Jump to content



Πι σι για τον «μικρό» αδερφό.


Dolly

Recommended Posts

Κολλητός θέλει να πάρει πι-σι για τον μικρό αδερφό του για να παίζει παιχνίδια.

Το μικρό είναι σχετικό, είναι 1η λυκείου, αλλά με πιάνετε…

Θεωρητικά budget δεν είναι θέμα, αλλά.

- Ο μικρός, ΔΕΝ θα κάνει ΠΟΤΕ κανένα o/c.

- Ο μικρός παίζει βασικά wow, και ποτέ δεν θα λιώσει στο Crysis 3, Dirt 12, και Metro 4432 σε 1920 χ 1080 με ότι φίλτρα υπάρχουν, μέχρι και Γαλλικού καφέ.

- Ο μικρός ΠΟΤΕ δεν θα bencharei.

- Ο μικρός τώρα έχει 19άρα οθόνη (1280χ1024), αν και παίζει να παρθεί 24 άρα για 1920 τώρα που έχουν 180 ευρώ.

Το πισι θα παίζει κατά 90% wow, λίγο browsing, άντε να κατεβάσει και καμιά ταινία σαν αυτές που δεν έχει (ΚΡΑΑΑ) ο Νέφ, κλπ.

- Θα είναι μόνο tower.

Το να πάει σε ι7 από την στιγμή που στα παιχνίδια και σε μονές κάρτες δεν έχει διαφορά με 775 δεν το θεωρώ σκόπιμο. Από την άλλη δεν θεωρώ σκόπιμο να πάρει και 775 αυτή την στιγμή για ευνόητους λόγους.

Οπότε μας αφήνει 2 επιλογές. Ι5 και AMD.

Είμαι της άποψης αφού τα παιχνίδια λατρεύουν τα mhz να παρθεί ένα cpu με «κάμποσα» Mhz, μιας και o/c δεν θα γίνει γιατί θέλουμε 100% σταθερότητα.

Μετά πάμε σε 4 γίγα ραμ, 1 σκληρό 1 τέρα, και μία 5850 ανεξάρτητος, μιας και η 24άρα έρχεται.

Το θέμα είναι, που πάω, ι5, ή AMD? Από AMD σκαμπάζω όσα και η Μαρία Τερέζα απο S&M οπότε θέλω γνώμες.

Το «μελλοντική αναβάθμιση» να πω πως δεν μας καίει γιατί αν είναι όταν σε 2 χρόνια με το καλό περάσει στο ΕΜΠ θα πάρει τότε άλλο πι-σι.

Απλά σκέφτομαι ι5/AMD για να μπορεί να τον αξιοποιήσει κάπου μετά και να μην έχει θέμα με κομμάτια που μπορεί να χρειαστεί από 775.

Γενικά θα ήθελα 2-3 ιδέες για συνθέσεις να συγκρίνω με αυτά που σκέφτομαι.

Το πι-σι θα παρθεί από το Πλαίσιο, με τιμολόγιο οπότε μεταχειρισμένα δεν με ενδιαφέρουν.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση ο ι5 σου δεν σκοτώνει σε παιχνίδια? απο εκεί άρχισα να ψήνομαι!

Η πρέπει να τον πας στα 4,0 για να νιώσει το ρημάδι?

Λές να του πάρω AM3 για καβάτζα τώρα που έδωσε και ο Μήτσος το δικό του?

Link to comment
Share on other sites

Διονύση ο ι5 σου δεν σκοτώνει σε παιχνίδια? απο εκεί άρχισα να ψήνομαι!

Η πρέπει να τον πας στα 4,0 για να νιώσει το ρημάδι?

Λές να του πάρω AM3 για καβάτζα τώρα που έδωσε και ο Μήτσος το δικό του?

O i5 750 σε νορμαλ μορφή ρίχνει στον 920 στα περισσότερα παιχνίδια λόγο turbo mode. Ειδικά αν του χώσεις μνήμες της προκοπής. Πάντως είναι αρκετά δυνατός ο 750.

Link to comment
Share on other sites

!!

Πόσταρε, μόμπο και τις "μνήμες της προκοπής" για να βγάζω σύνθεση σιγά σιγά!

http://www.techspot.com/review/214-intel-p55-motherboard-roundup/

Μνήμες... δεν έχω ιδεά απο τα νέα τσιπάκια. Κάτι για elpida νομίζω έχει παρει το αυτί αλλα ποιες φοράνε τι.. try μία το μνημονοsection μας :upside:

Link to comment
Share on other sites

i5 660 από μένα. Δροσερότατος (=ήσυχος), πιάνει τα 3.6 γίγα με το Turbo mode, hyperthreading κλπ

Αν αρχίσω να ακούω ότι ο πιτσιρικάς που δεν έχει ιδέα από Η/Υ και παίζει μόνο WoW και σερφάρει στο internet χρειάζεται τετραπύρηνο, θα πηδηχτώ από το παράθυρο...

Link to comment
Share on other sites

Θενκς ρε Πέτρο!

