Jump to content



Αλλαγή vga cooler


Giorgos16

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πιστεύω να το βάζω στη σωστή κατηγορία. Θέλω να αλλάξω τη ψήκτρα της κάρτας γραφικών μου η οποία είναι αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sparkle-Pci-Ex-9500Gt-1Gb-SF-PX95GT1024U2-HP.htm. Ο λόγος που θέλω να την αλλάξω είναι για τον θόρυβο. Βέβαια αν έχει ανεμιστήρα πάνω δεν με πειράζει αρκεί να είναι σχετικά αθόρυβος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει... τη στιγμή που η κάρτα σου κάνει 45€ εσύ να δώσεις άλλα 20-30€ για να πάρεις extra vga cooler. Θα σου πρότεινα αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Aircooling/VGA-Coolers/Scythe-Vga-Cooler-Musashi-SCVMS-1000.htm αλλά μόνο σε περίπτωση που πρόκειται να αναβαθμίσεις στο μέλλον σε κάτι καλύτερο, που υποστηρίζεται βέβαια από την ψύχτρα. Είναι αθόρυβη και αποτελεσματική στο θέμα της ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησε το riva tuner και βαλε χειροκινητα τις στροφες του ανεμιστηρα ωστε να μην σε ενοχλει ο θορυβος! δεν αξιζει να παρεις ψυκτρα για την καρτα που εχεις βαση αξιας! οταν με το καλο βαλεις αλλη καρτα, πολυ καλυτερη τοτε αλλαζεις και την ψυκτρα της!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα αρχικά post κι εγώ. Έχω μια 9600GT που από θερμοκρασίες είχε πάρει την κάτω φόρα. Αυτό που έκανα ήταν να την ανοίξω και να την καθαρίσω, αλλάζοντας και τα thermal pads μαζί με αλλαγή πάστας (arctic silver) για τον πυρήνα. Το τι σκόνη είχε μέσα δεν περιγράφεται. Μετά από φύσημα της ψύκτρας και καθάρισμα του ανεμιστήρα, η κάρτα δουλεύει σαν καινούργια και έπεσε στις θερμοκρασίες 10 βαθμούς (δεν υπερβάλλω).

Link to comment
Share on other sites

intel celeron e1500

3gb ram

9500gt (όπως ανέφερα αρχικά)

τροφοδοτικό 650w

Μέγιστη ανάλυση οθόνης είναι 1680x1050 αλλά μερικές φορές τον συνδέω σ'αυτή http://www.sony.lv/product/t15-s-series/kdl-26s4000#pageType=TechnicalSpecs τη τηλεόραση.

Ο υπολογιστής είναι περισσότερο για γενική χρήση αλλά όταν παίζω games, είναι "δυνατά" όπως crysis.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα αρχικά post κι εγώ. Έχω μια 9600GT που από θερμοκρασίες είχε πάρει την κάτω φόρα. Αυτό που έκανα ήταν να την ανοίξω και να την καθαρίσω, αλλάζοντας και τα thermal pads μαζί με αλλαγή πάστας (arctic silver) για τον πυρήνα. Το τι σκόνη είχε μέσα δεν περιγράφεται. Μετά από φύσημα της ψύκτρας και καθάρισμα του ανεμιστήρα, η κάρτα δουλεύει σαν καινούργια και έπεσε στις θερμοκρασίες 10 βαθμούς (δεν υπερβάλλω).

Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα αλλά δεν έγινε τίποτα το σπουδαίο. Διαφορά στη θερμοκρασία είδα αλλά στο θόρυβο όχι.

Link to comment
Share on other sites

intel celeron e1500

3gb ram

9500gt (όπως ανέφερα αρχικά)

τροφοδοτικό 650w

Μέγιστη ανάλυση οθόνης είναι 1680x1050 αλλά μερικές φορές τον συνδέω σ'αυτή http://www.sony.lv/product/t15-s-series/kdl-26s4000#pageType=TechnicalSpecs τη τηλεόραση.

Ο υπολογιστής είναι περισσότερο για γενική χρήση αλλά όταν παίζω games, είναι "δυνατά" όπως crysis.

crysis με την 9500gt??? :hmm::hmm::hmm: δεν σερνοταν?

Link to comment
Share on other sites

Αν το έβαζα σε 1680x1050 ναι. Αλλά αμα κατέβαζα ανάλυση σε 1220x1050 (αν δεν κάνω λάθος τόσο είναι) μια χαρά έπαιζα

δεν το ευχαριστιεσαι καθολου ομως ετσι και χανεις και ολη την ατμοσφαιρα που δημιουργουν τα γραφικα στο πολυσυζητημενο crysis! μεχρι ποσα χρηματα εισαι διαθετημενος να δωσεις για καρτα γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 100. Ε, 10 πάνω 10 κάτω δεν με πειράζει.

η καλυτερη λυση ειναι μια 5770 με 1gb ram μιας και παιζεις σε 1680αρα αναλυση! απλα ειναι λιγο πανω απο το budget που μας ορισες! στα 140€ περιπου κυμαινεται http://www.pc1.gr/showlist.php?SearchCat=200&SearchSubCat=&SearchAll=5770

edit: και παρε 1gb ακομη ram καθως με τα 3 που εχεις τωρα εχεις λιγο χειροτερες επιδοσεις απ'οτι να ειχες 2gb καθως χανεις το dual channel!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα κάτι στο όριο που έδωσα γιατί λεφτά δεν υπάρχουν πολλά.

καλυτερα τοτε κανε λιγη υπομονη ακομη, ουτε ψυκτρες ουτε τιποτα, και μαζεψε κανα € παραπανω γιατι ειναι κριμα να εχεις 22αρα οθονη και να μην την αξιοποιεις!

Link to comment
Share on other sites

20αρα. Οκ. Ευχαριστώ.

20αρα ενταξει:to_pick_ones_nose3: απλα σε 1680αρα αναλυση συνηθως ειναι οι 22αρες οθονες! δεν χανεις ομως και τιποτα να βαλεις καμια αγγελια εδω στο thelab για καμια 5770 1gb! τη βρισκεις στα 100€!

Link to comment
Share on other sites

Οτι καρτα γραφικων και να βαλει,με τον Ε1500 δεν κανει τιποτα...οποτε και μια 5670 ειναι υπεραρκετη.

ειχε γινει εδω μεσα ενα συγκριτικο το οποιο εδειχνε οτι στα περισσοτερα παιχνιδια ( με εξαιρεση αυτα που εκμεταλευονται 4 πυρηνες) δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο ο επεξεργαστης αλλα η καρτα γραφικων! αν ανεβασει λιγο τον Ε1500 δεν νομιζω να εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.