Jump to content


Ηχος Αναβαθμιση...


JdCZT

Recommended Posts

Παιδες κατα γενικη ομολογια απ οσα εχω καταλαβει σχετικα με ηχο και pc ειναι μια πονεμενη ιστορια καθως και η καλυτερη καρτα ηχου δεν εχει αξιολογο dac...Αυτη τη στιγμη τρεχω με μια Creative Xtreme Music + Logitech Z2200(2,1 200WRMS)...Tα εχω καιρο δε λεω και οταν τα πηρα δεν ειχα ψαχτει αν και δεν εχω παραπονο για τα λεφτα που εδωσα...Το επομενο βημα με οσα εχω διαβασει (διορθωστε με αν κατι δεν ειναι σωστο) ειναι απλα με μια spdif out απο την μητρικη σε εναν ενισχυτη δικαναλο που να εχει ψηφιακη εισοδο,τη δουλεια να την κανει ο dac του ενισχυτη και να στελνει μετα το σημα στα ηχεια....Ποσο ειναι το κοστος για ενα τετοιο συστημα;;;Δεν θα υπολοιπεται αρκετα σε δυναμη απο τα 2,1 που εχω τωρα...και εν τελη τι προτεινεται σαν ενισχυτη και ηχεια γιατι απο μαρκες μονο yamaha και jamo ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου,

Για ποσα λεφτα μηλαμε πες μας και αν ενδιαφερεσαι μονο για μουσικη.

Το συστημα που εχεις το εχει και ενας φιλος μου και πραγματικα χωρις να θελω να πω μεγαλη κουβεντα(μαμαει).

Σπιτι μου εγω εχω δυο kef c5 (ηχεια) μαζι με εναν sony 6καναλο(οχι κατι ιδιαιτερο) και δεν μπορω να βρω πολλες διαφορες σε σχεση με του φιλου μου. Βεβαια παιζει μεγαλο ρολο και ο χωρος μην το ξεχνας.

Με ενα yamaha <=300 euro και δυο jamo η energy η ακομα και kef c5 η καλυτερα c7 θα εισαι αρκετα ευχαρηστημενος.

Περιμενε ομως αν θες να μηλησει και καποιος ακομα να δουμε τι εχουν να προτεινουν οι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ψηλε το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσο πανε οι τιμες για εναν δικαναλο και 2 ηχεια δαπεδου οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια τιμη...Συν της αλλης δεν ξερω και απο μαρκες και ποιοτητα τι λεει το καθε συνολο και κατασκευαστης...Η χρηση θα ειναι 100% μουσικη...ποσο σου κοστισε το δικο σου συνολο...απο δυναμη στα ποσα παιζεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα ενας δικαναλος ενησχυτης κοστιζει πιο πολυ απο ενασ πολυκαναλο, ειναι περισοτερο θεμα ζητησης. Με ενα πολυ καναλο θα εισαι καλα. γυρω στα 200 ευρο ισως και παραπανω εκει παιζουν οι περισοτεροι με πριπου 100 και βατ ανα καναλι. Τα ηχεια τα δικα μ ειναι 150 βατ αλλα ειναι σχετικα μικρα και δεν ειναι για hi-fi ειναι για home cinema.

Ριξε μια ματια εδω http://www.limnaios.gr εχει αρκετα προιοντα!

http://www.limnaios.gr/view.asp?productID=7891 αυτα εδω με αυτον εδω ας πουμε http://www.limnaios.gr/view.asp?productID=6981

Τα jamo τα εχω ακουσει τα εχει ενας φιλος πιο παλιο μοντελο και ειναι πολυ δυνατα και πολυ καθαρα εχουν γουφερ στο πλαι μην σε ξεγελαει η φτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εγω που θελω 2 ηχεια δαπεδου αντε και ενα μπασακι μπορω να εχω το ιδιο καλο αποτελεσμα απο εναν πολυκαναλο...το λεω γιατι το θελω αποκλειστικα για μουσικη και εχω ακουσει πως οι δικαναλοι ειναι μονοδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινα πολυκαναλο γιατι θες και dac. Αν δεν θελεις dac τοτε ναι μονοδρομος ενας ολοκληρωμενος δικαναλος.

Κοιτα μπορεις πας σε μαγαζια και να τα ακουσεις για δοκημη. πηγαινε ακου τα kef c7 τα b&w 684, τα jamo s606. ειναι και τα τρια πολυ καλα και δυνατα. Δοκημασε τα πανω σε διαφορους ενισχυτες.

τα ηχεια που σου προτεινα ειναι στα 8Ω εκτος απο τα jamo που ειναι στα 6Ω αλλα μην σε ανισυχει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικαναλοι δεν εχουν dac(digital to analog converter);;;Eχω δει εναν harman kardon που εχει ψηφιακες εισοδους κλπ...Απο εταιρειες τι μου προτεινεις σε ενισχυτες;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι δικαναλοι δεν εχουν dac(digital to analog converter);;;Eχω δει εναν harman kardon που εχει ψηφιακες εισοδους κλπ

Υπαρχουν και δυκαναλοι με dac's απλα νομιζω πως ξεφευγουν σε τιμες. Απο μαρκες για πολυκαναλους δες onkyo ,yamaha, h/k, pioneer, denon

και δυκαναλους technics, pioneer, denon,maranz.

μπες και στο avclub.gr να ακουσεις μερικες εμπειρες γνωμες. Απλα αν δεν εισαι "σουπερ αυτι" μην χαραμησεις πολλα λεφτα.

Αν θες ενταση παντος μαλλον θα πρεπει να κηνιθεις προς δικαναλο και να κοιταξεις τα ηχεια να εχουν ευαισθησια υψηλη 100+ db.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και δυκαναλοι με dac's απλα νομιζω πως ξεφευγουν σε τιμες. Απο μαρκες για πολυκαναλους δες onkyo ,yamaha, h/k, pioneer, denon

και δυκαναλους technics, pioneer, denon,maranz.

μπες και στο avclub.gr να ακουσεις μερικες εμπειρες γνωμες. Απλα αν δεν εισαι "σουπερ αυτι" μην χαραμησεις πολλα λεφτα.

Αν θες ενταση παντος μαλλον θα πρεπει να κηνιθεις προς δικαναλο και να κοιταξεις τα ηχεια να εχουν ευαισθησια υψηλη 100+ db.

Εχω μπει :p αλλα δεν μου εχει απαντησει κανενας....ΔΛΔ καλυτερα να παω σε πολυκαναλο με περιπου 100wrms αν καναλι και να ξεκινησω με 2 100 αρια και βλεπουμε...απο μπασακια αν ειναι να βαλω να προτιμησω ενεργο ή παθητικο...ποια η διαφορα τους;;;

Link to comment
Share on other sites

απο μπασακια αν ειναι να βαλω να προτιμησω ενεργο ή παθητικο...ποια η διαφορα τους;;;

Ενεργο παρε καλυτερρα. Το παθητικο θελει extra ενισχυτη για να το οδηγησει και crossover πιθανον , οι περισοτεροι ενισχυτες δεν εχουν ενισχυομενη εξοδο για sub.

Αν προσεξεις οι ενισχυτες που κοιτας θα λενε 5x100(π.χ.) το εκτο καναλι εινια το sub και ειναι χωρις ενισχυση.

Ταπεινη μου γνωμη παντα...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.