Jump to content



ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΙΔΑΝΙΚΟΥ MOUSE


pancho

Recommended Posts

Όπως μαρτυρά και ο τίτλος, ανοίγω αυτό το θέμα για να ακούσω τις συμβουλές- εμπειρίες σας,

σχετικά με ένα από τα σημαντικότερα περιφερειακά υποσυστήματα του υπολογιστή μας.

Συγκεκριμένα και ενώ έχω δοκιμάσει αρκετά ποντίκια, βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με την αγορά κάποιου,

το οποίο πρέπει να πληροί τις εξής προϋποθέσεις-προδιαγραφές:

1. Να είναι ασύρματο και να έχει nano πομποδέκτη, διότι πρόκειται να χρησιμοποιηθεί κατά 90% σε φορητό υπολογιστή.

2. Να είναι σχετικά γρήγορο, διότι η οθόνη του φορητού είναι 18,4 ", με 1920 *1080 ανάλυση.

3. Να έχει αν είναι δυνατόν άμεση απόκριση χωρίς lag και λοιπές καθυστερήσεις-ασάφειες, διότι θα χρησιμοποιηθεί κυρίως σε σχεδιαστικά προγράμματα .

4. Να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα προγραμματιζόμενα πλήκτρα .

Ευχαριστώ

υ.γ. : η τιμή, δεν παίζει ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή πρόταση που αν τα 1600dpi σου φτάνουν είναι το Roccat Pyra Wireless.

Είναι μικρό για μεταφορά

Έχει τα περισσότερα κουμπιά που έχω δει λόγο του EasyShift[+] button

Έχει nano πομποδέκτη

1000Hz polling rate

Και καλώδιο αν σου τελειώσει η μπαταρία + θήκη μεταφοράς

Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να περιμένεις 2-3 εβδομάδες για να βγει στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 και 3 ρυθμίζονται από το λειτουργικό.

Πάντως , τα μικρά σε μέγεθος ποντίκια είναι μεν ιδανικά για μεταφορά, έχουν και μικρούς πομποδέκτες, ΑΛΛΑ δεν είναι τόσο βολικά στην πολύωρη χρήση ούτε και έχουν πολλά πλήκτρα.

Αφού το χρειάζεσαι για σχεδιαστικό πρόγραμμα τότε κοίτα για κανονικό deskot mouse με προγραμματιζόμενα πλήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή πρόταση που αν τα 1600dpi σου φτάνουν είναι το Roccat Pyra Wireless.

Είναι μικρό για μεταφορά

Έχει τα περισσότερα κουμπιά που έχω δει λόγο του EasyShift[+] button

Έχει nano πομποδέκτη

1000Hz polling rate

Και καλώδιο αν σου τελειώσει η μπαταρία + θήκη μεταφοράς

Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να περιμένεις 2-3 εβδομάδες για να βγει στην αγορά.

Όντως φαίνεται πολύ καλό ποντίκι, τουλάχιστον με βάση τις προδιαγραφές του και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή (~50 € εκτιμώ με βάση και τα άλλα προιόντα της εταιρείας).

Μάλλον αξίζει την αναμονή . . .

Τα 2 και 3 ρυθμίζονται από το λειτουργικό.

Πάντως , τα μικρά σε μέγεθος ποντίκια είναι μεν ιδανικά για μεταφορά, έχουν και μικρούς πομποδέκτες, ΑΛΛΑ δεν είναι τόσο βολικά στην πολύωρη χρήση ούτε και έχουν πολλά πλήκτρα.

Αφού το χρειάζεσαι για σχεδιαστικό πρόγραμμα τότε κοίτα για κανονικό deskot mouse με προγραμματιζόμενα πλήκτρα.

Αυτή τη στιγμή έχω το Logitech Performance mouse MX ( http://www.logitech.com/index.cfm/mice_pointers/mice/devices/5845&cl=us,en ),

από το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος αφού συγκεντρώνει σχεδόν όλες τις λειτουργίες των κορυφαίων mice, αλλά δεν είναι αρκούντως γρήγορο

(τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα . . . ).

