Jump to content



Αναβάθμιση κάρτας γραφικών σε παλιοPC


sakius

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να προτήνετε μία κάρτα γραφικών της Ati που θα παίξει σε σύστημα με τον παλιό Ε6300 στα 1,8.

Έχω δεί την 5770 με 1gb ram αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα μιας και θα περιορίζεται λόγο CPU.

Επίσης θα ήθελα κάποια με ώσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο και να μην έχει το στάνταρ σύστημα ψύξης (και κανένα παιχνιδάκι στο πακέτο δεν θα με χαλούσε!).

Βλέπεται είμαι με μια 1650 και περιορίζομαι μόνο σε ονλινε παιχνίδια και τώρα πριζόθηκα για Battlefield2 bad company!!!!

H ανάλυση της οθόνης είναι 1280χ1024 δεν ξ'ερω αν ανεβαίνει άλλο,ειναι και αυτή μια παλιά LG 1900R.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποια μεταχειρισμένη 4850/250gts/8800gts512/9800gtx+ για 30-50ε και είσαι κομπλέ. Σε 1280χ1024 δε χρειάζεσαι 5770, και για τέτοιο συστηματάκι, καλύτερα να μαζέψεις χρήματα για αναβαθμισούλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό σχετικά σύντομα να αναβαθμίσεις και το υπόλοιπο σύστημα πάρε την ταχύτερη κάρτα που σου επιτρέπει το budget σου ώστε να την κρατήσεις για το άλλο pc.

Πάντως για εμένα μην πάρεις κάρτα προηγούμενης γενιάς εκτός αν ψάχνεις κάτι οικονομικό και καλό.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να παρει καινουριο μηχανημα το παλικαρι; καλα εισαι φιλε μη τρελενεσαι. αντε να του κανεις ενα μικρουλι OC να το ανεβασεις στα 2 GHz.

πάρε μια μνημούλα να το πας στα 3 γιγα και εισαι κομπλε.

απο καρτουλα παρε την 5570. προτιμησε μια με μεγαλη ψυξη για να ειναι ησυχη. πχ αυτη εδω http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-GV-R557OC-1GI-SVGA-PCI-Express-DDR3-GV-R557OC-1GI.htm

Link to comment
Share on other sites

Για overclock δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ποτέ μου και ούτε πρόκειται.

Είχα δει παλαιότερα ένα chart στο tomshardware.com όπου έδειχνε με βάση τον επεξεργαστη που έχεις πια καρτα γραφικών είναι η καλύτερη, αλλά πλέον δεν μπορώ να το βρώ.

Οθόνη σύντομα δεν πρόκειτε να αλλάξω.

Επεξεργαστή επίσης.Αν είναι να πάω για ολοκληρωτική αναβάθμιση τότε μάλλον θα πάω και θα πάρω μια 5850 και το PC που έχω τωρα θα πάει μάλλον στην 26 LCD σαν HTPC,οπότε θα πρέπει η κάρτα που θα επιλέξω τώρα να μπορεί να δίνει HD απρόσκοπτα στην τηλεόραση μου.

Άρα ότι επιλέξω τώρα δεν θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον από άλλο σύστημα.

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω σε μια 48.. αλλά λέω γιατί να μην έχω και directx11 ?

Link to comment
Share on other sites

Για overclock δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ποτέ μου και ούτε πρόκειται.

Είχα δει παλαιότερα ένα chart στο tomshardware.com όπου έδειχνε με βάση τον επεξεργαστη που έχεις πια καρτα γραφικών είναι η καλύτερη, αλλά πλέον δεν μπορώ να το βρώ.

Οθόνη σύντομα δεν πρόκειτε να αλλάξω.

Επεξεργαστή επίσης.Αν είναι να πάω για ολοκληρωτική αναβάθμιση τότε μάλλον θα πάω και θα πάρω μια 5850 και το PC που έχω τωρα θα πάει μάλλον στην 26 LCD σαν HTPC,οπότε θα πρέπει η κάρτα που θα επιλέξω τώρα να μπορεί να δίνει HD απρόσκοπτα στην τηλεόραση μου.

Άρα ότι επιλέξω τώρα δεν θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον από άλλο σύστημα.

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω σε μια 48.. αλλά λέω γιατί να μην έχω και directx11 ?

Επειδή δεν σε κατάλαβα πολύ καλά... θες κάρτα η οποία να μπει σύντομα στο HTPC; Αν, ναι τότε μην κοιτάς ούτε dx11, ούτε τις 48ΧΧ. Και με μια 43ΧΧ ή 46ΧΧ θα είσαι μια χαρά. Τις 48ΧΧ θα τις κοιτάξεις αν θες και HTPC και gaming (όχι τρελές απαιτήσεις βέβαια).

Σε μελλοντική ολική αναβάθμιση, με μια 5850 (και καινούριο μόνιτορ 22-24'') θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάλυση που είμαι (1920) δυστυχώς ναι. Σε πιο μικρές αναλύσεις π.χ 1280 όχι.

edit. Βλέπω ότι έχουμε την ίδια οθόνη και παρόμοια κάρτα, εσύ δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα στο gaming σε αυτή την ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τα παιχνιδια που παιζει κανεις... εγω που παιζω racing simulators ( τα οποία εχουνε μεγαλο κυκλο επώασης ) δεν εχω το παραμικρο προβλημα. αμα τωρα παιζεις MMORG ή τι άλλο τα οποία βγαινουν καθε 2μηνο και καινουρια εκει οντως θα παιζει προβλημα...

καιγω 4850 εχω

Link to comment
Share on other sites

προβληματα? οχι! εχω 5-6 παιχνιδια, εκ των οποιων:

crysis warhead το οποιο το παιζω χωρις φιλτρα ΑΑ + AF σε επιπεδο gamer

CMR Dirt 2 = full

COD-MW2 = full

POP sands of time =full

ολα τα παιχνιδια τα παιζω σε φουλ αναλυση φυσικα, 1920χ1080. αν εξαιρεσεις το CRYSIS που πραγματικα ειναι βαρυ, και φαινεται σε ορισμενες σκηνες που κανει ψιλοκολληματακια, ολα τα αλλα τα παιζω με αρκετα πανω απο 30fps. οπως για παραδειγμα, επαιζα πριν λιγο το COD-MW2 και εχοντας το FRAPS για να βλεπω τα καρε, μου εδειχνε απο 45-70. στα ιδια επιπεδα ειναι και το DIRT 2.

αν δεν ειναι καλα, πες μου..!

παντως, βλεποντας το συστημα σου, εχω την εντυπωση, οτι μαλλον μπορει να σε κραταει ο επεξεργαστης λιγο πισω. να μην πουσαρει οσο πρεπει την καρτα, ωστε να αποδωσει αυτα που μπορει. κι αυτο το λεω γιατι, ενα φιλαρακι που εχει την ιδια καρτα (4850), με CPU E8400, ουτε αυτος μου εχει πει οτι εχει προβληματα. η μονη διαφορα που υπαρχει με αυτον ειναι οτι εχει 22" μονιτορ με αναλυση 1680χ1050!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.