Jump to content



Απορία για fan controller


sakis21

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να βάλω ένα fan controller στον υπολογιστή για να γλιτώνω λίγο θόρυβο από τους ανεμιστήρες.

πχ αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805200

Θέλω όμως να σας ρωτήσω αν χρειάζεται να έχουν κάποιο χαρακτηριστικό οι ανεμιστήρες προκειμένου να μπορεί το fan controller να τους ρίξει τις στροφές.

Δλδ αρκεί μόνο να έχουν 3-pin connector (ή έστω να βάλω κάποιον αντίσοιχο αντάπτορα) ή θα πρέπει να προσέξω να έχουν και κάποιο επιπλέον χαρακτηριστικό έτσι ώστε να μπορούν να ρυθμιστούν από το fan controller;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οι ανεμιστήρες να βγάζουν απευθείας 3pin και όχι μέσω αντάπτορα.

Δεν υπάρχει άλλος περιορισμός.

Απλώς, υπάρχει περίπτωση ο fan controller να μην μπορεί να κατεβάσει την στροφές του ανεμιστήρα στο minimum. Δηλαδή κάποιος ανεμιστήρας να ξεκινάει στις 600 στροφές και ο fan controller να τις κατεβάζει το πολύ μέχρι τις 800. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορούσες πιθανώς να εκμεταλευτείς καλύτερα τον controller ώστε να έχεις ακόμη πιο αθόρυβους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σκέφτομαι να βάλω αυτόν http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Scythe-Fan-120Mm-Slip-Stream-1900Rpm-SY1225SL12SH.htm πάνω στην megahalems και να τον συνδέσω με το fan controller έτσι ώστε να του ρίχνω τις στροφές όταν δεν θα χρειάζεται να δουλεύει σε φουλ ταχύτητες.

Ελπίζω να κάνει την δουλειά του.

Επίσης σκέφτομαι να συνδέσω και κάποιους από τους ανεμιστήρες του haf 932 αλλά δεν ξέρω αν αυτοί είναι 3-pin γιατί δεν έχω ακόμα το κουτί στην κατοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας αυτός, σύμφωνα με την Scythe, δίνει 110 cfm με 37 dBA. Αν θυμάμαι καλά, επειδή τον έχω χρησιμοποιήσει, ακουγόταν λίγο ακόμη και σε χαμηλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να συνδέσεις τους ανεμιστήρες του HAF932 σε fan controller, να ξέρεις πως κάποιες φορές ο πάνω ανεμιστήρας δεν συνεργάζεται και δεν ξεκινά.

Επίσης, αυτό που πρέπει να κοιτάς για σωστή συνεργασία ανεμιστήρων με controller είναι το power οutput ανά κανάλι για να γνωρίζεις αν μπορεί να "σηκώσει" τον ανεμιστήρα που θα βάλεις. Τέλος, δες και το minimum voltage ανά κανάλι για να ξέρεις μέχρι πόσο μπορεί να μειώσει τις στροφές του ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελικά θα πάω για αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806154 ή αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806328

Αυτά τα χαρακτηριστικά που μου λες δεν τα κατέχω για να μπορέσω να καταλάβω αν τους "σηκώνει" τους ανεμιστήρες του κουτιού και αν θα μπορεί να τους ρίχνει τις στροφές.

Βέβαια πιο πολύ με νοιάζει ο ανεμιστήρας της ψύχτρας.

Επειδή είδα ότι έχεις το ίδιο κουτί με μένα φίλε tamtakos μπορείς να μου πεις αν μπορεί να τους διαχειριστεί;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις Delta ανεμιστήρες οτι και να παρεις θα τους σηκώνει :whistling

Εκτός αν συνδέσει κάποιος 2 ανεμιστήρες στο ίδιο κανάλι, οπότε θα πρέπει να γνωρίζει τα όριά του.

Link to comment
Share on other sites

H παραγγελία έγινε και αύριο θα έχω τα κομμάτια στα χέρια μου.