Δεν ξέρω αν είναι δική μου εντύπωση, αλλά νομίζω πως εμφανίζει και μία ελαφρά υστέρηση στην απόκριση, ίσως εξαιτίας και της μεγάλης ανάλυσης της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 και 3 ρυθμίζονται από το λειτουργικό.

λαθος, οταν βαζεις το mousepeed πανω απο 6/11 στα windows το ποντικι χανει pixels για πλακα, επισης μονο τα ενσυρματα κλοκαρονται απτην usb αποσο ξερω

Link to comment
Share on other sites

λαθος, οταν βαζεις το mousepeed πανω απο 6/11 στα windows το ποντικι χανει pixels για πλακα, επισης μονο τα ενσυρματα κλοκαρονται απτην usb αποσο ξερω

Με τα ασύρματα, δε γίνεται τίποτα ρε παιδιά ?

Είναι κρίμα να παροπλιστεί ένα ποντίκι των 100 € . . .

Ξέρει κανείς ποιά είναι η ταχύτητα του Performance MX (dpi,Hz κτλ) ?

Link to comment
Share on other sites

λαθος, οταν βαζεις το mousepeed πανω απο 6/11 στα windows το ποντικι χανει pixels για πλακα, επισης μονο τα ενσυρματα κλοκαρονται απτην usb αποσο ξερω

Όταν λες λάθος εννοείς ότι η ταχύτητα δεν ρυθμίζεται από το λειτουργικό ;;;

Επειδή αμέσως μετά αναιρείς τα λεγόμενα σου.

Όσο αφορά τώρα το αποτέλεσμα εγώ 8/11 με 9/11 το έχω πάντα και δεν παρατήρησα πρόβλημα, είτε με το MX1000 στο κανονικό πισί είτε με το touch στο φορητό.

Με τα dpi και την απόκριση της usb θύρας ξέρω ότι υπάρχει πρόγραμμα και θυμάμαι παλαιότερο νήμα στο λάμπ αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ μιας και δεν παίζω παιχνίδια για να με ενδιαφέρει η απόκριση...

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε πανω απο 6/11 σου ανεβαζει το sensitivity το ποντικιου αλλα με interpolation, δηλαδη χανεις pixels http://www.overclock.net/computer-peripherals/173255-cs-s-mouse-optimization-guide.html αν θες παραπανω ταχυτητα στο desktop αλλα ΚΑΙ ακριβεια ταυτοχρονα μενεις στα 6/11 και ανεβαζεις τα dpi του αισθητηρα

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε πανω απο 6/11 σου ανεβαζει το sensitivity το ποντικιου αλλα με interpolation, δηλαδη χανεις pixels http://www.overclock.net/computer-peripherals/173255-cs-s-mouse-optimization-guide.html αν θες παραπανω ταχυτητα στο desktop αλλα ΚΑΙ ακριβεια ταυτοχρονα μενεις στα 6/11 και ανεβαζεις τα dpi του αισθητηρα

Αυτό ισχύει και για τα ασύρματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο να ΜΗΝ ισχυει, οπως και να χει εχεις 3 επιλογες, razer mamba roccat pyra και logitech g7, εγω θα προτιμουσα το πρωτο κυριως για την ανεση, το αμφιδεξιο σχημα του roccat δεν μου κανει κλικ, ουτε το αλλο στα logitech που μου κανει τα δαχτυλα να τριζουν (ισως φταιει που ειναι κοντα :p )

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο να ΜΗΝ ισχυει, οπως και να χει εχεις 3 επιλογες, razer mamba roccat pyra και logitech g7, εγω θα προτιμουσα το πρωτο κυριως για την ανεση, το αμφιδεξιο σχημα του roccat δεν μου κανει κλικ, ουτε το αλλο στα logitech που μου κανει τα δαχτυλα να τριζουν (ισως φταιει που ειναι κοντα :p )

Τα razer mamba και logitech g7, έχουν nano πομποδέκτη όπως το Performance MX ή και το ακυκλοφόρητο roccat pyra ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω μεσα στην ντουλάπα μια ντουζίνα ποντίκια. Από Microsoft, Logitech και δεν συμμαζεύεται...:to_pick_ones_nose:

Τίποτα δεν με βόλεψε μέχρι που πήρα το Mamba.

