Jump to content


Αγορά 26" ...


Trollarw

Recommended Posts

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω μια 26 αρα 1920χ1200 , 16:10 , γνωρίζετε κάποιο μαγαζί που να έχει κάτι τέτοιο; παλιότερα ήταν η samsung t260 και κάποιες άλλες, αλλά τώρα δεν υπάρχει τίποτα πουθενά... εαν γνωρίζει κάτι / κάποιος , keep me posted pls!

thnks!

Link to comment
Share on other sites

είδα λίγο αλλά αυτή είναι πολύ ακριβή, βασικά μέχρι 400 max δίνω...

εδώ βρίσκω 2 οθόνες, αλλά νομίζω πως είναι κοροιδία, τι λέτε, ειδικά η hp 550 ευρώ

είναι way too much

http://www.infopcstore.gr/eshop/25-30.html

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Με 520 ευρώ παίρνεις την κορυφαία Dell U2410 με ips panel.

Με 300 ευρώ+ μεταφορικά παίρνεις την Hp 2509.

Κάνε μια αναζήτηση στο forum για τις οθόνες και πάρε ιδέες.

Με έψησες για την πρώτη, την οποία την βρίσκω 450ε από εδώ http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?products_id=32389 λες να είναι αυτή ? δεν το ξέρω το μαγαζί, αλλά πάντος πρέπει να είναι πολυ καλό monitor από ότι έχω ψάξει λίγο στο web ... το μαγαζί δεν με εμπνέει και δεν έχει και photo .... επίσης στο μαγαζί λέει Κωδικός κατασκευαστή : 858-10082 όμως αν πας στο site της Dell εδώ http://accessories.euro.dell.com/sna/products/%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/productdetail.aspx?c=gr&l=el&s=dhs&cs=grdhs1&sku=294998 γράφει : Εξάρτημα κατασκευαστή : 860-10082 και το τιμολογεί 687 :suicide2: βασικά το ψάχνω πολύ, δεν θέλω να σκάσω τζάμπα 450ε όμως..

Link to comment
Share on other sites

Με έψησες για την πρώτη, την οποία την βρίσκω 450ε από εδώ http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?products_id=32389 λες να είναι αυτή ? δεν το ξέρω το μαγαζί, αλλά πάντος πρέπει να είναι πολυ καλό monitor από ότι έχω ψάξει λίγο στο web ... το μαγαζί δεν με εμπνέει και δεν έχει και photo .... επίσης στο μαγαζί λέει Κωδικός κατασκευαστή : 858-10082 όμως αν πας στο site της Dell εδώ http://accessories.euro.dell.com/sna/products/%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/productdetail.aspx?c=gr&l=el&s=dhs&cs=grdhs1&sku=294998 γράφει : Εξάρτημα κατασκευαστή : 860-10082 και το τιμολογεί 687 :suicide2: βασικά το ψάχνω πολύ, δεν θέλω να σκάσω τζάμπα 450ε όμως..

Επίσης δε ξέρεις (ούτε και στο my-shop ξέρουν) τι revision είναι η οθόνη. Oι οθόνες με A0 revision παρουσίαζαν κάποια προβλήματα και αν κάνεις μόνος σου firmware update, χάνεις την εγγύηση αν κάτι πάει στραβά. Γενικά, είναι αρκετά καλή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε ξέρεις (ούτε και στο my-shop ξέρουν) τι revision είναι η οθόνη. Oι οθόνες με A0 revision παρουσίαζαν κάποια προβλήματα και αν κάνεις μόνος σου firmware update, χάνεις την εγγύηση αν κάτι πάει στραβά. Γενικά, είναι αρκετά καλή οθόνη.

Nομίζω ότι θα αγοράσω αυτήν την την Dell 24 με H-IPS panel ... έχω ψηθεί άγρια... όταν λες προβλήματα ? γίνε λίγο ποιό συγκεκριμένος please. Mε fw update διορθώνεται το πρόβλημα? γιατί να έχω πρόβλημα με το fw update? έχω κάνει σε πολλές συσκευές μέχρι στιγμής fw update, γιατί να είναι πρόβλημα και στην οθόνη? είναι unofficial , το Α0 revision από τα άλλα διαφέρει μόνο στο software ή παίζει και τπτ άλλο πό hardware πλευράς ? πολλές ερωτήσεις , αλλά και τα φράγκα δεν είναι λίγα , damn it...

thanks in advance πάντως :-)

