Jump to content



ψάρι στο watercool


GSF

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα... η εμπειρία μου με το watercooling ειναι οχι απλώς 0, δεν μου είχε περάσει καν απο το μυαλό ποτέ αν και το γνωρίζω χρόνια.. λοιπόν αποφάσισα να στήσω ένα πακέτο υδρόψυξης που να ειναι για το σύστημα μου αλλα να μπορεί να επεκταθεί και στα επόμενα χρόνια αν αποφασίσω να αναβαθμίσω... προς το παρόν πάντως θέλω να ψύξω τα εξής:

CPU q6600 socket 775 + GPU ATI HD 4890 X 2 + Northbridge. τι θα χρειαστώ για αυτά?

με λίγο ψάξιμο και μια επίσκεψη απο Multirama extreme είδα για cpu waterblock koolance cpu-340, reservoir xspc 150mm, και ψυγείο TFC xchanger double 240... πάω καλά η να γυρίσω πίσω???? ;):)

αν υποθέσουμε οτι ενα ψυγείο δεν μπορεί να ψύξει όλα αυτά, πάμε για 2 ψυγεία? η δίνουμε προτεραιότητες?

σημείωση: έχω overclocked την cpu και σκοπεύω να την ανεβάσω κιάλλο, επίσης θα κανω OC και στις κάρτες γραφικών... επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο θόρυβος, απλα μετά απο δοκιμές και oc και benchmarks κατάλαβα οτι το watercool είναι μονόδρομος....

εδώ και η κάρτα γραφικών:

img00053f.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν απο pump στο multirama μου πρότειναν: Phobya DC12-400 12Volt Pump

και με λίγο googling είδα οτι υπάρχει και αυτή:

MCP655™ series 12 VDC Pumps

αυτές πρέπει να είναι καλές ε?

για gpu block απο ότι κατάλαβα αυτή που έχω δεν είναι reference οπότε πάμε σε κάτι:

MCW60-4870 waterblock

... θα κάνει δουλειά η @@?

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες κατι που θα σε καλυψει και αργοτερα:

cpu block heatkiller rev 3 ή apogee xt. Ειναι κορυφαια και τα 2 και κανουν και για s1366 για μελλοντικη αναβαθμιση

gpu block: swiftech mc60-r. Ειναι universal (δλδ κανει για ολες τις καρτες) αλλα πιανει μονο τη gpu σε αντιθεση με τα fullcover τα οποια: καλυπτουν ολη την καρτα, ψυχουν καλυτερα αλλα μολις αλλαξεις καρτα τα πετας (δυσκολα θα τα πουλησεις μαζι με την καρτα μιας που δεν εχουν ολοι υδροψυξη) και ειναι και πολυ πιο ακριβα

nb: (σχεδον) η καθε μητρικη θελει το δικο της...

Θελεις μια δυνατη αντλια οπως η d5 ή ddc 3.2 και 4πλο ψυγειο για ολα αυτα ωστε να σε καλυψει και στο μελλον. Ακομα καλυτερα να εκανες 2 λουπες μιας και εχεις cf αλλα το κοστος θα ανεβει πολυ περισσοτερο..

Αν θες να το στησεις σταδιακα βαζεις μονο στην cpu στην αρχη, παιρνεις μια απο τις παραπανω αντλιες και ενα 3πλο ψυγειο για να εχεις μια καλη βαση και τα υπολοιπα στη συνεχεια.

Θες ψαξιμο παντως για να στησεις μια σωστη υδροψυξη οποτε περα απο τις οποιες προτασεις που θα ακουσεις εδω ξεκινα το ψαξιμο στο νετ και σε παλιοτερα thread του forum. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες κατι που θα σε καλυψει και αργοτερα:

cpu block heatkiller rev 3 ή apogee xt. Ειναι κορυφαια και τα 2 και κανουν και για s1366 για μελλοντικη αναβαθμιση

gpu block: swiftech mc60-r. Ειναι universal (δλδ κανει για ολες τις καρτες) αλλα πιανει μονο τη gpu σε αντιθεση με τα fullcover τα οποια: καλυπτουν ολη την καρτα, ψυχουν καλυτερα αλλα μολις αλλαξεις καρτα τα πετας (δυσκολα θα τα πουλησεις μαζι με την καρτα μιας που δεν εχουν ολοι υδροψυξη) και ειναι και πολυ πιο ακριβα

nb: (σχεδον) η καθε μητρικη θελει το δικο της...

Θελεις μια δυνατη αντλια οπως η d5 ή ddc 3.2 και 4πλο ψυγειο για ολα αυτα ωστε να σε καλυψει και στο μελλον. Ακομα καλυτερα να εκανες 2 λουπες μιας και εχεις cf αλλα το κοστος θα ανεβει πολυ περισσοτερο..

Αν θες να το στησεις σταδιακα βαζεις μονο στην cpu στην αρχη, παιρνεις μια απο τις παραπανω αντλιες και ενα 3πλο ψυγειο για να εχεις μια καλη βαση και τα υπολοιπα στη συνεχεια.

Θες ψαξιμο παντως για να στησεις μια σωστη υδροψυξη οποτε περα απο τις οποιες προτασεις που θα ακουσεις εδω ξεκινα το ψαξιμο στο νετ και σε παλιοτερα thread του forum. ;)

thanks.. για αρχή σκέφτομαι να ψύξω την μια gpu που "σκάει" απτο CF... έκανα το λάθος και πήρα την prolimatech mega shadow πριν αποφασίσω οτι θα πάω σε wc... στα 3.2 τώρα είμαι με 35c idle. not bad.

αύριο η δευτέρα παίρνω το καινούριο τροφοδοτικό οπότε θα βάλω και την δεύτερη κάρτα πάνω !! οπότε απο ότι κατάλαβα η swiftech ειναι καλή επιλογή για waterblock αλλα και για αντλία... 2-3 ερωτήσεις:

1) στο GPU waterblock της swiftech παίρνει κάτι extra για να καλύψει όλα τα μέρη της κάρτας?

2) ο NB θέλει WC? η με ένα ανεμιστιράκι θα την παλέψει? δεν με ενδιαφέρει ο θόρυβος.

3) όταν λέμε 2 λούπες τι ενοούμε? 2 ψυγεία?

Link to comment
Share on other sites

1)απο οτι ξερω οχι

2)οχι δεν θελει νερο ακομα και 600+ fsb να πας με ενα καλο fanακι(delta 4αρι) εισαι οκ

3)δυο λουπες ειναι δυο ξεχωριστες υδροψυξεις στο ιδιο κουτι

αποψη μου αν ασχολεισαι με bench δωσε τα λεφτα σου σε ενα ss η cascade η κανιστρο για αζωτο παρα για υδροψυξη αυτα ειναι μονοδρομος για το bench

Link to comment
Share on other sites

χεχε ούτε καν.. !! μόνο με games ασχολούμαι όσον αφορά τις επιδόσεις... με ενδιαφέρει να μπορώ να στρεσάρω το σύστημα για ώρα και να μην ανεβάζει θερμοκρασίες πάνω απο 40-45. αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να τρέξω benchmark για γραφικά χωρίς να πάει η κάρτα στους 90c και η CPU στους 61c... :suicide2:

υ.γ πόσο μάλλον αν τον πάω και στα 3.6...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.