Jump to content



DFI p45 BI t2rs ΜΟΝΟ για δυνατους λυτες!Σας προκαλλω να το βρειτε[solved]


GoMaR

Recommended Posts

Και ναι.....δεν ειχα τι να κανω τωρα που ειμαι ανεργος και ειπα δε λες να παρω μια DFI να χασω την ηρεμια μου;

Διωξαμε το Ιταλικο αμαξι , και πηραμε την DFI...απο το κακο στο χειροτερο πηγαινω :hehe:

το προβλημα ειναι το εξης

η μητρικη του τιτλου

GTX280

psu etasis 750w

7400 c2d

2x2 adata 1066

το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ λεει να παιξει με 16x στο pcie2.0

Tωρα θα μου πειτε σιγα το προβλημα , αλλα δεν με νοιαζει εγω ειμαι μαζοχας και θελω το gpuz να λεει χ16 και οχι χ8.Γιατι κατι να μην λειτουργει σωστα δλδ ;

Οι δοκιμες που εχω κανει

1)clear cmos default ολα = x8 :p

2)ανεβασμα nb = χ16

3)κανω restart αφου ειδα οτι ειναι χ16 και μετα το ρεσταρτ χ8 παλι :p

4)αλλαγη σε power saving απο balanced -> high performance = x16

5)κανω ρεσταρτ για να δω αν θα το κρατησει = χ8 :p

6)εχω ξεσκιστει να κανω δοκιμες με vtt / sb / nb / gtl μπλα μπλα μπλα και μια χ16 και οταν δειχνει χ16 μετα απο shutdown / restart = χ8

7)αλλαγη σε bios της καρτας σε evga νεοτερο = χ8 / σε Gigabyte = για μια στιγμη χ16

8)αλλαγη σε bios mobo σε παλαιοτερο = τα ιδια

9)αλλαγη 12V rail απο psu = ιδια συμπεριφορα

10) στο κατω PCIe δεν ανοιγει καν η μοβο :p

11)δοκιμασα κ με τα jumpers συμφωνα με το manual = ιδια συμπεριφορα

12)πηρα 2 advil γιατι πονεσε το κεφαλι μου

13)ας μου πει ενας με ενα κλικ τι να κανω και να παιξει...plz:P

αυτα....και το θεμα ειναι οτι να την παω πισω....αλλα τι να παρω στα ιδια λεφτα??????

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε με ένα παρεμφερές πρόβλημα δεν κατάφερα να βρω λύση αλλά ένιωσα απίστευτη γαλήνη κάνοντας το εξής: παίρνεις ένα σφυρί (κατά προτίμηση βαριοπούλα), βγαίνεις σε κήπο ή κάπου αλλού με χώμα και της εξηγείς στα κλέφτικα ποιος είναι το αφεντικό...σε κάθε χτύπημα ρίχνεις και από 2-3 μπινελίκια και στο τέλος έχεις ηρεμήσει τελείως και θα κάνεις και αποτοξίνωση από τους Η/Υ για αρκετό διάστημα (=οικονομία).

Πρόσεχε μόνο μην σε βρουν τίποτα θραύσματα γιατί οι άτιμες έχουν πάντα τον τρόπο τους να σε τιμωρούν!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα βάλει φωτιά σε δύο DIMMάκια DDR1 πού με είχαν κάνει να χάσω τον ύπνο μου αρκετό καιρό...Ευτυχώς δεν υπήρξαν αντίποινα εκ μέρους τους...:rofl:

Σοβαρά τώρα, το ίδιο πρόβλημα είχα παλιότερα αν θυμάσαι με την Gigabyte αλλά εκεί ήταν καθαρά θέμα τάσης NB και δεν μπορούσε να γίνει κάτι...Αλλά επειδή αυτή είναι DFI και είναι τρις χειρότερα από GB, αυτά τα κουλά είναι αναμενόμενα. Εγώ στη θέση σου θα ένιωθα και τυχερός πού πάει ο 7400 στα 4 GHz με μόνο πρόβλημα αυτό το x8 του PCIe, εξ'άλλου δεν χάνεις σε επιδόσεις έτσι...

Link to comment
Share on other sites

εσενα γυρναγε στο χ1.....γνωστο προβλημα.Λιγο το PCI-e ανεβαζες σε 102 και λιγο ρευματακι κ εφτιαχνε...

@@ έφτιαχνε, με παραπάνω PCIe είχα άλλα προβλήματα αστάθειας μετά...:rant:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.