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι θα αγοράσω αυτήν την την Dell 24 με H-IPS panel ... έχω ψηθεί άγρια... όταν λες προβλήματα ? γίνε λίγο ποιό συγκεκριμένος please. Mε fw update διορθώνεται το πρόβλημα? γιατί να έχω πρόβλημα με το fw update? έχω κάνει σε πολλές συσκευές μέχρι στιγμής fw update, γιατί να είναι πρόβλημα και στην οθόνη? είναι unofficial , το Α0 revision από τα άλλα διαφέρει μόνο στο software ή παίζει και τπτ άλλο πό hardware πλευράς ? πολλές ερωτήσεις , αλλά και τα φράγκα δεν είναι λίγα , damn it...

thanks in advance πάντως :-)

Aν δε μπορείς να περιμένεις (βγαίνει η HP ZR24w) go for it. Τα προβλήματα είναι κυρίως το dithering, το οποίο διορθώνετε με το Α01 firmware, και to tinting, το οποίο διορθώνεται έστω και ελάχιστα (σύμφωνα με ορισμένους κατόχους της οθόνης). Αν και το τελευταίο η Dell δε το αναγνωρίζει ως πρόβλημα καθώς λέει ότι είναι εντός αποδεκτών ορίων (tinting issues έχουν και άλλες οθόνες που χρησιμοποιούν το ίδιο panel με την 2410, όπως η HP 2475w).

Με firmware update μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, αλλά 1/1000 να γίνει κάτι, η Dell δε θα σου την αντικαταστήσει, καθώς το firmware δεν είναι επίσημο αλλά leaked. Οπότε προσοχή σε αυτό το τομέα. Σχετικά με τα firmware, από ότι διαβάζω, υπάρχουν 2 είδη:

A) A00 hardware with A01 firmware in which some of the video processing has been disabled in order to eliminate the dithering problem. These units are generally still marked as A00 on the box, even though the firmware is A01.

B) A01 hardware with A01 firmware which has just started to appear on the American market (hardOcp forum source) in the new hardware revision whatever processing unit was disabled at software level in A has now been moved from the logic board to the panel logic which supposedly improves the video quality.

Link to comment
Share on other sites

Aν δε μπορείς να περιμένεις (βγαίνει η HP ZR24w) go for it. Τα προβλήματα είναι κυρίως το dithering, το οποίο διορθώνετε με το Α01 firmware, και to tinting, το οποίο διορθώνεται έστω και ελάχιστα (σύμφωνα με ορισμένους κατόχους της οθόνης). Αν και το τελευταίο η Dell δε το αναγνωρίζει ως πρόβλημα καθώς λέει ότι είναι εντός αποδεκτών ορίων (tinting issues έχουν και άλλες οθόνες που χρησιμοποιούν το ίδιο panel με την 2410, όπως η HP 2475w).

Νομίζω ότι αυτό που λές το διάβασα και 'γω σχετικά γρήγορα σε ένα ξένο forum , απλά περιμένουν την ΗΠ ΖΡ24w αρκετό καιρό στην Ευρώπη και δεν έχει εμφανιστεί ακόμα, ορισμένοι λένε ότι παίζει και να μην έρθει καν... βασικά, όλοι σε αυτό το forum ήταν τύπου, " αν δεν βιάζεσαι περίμενε και πάρε την Ηp μόλις βγει" και όχι την u2410.... αλλά κανένας δεν έλεγε γιατί , μήπως ξέρεις? ή μόνο απλά είναι ποιό φθηνή ?

Επίσης από εδώ http://cgi.ebay.co.uk/DELL-2709W-27-Ultrasharp-HDMI-Flat-Panel-Rev-A02-PS3_W0QQitemZ390158211283QQcategoryZ174QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DDLSL%252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BUA%252BP%252BFICS%252BUFI%252BIIUM%26otn%3D3%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D8113093946802171119 αυτή η 27αρα βγαίνει στα 490ευρώ περίπου αλλά είναι refubrished... η οποία όμως δεν έχει IPS panel , μιλάμε έχω κολίσει τελείως ...δεν ξέρω τη να πάρω, στο τέλος με βλέπω να παίρνω την lg led την 24αρα xD heeeeelp

@Nick-firestorm εσύ την δικιά σου από αυτό το μαγαζί την πήρες? πως σου φαίνετε? είναι scratched ktlp? σαν μεταχειρισμένο? να προτημίσω ips panel ?

