Jump to content



Πρόγραμμα για διπλά αρχεία


deninho

Recommended Posts

Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να μου βρίσκει τα αρχεία που τα έχω εις διπλούν [ή και παραπάνω φορές] σε όλους τους δίσκους μου. Σε λειτουργικό σύστημα Win Vista 64bit.

Δεν ξέρω αν είναι αυτονόητα, ή αν δε γίνονται αυτά που θέλω, αλλά:

*Να βρίσκει τα διπλά αρχεία από το όνομα [ανεξάρτητα από ημερομηνία]

*Να βρίσκει τα διπλά αρχεία ανεξάρτητα από το όνομα [Αν, δηλαδή, την ίδια φωτογραφία την έχω ονομάσει sunset.jpg και iliovasilema.jpg, να μπορεί να τη βρει]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα δυο προγράμματα:

1. Glary Utilities (free) τα κριτήρια που έχει είναι

• Ίδιο όνομα

• Ίδιο μέγεθος

• Ίδια ώρα αρχείου (same file time)

• Να αγνοεί αρχεία μικρότερα από κάποιο μέγεθος

2. Win Utilities 9.44 (giveaway, νομίζω υπάρχει και free) τα κριτήρια που έχει είναι

• Ίδια ώρα δημιουργίας αρχείου

• Ίδια ώρα τελευταίας πρόσβασης

• Ίδια ώρα τελευταίας εγγραφής αρχείου (same file last write time)

• Ίδιο όνομα

• Ίδιο μέγεθος

• Να χρησιμοποιήσει δυαδική σύγκριση (use binary file compare)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά,

Auslogics Duplicate File Finder

DupKiller

Duplicate Cleaner

Duplicate Files Searcher

Easy Duplicate Finder

Easy Duplicate Finder

Δεν κάνουν όλα την ίδια δουλειά. Τα είχα δοκιμάσει όλα τα παραπάνω, αλλά τα κράτησα όλα και δεν θυμάμαι ποιο είναι το καλύτερο. Ένα από τα παραπάνω έσπερνε. Ήταν portable. Nom;izv to Easy Duplicate Finder, αλλά δοκιμάστε τα.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το winutilities, το οποίο επειδή έχει κι άλλα εργαλεία έκανε εγκατάσταση 8gb, και ήταν μέτριο. το duplicate file detective, που δοκίμασα στη συνέχεια, είναι σαφώς καλύτερο, και βρήκε ότι περίμενα ότι θα έβρισκε και μερικά ακόμα. Συν ότι έχει σαφώς μικρότερη εγκατάσταση. Στα μείον ότι είναι trial, οπότε μετά από λίγο καιρό θα πρέπει να πληρώσω...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το winutilities, το οποίο επειδή έχει κι άλλα εργαλεία έκανε εγκατάσταση 8gb, και ήταν μέτριο. το duplicate file detective, που δοκίμασα στη συνέχεια, είναι σαφώς καλύτερο, και βρήκε ότι περίμενα ότι θα έβρισκε και μερικά ακόμα. Συν ότι έχει σαφώς μικρότερη εγκατάσταση. Στα μείον ότι είναι trial, οπότε μετά από λίγο καιρό θα πρέπει να πληρώσω...

8 gb??? εμένα είναι ~38 mb WinUtilities 9.44 professional edition, αν ενεργοποίησες όλα τα κριτήρια για αυτό δεν βρήκε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

α. Μετά από μία αναλαμπή βρήκα γιατί ήταν 8gb. Το κοίταξα μετά από την αναζήτηση και τη διαγραφή των διπλών αρχείων. Όμως, κατά λάθος είχα επιλέξει και το backup, οπότε μάλλον η διαφορά από τα 38mb ήταν το back up :p

β. Όλα τα ενεργοποίησα. Αλλά το ίδιο έκανα και στο duplicate file detective και έκανε καλύτερη δουλειά. Βασικά το ήθελα για κάτι εκατοντάδες pdf, τα οποία μου τα είχε κάνει άνω κάτω ένα πρόγραμμα και καλά ταξινόμησης, και τα είχα όλα από 2-3 φορές :p Το winutilities δεν ανέφερε ούτε ένα, το άλλο τα βρήκε όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.