Jump to content



Πρόβλημα με ανάλυση σε Netbook


TZANNSPY

Recommended Posts

Όπως γνωρίζετε τα περισσότερα netbooks 10,1" έχουν ανάλυση οθόνης 1024x600 αλλά στην πραγματικότητα είναι 1024 x 576, αυτό από μόνο του είτε το συνηθίζεις είτε δεν παίρνεις καθόλου 10-ράκι netbook...

Όλες οι σελίδες είναι σχεδιασμένες για μεγαλύτερες κάθετες αναλύσεις από την ~600 των netbooks με αποτέλεσμα το ατελείωτο scrolling...

Τί κάνουμε όμως στην περίπτωση που κάποιο πρόγραμμα (π.χ στην δική μου περίπτωση, το πρόγραμμα-οδηγός του scanner) απαιτεί τουλάχιστον ανάλυση 800χ600 για να τρέξει ;;;

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Όπως γνωρίζετε τα περισσότερα netbooks 10,1" έχουν ανάλυση οθόνης 1024x600 αλλά στην πραγματικότητα είναι 1024 x 576

Και ομως δεν ειναι ετσι.

Οσα λενε 1024*600 ειναι 1024*600, το ιδιο και τα αλλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν αληθεύει αυτό με πιάνεις αδιάβαστο.

Πάντως το δικό μου Compaq Mini 110c-1030EV στα περισσότερα sites το έχουν με ανάλυση 1024x600 και μόνο κάποια λίγα με 1024x576 που είναι η πραγματική του ανάλυση, οπότε <κακώς (?!?)> θεώρησα πως ισχύει για όλα.

Καμία λύση στο πρόβλημα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστεί λίγο χαζό, αλλά γιατί πρέπει σώνει και καλά να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα του scanner σου;

Κατέβασε το the gimp (δωρεάν πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, πολύ καλό), file->create->from scanner/camera. Λογικά θα είσαι οκ.

edit: I love Superfrog :D

edit2: άμα έχεις πρόβλημα στο να εγκαταστήσεις τους οδηγούς λόγω του περιορισμού, απλά σύνδεσε το για την εγκατάσταση σε ένα κανονικό μονιτορ απο το vga/dvi out

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και αυτό. Απλά θα ήθελα να μην έχω πολλά προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά εγκατεστημένα στο PC.

EDIT: Δεν είναι ο SuperFrog στο αβατάρ είναι o Dušan Bajević

Link to comment
Share on other sites

Στα 10άρια μηχανάκια υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα με διάφορες εφαρμογές όπως π.χ. του σκάννερ σου.

Δεν υπάρχει τρόπος να το ξεπεράσεις εκτός και αν συνδέσεις καμμιά εξωτερική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση του προγράμματος αλλά στην εκτέλεση του.

Ενώ η εγκατάσταση έγινε κανονικά δεν τρέχει (απαιτεί μεγαλύτερη ανάλυση) ώστε να μπορώ να scann-άρω μια φώτο ή κάποιο έγγραφο...

Επίσης δεν παίζει να το συνδέσω σε εξωτερική οθόνη -αν δίνει σε αυτή μεγαλύτερη ανάλυση- για να scann-άρω γιατί πιο εύκολα ανοίγω το desktop.

Σχετικά με το ότι πολλά 10-άρια netbooks είναι όντως στα χ600, τι παίζει? και μόνο το δικό μου είναι στα χ576 ?

Το δικό σας τι κάθετη ανάλυση έχει ?

Στο πρόβλημά μου "παίζει" να πειράξω τίποτα αρχεία .inf ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.