Jump to content



Corsair H50 απορίες


velipsi

Recommended Posts

:offtopic2:Έχω ένα τριπλό στην οροφή με τα φουρφουρια να βγάζουν(Scythe S-Flex). Ένα μονό στο κάτω μέρος με το φουρφουρι να φέρνει αέρα μέσα και οι υπόλοιποι όπως ήταν τοποθετημένοι στο κουτί.

Ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα θερμοκρασιών...

Και σε ένα φιλαράκι που του έστησα ένα σύστημα παρόμοιο με το δικό μου, μόνο που είναι όλα με αέρα, είναι το ίδιο ικανοποιημένος... :hmm::offtopic2:

η διαφορα μας ειναι οτι τις οροφης μου ειναι 2 που βγαζουν προς τα εξω ....

τι ψυξη εχεις στην cpu , εγω εχω μια H50 υδρο ετοιμη ...και εχω θερμοκρασιες στον

920 περιπου στα 48 χωρις overclocking με ενδιαφερει η αποψη σου ..πως με βλέπεις

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα μας ειναι οτι τις οροφης μου ειναι 2 που βγαζουν προς τα εξω ....

τι ψυξη εχεις στην cpu , εγω εχω μια H50 υδρο ετοιμη ...και εχω θερμοκρασιες στον

920 περιπου στα 48 χωρις overclocking με ενδιαφερει η αποψη σου ..πως με βλέπεις

ευχαριστώ

:offtopic2:Με νερἀκι είμαι και γω. Υψηλή θερμοκρασία έχεις. Τον ανεμιστήρα του H50 τον έχεις να βάζει ή να βγάζει αέρα;:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:Με νερἀκι είμαι και γω. Υψηλή θερμοκρασία έχεις. Τον ανεμιστήρα του H50 τον έχεις να βάζει ή να βγάζει αέρα;:offtopic2:

ειναι στη πλατη του κουτιου και βγαζει αερα προς τα εξω ...να το κανω σαντουιτσ το ψυγειο του H50

με εναν ακομα ?

Το περιεργο ειναι οτι αν βγαλω το πλαινο του κουτιου ( το τζαμι ) οι θερμοκρασιες πανε απο 48 στα 40-41

Link to comment
Share on other sites

ειναι στη πλατη του κουτιου και βγαζει αερα προς τα εξω ...να το κανω σαντουιτσ το ψυγειο του H50

με εναν ακομα ?

Το περιεργο ειναι οτι αν βγαλω το πλαινο του κουτιου ( το τζαμι ) οι θερμοκρασιες πανε απο 48 στα 40-41

Εκεί είναι το πρόβλημά σου. Η Corsair λέει ότι ο ανεμιστήρας πρέπει να φέρνει αέρα μέσα. Επίσης για καλύτερα αποτελέσματα βάλε και άλλον ένα. More info :)
Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το πρόβλημά σου. Η Corsair λέει ότι ο ανεμιστήρας πρέπει να φέρνει αέρα μέσα. Επίσης για καλύτερα αποτελέσματα βάλε και άλλον ένα. More info :)

Δηλαδη αν καταλαβα καλα αυτος που ειναι στην πλατη του κουτιού να τον βαλω να χτυπαει προς τα μεσα το ψυγειο σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...

Λοιπον φιλε Lazy Dog τον εβαλα τουμπα και φυσαει πανω στο ψυγείο η διαφορά............

..... -9C δηλαδη ειμαι στους 37-39 καλός!!!!!!!

Τωρα ομως απο εξω απο την πλάτη δεν ερχεται ζεστη μεσα ή να το πω αλλιως απο την πλάτη δεν φευγει ζεστη!!

φευγει απο τους απο πάνω να μου πεις , σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε παιδια για τη βοηθεια ειμαι 9 βαθμους κατω ...πιστευω οτι το 38 ειναι στα φυσιολογικα ?

Τωρα υπάρχει και σκέψη αν ανεβασω επεξεργαστη να την κανω σαντουιτς

τι λετε? μετραει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις και δεύτερο φουρφούρι(push-pull) σίγουρα θα δεις διαφορά. Δες το λινκ που σου έχω δώσει παραπάνω.