Πήρα αυτόν για την megahalems http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007890 και από fan controller πήρα αυτό http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200002585

Ελπίζω να με καλύψουν!

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά πήρα αυτόν τον ανεμιστήρα http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007890

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι ο ανεμιστήρας έχει 3-pin connector ενώ η θέση της μητρικής για να συνδεθεί ο ανεμιστήρας της cpu θέλει 4-pin.

Τι να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα;

Ο αντάπτορας που περιέχεται στην συσκευασία δεν κάνει για αυτή τη δουλειά γιατί το μετατρέπει σε 4-pin από αυτά που μπαίνουν στο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να συνδέσεις τους ανεμιστήρες του HAF932 σε fan controller, να ξέρεις πως κάποιες φορές ο πάνω ανεμιστήρας δεν συνεργάζεται και δεν ξεκινά.

Επίσης, αυτό που πρέπει να κοιτάς για σωστή συνεργασία ανεμιστήρων με controller είναι το power οutput ανά κανάλι για να γνωρίζεις αν μπορεί να "σηκώσει" τον ανεμιστήρα που θα βάλεις. Τέλος, δες και το minimum voltage ανά κανάλι για να ξέρεις μέχρι πόσο μπορεί να μειώσει τις στροφές του ανεμιστήρα.

Επειδη εχω πανω στο HAF τον ZALMAN ZM-MFC1 PLUS, ο πλαϊνος αργει απλα να ξεκινησει μερικες φορες -οχι παντα- παροτι τον εχω στο μεγιστο. Προκειται για τον ιδιο ακριβως με αυτον της οροφης. Σωστος ο Tamtakos, o controller της Zalman δινει 7 Watt ανα καναλι, λογικα αντεχει και πιο δυνατους ανεμιστηρες. Υπ' οψιν οτι λεει οτι βγαζει μεχρι 11V, μη μπερδευτεις αν δεις λιγοτερες maximum στροφες τουλαχιστον στα 4 πρωτα καναλια.

Link to comment
Share on other sites

O ανεμιστήρας που πήρα πάντως γράφει πάνω 12V. Δεν ξέρω αν θα τον διαχειριστεί σωστά και αν θα μπορεί να δίνει τον μέγιστο αριθμό στροφών. Υποτίθεται ότι έχει 2000 RPM αλλά σύμφωνα με αυτό που μου λες μάλλον δεν θα τις πιάσει ποτέ αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις επιλογές hardware είναι πως πρέπει να κοιτάξεις πολλά reviews για να πάρεις μια σωστή άποψη του υλικού. Στο 3ο ή 4ο review του controller σου (όταν έψαχνα κι εγώ για παρόμοιο), είχα πετύχει τα παρακάτω που με ενδιέφεραν:



[B]Channel type [/B][B]Input voltage [/B][B]Min Output [/B][B]Max Output[/B]
[B]Variable [/B]11.9 5 10.55
[B]12/5 [/B]11.9 and 5 0 11.9 and 5

Από τα παραπάνω βλέπεις πως οι ανεμιστήρες που θα συνδέσεις στους κυκλικούς ροοστάτες θα χάσουν περίπου 1.5 V στην μέγιστη ρύθμιση, καθώς και πως δεν είναι δυνατόν ν' απενεργοποιηθούν τελείως αφού το ελάχιστο που δουλεύουν είναι τα 5V. Αν και θα θεωρούσα το παραπάνω μειονέκτημα, τελικά είναι χρήσιμο αφού ο controller δεν παρέχει οπτκή ένδειξη στροφών και σε προστατεύει από το να τους κλείσεις τελείως κατά λάθος.

Μόνο οι ανεμιστήρες που θα συνδεθούν στους διακόπτες μπορούν ν' απενεργοποιηθούν τελείως. Επίσης, εκεί υπάρχει ελάχιστο χάσιμο voltage αλλά το πλεονέκτημα της παραπάνω παραγράφου είναι μειονέκτημα εδώ.

