Jump to content


ψυκτρα-core i5


koukoubetses

Recommended Posts

θελω να αγορασω μια ψυκτρα για τον core i5 750,θελω να τον δουλευω συνεχως,3.5 ghz,βασικα διαθετω 30 ευρω,και εχω κατασταλαξει σε αυτη,http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007791,τι λετε θα καταφερει να ψυξει σωστα τον επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να δεις και στην υπογραφή πριν από 1 εβδομάδα αγόρασα την συγκεκριμένη ψήκτρα και έχω να πω πολύ καλή ποιότητα κατασκευής σε καλή τιμή και 22 βαθμούς idle. Σε αυτή την τιμή δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να δεις και στην υπογραφή πριν από 1 εβδομάδα αγόρασα την συγκεκριμένη ψήκτρα και έχω να πω πολύ καλή ποιότητα κατασκευής σε καλή τιμή και 22 βαθμούς idle. Σε αυτή την τιμή δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο.

Ναι,ευχαριστω για την απαντηση,αλλα επειδη ειχα κι εγω core duo,και τωρα core i5,μπορω να πω οτι ειναι πιο ζεστοι,οποτε θα ηθελα και μια αλλη γνωμη,σαν ψυκτρα καλη φαινετε,προτωτυπη,φτηνη,αλλα κανει δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κ οτι καλυτερο απο επιπεδα θορυβου απ οτι λενε κοιταξε κ δω μηπως σε βοηθησει ως προς την αποφαση σου

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2502

ναι,θορυβωδης και πιο πολυ εφε,μετα λεω για την v8 της coolermaster,στα καταστηματα δεν λεει αν κανει για 1156,στο site της coolermaster το γραφει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα την,xigmatek balder,με παιδεψε λιγο,αλλα την εβαλα και ο ανεμιστηρας ειναι ακριβως πανω απο την καρτα γραφικων,γινεται να την βαλω να κοιταει προς το μπροστινο μερος του κουτιου?

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα την,xigmatek balder,με παιδεψε λιγο,αλλα την εβαλα και ο ανεμιστηρας ειναι ακριβως πανω απο την καρτα γραφικων,γινεται να την βαλω να κοιταει προς το μπροστινο μερος του κουτιου?

την γυρισα,καλα παει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγορασα και εγω μια φτηνουλα να τη δοκιμασω. 120αρη εχει καλη φαινεται για τα λεφτα της (20€)... Thermaltake Contac29

Λιγο απο κατω η επιφανεια ειναι σαν το φεγγαρι. Σκαλωνει στις μικρες γραμμες αμα συρεις το νυχι

[ame=http://s254.photobucket.com/albums/hh92/ngt_pics/?action=view&current=29surf.jpg]29surf.jpg picture by ngt_pics - Photobucket[/ame]

Αυριο παμε για δοκιμη

ΕΔΙΤ: Με προβληματιζει πως θα απλωσω την παστα γιατι εχει αυτα τα λουκια μεταξυ heatpipes και αλουμινιο και σιγουρα πρεπει να απλωθει οχι σε στυλ γραμμης η κοκκου, αλλα με το χερι η με καρτα. Το θεμα ειναι οτι εχω την IC7 Diamond που ειναι σαν τσιχλα και δεν στρωνει με τιποτα !

post-1125-1416074420,1595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω μια φτηνουλα να τη δοκιμασω. 120αρη εχει καλη φαινεται για τα λεφτα της (20€)... Thermaltake Contac29

Λιγο απο κατω η επιφανεια ειναι σαν το φεγγαρι. Σκαλωνει στις μικρες γραμμες αμα συρεις το νυχι

Αυριο παμε για δοκιμη

Μην τη lapparis !!! Είναι 1-2 βαθμούς χειρότερη από την hyper 212 plus αλλά και 10€ φθηνότερη .....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια χαρα για τα λεφτα της, εριξε την θερμοκρασια 21 Κελσιου κατω σε σχεση με τη στοκ. Και στους αλλους πυρηνες 23C με τον ανεμιστηρα να μην ακουγεται.

Να ενα διαγραμμα για το πως συμπεριφερεται η ψυκτρα σε σχεση με τη μαμα.

Τα τεστ εγιναν και στις τρεις περιπτωσεις με κλειστο κουτι με 21,8 Κελσιου εξωτερικη θερμοκρασια (η μετρηση με τον ανεμιστηρα στο φουλ ειχε 22,5c εξωτερικη)

Στην αρχη βαζω μονο Linx για αυτο και τα πανω κατω για να ζεστανω την ψυκτρα

μετα βαζω prime ταυτοχρονα για να μην εχει τα κενα,

υστερα αφηνω μονο prime για να δω που κραταει σταθερη.

Εδω οι θερμοκρασιες η μια τοποθετημενη πανω στην αλλη με τις δυο πιο χαμηλες να ειναι της thermaltake.

CONTAC29-FULL.gif

Αποτελεσμα:

81C η στοκ ψυκτρα

60C η Contac29 στο βουβο ο ανεμιστηρας (-21στον πιο ζεστο πυρηνα, και στους αλλους ηταν -22-23 κατω.)

56C η Contac29 ανεμιστηρας τσιτα στις 2000rpm δλδ (αλλους 3~4 C κατω)

EDIT: Δοκιμασα στα 3,3Ghz με αυξηση στο CPU Voltage +0,1v (1.2v) και στο CPU VTT +0.1v

πηγε στους 70C με smartfan και αυξηση καταναλωσης ρευματος συστηματος απο τα 195 στα 233 watt και στο LInx απο τα 210 στα 262 watt !!!! (50watt για 0,2ghz !)

Συστημα:

ολα τα βολτ στοκ

Μητρικη ECS P55H-A

I5 750 2,66 @ 3,10

Καταναλωση συστηματος @ 3.10 Ghz

IDLE: 105w

PRIME95: 195w

LINX: 210w

Για 18 Ευρώ....

Economic Crisis EDITOR'S CHOICE

2-euro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση για τον θορυβο.

Με φουλ ανεμιστηρα ακουγεται και λιγο παραπανω απο την στοκ με πιο ευχαριστη χροια ομως :).

Ισως φταινε οι κοψιες που εχει στα τελειωματα των πτερυγιων που στην αρχη νομιζα οτι ειναι απλα εφετζιδικες κοψιες αλλα τελικα παιζουν ρολο στη ροη του αερα.

nf_p14_design_joining.jpg

Περισσοτερα για τα VCF (Vortex-Control Notches) εδω http://www.noctua.at/main.php?show=nf_p14_blade_design&lng=en

Τελικα δεν το περιμενα τετοια λεπτομερεια για τοσα λιγα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.