Jump to content


Help με ddr3 kit.Ελλατωματικο ή λαθος ρυθμισεις?


Papas

Recommended Posts

Καλισπερα. Εχω μια gigabyte x58A-UD7(εχει το τελευταιο bios)με ι7 και μολις αλλαξα τις μνημες γιατι οι προηγουμενες ηταν ελαττωματικες. Στο νεο κιτ(ocz platinum 3x2gb 1600) εκανα ενα γρηγορο memtest και βγαζει και αυτο error σε ενα απο τα 3 dimm... Αυτο που προσεξα ειναι οτι στις ρυθμισεις του bios οταν βαζω το default voltage για της μνημες (1.65) τα volt που δειχνει στο monitoring ειναι περιπου 1.62. Αυτο ειναι φυσιολογικο ή ειναι θεμα psu? Εκτος απο την ταση ram και τον πολλαπλασιαστη τον οποιο εχω 12x133=1600 τι αλλο πρεπει να πειραξω? Ρωταω μπας και ευθυνονται οι ρυθμισεις στο bioς για τα error. Στο cpuz μου βγαζει μεγαλιτερα timmings αντι για 7-7-7-27 10-11-11-24... Επισης Σε ρυθμισεις auto παλι βγαζει error... Λετε απλα να ειμαι τοσο ατυχος και να μου εστειλαν κ 2ο ελλατωματικο κιτ? Επισης εβαλα και το qpi 1.355 αν και δεν αλλαξε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Oι ΟCZ έχουν μια φήμη περίεργη γενικά.

Δοκίμασε να δώσεις λίγο έξτρα ρεύμα στον memory controller (μόνο) να δεις αν σταθεροποιούνται. Εφόσον έχεις Gigabyte θα αναφέρεται σαν CPU VID Control.

Επίσης καλό είναι να βάλεις τα timings χειροκίνητα. Σε auto βάζει ότι έχει το SPD προγραμματισμένο. Όμως συμβαίνει καμιά φορά ειδικά σε μνήμες με υψηλά ratings να έχουν σε SPD χαμηλότερα timings από ότι πραγματικά μπορούν να δουλέψουν τα οποία είναι και αυτά που αναφέρει ο κατασκευαστής. Το ίδιο συνέβαινε με τις HyperX μου (5-5-5-15@800 και το SPD τις έβαζε σε 6-6-6-18).

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο ειναι οτι στο bios τα timmings φαινονται σωστα οταν τα εχω στο auto. Τα εχει αναλυτικα δλδ απλα ειναι γκρι χρωμα και δεν μπορεις να τα πειραξεις. Θα δω μπας και ειναι το cpu vid control αν και δεν νομιζω... Αλλα και παλι πως γινεται να βγαζει το ενα dimm errors? :wall: Θα ηθελα επισης να μαθω τι ακριβως ισχυει για τις ddr3 οταν λενε πχ 1.65V, εννοει την ταση λειτουργιας ή την μεγιστη? Υπαρχει δλδ περιπτωση να δουλευουν στα 1.5 χωρις προβλημα και στα default timmings-clock?

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο ειναι οτι στο bios τα timmings φαινονται σωστα οταν τα εχω στο auto. Τα εχει αναλυτικα δλδ απλα ειναι γκρι χρωμα και δεν μπορεις να τα πειραξεις. Θα δω μπας και ειναι το cpu vid control αν και δεν νομιζω... Αλλα και παλι πως γινεται να βγαζει το ενα dimm errors? :wall: Θα ηθελα επισης να μαθω τι ακριβως ισχυει για τις ddr3 οταν λενε πχ 1.65V, εννοει την ταση λειτουργιας ή την μεγιστη? Υπαρχει δλδ περιπτωση να δουλευουν στα 1.5 χωρις προβλημα και στα default timmings-clock?
μπορουν και μεχρι 1.85 αναλογως τα μνημονια

δοκιμασες να βαλεις τα timmings manual

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το νεο κιτ και το εβαλα. Εβαλα 1.65V και qpi 1.35. Βεβαια στο monitoring του bios η πραγματικη ταση στις μνημες ειναι 1.62-3 και του qpi 1.3. Εκανα και μεμτεστ και εβγαλε 1-2 error μετα απο full coverage. Μηπως να ανεβασω ταση?:to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

ποιες έχεις ακριβώς?

εγώ έχω τις OCZ Platinum 1600 7 7 7 24 και δουλεύουν πένα!!! και μάλιστα στην αρχή είχα 6 Gb κ τώρα έχω 12 και πάλι είμαι κομπλέ

δεν τις εχω clockαρει ομος τα taimings τα εχω βαλει χειροκινιτα και το voltage στα 1,65 γιατι και μενα τη μια εβαζε απο μονο του 7 7 7 20 ή 10-11-11-24 ότι να ναι δηλαδή!! αν τα βάλεις χειροκίνητα μετά είναι κομπλέ

κοίτα μήπως παίζει τπτ με τη mobo....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bloodmage εχουμε τις ιδιες μνημες. Εβαλα και manual τα timmings, εκανα ενα μεμτεστ και βγαζει παλι 1-2 errors. Η ταση dram ειναι ~1.63v και qpi ~1.35.... Μηπως υπαρχει τπτ αλλο που μου διαφευγει? Η επιλογη του bios που λεει no-execute memory protect παιζει κανα ρολο? Λετε να φταει ο cpu (μιας και ειναι ενσωματομενος ο controller)? :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα ελεγξει τα pins και μαλιστα τον ειχα βαλει-βγαλει πολλες φορες τον cpu. Εβαλα την ταχυτητα της μνημης στα 1066 (default) και τωρα δεν βγαζει errors... Tις τασεις δεν τις αλλαξα (ram1,65 και qpi1,35)απλα εριξα τα clock. Μηπως παιζει κατι με την υποστηριξη XMP profile?:help: Κανονικα λεει οτι υποστηριζει η mobo αλλα δεν υπαρχει πουθενα μεσα στο bios....

Link to comment
Share on other sites

pll, ioh κτλ. μην τα πειραζεις γιατι δεν βοηθανε πουθενα.

Γιατι τρεχεις memtest, εχεις μπλε οθονες κτλ? Linx περνας? Δοκιμασε σμε 1.35qpi κ τα παντα ολα στοκ να δεις αν ξαναβγαζει λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Με default ρυθμισεις για το ram clock και 1.35qpi-1.65Vram δεν βγαζει error. Μπλε οθονες δεν εχω. Το qpi πρεπει να ειναι στα 4.8G ή το αλλαζω και αυτο? Linx test δεν εκανα... Παω να το τρεξω και αυτο μια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το uncore ειναι 3200=2x1600 παντα auto. Για το qpi clock ratio ελεγα πριν. Ειναι στα 4.8Ghz. Τελικα memtest και linx τα παιρναει χωρις errors με default 1066 ενω στα 1600 βγαζει error. Τι μπορω να κανω? Καποια αλλη ρυθμιση ισως? :weep:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.