Link to comment
Share on other sites

Απο παρομοια αγγελια στο ebay τη πηρα στην ιδια τιμη, μονο που δεν ηταν EasyBuyIT αλλα NRG.IT :p

Η οθονη μου ηρθε με ολα τα παρελκομενα X2 (2 vga, 2 dvi, 2 fis) και χωρις DisplayPort. Τους στελνω Mail λεγοντας πως δεν εχει DP και αμεσως λενε σου στελνουμε DP, σε 2-3 μερες ηταν εδω :)

Η οθονη εμφανισιακα ηταν άψογη, σαν καινουργια. Λειτουργικα ομως, τη πρωτη μερα ενω ηταν κομπλε, τη δευτερη μου εμφανισε κατι πρασινα flickering pixels στα μαυρα χρωματα και ηταν πολυ ασχημο effect...εκανε ΜΠΑΜ. Τι να κανω τωρα; Η αγγελια ελεγε "η οθονη εχει 1 χρονο εγγυηση απο εμας, και καθολου απο τη Dell"...

Η φαση ποια ειναι:

Δευτερα πρωι, επικοινωνω λοιπον με DELL Hellas, δινω το service tag μου και μου λεει πως εχω εγγύηση ως τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2012!! :happy2:

Τριτη μεσημερι μου χτυπησε τη πορτα ο courier με την αντικατάσταση ;)

Η καινουργια οθονη ειναι REV A03 αντι για REV A04 που ειχα αρχικα, και εχει λιγες γρατζουνιτσες + θελει καθαρισμα, αλλα λειτουργικα ειναι τελεια και αυτο μετραει. Αλλωστε, αν συμβει κατι, ξαναπερνω τηλεφωνο τη Dell και μου φερνουν καινουργια την επομενη μερα :p

Απλα το service τους ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ EVER...δε παιζει να υπαρχει καλυτερο.

Τεσπα, επικοινωνησα ξανα και με τον Αγγλο της NRG.IT, και μου λεει "σταθηκες πολυ τυχερος που ειχε εγγυηση Dell, κανονικα ολες οι οθονες που πουλαμε σταματανε να εχουν εγγυηση απ τη στιγμη που τις πουλαμε εμεις"...κατι τετοιο :p

So, παιζει να ειναι και περιστατικο, αλλα παιζει να ειναι ετσι σε ολες τις οθονες τους, μιας και υπαρχει περιπτωση επειδη μιλησα με DELL HELLAS να μου βρηκε εγγυηση, πιθανον αν μιλουσα με DELL UK να μου λεγε "φιλαρακο η οθονη σου ειναι refurb αγορασμενη απο αλλον retailer blablabla.." Σαν να ακουω τον βλακα απ το E-shop xDDD

Αν ολα βγουν κομπλε οπως εμενα, τοτε ΑΞΙΖΕΙ και με το παραπανω. Δεν εχει IPS αλλα εχει SPVA που ειναι επισης κομπλε. Ολα φαινονται ολοζωντανα , η οθονη ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και εχει τα παντα απο connections...οσο για το Input Lag που λενε πως ειναι το βασικο της μειονεκτημα, μπορω να πω πως με το DisplayPort που την εχω τωρα μειωθηκε αρκετα...δεν ξερω πως γινεται αυτο, αλλα νιωθω σαν να ειναι κομπλε, ενω με το dvi ενιωθα μια ελααααχιστη καθυστεριση.

So, the choise is yours :p

24'' ΤΝ , οποιοδηποτε :p ~200 ευρώ

22'' ips Dell 2209WA http://www.pcbuyit.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=331 ~280 ευρώ απο αγγλια

23'' ips Nec http://www.pcbuyit.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=923 ~310 απο Αγγλια

24'' IPS Dell U2410 http://www.pcbuyit.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=822 ~460 απο Αγγλια

27'' SPVA Dell 2709w απο Ebay.co.uk , refurbished ~500, αλλιως τη βρισκεις ~600 ευρώ καινουργια.

Το κολπο του pcbuyit: Στο register, στο EU VAT Number, βαζεις το ΑΦΜ σου και ψωνιζεις χωρις VAT (αγγλικο ΦΠΑ).

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ :turn:

Link to comment
Share on other sites

,

Το κολπο του pcbuyit: Στο register, στο EU VAT Number, βαζεις το ΑΦΜ σου και ψωνιζεις χωρις VAT (αγγλικο ΦΠΑ).

