Jump to content



Logitech Z-5500 και καρτα ηχου


kopriniotis

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να παρω τα συγκεκριμενα ηχεια θα ηθελα να ακουσω αποψεις γι αυτα αλλα και να μου πειτε αν πρεπει να παρω καποια καρτα ηχου μεχρι 200 ευρω.Με ενδιαφερει κυριως μουσικη να ακουω και καλος ηχος Dts κλπ σε ταινειες.Καρτα ηχου εχω μπανισει Asus στο e-shop αλλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας μην παρω καποια ακριβη που δεν την χρειαζομαι,ευχαριστω.Επισης οσων αφορα ενταση κλπ αξιζει να παω σε κατι τετοιο?:http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/M-Audio-Monitors-Studiophile-Bx-8A-Deluxe.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Το subwoofer?Σε σχεση με των logitech?Eπισης επειδη ειναι σε κατηγορια που δεν την ξερω πως συνδεονται με το pc?Επισης γιατι να μην παω σε αυτα μετα?http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Speaker-Monitor/Behringer-Truth-B-3031A-Speakers-544-BEH-008-A.htm Στο φορουμ ειμαι νεος αλλα και στο θεμα για τον αναλογικο και ψηφιακο ηχο αλλα και αλλου βλεπω οτι πολυς κοσμος παιρνει τα 5500 και ολοι δηλωνουν ικανοποιημενοι,εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ειπε για 300+ ευρω ηχεια.

μετα σου εδειξα με 219...

τωρα μου πετας 400.... εχει και με 1.400 ευρω αν θες να σου δειξω.

για την δουλεια που το θελεις και τα 219 ειανι υπεραρκετα.

το οτι καποιος ειναι ευχαριστημενος με τα logitech δεν σημαινει κατα αναγκη κατι. και εγω οταν τα ειχα και επαιζα παιχνιδια, ηταν μια χαρα. οταν ακουγα ομως μουσικη, ξενερωνα.....

τι εννοεις πως συνδεονται με τον υπολογιστη???

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω ειπα για καρτα ηχου χωρια τα ηχεια,εννοω πως συνδεονται γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα.Οπως συνδεονται τα ηχεια 5,1 που εχω τωρα κοινως οπως τα ηχεια για pc?Χρειαζεται να παρω καρτα ηχου?Σε ενταση πως ειναι γιατι ακουσα τα 5500 και το μερος ετρεμε ενταση δεν με ενδιαφερει να γινεται και χαμος αλλα αν δωσω 400 ευρω για ηχεια με ενδιαφερει η δυναμη και το μπασο και ολα

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω να παρεις τα logitech z5500 kai μια asus xonar..

εγω εχω αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522561&u=ASUS-XONAR-D2/PM

πολυ καθαρος-δυνατος ηχος.. και σε ταινιες high definition τα σπανε! να δεις trasformers HD να γουσταρεις χεχε.

ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο τα 2.. εσυ αποφασιζεις..

ειχα πριν αυτα για 1 βδομαδα τα edifier S730 κορυφαια ηχεια πολυ ενταση.. αλλα.. για τανιες και games δε μου εκαναν... μουσικη παντως ηταν κορυφη.

http://www.axiontechnology.gr/p.EDIFIER-S730D-GAMING-2-1-SPEAKER-SET.72198.html

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω παιδια εχω πελαγωσει αν παρω καρτα ηχου και τα 5500 θελω γθρω στα 500 ενω υπαρχει και η κατηγορια ηχειων monitor που απο οτι καταλαβαινω εχει ποιοτικοτερο ηχο τα συνδεω με τη creative 5 ετων η οπτικα με την μητρικη γυρω στα 300 ευρω αλλα ακους καλυτερο hd ηχο σε ταινειες απο τα 5,1?γιατι με ενδιαφερει και ο ηχος σε ταινειες

Link to comment
Share on other sites

H περίεργη φάση με τα z5500 είναι, ότι υπάρχουν τόσο καιρό στην αγορά, και η τιμή τους αντί να πέσει έχει ανέβει. Παλαιότερα ήταν στα 300, με μια εποχή να τα έχουν τα multirama στα 240. Και τώρα δε τα βρίσκεις κάτω από 340, με τιμές στο skroytz να είναι στο Θεό.