Φίλε Lazy μιας και δεν ανεβάζω τοn επεξεργαστή πάνω από 3.2 (δεν τρελένομαι για overclocking )

λέω να μείνω με το ενα φουρφούρι αλλωστε πάιζω σε θερμοκρασίες από 38-42 σε idle στο cpu

( oerclock 2.8Mhz-3.2Mhz )

Τι λές ? ε!!με 2ο θα εχω και λιγο παραπάνω βαβούρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lazy μιας και δεν ανεβάζω τοn επεξεργαστή πάνω από 3.2 (δεν τρελένομαι για overclocking )

λέω να μείνω με το ενα φουρφούρι αλλωστε πάιζω σε θερμοκρασίες από 38-42 σε idle στο cpu

( oerclock 2.8Mhz-3.2Mhz )

Τι λές ? ε!!με 2ο θα εχω και λιγο παραπάνω βαβούρα...

Οι θερμοκρασίες σου τώρα είναι μια χαρά. Τώρα το αν θα προσθέσεις 2ο ανεμιστήρι εξαρτάται από εσένα...

Εγώ προσωπικά, επειδή έχω κόλλημα με τις θερμοκρασίες :coax: θα έβαζα και δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες σου τώρα είναι μια χαρά. Τώρα το αν θα προσθέσεις 2ο ανεμιστήρι εξαρτάται από εσένα...

Εγώ προσωπικά, επειδή έχω κόλλημα με τις θερμοκρασίες :coax: θα έβαζα και δεύτερο...

καλυτερη ψυξη λιγο παραπάνω βαβούρα... ιδού το διλημμα !!!!

Ποιος θα νικήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Δες πλάκα φιλαράκι Lazy ....αν βάλω 2ο φουρφουρι στο ψυγειο πρεπει να

αλλαξω ξανα τη φορα του ανεμιστηρα της πλάτης του κουτιού δηλαδη ο μεσα ανεμιστηρας να φυσα πανω στο ψυγειο και ο αλλος (της πλάτης του κουτιού ) εξω

αυτο ειναι και το λεγομενο pushe-pull

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. Και οι δυο την ίδια φορά θα έχουν, ο ένας θα σπρώχνει αέρα και ο άλλος θα τραβάει.

Στην περίπτωσή σου, και οι δυο θα φέρνουν ψυχρό αέρα από έξω προς τα μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. Και οι δυο την ίδια φορά θα έχουν, ο ένας θα σπρώχνει αέρα και ο άλλος θα τραβάει.

Στην περίπτωσή σου, και οι δυο θα φέρνουν ψυχρό αέρα από έξω προς τα μέσα. :)

Λογω ηλικιας και του οτι τα Αγγλικα μου ειναι λιγο βραστα ..απο τις οδηγιες που μου εστειλες να διαβασω..

μπορεις αν θελεις να μου κανεις μια ακολουθια ..ως εξης

ΑΝΕΜΙΣΤ ΠΛΑΤΗΣ ΦΟΡΑ.......

ΨΥΓΕΙΟ

2ος ΑΝΕΜΙΣΤ ΦΟΡΑ.....

και αφου λές θα εχουν την ιδια φορα αφου το ψυγειο θα το εχουν στη μεση (σαντουιτς) ο ενας θα το

φυσαει και ο αλλος θα διωχνει σωστά ?

Προς ποια φορα ειναι καλυτερα (2 πιθανες θεσεις )

Α)

ΑΝΕΜ ΠΛΑΤΗΣ ΦΥΣΑ ΨΥΓΕΙΟ

ΨΥΓΕΙΟ

2Ος ΑΝΕΜ ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ( ΙΔΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ 2 )

Β)

ΑΝΕΜ ΠΛΑΤΗΣ ΦΥΣΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ

ΨΥΓΕΙΟ

2Ος ΑΝΕΜ ΦΥΣΑΕΙ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος καποιος φίλος εχει γράψει οτι εχει βαλει το ψυγειο εκτός κουτιού

ας μας πει πως -γιατι απο οτι ξέρω και βλέπω με τα ματακια μου η ολη κατασκευή ειναι Fix δεν αποσπόνται οι σωλήνες...

ΥΓ εχω την εντύπωση οτι το εχω διαβάσει στη αρχικη παρουσίαση του προιόντος..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.