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ :turn:

χμμ, αυτό με το φπα, δλδ τι κόλπο είναι? παίζει καμιά μέρα να έρθει κανένα χαρτάκι από εφορία, τύπου, ξέρετε κύριε πρέεπει να πληρώσετε αυτόν τον φόρο? η να βρω κάποιο random αφμ και να το βάλω εκεί?

Εdit: http://www.pcbuyit.co.uk/product_info.php?products_id=920 αυτό λέει τπτ ?

Link to comment
Share on other sites

Panel Technology TN+ film TFT η 26αρα nec :p

Με την εφορια δεν ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ τι παιζει... και ειδικα τωρα τελευταια...οι αποψεις διιστανται σε αυτο το θρεντ, και ενα μελος τα χωνει γερα λεγοντας πως θα σε ψαχνει η εφορια:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=69654&page=3

Link to comment
Share on other sites

I definately Cant make up my mind, definately lol

πάμε πάλι πίσω στην u2410 από αυτό το μαγαζί http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?products_id=32389

γράφει: Ημερομηνία προσθήκης: Σάββατο 20 Φεβρουάριος, 2010 , αυτό είναι 7 μέρες πρίν, πρέπει λογικά να είναι revision A01 , υπάρχει τρόπος να το τσακάρουν χωρίς να ανοίξουν το προιόν, ίσως από το κουτί ?

επίσης μια ερώτηση, το tint και το dithering τι είναι ? το ρωτάω γιατί λέγεται ότι το rev 00 μπορεί να κάνει / εμφανίσει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Green-pink tint issue:

dsc0463ee.jpg

Dithering issue

0841.DSC01446.JPG

Προσωπικα την εχω απ' οταν σχεδον βγηκε, ειναι Α00 αλλα δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Η οθονη τα σπαει αλλα εχει εμφανισει σε αρκετους αυτα τα προβληματα οποτε στη θεση σου το λιγοτερο που θα εκανα ειναι να την παρω απο ενα μαγαζι (οχι refurbished απο ebay δλδ..) ωστε να με καλυψει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

I definately Cant make up my mind, definately lol

πάμε πάλι πίσω στην u2410 από αυτό το μαγαζί http://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?products_id=32389

γράφει: Ημερομηνία προσθήκης: Σάββατο 20 Φεβρουάριος, 2010 , αυτό είναι 7 μέρες πρίν, πρέπει λογικά να είναι revision A01 , υπάρχει τρόπος να το τσακάρουν χωρίς να ανοίξουν το προιόν, ίσως από το κουτί ?

Eπειδή τους ρώτησα πριν μερικές μέρες (ενδιαφέρομαι και εγώ για τη DELL) μου απάντησαν το εξής:

Λόγο του ότι οι οθόνες έρχονται με μαζικές παραλλαβές στην αποθήκη μας από τον προμηθευτή και παρ'όλο που έχει γίνει και απο άλλους πελάτες το συγκεκριμένο ερώτημα, δυστηχώς η απάντηση που λάβαμε ήταν πως δεν μπορούν να ξέρουν ακριβώς το revision του monitor.

Ακόμα και να μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό μέσω του TAG Number του monitor με επικοινωνία με την DELL η παραγγελία μπαίνει αυτόματα από ηλεκτρονικό σύστημα το οποίο σημαίνει πως μπορεί να φορτωθεί από τους αποθηκάριους και να φτάσει στα χέρια σας οθόνη με διαφορετικό revision από παλαιότερη παραλλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Green-pink tint issue:

Dithering issue:

Προσωπικα την εχω απ' οταν σχεδον βγηκε, ειναι Α00 αλλα δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Η οθονη τα σπαει αλλα εχει εμφανισει σε αρκετους αυτα τα προβληματα οποτε στη θεση σου το λιγοτερο που θα εκανα ειναι να την παρω απο ενα μαγαζι (οχι refurbished απο ebay δλδ..) ωστε να με καλυψει η εγγυηση.

Στην πρώτη φωτό υποτίθεται ότι έχει green/pink tint ? δηλαδή ροζ /πράσινη απόχρωση? το Dithering δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι είναι...

@daospi , εσύ ανκατάλαβα καλλά έστειλεσ mail /τηλεφώνησες στο myhop, και σου είπαν αυτό ?

Βασικά εαν υπάρχει κάποιος στο Forum, που την έχει αγοράσει από το μαγαζί αυτό ας μας πεί τι παίζεται!!

thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.