Φοβερά ηχεία, δεν αντιλέγω, αλλά τόσα χρήματα (340+) δεν τα αξίζουν. Πόσο μάλλον άμα τα πάρεις στις εξωφρενικές τιμές των 430+ που τα έχει το skroutz. Άμα είσαι διατεθημένος για 430 τότε βρες τα polk 6750 (200$=~150ε) και ένα 5κάναλο ενισχυτή με τα ρέστα και είσαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

H περίεργη φάση με τα z5500 είναι, ότι υπάρχουν τόσο καιρό στην αγορά, και η τιμή τους αντί να πέσει έχει ανέβει. Παλαιότερα ήταν στα 300, με μια εποχή να τα έχουν τα multirama στα 240. Και τώρα δε τα βρίσκεις κάτω από 340, με τιμές στο skroytz να είναι στο Θεό.

Φοβερά ηχεία, δεν αντιλέγω, αλλά τόσα χρήματα (340+) δεν τα αξίζουν. Πόσο μάλλον άμα τα πάρεις στις εξωφρενικές τιμές των 430+ που τα έχει το skroutz. Άμα είσαι διατεθημένος για 430 τότε βρες τα polk 6750 (200$=~150ε) και ένα 5κάναλο ενισχυτή με τα ρέστα και είσαι καλυμένος.

Τα ηχεία αξίζουν τα λεφτά τους γιατί είναι όλα σε ένα και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά σε αυτή την τιμή. Αν αγοράσεις 5.1 ηχεία + ένα καλό DAC (π.χ. klipsch) γνωρίζεις πόσο κοστίζουν? Επίσης προσφέρουν πολλές πιστοποιήσεις με κορυφαία αυτή του DTS, η οποία σε ένα προσεγμένο χώρο και σωστά κατανεμημένα ηχεία δίνει άλλη αίσθηση σε ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τα logitech θα παρω και σκεφτομαι στην αρχη να μην παρω καρτα ηχου να τα εχω με οπτικη συνδεση με την καρτα ηχου της μητρικης και μετα απο λιγες βδομαδες βλεπω και για καρτα ηχου.Να ρωτησω καλωδια για αναλογικη,οπτικη συνδεση κλπ θα εχουν μεσα τα ηχεια η θα πρπει να αγορασω χωριστα?Επισης ξερει κανεις στην Αθηνα που μπορω να βρω κολωνες στηριξης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει οπτική ίνα 10€ επιχρυσωμένη και ενισχυμένη και βάσεις έχω κάτι πολύ ωραίες και φθηνές από ΙΚΕΑ αλλά δεν ξέρω να σου πω τιμή, γιατί μου τις έδωσε ο αδερφός μου.

Καλές ακροάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πως κανετε ολοι μπαμ απο μακρια οτι δεν εχετε ΙΔΕΑ απο ηχο και απλα μενετε φανταγμενοι απο τα πολλα Watt των Logi....

αλλα τωρα θα μου πειτε computer forum ειναι....

του δινεται η ευκαιρια του παλικαριου να ανοιξει επιτελους τα αυτια του και κατ' επεκταση τους μουσικους του οριζοντες και λογο ΑΓΝΟΙΑΣ (που λογικα το κανει η ΗΛΙΚΙΑ, ΑΣΧΕΤΩΣ αν ενας μοντερατορ ΔΕΝ το δεχεται) τον παροτρύνουν σε χαζο ηχους....

αν ποτε πατε εσεις που υποστηριζεται τα logi σε ατομο που ΓΝΩΡΙΖΕΙ απο ηχους και μουσικη και του μιλησετε για τα 5500 και τα αντιπαραθεσετε με τα M audio, οχι απλα δεν θα σας απαντησει αλλα δεν θα σας δωσει ΚΑΝ σημασια....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.