Ακριβό μεν(το είχα πάρει ~108€, τώρα έχει 128), αλλά βρήκα την υγειά μου...

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την τιμή του, στο προτείνω ανεπιφύλακτα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Γρηγορη ερωτηση, εδωσα το Deathadder (1800) και θελω new. Να παω σε Deathadder 3500 ή σε κατι αλλο; Ενσυρματο ofc.

Ontopic: Βρες το Mamba οσο πιο φτηνα μπορεις ;)

Όσο και να ψάξω, εδώ στο Ελλάντα κάτω από 100€ δεν πρόκειται να το βρώ . . .

Πρέπει να έχω μεσα στην ντουλάπα μια ντουζίνα ποντίκια. Από Microsoft, Logitech και δεν συμμαζεύεται...:to_pick_ones_nose:

Τίποτα δεν με βόλεψε μέχρι που πήρα το Mamba.

Ακριβό μεν(το είχα πάρει ~108€, τώρα έχει 128), αλλά βρήκα την υγειά μου...

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την τιμή του, στο προτείνω ανεπιφύλακτα...:T:

Όντως φοβερό ποντίκι το Μamba και με προδιαγραφές που σκίζουν.

Ήταν το επικρατέστερο mouse μαζί με το Performace MX,αλλά το mamba δεν έχει nano receiver και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που επέλεξα το ΜΧ.

Δυστυχώς χωρίς αυτόν, είναι πρακτικά αδύνατο να χρησιμοποιηθεί σε laptop.

Η αλήθεια είναι πως οι ευκολίες του ΜΧ με είχαν βολέψει πάρα πολύ, αρκεί να μην είχε αυτές τις ιδιοτροπίες με τα "σκαλώματα", τις ασάφειες κ.α. τα οποία σε δυσκολεύουν σε καθημερινή χρήση.

Πάντως μέχρι στιγμής, το μόνο που βλέπω να ικανοποιεί τις απαιτήσεις που αναφέρονται στο post #1 είναι μάλλον το Roccat Pyr, που πρότεινε ο φίλος STINK, αν και θα προτιμούσα κάποιο με μεγσλύτερη ταχύτητα από τα 1600 dpi

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να δεις και το Razer Orochi το οποίο συνδέεται με bluetooth (δεν έχει καθόλου reciever δηλαδή) και έχει και αυτό καλώδιο.

Στα θετικά είναι 2000dpi όταν είναι ασύρματο και 4000dpi με καλώδιο

και τα 2 αρνητικά κατά την γνώμη μου σε σχέση με το Roccat Pyra Wireless είναι τα πολύ λίγα κουμπιά και η υψηλή του τιμή.

Υ.Γ. Πολύ καλά χαρακτηριστικά το Mamba αλλά από review κατάλαβα ότι ο λόγος που έχει καλώδιο είναι γιατί δεν κρατάει πολύ η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να δεις και το Razer Orochi το οποίο συνδέεται με bluetooth (δεν έχει καθόλου reciever δηλαδή) και έχει και αυτό καλώδιο.

Στα θετικά είναι 2000dpi όταν είναι ασύρματο και 4000dpi με καλώδιο

και τα 2 αρνητικά κατά την γνώμη μου σε σχέση με το Roccat Pyra Wireless είναι τα πολύ λίγα κουμπιά και η υψηλή του τιμή.

Υ.Γ. Πολύ καλά χαρακτηριστικά το Mamba αλλά από review κατάλαβα ότι ο λόγος που έβαλαν να έχει καλώδιο είναι γιατί δεν κρατάει πολύ η μπαταρία.

Πολύ καλό από πλευράς ταχύτητας, ειδικά με καλώδιο!

Το ότι συνδέεται με bluetooth, ακούγεται πολύ ελκυστικό, αλλά γεννά ένα μεγάλο ερώτημα.

Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν ασυμβατότητες (όλοι μας κάποια στιγμή συναντήσαμε κάποια)

και λόγω του bluetooth δεν είναι τόσο καλή η ποιότητα της επικοινωνίας (lag,καθυστερήσεις και άλλα ωραία . . . ) ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.