Jump to content



Project Faganas - TheLab.gr PSU Load Tester


crmaris

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Επειδή με τα ηλεκτρονικά φορτία ήταν πολύ δύσκολο ως αδύνατο να τρέξω τα advanced transient tests που έχουν στείλει πολλούς κατασκευαστές αδιάβαστους και να αναρωτιούνται πώς οι Chromas τους δεν ζόρισαν τόσο πολύ τα PSU τους κατασκεύασα έναν dedicated transients loader, πλήρως ελεγχόμενο φυσικά μέσω υπολογιστή. Έχει τη δυνατότητα να δώσει transient load μέχρι και 11A στα +12V, 5A στα 5V, 6Α στα 3.3V και 2.5A στα 5VSB για τα turn on transient tests όπου το slew rate θέλω να είναι πολύ μεγάλο.

Καλά τα fets αλλά το άμεσο φορτίο που παρέχουν οι αντιστάσεις τις κάνει πολύ πιο καλές στα transient loads. Απλά με τα fets υπάρχει πολύ πιο μεγάλη ακρίβεια και σταθερότητα στο φορτίο (γιατί όταν οι αντιστάσεις ζεσταθούν μεταβάλετε η αντίστασή τους).

Sorry no inside photos για προφανείς λόγους. Πάντως είναι μια από τις καλύτερες δουλειές μου (έχω ζηλέψει τον Στέλιο :D) αν και μου πήρε μία μέρα μόνο να ολοκληρώσω το project. Και δύο μέρες για να υλοποιήσω το software κομμάτι :(

IMG_8206.jpg?m=1310808040

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 3 months later...

τα άτιμα χρησιμοποιούν IVI drivers για να συνδεθούν μέσω USB και παρόλο που έχω μάθει όλες τις εντολές που δέχονται απέξω δεν μπορώ να συνδεθώ ακόμη (μιας και το πρόγραμμα ελέγχου το είχα γράψει σε Delphi και δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα στην new favorite C# που κάνει πολύ πιο εύκολα τα πράγματα σε τέτοια θέματα). Μέσω serial τα ελέγχω κανονικά αλλά θέλω USB!!! Που θα πάει θα τη βρω την άκρη.. Άλλωστε μόλις χτες τα έστησα και άρχισα να ασχολούμε με τον προγραμματισμό τους.

Τα 2 mainframe που βλέπετε είναι τα ολοκαίνουρια Chroma 6314A και σε αυτά έχουν τοποθετηθεί έξι 350W loads για τα +12V, ένα 200W για τα 5V και ένα 2*100W για τα 3.3V και 5VSB. Παρέα σε λίγες μέρες θα τους κάνει ένα Chroma AC source το οποίο είναι μια προγραμματιζόμενη πηγή τροφοδοσίας με άπειρες δυνατότητες. Επίσης παίζει το ρόλο του power analyzer.

Όλα αυτά κοστίζουν όσο ένα καλό, καινούριο, αυτοκίνητο (SUV) και αφότου έγινε η παραγγελία περίμενα κοντά 2 μήνες για την παράδοση τους, μιας και δεν υπάρχει στοκ αλλά κατασκευάζονται κατά παραγγελία.

Επίσης έφτιαξα ένα καινούριο hotbox και προστέθηκε στον εξοπλισμό μου ένα επαγγελματικό temperature logger για live καταγραφή των θερμοκρασιών (δέχεται μέχρι και 8 probes!)

Σε συνδιασμό με ένα σετ relays η θερμοκρασία μέσα στο hot box θα γίνεται αυτόματα πλέον. Επίσης βρήκα χρόνο και έγραψα κώδικα και για το db meter μου, οπότε αυτό περνάει τώρα τα δεδομένα του κατευθείαν στο πρόγραμμα μου. Αν πετύχει αυτό που έχω στο μυαλό μου θα προσθέσω και μετρήσεις θορύβου στα PSU reviews μου.

Link to comment
Share on other sites

μετά από καμιά 20 ώρες προγραμματισμού μέχρι να μάθω τα κόλπα τους και να μεταφράσω το API που παρέχει η Chroma, μπορώ να πω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο.. Όπως βλέπετε ήδη τραβάω δεδομένα από το 16bit DAC των Chromas.

Capture034.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά από 2.5 χρόνια στο άθλημα ήρθε και αυτή η μεγάλη αναβάθμιση.. Και όλα αυτά ξεκίνησαν από τον ταπεινό Φαγάνα, ο οποίος πλέον πήρε το δρόμο προς την αποθήκη :( Φυσικά εκτός από το TPU θα κάνω και reviews εδώ με αυτό τον εξοπλισμό και ας έχουν στερέψει τα samples πια για την ελληνική αγορά.

TechPowerUp Deploys New PSU Testing Equipment | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε Αρη... το κυνηγας και δεν επαναπαυεσαι(αν και κοστιζει πολλα) ωστε να μας δινεις τα καλυτερα reviews...

PS: ο αλλος στο TPU σχολιαζει "w1zzard got some new toys"... ποιος wizzard ρε μπαγλαμα... :hehe:

crmaris FTW

Link to comment
Share on other sites

Άρη καλή "διασκέδαση" και σε άλλα με υγεία!

Προσωπικά σου εύχομαι να έχεις όσα "παιχνίδια" τραβάει η "τρέλα" σου!

Έτσι και εμείς θα έχουμε τα καλύτερα reviews.

:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.