator 420/360 {Σκεφτόμουν 2 πίσω (η στην δεξιά πλευρά του κουτιού)

Reservoir : 2x EK Multioption 4

CPU Block : Swiftech Apogee GTZ

VGA Block : EKFC5870

N/B S/B Mossfet Block's : Λέω να δώσω μία ευκαιρία στο stock

Για την σύνδεση σκεπτόμουν 1 ψυγείο ανα block 1 μια αντλία για cpu - mobo και την άλλη vga

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οταν λες "μελλον" εννοεις το πολυ 1 χρονο.Γιατι καθε τετραμηνο ολο και κατι εξαιρετικο κυκλοφορει.Το συστημα ολα καλα (το psu γιατι?) αν το παρεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό ένα monsta για κάθε block.

Ένα monsta και για τα δύο block είναι οκ. Πιθανώς ακόμη και για NB - mofsets.

Σκέφτεσαι από ότι κατάλαβα δύο ξεχωριστά κυκλώματα ?

Νομίζω ότι ούτε και αυτό χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

2 monsta δεν πρέπει να τα χωράει το mozart.:-O Ακόμα και με ένα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα χώρου.

Μιλάμε για ψυγείο τεραστίων διαστάσεων, που για να καταφέρει να χωρέσει πχ σε lian li v2000, έπρεπε να γίνει μόντα στο psu και να μεταφερθεί στα μπροστινά bays. (δες olympiakos project by κοπρίτης):T:

Link to comment
Share on other sites

χμμμ απο μεριας μου δεν το θεωρω υπερβολη να βαλει 2 monsta αν αυτος θελει, γιατι να μην υπαρχει αφθονια ψυξης,ρευματος κτλ? αποτελεσμα ολα δουλευουν στο χαλαρο τους ασχετος αν το o.c φτανει στα ορια του:)

εγω ειμαι αυτης της αποψης:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.