Jump to content



Κατοχή δύο Ι.Χ. αυτοκίνητων - Φορολογία


amateur

Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω βάλει εδώ και περίπου δύο εβδομάδες αγγελία για να πουλήσω το αυτοκίνητο μου (1124 cc), ώστε στη συνέχεια να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο που έχω βρει (1600 cc).

Επομένως, η ερώτηση που έχουμε είναι η εξής:

Ποια είναι η επιπλέον φορολογική επιβάρυνση και ποια άλλα έξοδα υπάρχουν για όσους έχουν στην κατοχή του δύο αυτοκίνητα?

Υπάρχει κάποιο penalty ή κάτι άλλο που πρέπει να ληφθεί υπόψη?

Ρωτάω για δύο λόγους:

1. η ζήτηση για το peugeot είναι περιορισμένη

2. Δε θέλω να περιμένω πότε θα πουληθεί γιατί μπορεί στο ενδιάμεσο να φύγει αυτό που έχουμε βρει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κ όσον αφορά το τεκμήριο... δεν προβλέπεται κάποιος επιπλέον φόρος σε αυτές τις περιπτώσεις?

Το τεκμήριο αγοράς που ενδεχομένως θα υπάρξει , αντισταθμίζεται εν μέρη από την πώληση του προηγούμενου αυτοκινήτου. Χωρίς ποσά δεν μπορούμε να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στο ενδεχόμενο που αποφασιστεί να κρατήσουμε και το παλιό?

όσον αφορά τα ποσά η εμπορική αξία για peugeot 106, μοντέλο '97 βάσει του car.gr είναι αυτή τη στιγμή περίπου στα 1.500€ ενώ για το μεταχειρισμένο των 1600cc που σκεφτόμαστε να πάρουμε δε σκοπεύουμε να δώσουμε πάνω από 9.000€.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο μπορεί να βρεθεί focus '07 ή και audi a3 του '05

Link to comment
Share on other sites

Τεκμήριο υπάρχει απ' όσο ξέρω σε αυτοκίνητα εργοστασιακής αξίας άνω των 17.000€. Οπότε δεν κινδυνεύεις με αυτά που αναφέρεις.

Αν ειναι αθροιστικα πανω απο 2000 κυβικα δεν επηρεαζεται ομως??

Link to comment
Share on other sites

λογιστη??

Παντως το πεζακι ...ασφαλεια και τελη κυκλοφοριας να πληρωνεις (αν ειναι 1400cc) μαζευεις στα 2 χρονια ενα 1200αρη ευρω.

Βαλτο αγγελια κανενα 1000αρικο και αν δε φυγει σε κανενα 6μηνο ..αντε 8μηνο. και πινακιδες να παραδωσεις ...μια ή αλλη θα σου ερθει.

(απο τη στιγμη που θα εχεις στην κατοχη σου αλλο αμαξι βεβαια)

Εκτος αν κοψεις την ασφαλεια βεβαια...και απλα δεν το κινεις..no matter what.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.