Jump to content



Αξιόπιστη χώρα της Ε.Ε. για μόνιμη στέγη


sotiris

Recommended Posts

Ανοίγω ένα προφητικό θέμα,

καθ'ότι πιστεύω ότι το μεταναστευτικό ρεύμα εξόδου προς χώρες της Ε.Ε. θα αυξηθεί με την ελληνική κρίση.

Για πείτε οι έχοντες εμπειρία, ποια χώρα θα προτείνατε?

Προσωπικά πιστεύω ότι Λονδίνο, Βρυξέλλες, Παρίσι έχουν καλό κλίμα, αλλά Βερολίνο, Μόναχο, Πράγα κλπ. τα φοβάμαι λόγω κρύου και χιονιού.

Δουβλίνο τι λέει η εκεί . . . κοινότητα? :p

Link to comment
Share on other sites

Το Παρίσι απ'ότι μου έχουν πει είναι αρκετά ακριβό, αλλά μπορείς να πάρεις πληροφορίες από πρώτο χέρι από την koki.

Βερολίνο μου άρεσε πολύ όταν πήγα πριν 1 χρόνο, θα έμενα άνετα εκεί, όπως επίσης φαντάζομαι πως θα μου άρεσε και στη Βαυαρία.

Λονδίνο είναι επίσης ακριβό, εκτός αν συγκατοικήσεις με καμιά φοιτητριούλα :T: και μοιράζεστε τα έξοδα και τη μοναξιά...

Βουδαπέστη έχει λογικό κόστος απ' ότι θυμάμαι πριν 3 χρόνια που είχε πάει για erasmus η αδερφή μου.

Link to comment
Share on other sites

To Λονδίνο είναι πολύ καλό, αλλά ακριβό, και η ακρίβεια πάει κυρίος στο ενοίκιο. Αν κάπως μπορείς να βρείς ένα φυσιολογικό ενοίκιο, μετά εξαιρείς την μηνιαία κάρτα μετρό που είναι ακριβή, τα άλλα είναι πιο φθηνά απο την Αθήνα...

Το αγαπάω πολύ, και κάνεις τα ΠΑΝΤΑ και έχεις ποιότητα ζωής που στην Αθήνα δεν την βρίσκεις ούτε με detective.

Αλλά το ενοίκιο είναι ανασταλτικός παράγωντας για πολλούς.

Αμστερνταμ που είχα κάτσει περίπου 1 χρόνο είναι επίσης καλό και ΠΟΛΥ πιο ξεκούραστo και αγχωτικό απο το Λονδίνο.

Με φοβερή ευεληξία στο εργατικό (αν θέλεις δουλεύεις 4 μέρες / βδομάδα και πολλά άλλα), και φυσιολογικά ενοίκια.

Link to comment
Share on other sites

Για το Δουβλίνο ισχύουν λίγο πολύ αυτά που ανέφερε ο Dolly για το Λονδίνο.

Ενοίκιο, φαγητό έξω, μετακίνηση είναι ακριβότερα από Ελλάδα με τα υπόλοιπα έξοδα (σουπερ μαρκετ, λογαριασμοί, κλπ) να είναι στα ίδια ή φθηνότερα.

Η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη από τις ελληνικές μεγαλουπόλεις, αισθάνεσαι ασφάλεια γενικά αρκεί να ξέρεις τα λιγοστά μέρη που πρέπει να αποφεύγεις.

Εάν δεν είσαι του μπουζουκιού και γενικότερα του ελληνικού τρόπου διασκέδασης, δεν θα κακο-περάσεις. Πολλά events με live μουσική παντός τύπου, θέατρα, comedy clubs κλπ κλπ.

Μεγάλο θετικό και τα φθηνά εισιτήρια για Ευρώπη/Αμερική εάν είσαι του ταξιδιού.

Το πρόβλημα βέβαια είναι να βρεις δουλειά που θα σου ταιριάζει και θα σε ικανοποιεί μιας και οι ευκαιρίες του παρελθόντος έχουν περάσει. Στα + το ότι ξέρεις και 4-5 ανθρώπους :p

Καλύτερα να πας Amsterdam όμως για να έχω και κάπου να μένω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.