Βέβαια, όλα τα παραπάνω ισχύουν στην περίπτωση που ο reviewer έκανε σωστή έρευνα...αυτό δεν μπορ΄να στο εγγυηθώ.

Και για να κλείσω το θέμα (ελπίζω να μην σε ζάλισα), καλό είναι να μην συνδέσεις 6 δυνατούς ανεμιστήρες (υποθετικά πάντα) σε 1 fan controller αν δεν γνωρίζεις επαρκώς πως μοιράζει την ισχύ του το τροφοδοτικό σου ανά κανάλι.

Edit: δες και το παρακάτω...

There is an undocumented way to tell when a fan has stopped spinning. It depends on the ambient lighting conditions and the knob settings. There is a very faint flickering of the LED that occurs in normal operation. Its frequency is slower at minimum voltage and high enough to be almost imperceptible at maximum voltage. I noticed that the faint flickering of the LED stops when a spinning fan was deliberately stopped by pushing on the hub. Start the fan up again and the flicker comes back. It took careful observation to pick up on the change, but it is easier now to notice that I know what to look for
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν με ζάλισες φίλε μου! Ίσα ίσα σε ευχαριστώ που είσαι τόσο αναλυτικός. Εννοείται ότι ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά που ασχολούνται με το θεμα μου.

Εγώ σας έχω ζαλίσει γιατί συνέχεια ανακαλύπτω καινούρια προβλήματα (προβλήματα για μένα που είμαι ανίδεος από αυτά)

Πάντως πάνω στο controller σκοπεύω να συνδέσω μέχρι 4 ανεμιστήρες. Αυτόν της ψύχτρας και 2-3 από το κουτί. Και δεν θα βάλω κανέναν στους διακόπτες μάλλον.

Ο ανεμιστήρας της megahalems πάντως δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να φτάσει και στις 2000 στροφές. Λογικά θα βοηθάει και το καλό airflow του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

είχα πετύχει τα παρακάτω που με ενδιέφεραν:



[B]Channel type [/B][B]Input voltage [/B][B]Min Output [/B][B]Max Output[/B]
[B]Variable [/B]11.9 5 10.55
[B]12/5 [/B]11.9 and 5 0 11.9 and 5

Από τα παραπάνω βλέπεις πως οι ανεμιστήρες που θα συνδέσεις στους κυκλικούς ροοστάτες θα χάσουν περίπου 1.5 V στην μέγιστη ρύθμιση, καθώς και πως δεν είναι δυνατόν ν' απενεργοποιηθούν τελείως αφού το ελάχιστο που δουλεύουν είναι τα 5V. Αν και θα θεωρούσα το παραπάνω μειονέκτημα, τελικά είναι χρήσιμο αφού ο controller δεν παρέχει οπτκή ένδειξη στροφών και σε προστατεύει από το να τους κλείσεις τελείως κατά λάθος.

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία, που δυστυχώς όμως λίγοι κατασκευαστές αναγράφουν στα spec τους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι θέσεις με τους διακόπτες έχουν το μειονέκτημα ότι πρέπει να κόψω τα καλώδια για να τα βάλω στις υποδοχές. Καταργούν και το τρίτο καλώδιο (το κίτρινο νομίζω)

Δε θα με πειραζε καθολου να τους χρησιμοποιουσα για ειδικες περιπτωσεις π.χ. για να δω τι αντικτυπο εχει η προσθηκη/αφαιρεση ενος ανεμιστηρα. Οχι οτι θα εκοβα τα βυσματα για να το κανω... θα εβαζα 2 κοντα καλωδιακια ή pin αναμεσα. Οσο για τις στροφες μη σου πω οτι βρηκα την υγεια μου που δεν εχει LCD πανελ με ενδειξεις(καλυτερα απλο και ευχρηστο). Ρυθμιζω αναλογα με το ποσο θορυβο θελω.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.