Οχι ρε, τι 4πύρηνο? απλά είπα ι5 για να μην πάει στο παλιό σόκετ!

3,6 ghz, και 2 πυρήνες είναι περίπου 2000 Mhz και 1,5 πυρήνας πάνω απο ότι θα χρειαστεί έβερ!

Με ένα Asus μοδερμπόρντι και μνήμες??? και είναι μια χαρά εικάζω.

Link to comment
Share on other sites

i5 660 από μένα. Δροσερότατος (=ήσυχος), πιάνει τα 3.6 γίγα με το Turbo mode, hyperthreading κλπ

Αν αρχίσω να ακούω ότι ο πιτσιρικάς που δεν έχει ιδέα από Η/Υ και παίζει μόνο WoW και σερφάρει στο internet χρειάζεται τετραπύρηνο, θα πηδηχτώ από το παράθυρο...

Core i5 660 179,00 € (ΤΒΜ 3.6)

Core i5 -750 182,00 (ΤΒΜ 3.2)

Για 3 ευρώ, σμούτς.

Εναλακτικά για φτήνια http://www.techpowerup.com/113440/ASRock_Develops__Turbo_100__Overclocking_Mode_for_Pentium_G6950_on_H55M_Pro.html

http://www.tomshardware.com/reviews/phenom-ii-x2-555,2540-8.html

Link to comment
Share on other sites

Θενκς ρε Πέτρο!

Οχι ρε, τι 4πύρηνο? απλά είπα ι5 για να μην πάει στο παλιό σόκετ!

3,6 ghz, και 2 πυρήνες είναι περίπου 2000 Mhz και 1,5 πυρήνας πάνω απο ότι θα χρειαστεί έβερ!

Με ένα Asus μοδερμπόρντι και μνήμες??? και είναι μια χαρά εικάζω.

Εγώ και με overclocking κλπ είμαι με μια Asrock των 90 ευρώ και έναν 660. Έκανα βλακεία βέβαια, γιατί και οι i3 των 100 ευρώ πιάνουν τις ίδιες συχνότητες (4.5-4.7GHz) με την ίδια ευκολία. Μητρική χτύπα μια τέτοια, μνημούλες καραvalue και το μηχάνημα θα παίζει στο 90% των επιδόσεων που θα παίζει ένα pc 150 ευρώ πιο ακριβό. Η μεταπωλητική αξία πέφτει ραγδαία με το που θα φέρει το δέμα ο ταχυδρόμος, οπότε μην αγχώνεσαι για specs που δεν θα απασχολήσουν ποτέ το αδερφάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

- Ο μικρός, ΔΕΝ θα κάνει ΠΟΤΕ κανένα o/c.

- Ο μικρός παίζει βασικά wow, και ποτέ δεν θα λιώσει στο Crysis 3, Dirt 12, και Metro 4432 σε 1920 χ 1080 με ότι φίλτρα υπάρχουν, μέχρι και Γαλλικού καφέ.

- Ο μικρός ΠΟΤΕ δεν θα bencharei.

Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει αυτά τα ΠΟΤΕ και ΔΕΝ? Σαν να σου δίνουν αμαξάρα του κουτιού και να σου λένε ΠΟΤΕ μην τρέξεις, ΔΕΝ πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Όσες και να το ακούσεις αυτό θα είναι.

Δεν παίρνουν όλοι ακόμα και floppy και θέλουν να το κάνουν από 1,44 σε 200 mega και να παίζουν με άζωτα όταν δεν έχουν τι να κάνουν.

Το παίρνουν για να μείνει όπως είναι.

Συνεπώς γιατί να σκάσουν παραπάνω λεφτά για κάτι που ΔΕΝ θα κάνουν πότε?

Και το «αμαξάρα του κουτιού και να σου λένε ΠΟΤΕ μην τρέξεις, ΔΕΝ πρέπει» δεν έχει καμία σχέση, δεν θα κάνει underclock για να μην τρέξει όπως ΜΠΟΡΕΙ το stock cpu, απλά δεν θα βάλει turbo cabrio energizer με ABS και αερόσακο και θα αρκεστεί με αυτό που αγοράζει.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε: i3+Asrock+value μνήμες και είσαι άρχοντας. Εκτός ότι θα παίζει σφαίρα τα παιχνίδια και ταπάνταόλα, αν ποτέ του μπει το μικρόβιο και αρχίσει να σκαλίζει, να κλοκάρει και να χαλάει πράγματα, δεν θα κλαις τα 1000άδες ευρώ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

i5 660 από μένα. Δροσερότατος (=ήσυχος), πιάνει τα 3.6 γίγα με το Turbo mode, hyperthreading κλπ

Αν αρχίσω να ακούω ότι ο πιτσιρικάς που δεν έχει ιδέα από Η/Υ και παίζει μόνο WoW και σερφάρει στο internet χρειάζεται τετραπύρηνο, θα πηδηχτώ από το παράθυρο...

Εγώ έχω πηδηχτεί ήδη από το παράθυρο που άκουσα ότι θέλει 5850 για WOW...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.