Jump to content



64GB SLC ή 128GB MLC?


goku_dbz

Recommended Posts

αναμεσα σε 2 samsung, εναν 64αρη slc και εναν 128αρη mlc (και οι δυο gen1) για χρηση σε λαπτοπ τι θα διαλεγατε?

η διαφορα σε επιδοσεις δικαιολογει την "απωλεια" σε χωρο?

υγ: ετσι οπως το υπολογιζω χρειαζομαι ~30gb για τα απαραιτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η ταχύτητα αν δεν κάνω λάθος...

Σε βάθος χρόνου οι SLC είναι πιο αξιόπιστοι από τους MLC καθώς μπορεί κάποιος να γράψει και να διαγράψει 10 φορές (10x) περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει θεμα τιμης!

θα εχω και τους 2 απο εβδομαδας λογικα!

εναν για το δικο μου λαπτοπ και εναν για το λαπτοπ του αδερφου!

απλα θελω τον καλυτερο για μενα :)

υγ: κανενα απο τα λαπτοπς δεν παιρνει 2ο... δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις κάτι εξεζητημένο, πάρε αυτόν που σου δίνει μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Αν λές για το Macbook, παίρνει δεύτερο δίσκο αν του αφαιρέσεις το optical drive. Στα mac επιπλέον θα έχεις και χειρότερες επιδόσεις (γύρω στα 10MB/sec) λόγω πλατφόρμας.

EDIT: Και δυστυχώς ακόμα δεν παίζει TRIM. Άντε ρε Steve...Μόνο στο iPad το έχεις το μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

^εχεις δικαιο! για τον slc θα παω τελικα!

εχω και ενα εξωτερικο δισκο 1.5 τερα για αποθηκη οποτε θα μαι κομπλε!

ας απολαυσει ο bro τον εξτρα χωρο, που παιζει και κανενα παιχνιδι παραπανω στο λαπτοπ του:hug:

Link to comment
Share on other sites

πολυ αναποφασιστος λεμε....

απο την μια σκεφτομαι να παω για τον 128αρη που θα μου δωσει και το ψυχολογικο του free space (μιλαμε για λαπτοπ, ετσι?)

απο την αλλη μου αρεσει πολυ η ιδεα του SLC εστω και αν χρειαστει down the road να στριμωχτω λιγακι (προς το παρων δεν τιθεται θεμα αφου 30-40γιγα μου αρκουν)

υγ: οι διαφορες σε πραγματικη χρηση απ'οτι καταλαβα και διαβαζω στα reviews δεν φαινονται μεταξυ των 2 και αυτο ειναι που με μπριζωνει!!!!

πφφφ...μπερδεμα!:wall:

Edit: Πηρα την απαντηση μου! SLC for me please :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.