Jump to content



ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SEAGATE 1TB firmware SD15


fmora$

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. έχω έναν δίσκο 1 ΤΒ της Seagate τον κλασσικό Baraccuda 7200.11 με το κλασσικό firmware SD15. Ένω δούλευε κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα ,ξαφνικά το σύστημα δεν τον έβλεπε. Το έκανα ενα reset είδα στο bios οτι όντως δεν υπάρχει κανένας δίσκος , έκλεισα το μηχάνημα το ξανάνοιξα και τον έιδε... έλα όμως που δεν ανοιγουν τα windows.... παίρνω λοιπόν άλλο δίσκο απο το συρτάρι μου σετάρω ξανά windows και τον βάζω σαν δευτερο να δω τι στο καλό γίνεται.... ανοίγει κανονικότατα πάω να αντιγράψω κατευθείαν φακέλους που ήθελα επειγόντως και πάνω στην αντιγραφή κολλάει.... ψάχνω στο official site της Seagate και βρίσκω την καινούργια έκδοση του διαγνωστικού εργαλείου που διαθέτει. (seatools for windows) Το κάνω λοιπόν εγκατάσταση και με το που τρέχω το πρόγραμμα μου λέει πως υπάρχει ένα κρίσιμο update για τον δίσκο τον Terra. Ξαναμπαινω λοιπόν στο official site της Seagate κατεβάσω την αναβάθμιση , την εγκαθιστώ , και με το που εκκινώ το seatools και τρέχω το πρώτο τεστ το S.M.A.R.T μου βγάζει failed.. όποιο τεστ και να τρέξω μου βγάζει failed.. κοιτάω στο Log που κρατάει το πρόγραμμα , και βλέπω οτι μου λέει για bad sectors. Αγοράζω λοιπόν το σε όλους γνωστό HDD Regenerator 1.71 το σετάρω και την ώρα που ψάχνει πάλι κολλάει.... Αυτο που έχω καταλάβει ώς τώρα πάντως είναι οτι ο δίσκος σβήνει σε τυχαία χρονικά διαστήματα (αφου ειναι και εμφανής απο το Device Manager των Windows και απο το My Computer.. Πρέπει επειγόντως να σωσω φακέλους.... Αν υπάρχει κάποια ιδέα θα ή αν κάποιος έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθησει.... Ευχαριστω προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.